Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
booker
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:02

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#1

Post autor: booker »

Witam wszystkich bardzo serdecznie jako tzw swiezak na forum. Otoz po wielu latach przerwy wracam do winyli i swojej kolekcji plyt jaka uzbierala mi sie jeszcze w latach 80-tych. Jako nieswiadomy wowczas mlody czlowiek czyscilem wtedy plyty srodkiem produkcji krajowej dostepnym wowczas w znanym podowczas sklepie na Starym Miescie przy ul. Freta (niedaleko rynku Nowego Miasta). Nie pamietam szczegolow procesu jaki wowczas przeprowadzalem ale najwyrazniej po rozprowadzeniu srodka po plycie szczoteczka plyta nie byla wtedy nalezycie suszona tak wiec na plytach porobily sie zacieki. W takim stanie plyty przelerzaly ladnych pare lat na polce. W tej chwili widac na plytach zacieki i smugi. Zacieki i i smugi nie schodza przy zastosowaniu myjki OKKI NOKKI oraz plynu L'Art du Son. Probowalem wytrzec je scierka nasaczona wspomnianym plynem jak rowniez czyscic te plyty para ale smugi i zacieki sa nieustepliwe. Nie wiem czy tego typu zabrudzenia w ogole da sie wyeliminowac. Moze poradzicie jakies inne metody albo inny srodek do czyszczenia. Byc moze metoda 'na klej' dalaby tutaj jakies rezultaty. Musi byc na to jakis sposob...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyscic stare smugi zacieki na plytach

#2

Post autor: Wojtek »

Szkoda, że nie pamiętasz czego używałeś na płytach by do takiego stanu je doprowadzić :)

L'Art du Son? Para? To nic nie da.

Jakbyś mógł to zrób jakieś zdjęcie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#3

Post autor: eenneell »

A czy te Twoje płyty i na nich "Zacieki i i smugi" to psowają dźwięk ?
booker
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:02

Re: Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#4

Post autor: booker »

Nie pamietam co to było niestety ale ten srodek był wówczas popularny. Postaram sie przesłać pare fotek. Efekt to bardziej słyszalny szum płyty. Poza tym płyty były i są w idealnym stanie bez widocznych rysek. Tyle co wyciąganie z porządnych brytyjskich koszulek EMI. Tak niestety urzadzilem np cała dyskografie The Beatles jaka mam...
booker
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:02

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#5

Post autor: booker »

Dodam do tego ze słucham płyt na Linn LP12 lekko sprzed 1978 z valhalla i
ramieniem LVV Basic puszczany przez Lehmanna Black Cube i wkładkami Ortofon 2M blue, Denon DL110 i AT 440 mla. W drodze jest Garrott P77i więc może to coś da przy odsluchu.
booker
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:02

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#6

Post autor: booker »

Ponizej obraz jednej z plytek. Nie wiem czy dobrze widac o co mi chodzi.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#7

Post autor: Wojtek »

Chyba nie bardzo widać, bo nie wiem co to smuga, a co to odbite światło (fleszu?).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#8

Post autor: Waluch »

mi to wygląda na jakieś pozostałości po folii z wewnątrz koszulki w którą była włożona płyta

może zwróciłeś uwagę na to czy wyjmując płytę folia wew. nie była do niej przyklejona ?
booker
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:02

Re: Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#9

Post autor: booker »

Postaram sie zrobic lepsze zdjecia. Myśle ze mam do czynienia z jednym i drugim. Płyty nie były z reguły przyklejone do koszulki jeśli już to punktowo. Jednak były one ciasno ustaione obok siebie i to mogło powodować nacisk koszulki na płytę co przez długi czas mogło spowodować smugi. Z drugiej jednak strony na płytach widać zaschniety plyn. Bo i macie jakiś pomysł jak to wyczyscic?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#10

Post autor: Wojtek »

Gdybyśmy wiedzieli co to jest to można by radzić, a tak to można jedynie ogólnikować.

Skoro dobry płyn do mycia sobie z tym nie radzi to poczytaj jeszcze ten temat, gdzie dyskutowaliśmy nad bardziej brutalnymi/mocniejszymi metodami przy usuwaniu nieczystości z płyt: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=1093
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#11

Post autor: eenneell »

booker pisze:Ponizej obraz jednej z plytek. Nie wiem czy dobrze widac o co mi chodzi.
Obrazek
Obrazek
Teraz widze; po prostu "brudas"- Myjka+mixtura Forumowa!
Jeżeli nie da efektu to bym wybrał płytę "najmniedlaCiebiecenną" i poeksperymentował; na początek - IPA! :idea:
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#12

Post autor: Pajdak »

też mi to wygląda na efekt za wcześnie włożonej płyty po myciu. sam tak miałem kiedyś i ponowne mycie pomogło bez problemu.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#13

Post autor: eenneell »

Pajdak pisze:też mi to wygląda na efekt za wcześnie włożonej płyty po myciu. sam tak miałem kiedyś i ponowne mycie pomogło bez problemu.
Tak! zwyczajnie na początek umyć!
Widać, że rowki "zasyfione" :mrgreen:
booker
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2012, 23:02

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#14

Post autor: booker »

Witam po krotkiej przerwie. Mam za soba ponowne mycie plyty srodkiem L'art du Son, wycieranie winylu magiczna gabka Jana Niezbednego, probe wyczyszczenia plyty benzyna ekstrakcyjna oraz zwykla proba umycia plyty letnia woda z odrobina detergentu kuchennego ala Ludwik . Niestety kompletnie nic nie pomaga. Plyta nadal ma zacieki i smugi. Jak na zalaczonych ponizej obrazkach. I co Wy na to?:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić stare smugi/zacieki na płytach

#15

Post autor: Wojtek »

Teraz dopiero widzę te smugi :)
Niestety, nie mam pomysłu na usunięcie tego, a nawet nie wiem czy da się tu jeszcze coś zrobić, skoro wypróbowałeś już różne środki (aczkolwiek z tą kranówą i płynem do mycia naczyń to rozumiem, że to tak na zasadzie "tonący się brzytwy trzyma"? ;) ).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ