Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
rod
Posty: 205
Rejestracja: 11 kwie 2017, 06:24

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1381

Post autor: rod »

mirhon pisze:
06 gru 2018, 16:10
Ja do igły bardzo sobie chwale Zerodust:

https://najlepszamuzyka.pl/pl/szukaj?co ... it_search=

zanurzam w glucie po każdej odtworzonej płycie.
Po każdej??
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1382

Post autor: mirhon »

Tak po każdej. 30s roboty
kasat
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2018, 22:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1383

Post autor: kasat »

Witam.
Nie wiem gdzie się zapytać , dlatego pytam tu.
Czy miksturę forumową mogę wlać do zbiornika zrobionego z plexi?
Plexi jet materiałem dość miękkim niektóre kleje i rozpuszczalniki go rozpuszczają i boję się reakcji. Jakby ktoś coś wiedział bardzo proszę o odpowiedź i przepraszam za zadanie pytania w nieodpowiedni dziale. Wesołego po Świętach.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1384

Post autor: blispx »

możesz o ile zbiornik gięty a nie klejony, ważne aby przechowywać dokręcone w zaciemnionym miejscu
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
danilo1972
Posty: 93
Rejestracja: 15 lip 2018, 11:07
Gramofon: Philips GA406

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1385

Post autor: danilo1972 »

Witam
Mam problem z kolekcją płyt, które ostatnio kupiłem od kumpla.
Leżały ponad 20 lat i kilka z nich doprowadzilem mikstura forumowa do porządku.
Niestety kilka jest całkowicie matowych lub wygląda jakby miały tygrysie paski a nie są to zarysowania.
Da się to jakoś wyczyścić?
Pioneer pl30k, Philips GA406, kilka cedeków, Art dj pre 2, Marantz Sr4002, Canton gle70 - wiem że trochę lipa ale na razie musi wystarczyć.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15123
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1386

Post autor: darkman »

Nie. To od utlenionej folii.
Awatar użytkownika
danilo1972
Posty: 93
Rejestracja: 15 lip 2018, 11:07
Gramofon: Philips GA406

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1387

Post autor: danilo1972 »

Dzięki ale to niestety niezbyt dobrą wiadomość.
Pozdrawiam
Pioneer pl30k, Philips GA406, kilka cedeków, Art dj pre 2, Marantz Sr4002, Canton gle70 - wiem że trochę lipa ale na razie musi wystarczyć.
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1388

Post autor: bruno »

Witam wszystkich na forum :)

Przejrzałem ponad 50% wątku odnośnie czyszczenia naszych płyt i zauważałem, że na przestrzeni lat zmieniła się tendencja odnośnie czyszczenia i pielęgnacji płyt. Pojawiły się myjki (Knosti lub podobne) i ludzie przeszli na automatyzacje niż na ręczne czyszczenie. Ja z różnych względów nie mogę sobie obecnie pozwolić na zakup myjki, ale za parę miesięcy planuję ją kupić. Zgodnie z waszą recepturą kupiłem sobie IPA + mirasol 2000 + wodę destylowaną z apteki i chciałbym umyć stare płyty z lat 70/80. Winyle są bardzo brudne i mają sporo rys, niemniej jednak na takich chciałbym się nauczyć konserwacji. Jaką kupić ściereczkę do mycia? Tam gdzie kupowałem Tetanal Mirasol 2000 kupiłem na próbę ich ściereczkę antystatyczną. Przyznam się, że jest bardzo wydajna i super zbiera ładunki z winyli. W ofercie mają jeszcze ściereczki Cleaning Cloth, nie kłaczące i nie strzępiące i ew. ściereczka z microfibry (mikrofazy) Microfiber Optic Cloth. Planuje zrobić mieszankę czyszczącą potem ją przelać do butelki z atomizerem (można kupić w Hebe lub Rossmannie) i spryskać płytę (delikatnie) i przetrzeć ściereczką, żeby zebrać brud. Oczywiście potem suszenie. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1389

Post autor: klin »

Ja bym się na Twoim miejscu wstrzymał z myciem do czasu zakupu knosti czy innej myjki. Wszelkie inne rozwiązania to według mnie wywalanie pieniędzy w błoto.
W knosti umyjesze, wysuszysz i jest cacy.
Jak się zaczniesz bawić w ściereczki to kupisz jedną, potem drugą, potem jakąś matę co by gdzieś tą płytę położyć...potem jak ją wysuszyć?...itd...a potem się okaże że jednak te ściereczki tylko wciskają syf do środka... Ehh było juz o tym.
Albo knosti albo myjka z odsysaniem.
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1390

Post autor: bruno »

@klin: Dziękuję za szybką odpowiedź :) Mam jeszcze dwa pytania dodatkowe
1) Czy po umyciu starych , porysowanych winyli (myjką) można ich używać z nową igłą czy raczej zmniejszą jej resurs i do takiego słuchania kupić drugą zamienną igłę?
2) Którą myjkę wybrać KNOSTI DISCO-ANTISTAT GENERATION I i Gen. II ? Cena tej pierwszej bez płynu (zrobię sobie taki płyn sam) to koszt 170 zł, a w generacji II to 290 zł. Oczywiście ta w nowej odsłonie ma korbkę, uszczelkę (gen. I też już chyba je miał), wymienne szczotki. Niestety sprzedawca nie pisze nic o jakości wykonania itp.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1391

Post autor: klin »

bruno pisze:
23 sty 2019, 12:45
1) Czy po umyciu starych , porysowanych winyli (myjką) można ich używać z nową igłą czy raczej zmniejszą jej resurs i do takiego słuchania kupić drugą zamienną igłę?
A to już zupełnie inny temat. Ja raczej nie odtwarzam zajechanych płyt...żal mi igły ;)
bruno pisze:
23 sty 2019, 12:45
2) Którą myjkę wybrać KNOSTI DISCO-ANTISTAT GENERATION I i Gen. II ? Cena tej pierwszej bez płynu (zrobię sobie taki płyn sam) to koszt 170 zł, a w generacji II to 290 zł. Oczywiście ta w nowej odsłonie ma korbkę, uszczelkę (gen. I też już chyba je miał), wymienne szczotki. Niestety sprzedawca nie pisze nic o jakości wykonania itp.
Miałem tą I generacji - wszystko z nią OK tylko niestety czasem label się zamoczy bo te zaciski przepuszaczają czasami. Chłopaki robili na forum jakieś uszczelki - poszukaj.
II genearacji ma ten problem rozwiązany, no ale to prawie 2 x więcej pieniędzy...
Awatar użytkownika
tuczi77
Posty: 1675
Rejestracja: 26 paź 2017, 15:16
Gramofon: Kenwood KD-7010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1392

Post autor: tuczi77 »

bruno pisze:
23 sty 2019, 12:45
Którą myjkę wybrać KNOSTI DISCO-ANTISTAT GENERATION I i Gen. II ?
Nie ma idealnej odpowiedzi, bo każda ma jakieś wady i zalety. Poczytaj:
viewtopic.php?f=26&t=13176
Kenwood KD-7010 | Goldring 1042 | Schiit Mani | Kenwood KA-801 | Canton GLE 100
bruno
Posty: 43
Rejestracja: 15 sty 2019, 09:36
Gramofon: Daniel G1100 fs

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1393

Post autor: bruno »

bruno pisze:
23 sty 2019, 12:45
2) Którą myjkę wybrać KNOSTI DISCO-ANTISTAT GENERATION I i Gen. II ? Cena tej pierwszej bez płynu (zrobię sobie taki płyn sam) to koszt 170 zł, a w generacji II to 290 zł. Oczywiście ta w nowej odsłonie ma korbkę, uszczelkę (gen. I też już chyba je miał), wymienne szczotki. Niestety sprzedawca nie pisze nic o jakości wykonania itp.
Miałem tą I generacji - wszystko z nią OK tylko niestety czasem label się zamoczy bo te zaciski przepuszaczają czasami. Chłopaki robili na forum jakieś uszczelki - poszukaj.
Sprzedawca pisze, że jego wersja gen. I posiada uszczelkę. Jestem trochę zdziwiony :)
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1394

Post autor: wojtekf »

Można kupić nowsze elementy z drugiej generacji luzem i podmienić.
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3783
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1395

Post autor: Obywatel »

bruno pisze:
23 sty 2019, 12:45
1) Czy po umyciu starych , porysowanych winyli (myjką) można ich używać z nową igłą czy raczej zmniejszą jej resurs i do takiego słuchania kupić drugą zamienną igłę?
Jakiejś MC za "milion piencet sto dziewieńcet" to bym nie puszczał na zajechane płyty, ale jeśli masz igłę w rozsądnej cenie, to nie ma co sobie zawracać głowy. Ja tam słucham wszystkiego jak leci na jednej igle, ale też nie mam zbyt wielu zajechanych płyt.

Przede wszystkim napisz, jaką masz wkładkę a będzie można ocenić, czy podmianka na tańszy zamiennik przy słuchaniu starych rumpli ma sens.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ