Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1291

Post autor: cooledit »

Piszę ogólnie o tego typu wynalazkach czyszczących. Co do płynu to nie wiem, choć kiedyś używałem innego ich płynu do czyszczenia płyt i nie narzekałem.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1292

Post autor: mirhon »

Fajny gadżet, ale cena (270 EUR !) to nieporozumienie:

https://www.youtube.com/watch?v=_HvS0g9zM6k
https://www.flux-hifi.de/vinyl-turbo/
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1293

Post autor: blispx »

Te audiofilskie zabaweczki nadają się do czystych płyt, a nie poważnie uświnionych ich przydatność jest praktycznie zerowa
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1294

Post autor: Wojtek »

mirhon, za czym tak właściwie się rozglądasz teraz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1295

Post autor: mirhon »

Wojtek pisze:
18 lut 2018, 01:48
mirhon, za czym tak właściwie się rozglądasz teraz?
Za wszystkimi możliwościami ...
A tak na poważnie to dokupię druga szczotkę z weluru. Szmatka, którą mam w zestawie z płynem nagaoki jest mało wygodna.
Przed odtwarzaniem będę jechał 1 szczotką na sucho i 2 na mokro z jakimś płynem o właściwościach antystatycznych (na razie mam ten płyn nagaoki).
Dokupię jeszcze pistolet i być może onzow zerodust do igły - aktualnie mam karbonowy pędzelek i płyn, ale średnio to wygodne.
I to na razie mi wystarczy. Dostęp do myjki (ultradźwiękowa) mam.
Być może kiedyś jakąś myjkę kupię, ale to musi być coś gabarytowo jak nittygritty. Po głowie chodzi mi record doctor v, ale na razie nie mam ciśnienia. Maczanki typu knosti dla mnie odpadają. Przy małej ilości płyt nie będę się z tym pierdzielił.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1296

Post autor: Obywatel »

mirhon pisze:
18 lut 2018, 13:32
Maczanki typu knosti dla mnie odpadają. Przy małej ilości płyt nie będę się z tym pierdzielił.
I to jest zasadniczy błąd. To co piszesz wyżej, to jest dopiero pierdzielenie :doh: Jak masz Knosti, to nie potrzebujesz już żadnych szmatek, szczoteczek, dodatkowych płynów, pistoletów, karbonowych pędzelków i tym podobnych szpejów.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1297

Post autor: mirhon »

Obywatel pisze:
18 lut 2018, 13:43
Jak masz Knosti, to nie potrzebujesz już żadnych szmatek, szczoteczek, dodatkowych płynów, pistoletów, karbonowych pędzelków i tym podobnych szpejów
Po umyciu w konsti płyty się już nie kurzą i nie brudzą że o elektryzowaniu nie wspomnę - to jest pierdzielenie.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1298

Post autor: Obywatel »

No i co z tego, że się kurzą i elektryzują :) :?: Od tego są winyle, żeby się kurzyć i elektryzować :lol: Raz na dwa lata je myjesz i tyle.

Autentycznie współczuję wszystkim wyłapywaczom pojedynczych pyknięć i poszukiwaczom pojedynczych pyłków. Gdybym ja tak miał, to wypieprzyłbym w cholerę winyle i przerzucił się na CD, albo pliki - te już nie maja szansy się zakurzyć :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1299

Post autor: mirhon »

Przejechanie 2x welurem to nie jest specjalnie upierdliwe a słyszę różnicę przed i po.
Jak już pisałem mam dostęp do dobrej myjki.
Rozpatruję to z MOJEGO punktu widzenia i dla mnie knosti odpada.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10463
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1300

Post autor: Myszor »

Mi się czasem niektóre płyty tak elektryzują że strzela co kilkadziesiąt sekund.
Wtedy krótka seria z biodra miltym rozwiązuje problem ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1301

Post autor: Wojtek »

mirhon pisze:
18 lut 2018, 13:52
Po umyciu w konsti płyty się już nie kurzą i nie brudzą że o elektryzowaniu nie wspomnę - to jest pierdzielenie.
Kolego, wybacz, ale widzę że robisz teraz mniej więcej to samo co kiedy zaczynałeś u nas poszukiwania gramofonu.

Czyli - nie mając jeszcze w rękach żadnego gramofonu, pisałeś tak jakbyś korzystał z takiego sprzętu już co najmniej od 5 lat... tyle że w rzeczywistości nie miałeś doświadczenia i całość wypadała dość komicznie bo powielałeś jakieś zaczytane skądinąd brednie jako pewniki i musieliśmy Ciebie przekonywać że masz złe wyobrażenia.

Może to taka cecha charakteru? Bez urazy.

W tej chwili słabo mi się robi jak stawiasz wyroki nad tą czy inną metodą mycia płyt mimo że ewidentnie nie masz jeszcze tyle doświadczenia w tej materii by móc sobie na takie autorytarne wyrokowanie pozwolić.

Nie bądź drugim baksiem :morda:

Wracając do tematu: nie ma sposobu na wieczną konserwację płyty czy igły, poza zatopieniem w jakimś roztworze by stały się "wieczne", ale zarazem już nieużywalne :morda:

Jak jest dobry płyn (zaznaczam, płyn, mniejsza o myjkę) to właściwości antystatyczne potrafią się utrzymywać bardzo długo - co nie znaczy że nigdy nie wrócą. Zależy to również od innych czynników zewnętrznych oczywiście, ale także i samego tworzywa płyty.

Jak chcesz być ortodoksyjny to myjesz i suszysz płytę przed każdym odtworzeniem - Twoja sprawa.
Właściciel sklepu z myjką ultradźwiękową będzie się tylko cieszył.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1302

Post autor: mirhon »

Alternatywa dla myjek oki i projecta:

http://watsons-vinylcare.com/

jak dla mnie zaletą jest mniejszy gabaryt i chyba (?) ładniejszy wygląd.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1303

Post autor: dale »

Czy ktoś z Was może używa wentylatora do suszenia płyt po myciu? Czy może znacie jakieś konstrukcje które suszą tą metodą i czy tam powietrze jest jakoś specjalnie filtrowane / przygotowywane?
Pytam z ciekawości bo "dużo myślę :)" o myciu i myjkach automatycznych a przeszkadza mi w nich ten delikatny szmerek odkurzacza. Dlatego kierował bym się ku konstrukcji np. pionowej, nie poziomej, gdzie po myciu szczotką płyta była by spłukiwana i suszona powietrzem. Tylko myślałem o zastosowaniu choćby zwykłych filtrów z gąbki, zatrzymujących kurz. Można było by też pomyśleć o jakimś jonizatorze/dejonizatorze żeby wzmocnić działanie antystatyczne...
Co myślicie?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1304

Post autor: blispx »

Przy tradycyjnych myjkach pokroju knosti zastosowanie wiatraka mija się z sensem, za szybko te płyty tam kręcisz LP i zbyt dużo czasu potrzeba na obsuszenie. Ma to sens przy myjce ultradzwiękowej i obrotami silniczka 1-2RPM. Robiłem test z wiatrakiem od PeCetowej obudowy takim 120mm to sobie sprawnie radził 1 min i płyta była sucha. Problemem było tylko podnoszenie płyty podczas suszenia ponad poziom płynu. Patent na podnośnik jakiś może i fajny ale.. za dużo z tym roboty bo i tak myję później jeszcze w ON. W sumie także chciałbym ujednolicić mycie do 1 myjki i warte to przemyślenia- dać jakieś szczotki, podnośnik i wiatrak od frontu. Kwestia wycięcia w jakimś pleksi podstawy pewnie
Ostatnio zmieniony 20 lut 2018, 12:03 przez blispx, łącznie zmieniany 1 raz.
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1305

Post autor: dale »

Nie myślałem o konsti, raczej o podobnej do niej konstrukcji, ale właśnie wolniej obracanej, może na dwie płyty i z zastosowaniem miękkich szczotek - np. niektóre wałki malarskie są miękkie, nie zostawiają nitek, są tanie i dostępne.
Zasadniczo, nie odczuwam potrzeby ciągłego mycia płyt, mam konsti, w sumie umyłem - bo potrzebowałem - około 30 płyt...
temat traktuję raczej w kategoriach wyzwania niż niezbędnego urządzenia :)
Ale Twoje doświadczenia są dla mnie bardzo cenne, zwłaszcza że na aab.com.pl jest dużo różnych wydajnych i tanich wiatraków.
ODPOWIEDZ