Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję

Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

1. W okładce dołączonej do albumu.
33
80%
2. Osobno obok okładki.
8
20%
 
Liczba głosów: 41

KwQ
Posty: 32
Rejestracja: 22 lis 2022, 22:24

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#16

Post autor: KwQ »

darkman pisze:
22 gru 2022, 09:35
KwQ pisze:
21 gru 2022, 19:35
w jaki sposób
Za mało opcji w ankiecie.
Dałem tylko dwa warianty, bo inne odpowiedzi mnie nie interesują.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1590
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#17

Post autor: Szelak »

Ja przechowuję głównie w okładce ale czasem ta okładka jest tak ciasna, że decyduję się na przechowywanie osobno, obok okładki. Mam tak z ok 5% płyt.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#18

Post autor: Wojtek »

O tak, czasami jak się wymienia kopertę na jakąś lepszą to już nie pasuje do okładki, wtedy siłą rzeczy jest poza.
Albo np. jak po myciu płyta dostaje nową kopertę, nie chcemy się pozbywać starej (bo nie jest generyczna np.) i dwie koperty już się nie mieszczą.

Praktyczne podejście.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#19

Post autor: krolix »

Szelak pisze:
23 gru 2022, 14:52
Ja przechowuję głównie w okładce ale czasem ta okładka jest tak ciasna, że decyduję się na przechowywanie osobno, obok okładki. Mam tak z ok 5% płyt.
Popieram. ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15106
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#20

Post autor: darkman »

KwQ pisze:
23 gru 2022, 14:18
darkman pisze:
22 gru 2022, 09:35
KwQ pisze:
21 gru 2022, 19:35
w jaki sposób
Za mało opcji w ankiecie.
Dałem tylko dwa warianty, bo inne odpowiedzi mnie nie interesują.
BTW, a to nie jest czasem owa intelektualna masturbajca o której wspominasz w pierwszych swoich postach miast po prostu zwyczajnie się przedstawić?

Logiczna odpowiedź, choć niegrzeczna. Nie zmienia to jednak mojej opinii o ankiecie.
Z tego samego też powodu nie wziąłem w niej udziału.
KwQ
Posty: 32
Rejestracja: 22 lis 2022, 22:24

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#21

Post autor: KwQ »

Nie.
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 257
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#22

Post autor: kraf101 »

W foliowym kondonie z okładką, ale w nie w okładce bo:
1. Wyjmowanie i wsadzanie jest ewidentnie czynnością niszczącą, a często upierdliwą.
2. Tak mi zawsze przysyłają, więc jak profi sprzedawcy tak robią, to widać ma jakiś sens.
W okładce trzymam oryginalne koperty, paragon (czasem z epoki) i inne szpargały.
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#23

Post autor: Ryszard13 »

Ja osobiście trzymam płyty w okładkach oryginalnych wewnętrznych, te które nie mają wkładek antystatycznych trochę modernizuje.
Zakupuje koszulki antystatyczne te pół okrągłe na ich brzegach z obydwu stron przyklejam taśmę dwu stronie klejącą 0,5 cm wkładam płytę w koszulkę,koszulkę wraz z płytą wkładam do okładki wewnętrznej i odklejam zabezpieczenie na taśmie dwustronnej lekko dociskam i mam już oryginalną okładkę wewnętrzną wyłożoną koszulką antystatyczną.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#24

Post autor: blispx »

Ryszard13 pisze:
05 sty 2023, 08:24
Ja osobiście trzymam płyty w okładkach oryginalnych wewnętrznych, t
można ale jak chcesz chronić także je choćby przed rozdarciem to lepiej osobno, ostatnio sprawdzałem ile kosztują oryginalne koszulki Blue Note z lat 50-60 to zdębiałem a płyty są grube i ciężkie więc o rozdarcia nie jest trudno, trza będzie replikacje wdrożyć

z resztą gdy posiada się płyty warte 2-3kpln za sztukę to się o nie dba o wypełniacze także i... nie ma tematu bo się znowu rozgadam ;)
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1684
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#25

Post autor: winylowy_luke »


Bardzo fajny patent z tymi gatefoldami. Czy da się w PL gdzieś dostać te zewnętrzne koszulki?
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#26

Post autor: blispx »

a on tam w ogóle wspomina co to za folie? w PL masz Katta ale jaka jakość tego to nie wiem kup i sprawdź choćby na winyle.pl, w US masz oryginalne blake sleeves z https://www.clearbags.com/ ponoć w UK da się też kupić ale czy są to oryginały to nie wiem, ostało mi się na szczęście jeszcze ze 100 clearbags w zakamarach wygrzebałem, gatefold pcham standardowo te dzikie pomysły tego Niemca są nawet zabawne ale sensu w tym zero ;) generalnie folie robi i tak Chińczyk dalej kwestia tylko zgrzewów i powtarzalności z tym bywa różnie
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
KwQ
Posty: 32
Rejestracja: 22 lis 2022, 22:24

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#27

Post autor: KwQ »

winylowy_luke pisze:
06 sty 2023, 19:43

Bardzo fajny patent z tymi gatefoldami. Czy da się w PL gdzieś dostać te zewnętrzne koszulki?
Ja uzywam zwyklych I wycinam otwor z boku ;p
Awatar użytkownika
ortophon
Posty: 53
Rejestracja: 11 lip 2023, 20:28
Gramofon: SL1210 mkII / VMS70
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#28

Post autor: ortophon »

inner sleeve: gebrueder voit / protected lub EWS b.v. - wszystko to podobne, kiedyś kupowałem te z grubszego papieru, ale i tak się rwą/marszczą, więc wolę mieć większy zapas tańszych i podmieniać kiedy się uszkodzą.

płyty często grane - bez rogów - łatwiej celować w okładkę
płyty rzadko grane - kwadrat z rogami - trudniej celować do okładki, ale szczelniejszy (:

okładka: karton inside out z porządnym grzbietem - gebrueder voit - od drugiej połowy lat 90tych (Prime Distribution/Neuton) nie znalazłem nic co byłoby równie powtarzalne/precyzyjne - tym samym mieściłoby się równie stabilnie do wszystkich toreb/kartonów na płyty - jednocześnie pasując do wszystkich innersów;
inside out - śliskim do środka - ułatwia wsuwanie płyty w kopercie // estetyka matowej/szorstkiej strony do zewnątrz też mi się bardziej podoba od gloss'u, ale to już indywidualne poczucie estetyki - młodsi na pewno cenią sobie wysoki kontrast okładek zadrukowanych, więc inside-out'y im nie podejdą (:

https://gebrvoit.de/en/products/vinyl-p ... /#produkte


oryginalne gatefoldy w 95% przypadków wywalam - szablon z jakiego to jest klejone to jakiś surrealistyczny żart, przechowuję to dziadostwo przez kilka tygodni i jesli płyta "zostaje" - oryginalną okładkę wywalam, nawet jeśli podpisana/numerowana etc

ostatnio doceniłem kraft-packi z deejay.de - niezniszczalne i świetnie się po nich pisze/stempluje każdym tuszem
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6674
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#29

Post autor: konrads0 »

ortophon pisze:
13 lip 2023, 22:16
oryginalne gatefoldy w 95% przypadków wywalam
Ja wywalam w 100% razem z płytami.
Awatar użytkownika
ortophon
Posty: 53
Rejestracja: 11 lip 2023, 20:28
Gramofon: SL1210 mkII / VMS70
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Jak przechowujecie swoje płyty winylowe?

#30

Post autor: ortophon »

w ten sposób miejsca na płyty szybko nie zabraknie (:
ODPOWIEDZ