koperta papierowa czy foliowa?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#16

Post autor: Winters »

Wojtek pisze:MFSL to chyba tylko najdroższe :) Potem jest jeszcze Nagaoka, itd.
Równie dobrze możesz używać Analogis od Wamata. Raczej bez różnicy.
Co najwyżej tak jak mówisz, różnica w sztywności, ale to już raczej kwestia preferencji niż "jakość" folii :)
Oj dobre, dobre są. Dlaczego uważam MFSL za lepsze niż papierowo-foliowe? W tych drugich, zwłaszcza nowych po kilku latach jakieś coś dzieje się z klejem. Po 6 latach na niektórych okładkach zrobiły się brązowe plamy, które przeszły też na płyty (!). Nie wiem od kogo je kupowałem, w każdym razie zaokrąglone, z papieru jak do drukarki. Oczywiście kupowanie MFSL do wszystkich płyt w kolekcji jest bez sensu, ja w nich trzymam tylko rarytasy.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

koperta papierowa czy foliowa?

#17

Post autor: Wojtek »

Winters pisze:Dlaczego uważam MFSL za lepsze niż papierowo-foliowe?
A kto mówi o papierowo-foliowych? Na samej folii się skupmy :)
Winters pisze:W tych drugich, zwłaszcza nowych po kilku latach jakieś coś dzieje się z klejem. Po 6 latach na niektórych okładkach zrobiły się brązowe plamy, które przeszły też na płyty (!).
Jakieś pechowe sztuki, współczuję.
Winters pisze:Oczywiście kupowanie MFSL do wszystkich płyt w kolekcji jest bez sensu, ja w nich trzymam tylko rarytasy.
I dlatego ogólne polecenie ma podobny sens? :)

Nie wiem jak reszta, ale jeśli chodzi o konserwację to wszystkie swoje płyty staram się traktować równo, a nie że jedne traktuję gorzej, a drugie lepiej, z takiego czy innego powodu ;)

MFSL oferuje bardzo dobre folie i koperty, Nagaoka również, ale trzeba przyznać że w wypadku tych produktów dopłaca się też do marki.
To samo dotyczy myjek czy innych akcesoriów sygnowanych tymi i innymi "szacownymi" markami.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

koperta papierowa czy foliowa?

#18

Post autor: kielek »

Co do foliowych kopert(bo takich tylko staram się używać) zgadzam się z Wojtkiem odnośnie dopłacania za markę.Nie zauważyłem jakiejś drastycznej różnicy pomiędzy kopertami np.Nagaoki a Analogisa od Wamata oprócz ceny oczywiście ;) Nie twierdzę,że są tak samo wykonane i z tych samych materiałów,ale cena tych drugich jak dla mnie jest bardziej przyziemna(przy większej ilości)w stosunku do jakości.
smmbeats
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2012, 08:47

koperta papierowa czy foliowa?

#19

Post autor: smmbeats »

Kupiłem składniki na miksturkę, szczotkę, mam zamiar wszystkie przepucować i zapakować do koszulek ;). Bo aż szkoda mi się robi gdy tak one stoją w porozrywanych okładkach, albo jeszcze w rozpadających się 30 letnich foliowych kopertach. Skoro różnica nie jest drastyczna to wg. mnie nie ma sensu przepłacać, na początek będą dobre i te od Wamata, a potem się zobaczy. Dzięki za odpowiedź :violin:
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

koperta papierowa czy foliowa?

#20

Post autor: vinylpiotrek »

Wojtek pisze:Nie wiem jak reszta, ale jeśli chodzi o konserwację to wszystkie swoje płyty staram się traktować równo
Ja trochę gorzej traktuje te, które ze względu na stan albo wydanie, prędzej, czy później warto by wymienić, jeśli się trafi okazja.

Fajne folie wewnętrzne stosował w latach 80 Supraphon, bo gładziutka i delikatna folia ale na tyle gruba, że dorównująca sztywnością papierowym kopertom, a te cieńsze przewyższająca.
W jakiś współcześnie wydanych LP tez widziałem takie na wyposażeniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
hottohoren
Posty: 16
Rejestracja: 05 lut 2018, 22:43
Gramofon: Fisher MT-640

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#21

Post autor: hottohoren »

A co powiecie o takich doniesieniach, jak znalazłem na innym forum, że folia degraduje winyl?

https://winyle.domek.org/index.php?topic=476.0

Ktoś spotkał sie z czymś takim, czy jakiś kolejny mit?
(powinienem dostać złotą łopatę za odkopywanie wątku sprzed 5 lat :lol:)
Sometimes, the riff is so fucking good you want to hear it over and over again for fifty-two minutes - J. Bennett

https://www.discogs.com/user/hottohoren/collection
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10460
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#22

Post autor: Myszor »

hottohoren pisze:
02 mar 2018, 18:31
A co powiecie o takich doniesieniach, jak znalazłem na innym forum, że folia degraduje winyl?

https://winyle.domek.org/index.php?topic=476.0

Ktoś spotkał sie z czymś takim, czy jakiś kolejny mit?
(powinienem dostać złotą łopatę za odkopywanie wątku sprzed 5 lat :lol:)
Są takie fora w necie gdzie ludzie rozprawiają o tym że ziemia jest płaska a zdjęcia z kosmosu są sfalszowane.
Naprawdę.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#23

Post autor: zelazny »

Ja jestem jak najbardziej za foliowymi kopertami. Jeżeli papierowa ma w środku folię to oki. Polecam MoFi.
rzeptone
Posty: 97
Rejestracja: 21 paź 2016, 19:58
Gramofon: Technics SL-5310

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#24

Post autor: rzeptone »

A ja mam dużo foli w pracy a do tego zgrzewarke i koperty foliowe robie sobie sam :)
Folia jest bardzo śliska i płyta wsuwa się w nią bez problemu . Później folie pakuje w kopertę papierową i więcej do szczęścia mi nie potrzeba ;)
Załączniki
DSC_0340.JPG
Do Watcha Wanna :eusa-violin:
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4578
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#25

Post autor: zelazny »

DIY :)
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#26

Post autor: Ramirez »

hottohoren pisze:
02 mar 2018, 18:31
A co powiecie o takich doniesieniach, jak znalazłem na innym forum, że folia degraduje winyl?

https://winyle.domek.org/index.php?topic=476.0

Ktoś spotkał sie z czymś takim, czy jakiś kolejny mit?
(powinienem dostać złotą łopatę za odkopywanie wątku sprzed 5 lat :lol:)
To fakt - folia LDPE może wchodzić w reakcję z winylem. Na szczęście obecnie wewnętrzne koperty produkowane są z folii HDPE.
http://rytmipiosenka.blogspot.com/2017/ ... iczne.html
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10460
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#27

Post autor: Myszor »

Ramirez pisze:
05 mar 2018, 13:37
folia LDPE może wchodzić w reakcję z winylem. Na szczęście obecnie wewnętrzne koperty produkowane są z folii HDP
:lol:
To jest ten sam materiał. Różni się jedynie gęstością. 0,95 vs 0,92g/cm3 i właściwościami fizycznymi.
Do folii LDPE niewygodnie się wkłada i wyciąga płytę bo folia ta jest miękka "przylepia się". Folia spożywcza to właśnie styl LD.
Folie HD są twarde i szeleszczące (jak woreczki śniadaniowe) i ślizgają się po gładkiej powierzchni.
Dlatego łatwo wsuwać i wysuwać płyty.
Ot i tyle. Polietylen nie wchodzi on w reakcję z pcv. Generalnie trudno wchodzi w reakcję i ma wysoką barierowość. Dlatego dobrze pakuje się w niego żywność.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#28

Post autor: blispx »

Kurde, to ja teraz lecę wymieniam 1500 kopert Mofi na papierowe, nie straszcie ludzi :D
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#29

Post autor: Wojtek »

Ramirez pisze:
05 mar 2018, 13:37
To fakt - folia LDPE może wchodzić w reakcję z winylem. Na szczęście obecnie wewnętrzne koperty produkowane są z folii HDPE.
Ale wiesz że autor bloga "rytm i piosenka" oraz autor posta z forum winyle.domek to ta sama osoba? ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
appel
Posty: 181
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:37

Re: koperta papierowa czy foliowa?

#30

Post autor: appel »

Czy typowa folia radzieckiej melodii/tonpressu i pochodnych jest właśnie folią LDPE? Przy, okazji - zastanawiam się, czy to, co mam na płycie poniżej (Polskie Nagrania XL 0055, ok. 1960) moze mieć związek z opisanym zjawiskiem, czy jest po prostu brudem? Nie zeszło po przemyciu miksturą forumową.
prokofiew.JPG


Sama folia wygląda tak:
folia.JPG
ODPOWIEDZ