Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1141

Post autor: kriss »

Chyba faktycznie rozważę kupno myjki skoro tak ją sobie chwalicie.
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1142

Post autor: 32lysy »

Myjka to jedno. Na pewno nie będziesz zawiedziony. Nie uświadczysz syfu na igle . U mnie bardzo dużo jak chodzi o utrzymanie czystości płyt i komfortu odsłuchu zmieniła korkowa mata. Na gumie płyty elektryzowały już po drugim trzecim odsłuchu po umyciu i łapały kurz i słychać było trzaski spowodowane ładunkami gromadzącymi się na płycie. Opinie na ten temat są podzielone. W moim przypadku korek sprawdził się doskonale.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1143

Post autor: blispx »

Coś w tym na pewno jest, mata gumowa nie odprowadza nagromadzonego ładunku podczas odtwarzania na talerz, korek pewnie tak. Fajnie byłoby jakby ktoś wyprodukował taką matę korkową zastępującą gumową w PS-X
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1144

Post autor: chudy_b »

blispx pisze:
29 lis 2017, 01:07
mata gumowa nie odprowadza nagromadzonego ładunku podczas odtwarzania na talerz, korek pewnie tak.

Tak, oczywiście. :doh:

Umycie płyty w płynie forumowym zawierającym Mirasol lub Fotonal moim zdaniem i doświadczeniem najlepiej rozwiązuje problem elektryzowania płyt.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1145

Post autor: blispx »

A odtwarzanie nie elektryzuje płyt, tak oczywiście :D Czytaj ze zrozumieniem, nie będę mył przed/po każdym odtwarzaniu
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1146

Post autor: chudy_b »

blispx pisze:
29 lis 2017, 01:44
A odtwarzanie nie elektryzuje płyt,
Oczywiście że nie. Materiał z których płyty są wykonane elektryzuje sie bardzo chętnie, ale nie od igły, a tym bardziej od kręcenia. Po prostu winyl lubi elektrostatykę. Bardzo często nowe płyty trudno wyjąc z koperty, bo są tak naelektryzowane.

Zmagałem się z tym problem pewnie jak każdy. Mieszkam w dość zakurzonej okolicy. Po tygodniu od sprzątania na meblach można robić grafitti. W miarę czystą płytę trudno było mi przesłuchać z jednej strony do końca bez usuwania kłaków z igły. Od czasu gdy każdą nowo nabytą płyte myję w miksturze, problem zniknął. Płyty przestały przyciągać kurz. Igłę czyszczę może co 10 - 15 płyt, pewnie rzadziej. I jak do tej pory żadnej płyty nie myłem dwa razy. Ale oczywiście, jak chcesz wierzyć w voodoo, to wmawiaj sobie że korek przewodzi prąd, a najlepszym sposobem na elektrostatykę jest pstrykanie zapalniczką piezo.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1147

Post autor: dale »

Ale przecież niezależnie od maty, płyta dotyka szpindla - osi talerza. A on jest definitywnie z metalu i często ma połączenie z uziemieniem.
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1148

Post autor: 32lysy »

chudy_b pisze:
29 lis 2017, 02:24
blispx pisze:
29 lis 2017, 01:44
A odtwarzanie nie elektryzuje płyt,
Oczywiście że nie. Materiał z których płyty są wykonane elektryzuje sie bardzo chętnie, ale nie od igły, a tym bardziej od kręcenia. Po prostu winyl lubi elektrostatykę. Bardzo często nowe płyty trudno wyjąc z koperty, bo są tak naelektryzowane.

Zmagałem się z tym problem pewnie jak każdy. Mieszkam w dość zakurzonej okolicy. Po tygodniu od sprzątania na meblach można robić grafitti. W miarę czystą płytę trudno było mi przesłuchać z jednej strony do końca bez usuwania kłaków z igły. Od czasu gdy każdą nowo nabytą płyte myję w miksturze, problem zniknął. Płyty przestały przyciągać kurz. Igłę czyszczę może co 10 - 15 płyt, pewnie rzadziej. I jak do tej pory żadnej płyty nie myłem dwa razy. Ale oczywiście, jak chcesz wierzyć w voodoo, to wmawiaj sobie że korek przewodzi prąd, a najlepszym sposobem na elektrostatykę jest pstrykanie zapalniczką piezo.
U mnie mycie wystarczyło na dwa odsłuchy bez elektryzowania. Potem po zdejmowaniu z talerza płyta strzelała mi w rekach. Nie doszukuję się tu voodoo- po prostu opisuję mój konkretny przypadek. Korek się sprawdził i nie wnikam dlaczego tak a nie inaczej. Po prostu teraz mam spokój i płyta po odtworzeniu dalej jest czysta i nic nie łapie. Znajomy po mojej sugestii wymienił na korek i u niego też się to potwierdziło. Być może to tylko przypadek i nie wszędzie działa. Jak napisałem wyżej, nie wnikam w szczegóły. Co do igły to podobno właśnie tarcie igły ma wpływ na elektryzowanie płyty (zasłyszane).
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1149

Post autor: darkman »

32lysy pisze:
29 lis 2017, 08:12
Być może to tylko przypadek i nie wszędzie działa.
Nie jest to przypadek. Izolacja korkowa i skórzana doskonale działa ww opisanych przypadkach. Maty z tych materiałów sprawdzają się w wysokim stopniu eliminując zjawisko gromadzenia ładunków elektrostatycznych.
Natomiast guma to równie dobry materiał, zatem gromadzenie ładunków leży po stronie toru, a bardziej samego gramofonu.

Oczywiście granie płyt odkłóconych to podstawa. W przyrodzie występują też osoby, które nie zadają sobie trudu by eliminować to zjawisko i też im z tym dobrze. Wszystko wszak dla ludzi, bo to Kosmos jest po prostu :) Cóż znaczy płyta wobec czarnych dziur?

Estetyka to inna sprawa. W przyrodzie występują ładniejsze i mniej ładne oraz brzydkie jak noc. :o
Natomiast w mojej opinii niewątpliwie masz jakiś problem z odprowadzaniem ładunków "z" gramofonu. Być może to kwestia masy i jej doprowadzenia.
Z czasem to zjawisko może się pogłębiać. Wówczas mata już nie załatwi sprawy. Obserwuj sprzęt. Jeśli zjawisko by się potęgowało, trzeba będzie poszukać przyczyny.
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1150

Post autor: 32lysy »

Aktualnie po kilku dniach odsłuchu na korku problem nie występuje. Jeśli problem wróci na pewno będę szukał rad doświadczonych kolegów z forum :)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1151

Post autor: Obywatel »

Umyłem kiedyś kilkadziesiąt płyt w płynie Knosti. Jak wiadomo igła po odtworzeniu płyty umytej w tym płynie jest oblepiona niezłym czopem brudu. Ale myślałem sobie, umyję teraz te płyty w miksturze forumowej i problem zniknie. No i niestety nie zniknął. Wprawdzie syfu na igle jest mniej po odtworzeniu całej płyty, ale jednak jest. Tymczasem po płytach (nawet bardzo brudnych) umytych w miksturze, które nie miały styczności z płynem Knosti igła jest czyściutka.

Czy cokolwiek poza myjką ultradźwiękową jest w stanie usunąć teraz tą breję z płyt?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1152

Post autor: Wojtek »

Chyba tylko ponowne mycie, aż do skutku.
Wikol tego raczej nie wyciągnie, ale może warto spróbować? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1153

Post autor: 32lysy »

Mikstura forumowa jest super. Po odsłuchu kilku płyt ciągiem igła dalej czysta. Nigdy nie stosowałem innych płynów bo za radą kolegów z forum kupiłem samą myjkę bez płynu :)
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1154

Post autor: Therion »

Warto tez stosować szczoteczki na ramieniu. Dla mnie to takie gramofonowe must have.
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4723
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1155

Post autor: MMarek »

Therion pisze:
19 gru 2017, 08:29
szczoteczki na ramieniu
Może coś więcej dla słabszych? Bo nie za bardzo wiem o co kaman?
ODPOWIEDZ