Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7655
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1126

Post autor: amrowek »

w zwiażku z barkaiem niektorych rzeczy do skompletowania myjki knosti
poczytałem o suchym zamienniku czyli szczotce
hm ta jest dobra?
http://allegro.pl/mini-zestaw-do-czyszc ... 85386.html
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1127

Post autor: Wojtek »

amrowek pisze:
18 paź 2017, 10:00
hm ta jest dobra?
Hm tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7655
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1128

Post autor: amrowek »

oki
hm będzie chwilowo na sucho, no chyba że czymś popije w międzyczasie :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1129

Post autor: RadTang »

Czytałem ten temat trochę (76 stron to nie przelewki...). Spróbowałem przemyć jedną ze swoich płyt. Akurat padło na trochę zakurzoną (ale jedną z ulubionych) - Led Zeppelin (jedynka, wyd. nasze krajowe z 1990 roku). Polałem płytę płynem Reloop (kilka kropel w kilku miejscach na płycie) a potem ściereczką z mikrofibry przecierałem płytę. Położyłem ją na kilku czystych kartkach papieru. Jeszcze schnie, może za godzinkę przemyję stronę drugą i wieczorem sobie włączę. Wizualnie jest różnica między stroną 1 a 2, więc może nic nie uszkodziłem. :)

Dotychczas czyściłem tylko na sucho - ściereczką (tą małą od Reloopa) i tą z dwoma rzędami włosków. Może przy bardzo zakurzonych płytach miało to sens ale w sumie to odnosiłem wrażenie iż tylko rozprowadzam ten kurz i brud "równomiernie" po płycie zamiast go usuwać.

Jak się uda z Led Zeppelinem to chyba zacznę powoli myć swoje płyty. :) A na pewno każdy kolejny zakup trzeba będzie przemywać.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3780
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1130

Post autor: Obywatel »

RadTang, żeby skutecznie usunąć brud z rowka płyty dawno lub nigdy nie mytej, potrzebna jest kąpiel w roztworze alkoholu i szczoty. A najlepiej jeszcze odsysanie, ale tego już nie da Ci zwykła Knosti. Przetarcie ściereczką tylko rozmaże brud.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1131

Post autor: RadTang »

Obywatel pisze:
26 paź 2017, 18:34
RadTang, żeby skutecznie usunąć brud z rowka płyty dawno lub nigdy nie mytej, potrzebna jest kąpiel w roztworze alkoholu i szczoty. A najlepiej jeszcze odsysanie, ale tego już nie da Ci zwykła Knosti. Przetarcie ściereczką tylko rozmaże brud.
Dzięki. Słucham właśnie tej mytej płyty. Nawet wcześniej było spoko. Teraz też jest. Czyli nic nie uszkodziłem.
Muszę spróbować z czymś bardziej wymagającym - Biały Album czy coś. Ten mój jest nieźle zakurzony.
Awatar użytkownika
dot87
Posty: 1458
Rejestracja: 04 wrz 2017, 17:37
Gramofon: Akai AP D33/Technics
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1132

Post autor: dot87 »

Panowie pytanie: zakupiłem do mycia płyt na sucho szczotkę analogis brush2 i do mycia na mokro analogis brush3 (welurowa). Myje płyty mikstura forumowa układając je wcześniej na ściereczce z mikrofibry (raczej dobrej jakości nie wydaje żeby się mechacila) i w kolejności najpierw na sucho potem trochę mikstury brush3 i do suszenia (dlugo nie schła ale powiedzmy ok 1h). Moje pytanie jest następujące dzisiaj przy odsłuchu po pierwsze nie zauważyłem specjalnej różnicy a po drugie na igłę zostało sporo jakby kurzu jakiegoś rodzaju syfu. Zaznaczam że przed każdym odsluchem jeszcze raz czyszczę płytę na sucho( płyta na talerz i brush2). Od czego to może być?
Luxman L230/Rotel RA820Bx3/Wega P120SH/Pickering V15/Stanton 680/Shure m75/Dual CD 1065/HK 27
Philips LFD 3428/Somic V2/AKG 240 Studio/Beyerdynamic DT 770/990 Pro
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3780
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1133

Post autor: Obywatel »

dot87,
Obywatel pisze:
26 paź 2017, 18:34
żeby skutecznie usunąć brud z rowka płyty dawno lub nigdy nie mytej, potrzebna jest kąpiel w roztworze alkoholu i szczoty. A najlepiej jeszcze odsysanie, ale tego już nie da Ci zwykła Knosti. Przetarcie ściereczką tylko rozmaże brud.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
VLODI
Posty: 15
Rejestracja: 15 paź 2017, 13:47

Czyszczenie.. ale jak ?

#1134

Post autor: VLODI »

Witam,

Chcę spożądzić miksturę forumową do czyszczenia winyli.
Jednak nigdzie nie mogę znaleźć techniki mycia ręcznego. Szukałem na youtubie, forach itd.
Czy nanosimy płyn na szmatkę lub gąbkę i poprostu wycieramy czy namaczamy płytę w jakimś głębszym naczyniu . A może nanosimy płyn i czekamy przed wytarciem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czyszczenie.. ale jak ?

#1135

Post autor: Wojtek »

SpoRZądzenie mikstury to jedno, a technika mycia bez myjki to drugi temat :)
Wszystko było już poruszane w wątku choć pewnie niełatwo będzie dokopać się do konkretów.

Przeczytałeś w ogóle pierwszy post?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
VLODI
Posty: 15
Rejestracja: 15 paź 2017, 13:47

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1136

Post autor: VLODI »

Przeczytałem. Z tego co zrozumiałem to do czyszczenia na mokro też używamy szczotki. I potem nie wycieramy. Czyli opcja naniesienia na szmatkę płynu i normalne przetarcie mija się z celem ? Zakładajac oczywiście wersję czyszczenia bez myjki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41543
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1137

Post autor: Wojtek »

Najlepiej jak płyn sam ścieknie i wyschnie, a nie że wycieramy potem do sucha.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1138

Post autor: kriss »

Dobrze rozumiem , że takiego "brudasa" trzeba zanurzyć w miksturze w całości i potem na mokro przetrzeć szczotką i odstawić do schnięcia?
Czy mogę użyć do mycia tej samej szczotki aksamitnej którą czyszczę na sucho? W sensie czy po wyschnięciu nadal będzie nadawać się do czyszczenia na sucho ów szczotka :think:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15123
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1139

Post autor: darkman »

Krzychu jeśli to szczotka 'aksamitka' to tak, jeśli z dodatkowym włosem carbonowym na dłuższych bokach to nie, bo carbon się skleja po zamoczeniu i już potem traci właściwości i trudno bardzo go przywrócić do stanu pierwotnego.
Zanurzamy w wanience myjki, np Knosti. Szczotkę moczymy tylko np dobrzze jest nałozyć płyn pędzelkiem, takim do plakatówek.

Niestety mycie samą szczotką jest dość mało skuteczne - zależy od stopnia zabrudzenia, ale zwykle powoduje roztarcie brudu wraz ze słabym odkłóceniem elektrostatycznym i są trzaski.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3780
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1140

Post autor: Obywatel »

kriss, odżałuj te parę groszy na Knosti (bez płynu!) a nie pożałujesz.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ