Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1396

Post autor: Myszor »

Jeśli płyty tak zajechane że strach o igłę to lepiej chyba spotifaja puścić niż trzasków słuchać.
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1397

Post autor: bruno »

Obywatel pisze:
23 sty 2019, 17:35
bruno pisze:
23 sty 2019, 12:45
1) Czy po umyciu starych , porysowanych winyli (myjką) można ich używać z nową igłą czy raczej zmniejszą jej resurs i do takiego słuchania kupić drugą zamienną igłę?
Jakiejś MC za "milion piencet sto dziewieńcet" to bym nie puszczał na zajechane płyty, ale jeśli masz igłę w rozsądnej cenie, to nie ma co sobie zawracać głowy. Ja tam słucham wszystkiego jak leci na jednej igle, ale też nie mam zbyt wielu zajechanych płyt.

Przede wszystkim napisz, jaką masz wkładkę a będzie można ocenić, czy podmianka na tańszy zamiennik przy słuchaniu starych rumpli ma sens.
Mam wkładkę AT-VM95C.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1398

Post autor: Obywatel »

bruno pisze:
23 sty 2019, 20:14
Mam wkładkę AT-VM95C.
Nie zawracałbym sobie głowy jakimiś podmiankami. 800 - 1000 godzin i kosz.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1399

Post autor: bruno »

Koszt takiej wkładki jakieś 250 zl, ale spoko. To jest lepsza wersja AT95E
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1400

Post autor: Obywatel »

To jest raczej następczyni AT-91.
https://audioklan.pl/audio-technica/pro ... vm95c.html
Szlif sferyczny. Do dostania poniżej 200 zł. AT-95e moim zdaniem stoi wyżej.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1401

Post autor: Wojtek »

Inaczej - ulepszony generator AT-95 w nowym opakowaniu, ale ze sferyczną igłą, najniższy model w stawce :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1402

Post autor: bruno »

Najniższy czy obecnie Najniższy, ale gra jak trzeba. Ma podwyższone napięcie względem poprzedniej serii, tj. 4 mV i dzięki temu w Bernardzie GS-434 gra lepiej niż wkładki o niższym napięciu, które przez chwilę testowałem. Oczywiście do MF-100 nie porównuje, bo ta nie chciała grać :)
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 11:08 przez bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1403

Post autor: Wojtek »

Jeśli wyższy poziom głośności daje nam podsumowanie "gra lepiej" to ja już nie mam za bardzo co komentować :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1404

Post autor: Martynka »

Wojtku, poproszę o instrukcję w sprawie odbioru nagrody, myślę że należy się co najmniej myjka jakaś. W końcu udało mi się przebrnąć przez cały wątek, pełne 94 strony z tego przynajmniej 60 stron to powtórzone pytania i powtórzone wielokrotnie odpowiedzi na te same powtórzone pytania. Wiem, jestem świeży tutaj ale myślę że moderacja nie polega tylko na sarkazmie w odpowiedziach ale i ciachaniu śmieci z takiego właśnie tematu jak ten.

A co do mycia...
Raz, preparaty do czyszczenia igieł, większość z nich to nic innego jak właśnie Izopropanol (propan-2-ol, alkohol izopropylowy). Czy to tani Dynavox czy droższy Reloop, po co więc kupować i płacić skoro każdy kto robi mieszankę do mycia ma ten alkohol.

Dwa, mycie w detergentach typu płyny do naczyń. Większość z nich w składzie ma laurylosiarczan sodu (SDS, SLS, sodu dodecylo siarczan), który jest silnym detergentem anionowym a co za tym idzie wprowadza ujemne ładunki na Naszą umytą płytę i powoduje problemy elektrostatyczne a nie je rozwiązuje. W przypadku szamponów i mydeł z SDS pomaga naniesienie na włosy odżywki która zawiera na ogół kationowe detergenty alkoholowe dla zrównoważenia ładunków, ale nie wiem co Wasze pick-up'y powiedzą na odżywkę na płycie :lol:
Dla niedowiarków oto opis produktu Ludwik:
"Składniki : 5-15% anionowe środki powierzchniowo czynne"

Z ciekawostek to na przykład Biblioteka Kongresu używa tylko detergentów a nie alkoholu który wypłukuje podobno plastyfikatory i uszkodziłby szelak. Ale oni nie używają Ludwika tylko Tergitol™ 15-S-7. Bez żadnych dodatków rozmieszany z wodą destylowaną. Stężenie 0,05 % czyli, 1ml Tergitolu na 2 litry wody. Należy przechowywać w zimnym i ciemnym otoczeniu. Koszt Tergitolu na Amazonie to około 50 dolarów za 100ml albo 100 dolarów za pół litra czyli możemy kąpać płyty w wannie albo jacuzzi :lol: ale nie wiem jak z wysyłką do Polski. Za to można kupić gotowe środki jak Tergi kleen do vinyli oparte na Tergitolu.

To pisałem ja
Martynka.
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1405

Post autor: bruno »

Martynka pisze:
05 lut 2019, 23:48
Wojtku, poproszę o instrukcję w sprawie odbioru nagrody, myślę że należy się co najmniej myjka jakaś. W końcu udało mi się przebrnąć przez cały wątek, pełne 94 strony z tego przynajmniej 60 stron to powtórzone pytania i powtórzone wielokrotnie odpowiedzi na te same powtórzone pytania. Wiem, jestem świeży tutaj ale myślę że moderacja nie polega tylko na sarkazmie w odpowiedziach ale i ciachaniu śmieci z takiego właśnie tematu jak ten.

A co do mycia...
Raz, preparaty do czyszczenia igieł, większość z nich to nic innego jak właśnie Izopropanol (propan-2-ol, alkohol izopropylowy). Czy to tani Dynavox czy droższy Reloop, po co więc kupować i płacić skoro każdy kto robi mieszankę do mycia ma ten alkohol.

Dwa, mycie w detergentach typu płyny do naczyń. Większość z nich w składzie ma laurylosiarczan sodu (SDS, SLS, sodu dodecylo siarczan), który jest silnym detergentem anionowym a co za tym idzie wprowadza ujemne ładunki na Naszą umytą płytę i powoduje problemy elektrostatyczne a nie je rozwiązuje. W przypadku szamponów i mydeł z SDS pomaga naniesienie na włosy odżywki która zawiera na ogół kationowe detergenty alkoholowe dla zrównoważenia ładunków, ale nie wiem co Wasze pick-up'y powiedzą na odżywkę na płycie :lol:
Dla niedowiarków oto opis produktu Ludwik:
"Składniki : 5-15% anionowe środki powierzchniowo czynne"

Z ciekawostek to na przykład Biblioteka Kongresu używa tylko detergentów a nie alkoholu który wypłukuje podobno plastyfikatory i uszkodziłby szelak. Ale oni nie używają Ludwika tylko Tergitol™ 15-S-7. Bez żadnych dodatków rozmieszany z wodą destylowaną. Stężenie 0,05 % czyli, 1ml Tergitolu na 2 litry wody. Należy przechowywać w zimnym i ciemnym otoczeniu. Koszt Tergitolu na Amazonie to około 50 dolarów za 100ml albo 100 dolarów za pół litra czyli możemy kąpać płyty w wannie albo jacuzzi :lol: ale nie wiem jak z wysyłką do Polski. Za to można kupić gotowe środki jak Tergi kleen do vinyli oparte na Tergitolu.

To pisałem ja
Martynka.
Bravo Ty. Chemica z Ciebie jak się patrzy :)

Umyłem płyty mieszkanką z forum i jest git. Zrobiłem sobie za 15 zł pistolet "Zeroooostrat 1000 by Bruner" i teraz żadny ładunek mi nie straszny :)

To zaraz umyje starą MF-100 izopropanolem, pytanie tylko jakie stężenie powinno być (jak w opakowaniu Kontakt IPA Plus) czy może rozrzedzić wodą destylowaną?
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1406

Post autor: Martynka »

Eksperymentuje właśnie z miksturami i chyba coś poszło nie tak. Chyba zmyłem za dużo.

Oj...

Obrazek

:lol: :lol: :lol:
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1407

Post autor: Obywatel »

Martynka pisze:
10 lut 2019, 11:33
zmyłem
Jaki jest sens w używaniu żeńskiego nicka :?: :think:

Pytam bo to już nie pierwszy taki przypadek na forum.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1408

Post autor: Myszor »

Nie pierwszy. Misienka jeszcze jest. Żeńskie ksywy są popularne np. wśród gangsterów. Masa, Buła itp.
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4914
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1409

Post autor: eu4yaon »

Martynka pisze:
10 lut 2019, 11:33
Eksperymentuje właśnie z miksturami i chyba coś poszło nie tak.
Ja na świeży wikol nie kładł bym igły :D
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1410

Post autor: Regsoft »

Martynka pisze:
10 lut 2019, 11:33
Chyba zmyłem za dużo
Myj dalej. Zobacz ile jeszcze przed Tobą roboty! :D

Czyste Zwierzeta.jpg
ODPOWIEDZ