Ocena "czystości" płyty

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojtekW
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2012, 12:44
Lokalizacja: Olsztyn

Ocena "czystości" płyty

#1

Post autor: WojtekW »

Witam!

Mam takie może dziwne pytanie. Otóż wyczyściłem jedną z moich płyt (strasznie brudna była - w jakiś kleju czy coś w ten gust). Zrobiłem to tak jak polecaliście na forum - woda destylowana i trochę płynu do naczyń. Po tych zabiegach płyta wygląda tak:

http://s6.ifotos.pl/img/1jpg_xprqahn.jpg

i stąd moje pytanie, w jaki ona jest w ogóle stanie? Czy te rysy to tylko "papierówki"? Czy coś gorszego? Przy odtwarzaniu płyta trochę szumi, ale to chyba wina gramofonu.

pytam się, ponieważ chcę wiedzieć czy dobrze wyczyściłem i czy inne płyty też czyścić, oraz czy szum to wina gramofonu, czy płyty

pozdrawiam : )
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Ocena "czystości" płyty

#2

Post autor: Sindsoron »

WojtekW pisze:Zrobiłem to tak jak polecaliście na forum - woda destylowana i trochę płynu do naczyń
Po pierwsze to taką metodę zalecamy tylko wtedy kiedy nie masz czasu/pieniędzy na zrobienie forumowej "mikstury".
Po drugie, myjąc wodą z płynem do mycia naczyń nie dotrzesz to głębszych rejonów rowków w płycie, więc umyjesz ją tylko z wierzchu.
WojtekW pisze:i stąd moje pytanie, w jaki ona jest w ogóle stanie? Czy te rysy to tylko "papierówki"? Czy coś gorszego? Przy odtwarzaniu płyta trochę szumi, ale to chyba wina gramofonu.
Te rysy wyglądają na typowe papierówki, które nie powinny mieć wpływu na jakość dźwięku. Jak jest ich tak dużo mogą trochę zwiększyć ilość "szumów" podczas odtwarzania (które jednak w większości wypadków jest spowodowane brudem w rowku).
WojtekW pisze:pytam się, ponieważ chcę wiedzieć czy dobrze wyczyściłem i czy inne płyty też czyścić, oraz czy szum to wina gramofonu, czy płyty
Najlepiej zrobisz jak zainwestujesz w myjkę, albo szczotkę welurową/welwetową i "miksturę" forumową, dopiero wtedy dotrzesz do głębiej i to mycie będzie miało faktycznie sens.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Ocena "czystości" płyty

#3

Post autor: Kusma »

WojtekW pisze:Zrobiłem to tak jak polecaliście na forum - woda destylowana i trochę płynu do naczyń.
mysle ze powinnismy zrobic baner - czytac cały temat a nie tylko pierwszy post <sciana>;
to juz ktorys uzytkownik z rzedu ktory twierdzi ze forumowicze "to polecają"
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
WojtekW
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2012, 12:44
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ocena "czystości" płyty

#4

Post autor: WojtekW »

Nie twierdzę, że polecają - źle słowa może użyłem :) Po prostu znalazłem post, który o tym mówił. Nie miałem czasu na znalezienie innych składników do tej "mikstury".
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ocena "czystości" płyty

#5

Post autor: Wojtek »

WojtekW pisze:i czy inne płyty też czyścić
To już od Ciebie zależy czy chcesz mieć czyste płyty czy nie :)
WojtekW pisze:oraz czy szum to wina gramofonu, czy płyty
A może być i jednego i drugiego, zależy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ