Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Jak czyścić płyty winylowe?

#91

Post autor: Pajdak »

a ja mam pytanie co do mikstury forumowej bo się już kończy. czy zamiast izopropanolu może być czysty spirytus?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41709
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#92

Post autor: Wojtek »

Nie za bardzo Pajdak. Spirytus nie jest tak czystym alkoholem jak izopropanol, a to głównie o to chodzi.

Oczywiście jak chcesz to możesz spróbować :) Słyszałem już o metodzie mycia płyt, która polegała na nasączeniu gąbki w spirycie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Jak czyścić płyty winylowe?

#93

Post autor: Pajdak »

Wolę nie ryzykować :) chodzi o to, że spirytus mogę mieć na miejscu a izopropanol muszę zamawiać przez internet
Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 70
Rejestracja: 27 lut 2011, 12:57
Lokalizacja: Piaseczno

Jak czyścić płyty winylowe?

#94

Post autor: Łukasz »

Ja bym radził nie eksperymentować z domowymi sposobami tylko kupić sobie coś takiego:

Obrazek

Mnie kosztowało chyba ze 30 zł. Używam jednej butelki od jakiś 3 miesięcy i jeszcze mi została 1/4 więc myślę, że się opłaci.
A nazywa się to Reloop record cleaner.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41709
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#95

Post autor: Wojtek »

Łukasz pisze:Ja bym radził nie eksperymentować z domowymi sposobami
A dlaczego, jeśli składnikowo wszystko bazuje na tym samym?

Innymi słowy, radzisz w tej chwili gospodyniom domowym by nie próbowały upiec ciasta, bo mogą go sobie kupić w cukierni, mimo że wszystkie składniki są do nabycia w sklepie :)

Przeczytaj cały wątek Łukasz to poznasz zdanie innych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 70
Rejestracja: 27 lut 2011, 12:57
Lokalizacja: Piaseczno

Jak czyścić płyty winylowe?

#96

Post autor: Łukasz »

Chyba mi się nie chce tego czytać bo patrząc na różne fora dochodzę do wniosku, że jest tyle teorii na temat mycia winyli ile użytkowników gramofonów ;)
Ja jakoś wolę mieć pewność i kupić płyn do płyt w sklepie mieszać ludwika ze spirytusem czy inne eksperymenty.

A poza tym słyszałem że w MegaDisc czyszczą płyty jakąś specjalną maszyną. Czy ktoś już próbował z tego korzystać?
http://www.megadisc.pl/p/---CZYSZCZENIE ... IT_COMPANY

EDIT:
Spojrzałem jednak na początek tego tematu i dyskusja jest całkiem ciekawa. Przeczytam dalej jak będę miał więcej czasu.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41709
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#97

Post autor: Wojtek »

Cały problem polega na tym, że mikstura miksturze nierówna (wliczając w to komercyjne produkty), stąd sposobów mamy wiele (ocena ich skuteczności jest w 99.9% subiektywna), ale tych z zasady dobrych i polecanych przez większość jest już mniej (co nas ratuje :) ).

Praktycznie każdy płyn do mycia winyli na rynku składa się z jakiegoś stężenia czystego alkoholu i wody destylowanej, w odpowiednich proporcjach, + ew. jakieś magiczne dodatki.
Łukasz pisze:A poza tym słyszałem że w MegaDisc czyszczą płyty jakąś specjalną maszyną. Czy ktoś już próbował z tego korzystać?
Maszynka do mycia wraz z wysysaczem to chyba najlepsza metoda czyszczenia płyt, jednakże albo mamy sporo gotówki na wydatek (rzędu kilku tysi za urządzenie) albo mamy złotą rączkę i jesteśmy w stanie sobie sami takie urządzenie skonstruować (projektów DIY jest sporo w sieci, z zastosowaniem chociażby domowego odkurzacza :) ).

Nie wiedziałem, że "spec" z MegaDisc zainwestował w maszynkę i oferuje takie usług, ale moim zdaniem 6 złotych za wymycie płyty to dość droga sprawa.

Porównując mycie chociażby w myjce Knosti (lub podobnej) z myciem przy pomocy takiej myjko-wysysarki to różnica jest w sumie marginalna (o ile w obydwu przypadkach stosujemy całkiem niezły płyn, co jest dość oczywiste).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 70
Rejestracja: 27 lut 2011, 12:57
Lokalizacja: Piaseczno

Jak czyścić płyty winylowe?

#98

Post autor: Łukasz »

Wojtek pisze:+ ew. jakieś magiczne dodatki.
No i właśnie o te magiczne dodatki chodzi.
Wojtek pisze:Nie wiedziałem, że "spec" z MegaDisc zainwestował w maszynkę i oferuje takie usług, ale moim zdaniem 6 złotych za wymycie płyty to dość droga sprawa.
Megadisc to generalnie jest dość droga sprawa ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41709
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#99

Post autor: Wojtek »

Łukasz pisze:No i właśnie o te magiczne dodatki chodzi.
To był bardziej taki sarkazm z mojej strony by zaznaczyć, że jednak czymś się te płyny różnią, mimo że bazowy skład jest raczej jednakowy :)
Tyle że tak jak już napisałem wcześniej, są gorsze i lepsze patenty. Ten Reloop np. to od biedy może być, ale nic specjalnego to nie jest.

Zresztą, wcieranie płynu szmatką to taki sobie patent, moim skromnym zdaniem oczywiście.
Łukasz pisze:Megadisc to generalnie jest dość droga sprawa ;)
To już gadka na osobny temat, ale osobiście nie mam dobrej opinii o sklepie MegaDisc i o jego właścicielu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Darek

Jak czyścić płyty winylowe?

#100

Post autor: Darek »

Znalazlem w na youtube cos takiego

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wd5zILod3GQ[/youtube]

Ciekawe jak to dziala w praktyce. :think:
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak czyścić płyty winylowe?

#101

Post autor: Jaskier »

Ciekawe rozwiązanie. Jeszcze ciekawsza jest cena http://recordrevirginizer.com/order.html
Policzyłem na szybko: na jedną stronę płyty potrzeba ok. 15 ml. Czyli jedna płyta to jakieś 30 ml. Niecałe 50 AUD za 3 butelki (ca.1500 ml) - wychodzi niecałe 150 zł + przesyłka. 1500/30=50 umytych płyt :think: Dużo? Mało? Niech się wypowiedzą ci, którzy myją płynem.
Darek

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#102

Post autor: Darek »

Jaskier pisze:Ciekawe rozwiązanie. Jeszcze ciekawsza jest cena http://recordrevirginizer.com/order.html
Policzyłem na szybko: na jedną stronę płyty potrzeba ok. 15 ml. Czyli jedna płyta to jakieś 30 ml. Niecałe 50 AUD za 3 butelki (ca.1500 ml) - wychodzi niecałe 150 zł + przesyłka. 1500/30=50 umytych płyt :think: Dużo? Mało? Niech się wypowiedzą ci, którzy myją płynem.
To zalezy jakie plyty sie czysci. Jesli naprawde wartosciowe a jakosc jest dobra to chyba warto. Napewno nie stosowalbym tego do czyszczenia wszystkich plyt. Balbym sie czyscic plyte wartosci 500 czy 1000USD w maszynkach do czyszczenia. Wolalbym zatosowac ten preparat. Zreszta kupie go to powiem jak dziala. Cena £29.99 nie jest znowu az tak wysoka za 500ml.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41709
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#103

Post autor: Wojtek »

Darek pisze:Napewno nie stosowalbym tego do czyszczenia wszystkich plyt. Balbym sie czyscic plyte wartosci 500 czy 1000USD w maszynkach do czyszczenia.
Dlaczego?

Powiem tak, żadna rewelacja. Jak każdy patent na "maskę" który dotąd widziałem :)
Po 1. facet sam przyznaje, że mogą zostać resztki w rowku. Co można sobie łatwo wyobrazić patrząc na klip z zdejmowania maski.
Jedna z prezenterek programu poruszyła ten problem. Jego recepta to ponowne nałożenie, chyba na zasadzie "aż się uda" :)

Kwestia druga to sam fakt, że wcieramy maskę palcem. Kolejna słuszna uwaga jednego z prezenterów: a jak to się ma z zasadą by nie dotykać powierzchni płyty palcami? Odpowiedź naszego mistrza: środek jest bardzo gęsty, więc nie ma problemu. Jak dla mnie to śmiech bo w takim razie brud i oleje z palców mieszają się z gęstym płynem i zostają w masce :) Oczywiście nie jest to tak mocny problem jak ten powyżej, bo jednak zamiast gołymi paluchami można nanosić np. poprzez rękawiczkę jednorazową.

Cena jest śmiechowa, ale na tzw. "pułapie audiofilskim", razem z magicznymi kamyczkami i stojakami na kable, także pod tym kątem jest ona dla mnie zrozumiała ;)
Darek pisze:Cena £29.99 nie jest znowu az tak wysoka za 500ml.
Doprawdy? Bo jak dla mnie to diabelnie wysoka jak za 0.5L gęstej mazi :) No ale to już skomentowałem powyżej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#104

Post autor: Jaskier »

Wojtek pisze: Kwestia druga to sam fakt, że wcieramy maskę palcem. Kolejna słuszna uwaga jednego z prezenterów: a jak to się ma z zasadą by nie dotykać powierzchni płyty palcami? Odpowiedź naszego mistrza: środek jest bardzo gęsty, więc nie ma problemu. Jak dla mnie to śmiech bo w takim razie brud i oleje z palców mieszają się z gęstym płynem i zostają w masce :) Oczywiście nie jest to tak mocny problem jak ten powyżej, bo jednak zamiast gołymi paluchami można nanosić np. poprzez rękawiczkę jednorazową.
Pa zrozumiałem to inaczej - facet twierdzi, że środek jest na tyle gęsty, że palec nie ma kontaktu z pow. płyty. Nakładanie palcami ma na celu lepsze "czucie" (brzmi to może śmiesznie ale to prawda ;) )
Poza tym, środek działa na zasadzie wiązania w sobie wszelkich zanieczyszczeń podczas tężenia, więc nawet jeśli coś się doń dostanie z palców, będzie usunięte wraz z "maską". A że nie usunie wszystkiego, to dość oczywiste - ze względu na dużą gęstość nie jest w stanie dotreć do dna rowka.

Mnie bardzie chodzi o opłacalność i efektywność całej zabawy w porównaniu do myjki z płynem. Ale trzymam kol. Darka za slowo i czekam aż opisze efekty.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41709
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#105

Post autor: Wojtek »

Jaskier pisze:Pa zrozumiałem to inaczej - facet twierdzi, że środek jest na tyle gęsty, że palec nie ma kontaktu z pow. płyty.
Ja to zrozumiałem tak samo :)
Jaskier pisze:A że nie usunie wszystkiego, to dość oczywiste - ze względu na dużą gęstość nie jest w stanie dotreć do dna rowka.
Ot cecha wszelkich masek.
Jaskier pisze:Mnie bardzie chodzi o opłacalność i efektywność całej zabawy w porównaniu do myjki z płynem.
No właśnie ze względu na powyższą wadę i wesołą cenę to raczej nie za dobrze wychodzi kalkulacja i efekt :)

Koszt płynu wg wesołego przepisu?
Alkohol: ok. 10-20zł za litr.
Woda destylowana/demineralizowana: zależy jaka, ale generalnie 1-4zł za litr
Fotonal: flaszeczka 250ml za około 10zł

Alkohol i fotonal starczają na bardzo długo, a są to mniejszościowe składniki. Najwięcej w płynie mamy wody destylowanej :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ