Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1216

Post autor: misienka2008 »

A ja mysle, ze mycie plyt w Knosti w coraz brudniejszym roztworze nie jest rozwiazaniem szczesliwym chyba, ze uzywa sie trzech egzemplarzy.
I najwazniejsze to ochrona labela - Knosti tak naprawde tego nie gwarantuje. Co do zuzycia wody to mozna zrezygnowac z jednej kapieli w tygodniu ;) :lol:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1217

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze:
21 sty 2018, 13:40
w coraz brudniejszym roztworze nie jest rozwiazaniem szczesliwym
To ty kontrolujesz jak często wymieniasz płyn.
misienka2008 pisze:
21 sty 2018, 13:40
I najwazniejsze to ochrona labela - Knosti tak naprawde tego nie gwarantuje
Kwestia uszczelki. Mamy już wszak dostępne ulepszenia :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1218

Post autor: mirhon »

Myszor pisze:
21 sty 2018, 12:14
- ... jak się nie mieszka w kotłowni to ma to znaczenie
Mam nadzieję że to tylko tak niezręcznie wyszło ...

Co do wyglądu jak już bym musiał to zdecydowanie wolałbym coś z Nitty Gritty... lub np doctor 5 vinyl:
https://www.amazon.com/Record-Doctor-Cl ... B00BEIC3DO

Dla mnie jednak myjka to myjka a nie element audiofilskiego wystroju wnętrza, ale "de quibus non autem gustum" i zostawmy to w spokoju.
Co do funkcjonalności to wadą dla mnie obu modeli tj. wspomnianego przeze mnie i okki jest talerz, gdzie kładziemy całą płytę przed myciem.
Project w swoim modelu (vc-s) zrobił to lepiej.
Podoba mi się też ten doctor vinyl 5. Mały gabaryt, odsysanie od dołu i uczciwa cena (w usa) jak za było nie było odkurzacz ...
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2047
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1219

Post autor: Peter007 »

Wojtek pisze:
21 sty 2018, 13:56
misienka2008 pisze:
21 sty 2018, 13:40
I najwazniejsze to ochrona labela - Knosti tak naprawde tego nie gwarantuje
Kwestia uszczelki. Mamy już wszak dostępne ulepszenia :)
Ale knosti jakieś uszczelnienie już dorzuca ale czy wystarczające to nie wiem http://winyle.pl/knosti/1073-myjka-knos ... plynu.html
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1220

Post autor: Myszor »

mirhon pisze:
21 sty 2018, 14:21
Myszor pisze:
21 sty 2018, 12:14
- ... jak się nie mieszka w kotłowni to ma to znaczenie
Mam nadzieję że to tylko tak niezręcznie wyszło ...

Co do wyglądu jak już bym musiał to zdecydowanie wolałbym coś z Nitty Gritty... lub np doctor 5 vinyl:
https://www.amazon.com/Record-Doctor-Cl ... B00BEIC3DO

Dla mnie jednak myjka to myjka a nie element audiofilskiego wystroju wnętrza, ale "de quibus non autem gustum" i zostawmy to w spokoju.
Co do funkcjonalności to wadą dla mnie obu modeli tj. wspomnianego przeze mnie i okki jest talerz, gdzie kładziemy całą płytę przed myciem.
Project w swoim modelu (vc-s) zrobił to lepiej.
Podoba mi się też ten doctor vinyl 5. Mały gabaryt, odsysanie od dołu i uczciwa cena (w usa) jak za było nie było odkurzacz ...

Nie chodziło mi o Ciebie kolego bo nie wiem jak mieszkasz i to twoja sprawa. Była to uwaga natury ogólno estetycznej.
Ten doctor v jest tak samo upierdliwy jak odkurzacz. Kręcenie ręką i do tego wywracanie mokrej płyty na drugą stronę. Jedyna przewaga nad knosti że nie trzeba zalewać calej wanny roztworu.
Pełny obrotowy talerz pod płytą to super sprawa. Co ci w tym przeszkadza ? Spokojnie ciśniesz szczoteczką i się nie boisz że wygniesz płytę.
Trza tylko cieniutką podładkę zastosować do stron A , a stronę B myć bez podkładki. Dla higieny ;)
Te wszystkie wynalazki dobrze wyglądają w ogłoszeniach na ebay podejrzewam, a w życiu są upierdliwe jak maść na szczury.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1221

Post autor: mirhon »

Nitty w manualnych i Pro-Ject mają niepełny talerz i mnie to bardziej przekonuje niż kładzenie płyt na syfach z poprzedniej płyty - nawet tą brudną stroną.
To kręcenie i obracanie to nie jest chyba jakiś dramat, imho wyłącznie kwestia wygody, za którą się płaci. Jak by można było u nas kupić tego doctora za 200 USD to bym się chyba zdecydował, zwłaszcza ze po myciu można go łatwiej schować do szafy (łatwiej niż okki czy pro-jecta).
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1222

Post autor: blispx »

Nitty w manualnych i Pro-Ject mają niepełny talerz i mnie to bardziej przekonuje niż kładzenie płyt na syfach z poprzedniej płyty - nawet tą brudną stroną.
Pełny talerz ma swoje zalety choćby w stabilności płyty podczas mycia

Wybacz ale twoje posty są z gatunku "srały muchy będzie wiosna" lub "co byłoby gdyby..."

A może jednak myjka DYI? Pogadaj z paul_67 z audiomaniacy[dot]pl on zdaje się zmieścił się w granicach 1500 zl no ale materiałowo nie oszczędzał tak jak w okki
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10459
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1223

Post autor: Myszor »

mirhon pisze:
21 sty 2018, 18:44
Nitty w manualnych i Pro-Ject mają niepełny talerz i mnie to bardziej przekonuje niż kładzenie płyt na syfach z poprzedniej płyty - nawet tą brudną stroną.
To kręcenie i obracanie to nie jest chyba jakiś dramat, imho wyłącznie kwestia wygody, za którą się płaci. Jak by można było u nas kupić tego doctora za 200 USD to bym się chyba zdecydował, zwłaszcza ze po myciu można go łatwiej schować do szafy (łatwiej niż okki czy pro-jecta).
W jakich syfach? Napisalem ci jak się to robi ale albo nie kumasz albo nie chcesz skumać za wszelką cenę wypatrując przewagi gównianych wynalazków.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1224

Post autor: dale »

blispx pisze:
21 sty 2018, 19:24
A może jednak myjka DYI? Pogadaj z paul_67 z audiomaniacy[dot]pl on zdaje się zmieścił się w granicach 1500 zl no ale materiałowo nie oszczędzał tak jak w okki
Dzięki za info, chętnie poczytam, bo sam myślę od roku o złożeniu takiej myjki. Tyle że w pełnym automacie - arduino ma potencjał :).
Ale zniechęca mnie głośność takiego ustrojstwa. Powoli przekonuję się do ultradźwiękowej, ale tam znowu dochodzi suszenie...

A może by tak jak w tym pierwszym poscie :) ?
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=602.0
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1225

Post autor: darkman »

Obrazek



Paweł, zgadza się tylko, że Paul robił to już dawno dość i zadaniem było wykonanie ONtype o wysokiej estetyce i dokładnie tak - bez oszczędzania na materiałach i jakości.

Mirhon@ jeśli nie jesteś praktykiem z doświadczeniem w powyższych myjkach, a tylko w Knosti, nie ma wielkiego sensu teoretyzować. Na tym etapie przemyśleń pozostaje już tylko autopsja. Każda z tych myjek ma jakieś niedogodności czy też wady. Najlepszy efekt dla płyt to i tak zastosowanie dwóch urządzeń. Taki mariage odsysania ze wstępnym myciem mechanicznym oraz mycie wtórne u-soniczne.

NGritty ma Cooledit@, zatem i opinie u nas z pierwszej ręki użytkownika nie jest trudno.

Misienka@, no co Ty? Szkoda płyt. To taka metoda doraźna zaledwie i do płyt, którym już nic nie zaszkodzi. BTW zacisków, obecnie są już wersje skutecznie chroniące label przed zamoczeniem.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1226

Post autor: blispx »

Tak on nigdy nie robił komercyjnie tego, ale jak ktoś zapyta to poda jakie materiały wykorzystał do budowy i ile to dokładnie wyniosło. Chodzi głównie o wykonanie szczelnej dwukomorowej budy bo to będzie największy koszt i wartość dodana w stosunku do ON, reszta można dłubać już na podobiznę ON- wirnik silnik sterownik to akurat jest tam ok prócz czujki
Ostatnio zmieniony 21 sty 2018, 20:20 przez blispx, łącznie zmieniany 1 raz.
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1227

Post autor: mirhon »

Myszor pisze:
21 sty 2018, 19:53
W jakich syfach? Napisalem ci jak się to robi ale albo nie kumasz albo nie chcesz skumać za wszelką cenę wypatrując przewagi gównianych wynalazków.
Przy 2 płycie kładziesz brudną stroną na brudną podkładkę (po myciu 1 płyty) i tak dalej przy kolejnych. Jakie jest ryzyko zarysowania paprochami po poprzednich płytach? Chyba że zmieniasz również podkładki.
Patent z mniejszym talerzem jest dla mnie bardziej przekonujący.
blispx pisze:
21 sty 2018, 19:24
Pełny talerz ma swoje zalety choćby w stabilności płyty podczas mycia
Jakiś dowód na wpływ tego "parametru" na skuteczność mycia?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1228

Post autor: blispx »

Jakiś dowód na wpływ tego "parametru" na skuteczność mycia?
Płyty o małej gramaturze 100-120g dociskane tylko na labelu będą się wyginać przy myciu
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1229

Post autor: dale »

A co za problem przed położeniem płyty przetrzeć talerz? Tutaj niewiele osób wydało taką kasę na myjki pokroju Okki - bo im mebla brakowało.
Większość jednak z uwagi na skuteczność...
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1230

Post autor: misienka2008 »

Misienka@, no co Ty? Szkoda płyt. To taka metoda doraźna zaledwie i do płyt, którym już nic nie zaszkodzi. BTW zacisków, obecnie są już wersje skutecznie chroniące label przed zamoczeniem.
No,wiem ale ciagnie mnie do jak najprostszych rozwiazan. Poza tym trzeba miec miejsce i czas na rozlozenie sprzetu, mycie a tak mozna w 5 min umyc dobrze plyte. Wystarczy jedna dziennie. Nie mam 1000 plyt. Na koniec potrzebujesz tylko wode demineralizowana a te latwiej znalezc. Chyba rozejrze sie za takimi przyssawkami i sprobuje. Przy pewnej ostroznosci plytom nic nie bedzie.
ODPOWIEDZ