Konserwacja okładek

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
jerry2602
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2013, 21:43

Re: Konserwacja okładek

#16

Post autor: jerry2602 »

Dobry wieczór. Jestem nowy, oglądnąłem film na Planete o kolekcjonerach winylów i postanowiłem powrócić do swoich dawno zbieranych winyli. Po drodze przyjmowałem od znajomych płyty, które trzymali np. w piwnicy i są trochę zatęchłe lub podgrzybiałe. Czy ktoś wie jak takie okładki wyczyścić?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Konserwacja okładek

#17

Post autor: Winters »

Zatęchłe, podgrzybiałe - najlepiej niestety wyrzucić, bo grzyb potrafi się rozprzestrzenić na całą kolekcję; o aspektach zdrowornych nawet nie wspomnę.
DIOMEDES KATO
jerry2602
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2013, 21:43

Re: Konserwacja okładek

#18

Post autor: jerry2602 »

Dzięki. No tak, trochę szkoda, ale racja. A co z takimi co mają lekki"zapaszek"? Widziałem na filmie na Planete+, że gościu czymś musiał odświeżać, bo potem je suszył.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Konserwacja okładek

#19

Post autor: Robert007Lenert »

Z tego co wiem sa srodki do konserwacji starych ksiazek, do odgrzybiania itp.
Awatar użytkownika
Fafikdog
Posty: 398
Rejestracja: 22 gru 2011, 19:50

Konserwacja okładek

#20

Post autor: Fafikdog »

rozkminator pisze:jak dotąd jedynie w przypadku kilku płyt wydrukowałem po prostu nowe okładki w których umieszczam oryginały.
Jaki sposób wydruku:
- drukarka?
- rodzaj papieru?
- rozmiar papieru?
- technika druku?
Moje DIY
Micro Seiki DD7
SME 3012
Shure V15 type IV
YAQIN MS-12B
Music Angel Meng X8 upgrade by LampizatOr (Fikus)
Indiana Line Tesi 561
Awatar użytkownika
Vaude
Posty: 25
Rejestracja: 30 kwie 2013, 23:24
Lokalizacja: Olsztyn

Konserwacja okładek

#21

Post autor: Vaude »

Podepnę się pod ten temat. Stałam się posiadaczem kilkudziesięciu płyt (głównie polskie wydania tonpres, muza, pronil, polskie nagrania) za przysłowiowe "piwo" bo gość w sumie miał je wyrzucić. Chciałam się upewnić co do słuszności mojego postępowania - okładki były mocno zawilgocone niestety i nie nadawały się moim zdaniem do niczego widać było na nich ślady grzybka i część z nich była posklejana więc praktycznie wszystkie trafiły na makulaturę :( - wydaje mi się, że decyzja ta była słuszna. Okładki chcę zastąpić takimi:
http://winyle.pl/okladki-na-plyty/1009- ... biala.html
Jednak same płyty wyglądają całkiem nieźle (poza niektórymi labelami polskich nagrań) - i tu moje drugie pytanie czy po umyciu ich w miksturze forumowej będą się nadawały do użytku? (+ oczywiście nowe okładki antystatyczne)
Nie są to może jakieś białe kruki, ale kilku z nich chętnie posłucham :)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Konserwacja okładek

#22

Post autor: Winters »

Jak najbardziej słusznie zrobiłaś. Przypadki pleśni która z jednej okładki rozeszła się na całą półkę z płytami są mi znane, więc lepiej uważać ;)
Te okładki będą w porządku. Wewnętrzne też kup, bo ta tektura jest troche szorstka od środka.

A jeżeli chodzi o płyty - porządne mycie w Knosti z miksturą polecaną na forum powinno się rozprawić z większością syfu. Dla pewności można umyć dwa razy. Ewentualnie, z bardzo brudnymi płytami - na początku woda z mydłem, dobrze spłukać, a potem do myjki.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Vaude
Posty: 25
Rejestracja: 30 kwie 2013, 23:24
Lokalizacja: Olsztyn

Konserwacja okładek

#23

Post autor: Vaude »

No cóż teraz muszę poczekać jedynie na przypływ gotówki aby zakupić myjkę (bez płynu :)) oraz okładki i zewnętrzne i wewnętrzne.
A potem to już tylko prać i prać :)
Z ciekawości zerknęłam teraz na płytki i nie wyglądają aż tak strasznie więc chyba się obejdzie bez wody z mydłem :)
Awatar użytkownika
Fafikdog
Posty: 398
Rejestracja: 22 gru 2011, 19:50

Konserwacja okładek

#24

Post autor: Fafikdog »

Żeby się pozbyć syfu z płyt, polecam mycie podciśnieniowe...
Moje DIY
Micro Seiki DD7
SME 3012
Shure V15 type IV
YAQIN MS-12B
Music Angel Meng X8 upgrade by LampizatOr (Fikus)
Indiana Line Tesi 561
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Konserwacja okładek

#25

Post autor: eenneell »

A koperty z grzybkiem dobrze potraktować oparami chloru; np Ace...
Awatar użytkownika
SantiagoOo
Posty: 55
Rejestracja: 01 lip 2010, 22:20
Gramofon: Dual 622
Lokalizacja: P-ń

Konserwacja okładek

#26

Post autor: SantiagoOo »

Jak według Was najskuteczniej zapobiegać tzw. ringwearom? To dla mnie chyba najbardziej drażniąca rzecz, jak chodzi o okładki... Czy im więcej władowane jest do środka (papierowa koperta + foliowa koszulka + jakaś osobna wkładka od wydawcy) tym lepiej? A może na odwrót?

Wiadomo, trzymanie płyt w pozycji równej, pionowej to podstawa, ale w przypadku np. marnych, cienkich okładek Polskich Nagrań coś jeszcze można zrobić dla utrwalenia?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Konserwacja okładek

#27

Post autor: zbyszek1982 »

Puryści wsadzają do okładki kartonik, a płytę trzymają na zewnątrz w koszulce antystatycznej. Całość siedzi w kopercie foliowej.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Konserwacja okładek

#28

Post autor: Wojtek »

SantiagoOo pisze:Wiadomo, trzymanie płyt w pozycji równej, pionowej to podstawa, ale w przypadku np. marnych, cienkich okładek Polskich Nagrań coś jeszcze można zrobić dla utrwalenia?
Nie wkładać koperty z płytą do okładki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
KathleenAnn
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2014, 16:19

Re: Konserwacja okładek

#29

Post autor: KathleenAnn »

Witam wszystkich użytkowników forum! :)

Chciałabym zapytać Was jak radzicie sobie z odciskami palców na ciemnych (czarnych) okładkach? Macie jakiś sposób by usunąć je, bez spowodowania spustoszenia na okładce? ;)

Do szewskiej pasji doprowadza mnie kiedy po każdym dotknięciu zarówno okładki LP, ale też książeczek CD zostają ślady linii papilarnych. :evil: Chyba niedługo zakupię rękawiczki, żeby w nich dotykać płyt. LP koniecznie muszę włożyć w okładki zewnętrzne, ale najpierw muszę usunąć z nich te ślady. Podsuniecie jakiś pomysł, jak to zrobić?

Pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Konserwacja okładek

#30

Post autor: Winters »

Lekko przetrzeć szmatką nasączoną płynem do mycia szyb.
DIOMEDES KATO
ODPOWIEDZ