Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1486

Post autor: blispx »

32lysy pisze:
31 maja 2019, 11:46
Pocieranie elektryzuje płyty i efekt jest taki że jak płyta nie jest umyta a więc jednocześnie jest naelektryzowana to i tak szybko łapie kurz. Kupiłem welur dawno temu. Użyłem ze dwa razy i leży w szufladzie.
Welur nie służy do pocierania na sucho, jak chcesz pozbyć się elektryczności statycznej to używasz szczotek z włókna węglowego, ludzkie ciało i jego pojemność zbierze taką statykę, nawet rzędu mA, w kilka ms, później przybijesz komuś grabę i przejdzie na niego
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1487

Post autor: Symik »

Witam Kolegów.
Szybkie pytanie. Czy warto dopłacić do myjki Knosti 2gen czy jedynka wystarczy. Różnią się czymś?
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1488

Post autor: Symik »

Ok, już wiem, nabyłem. Zapytam o coś innego, może ktoś mieszka w Anglii. Jaki dodatek "smakowy" do mikstury forumowej? Wodę i isopropylen już mam.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2045
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1489

Post autor: Peter007 »

Mirasol
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3761
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1490

Post autor: Obywatel »

Symik pisze:
02 cze 2019, 16:04
Ok, już wiem, nabyłem. Zapytam o coś innego, może ktoś mieszka w Anglii. Jaki dodatek "smakowy" do mikstury forumowej? Wodę i isopropylen już mam.
Jeśli nie dostaniesz Mirasolu, to w sklepach z akcesoriami fotograficznymi pytaj o "wetting agent". W ostateczności użyj zwykłego "washing-up liquid" - tylko takiego zwykłego, klarownego - nie jakiegoś gówna typu z aloesem czy innym dodatkiem.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1491

Post autor: Symik »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1492

Post autor: Symik »

Wetting agent jest na ebayu. To naprawdę się nada? :) Rozumiem, że dozowanie takie jak Fotonal lub Mirasol?
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1493

Post autor: Symik »

Co jest lepsze? Mirasol czy ILFORD ILFOTOL WETTING AGENT?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1494

Post autor: Wojtek »

Kup i nam powiedz. Drogie nie jest. Nie licz na to że ktoś tutaj przerabiał wszystko co dostępne w UK (i zwykle niedostępne w PL).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1495

Post autor: Symik »

Ok. Kupić kupię. Tyle że nie mam żadnego porównania :) Ewentualnie napiszę jak poszło mycie. Jeśli będzie ok, to w zasadzie obojętne co dodam.

5 czerwca - przeczytałem temat od deski do deski, wiem już dużo więcej. Będę testował z płynem KOdak Flo.
Znalazłem na ebayu:

https://www.ebay.co.uk/itm/Pro-Liftable ... SwlN9cz6UV

Widziałem na forum, że ktoś już coś podobnego testował, nie wiem jak rezultaty? O, znalazłem - Ali przerabia główne urządzenie + własne dodatki.
jest także:

https://www.ebay.co.uk/itm/Ultrasonic-V ... SwDwdc5lPQ

no i jeszcze coś takiego:

https://www.ebay.co.uk/itm/Moth-MkII-Pr ... SwdytasSpr

Nie , żebym kupował albo zachęcał, ale może ktoś ma i podzieli się wrażeniami? Pomijam kwestię opłacalności, ale być może któreś z urządzeń jest wybitne i zasługuje na omówienie.

pozdrawiam Wszystkich
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1496

Post autor: Symik »

Zakupiłem Knosti 2. Niestety, zabezpieczenie labela niby z silikonem, ale i tak nie zabezpiecza w 100%. Silkon nie jest na samej krawędzi a około1-2 mm bliżej środka krążka, czyli krawędź labela mokra. Czy krążki analogis są lepiej zrobione i radzą sobie z tym problemem, czy warto zakupić?
Trzpień analogis jest bez korbki. Czy da się przełożyć trzpień od Knosti 2 do krążków Analogis?
Żeby nie było, że tylko pytania - mycie płyt nawet (a może przede wszystkim) wyglądających idealnie DZIAŁA !!!!!!
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2029
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1497

Post autor: MaciejT »

Zaciski analogis są większe i zakrywają cały label.
Awatar użytkownika
Symik
Posty: 36
Rejestracja: 04 maja 2019, 22:38
Gramofon: Thorens 125 , 320mk2

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1498

Post autor: Symik »

Dzięki.
Czy trzpień od Knosti pasuje do zacisków analogis?
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1499

Post autor: RadTang »

Naszło mnie na przemyślenia. Zauważyłem, że chyba źle czyszczę płyty. Niby myję i wtedy widać, że jest ok (w miarę) - a na pewno nieco lepiej niż było.

Ja czyszczę tak: Kładę na stoliku / blacie (w każdym razie na twardej powierzchni) 3 kartki papieru A4 (od drukarki). Potem psikam "białym", przezroczystym spirytusem i wycieram płytę. Następnie przykrywam ją trzema kartkami papieru i zostawiam tak na 2 godziny i powtarzam proces, tym razem dla drugiej strony. Zdejmuję kartki i patrzę - na płycie dalej jest kurz.

Teraz myślę nad tym, gdzie popełniam błąd. Może papier się nie nadaje? Albo nie powinienem wycierać tylko mniej więcej popsikać na całą płytę i tak zostawić mokre do wyschnięcia? Może koniecznie trzeba w końcu zainwestować w myjkę do płyt? Teraz na nią powinno znaleźć się miejsce.

W temacie myjek wiem, że są 3 główne: Knosti, Analogis i Spin Clean. Ta ostatnia jest polecana na grupach winylowych na FB (zagranicznych) na których siedzę. Z tego co przeczytałem do tej pory, najlepsza właśnie będzie inwestycja w myjkę. Która według Was jest najlepsza? Na oko wyglądają w zasadzie identycznie.

Z góry dzięki za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2029
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1500

Post autor: MaciejT »

Moim zdaniem wyważasz otwarte drzwi. O myciu płyt napisano tutaj już tyle, że powinieneś wiedzieć że myjemy w miksturze forumowej, przepis masz tutaj: viewtopic.php?f=26&t=1494
Każda z podanych przez Ciebie myjek się nada i umyje winyla, w przeciwieństwie do tego co dotychczas wyrabiasz ;)
Ja bym wybrał analogis, ma szczelne zaciski zakrywające label, ale nie ma korbki z knostii wersja2 (no chyba że sobie dorobisz tak jak ja).
ODPOWIEDZ