Mikstura forumowa

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
furgon
Posty: 98
Rejestracja: 08 gru 2022, 11:05

Re: Mikstura forumowa

#946

Post autor: furgon »

Niestety nie mam wiedzy na ten temat.
Paweł W
Posty: 12
Rejestracja: 02 lut 2024, 12:21
Gramofon: SONY PS-X6

Re: Mikstura forumowa

#947

Post autor: Paweł W »

Stosuję miksturę forumową. Wszystko jest ok. Nurtuje mnie jednak jeden drobny temat. Jak długo trzeba czekać, po zmieszaniu składników, by była gotowa do użycia?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Mikstura forumowa

#948

Post autor: darkman »

Prawie w ogóle. Gdy zmieszasz to po wlaniu np do wanienki Knosti jest gotowa do użycia zaraz po opadnięciu pianki tworzonej przez mirasol. (pojemnik z ozbaczeniami cl'ów).
Gdy robisz dla innej myjki np półautomatu, to mieszanie bezpośrednio w butelce - wstrząsasz solidnie i czekasz aż piana zniknie - ok. 1,5 minuty zaledwie (fot. butelka z miksturą).

BTW przy myciu w typie Knosti/analogis itp, dość dobre rozwiązanie to druga wanienka do samego płukania tylko, gdzie lejemy wodę demineralizowaną solo (czystą) i po płukaniu już ociekniętej wcześniej z mixta lekko płyty, odstawiamy na suszarkę. (zwykła plasticzana do talerzy jest dużo lepsza niż wielorakie wydumki).
Załączniki
IMG_2924.jpg
Paweł W
Posty: 12
Rejestracja: 02 lut 2024, 12:21
Gramofon: SONY PS-X6

Re: Mikstura forumowa

#949

Post autor: Paweł W »

Dzięki za poradę Darkman. Drugiego płukania nie stosowałem. Tak na marginesie, przy proporcjach 500 ml, lepiej sprawdza się dawka Fotonalu (to akurat stosuje) w granicach 15 ml niż niższa.
Awatar użytkownika
kraf101
Posty: 261
Rejestracja: 24 lis 2020, 20:40

Re: Mikstura forumowa

#950

Post autor: kraf101 »

darkman pisze:
07 kwie 2024, 08:47
(...)
dość dobre rozwiązanie to druga wanienka do samego płukania tylko, gdzie lejemy wodę demineralizowaną solo (czystą) i po płukaniu już ociekniętej wcześniej z mixta lekko płyty,
(...)
Przecież funkcją i istotą dodatku fotonalu w miksturze jest właśnie poprawa suszenia, poprzez równomierne zwilżenie całej suszonej powierzchni i zapobieganie powstawaniu ewentualnych plam i zacieków. Dodatkowe płukanie w czystej H2O, jest raczej pozbawione sensu.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Mikstura forumowa

#951

Post autor: darkman »

Paweł W pisze:
07 kwie 2024, 19:57
Dzięki za poradę Darkman. Drugiego płukania nie stosowałem. Tak na marginesie, przy proporcjach 500 ml, lepiej sprawdza się dawka Fotonalu (to akurat stosuje) w granicach 15 ml niż niższa.
Tak, to już stosujemy doświadczalnie i OK skoro Ci się sprawdza. Dla mnie zwiększenie dawki dawało czasem zbytnie pienienie (obecnie zwiększam dawkę IPA o jakieś 35% na set dedykowany). Drugie płukanie stosowałem zwykle gdy do mixta dodawałem jeszcze kroplę lub dwie detergentu, co poprawia skuteczność przy płytach i silnym i widocznym zabrudzeniu, zatem nie tylko kurz. Tę metodę stosowałem również z powodzeniem przy myciu ultrasonicznym dla również podgrzanej mikstury jeszcze w epoce gdy ultrasy były bez grzałek (ale to dawniejsze dzieje). Praktyka wsparta doświadczeniami z autopsji również przez @Blisapx, efekty dość wymierne i sensowne.
Wszystko zależy od efektu, który jest już dla nas zadowalający lub nie. W przypadkach szczególnych myjąc ręcznie stosowałem powtarzanie procesu mycia - czyli proces dwukrotny.
Natomiast z mojej praktyki tak czy siak największy efekt i tak osiąga się przez zastosowanie dodatkowej szczotki. W moim przypadku MoFi 55/90 mm z wymiennymi padami. Działa dobrze zarówno przy myjkach ręcznych jaki semi auto.
Obecnie od dawna nie myję w manualach, jednak w przypadkach trudnych czasem zdarza mi się wyciągnąć wanienkę. Co manual to manual, jak docisnąć szczotę, to nie ma bata 8-) .
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mikstura forumowa

#952

Post autor: Michal35 »

Paweł W pisze:
07 kwie 2024, 08:07
Jak długo
Ja odczekam trochę bo wiadomo alkohol z wodą "musi się przegryźć" :lol: . Jak rozrabia się spirytus do spożycia zawsze trzeba zrobić to odpowiednio wcześnie, inaczej temperatura jest nieodpowiednia i tak dalej ;) .
Wystarczy spojrzeć co się dzieje po wymieszaniu składników.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikstura forumowa

#953

Post autor: Bartek86 »

darkman pisze:
08 kwie 2024, 08:05
Natomiast z mojej praktyki tak czy siak największy efekt i tak osiąga się przez zastosowanie dodatkowej szczotki. W moim przypadku MoFi 55/90 mm z wymiennymi padami. Działa dobrze zarówno przy myjkach ręcznych jaki semi auto.
@darkman, moja wyobraźnia jest bardzo schematyczna i najwyraźniej nie wznosi się na taki poziom abstrakcji... możesz opisać w jaki sposób używałeś tych dodatkowych szczotek Mofi? Czy je jakoś gdzieś montowałeś? Czy używałeś dwóch na takiej samej zasadzie jak te dwie z kozim włosiem w wanience? I tak dla pewności, chodzi o te szczotki? https://www.winyle.pl/szczotki-do-plyt/ ... esults=147

Nurtuje mnie to bo będę właśnie kupował jeszcze jedną wanienkę do manuala. Mam Knosti i używam zacisków Analogis, ale już się tam powoli te gumowe oringi chyba wyrobiły, bo przy ostatnim myciu dostało się trochę wody z jednej strony, a jakże, czerwonemu labelowi Polskich Nagrań...
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Mikstura forumowa

#954

Post autor: darkman »

Bartek86 pisze:
25 kwie 2024, 16:41
moja wyobraźnia jest bardzo schematyczna i najwyraźniej nie wznosi się
Bartku to rozumiem. :D
Bartek86 pisze:
25 kwie 2024, 16:41
na taki poziom abstrakcji
A tego nie. :D
Bartek86 pisze:
25 kwie 2024, 16:41
I tak dla pewności, chodzi o te szczotki?
Tak to MoFi (obecnie cena znacznie wyższa niż kiedyś tam) z wymiennymi padami, można stosować dowolny nośnik padów aczkolwiek ten oryginalny w kształcie wpasowuje się idealnie niemal w skraj ramki wanienki knosti. Wystarcza jedna i wówczas docisk robisz sobie z buta' po prostu kciukiem (szerokość tej szczotki pokrywa obszar rowków płyty przy ustawieniu poziomym, a tak właśnie jej używamy/ używam.. bo patent wydaje się być oryginalnie mój, choć to bez znaczenia.
No well jeden obrazek za 1000 słów, ale mam fotę w telefonie i nie przerzucę tu bo:
a. oglądam film :lol:
b. nie chce mi się teraz :?
c. może ktoś z moich kumpli zechce wstawić fotę jak owo umieszczenie MoFi wygląda - prezentowałem Bartkowi i Kinkiemu o ile dobrze pamiętam, to pewnie mają w telefonach ;)
d. możesz podesłać nr gsm na PW to jutro Ci podeślę foty bezpośrednio, bo dziś -> patrz wyżej a i b. 8-)

** do labeli "polskich" analogis się nie sprawdza idealnie, do tego służy @Kijek DIY. Zacisk od Piotrka jest szerszy i ma docisk na śrubę z motylkiem, a ranty są wyprofilowane, przy czym można też dać uszczelkę (ja nie dawałem, bo mój jest bdb dopasowany).
Bartek86 pisze:
25 kwie 2024, 16:41
Nurtuje mnie to bo będę właśnie kupował jeszcze jedną wanienkę do manuala.
Nie kupuj, bo to trochę bez sensu. Swego czasu uzywałem dwóch bo dostałem od kolegi Maćka @Biogona (ponownie dziękuję) i potem podarowałem ją dalej Maćkowi @Mejwowi, jak się Mejwiemu znudzi to pewnie podaruje ją dalej (brązowa.. ładna).
Szkoda wydawać te parę groszy.
Kup sobie dodatkowe zaciski analogis. Można wtedy sprawniej suszyć w zaciskach bez zdejmowania. Używałem bodajże 4 + 2 stare orgi knosti czyli 6 płyt na gotowo, przerwa na fajek i potem zdejmowałem wszystkie i proces się powtarzał.
Obecnie nie używam już knosti od dawna, jakieś zaciski Analogis pewnie mam na zbyciu.

p.s.
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikstura forumowa

#955

Post autor: Bartek86 »

Dzięki darkman, mam nadzieję że film był fajny ;) Miło że pomimo zajętości chciało Ci się opisać Twój patent na stosowanie szczotki do myjki. Wiem już o co kaman. No, wydaje się, że ma to sens :)
No i za namową starsz... znaczy bardziej doświadczonego kolegi, łodpuszczam zakup wanienki. Odezwę się na pw w sprawie zacisków, jeśli faktycznie Ci jakieś zostały to chętnie odkupię. Pójście ilościowo w zaciski może mieć jeszcze większy sens niż dodatkowa szczota.
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
ODPOWIEDZ