Tusz - jak wyczyścić

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
rozjechany
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2011, 17:41

Tusz - jak wyczyścić

#1

Post autor: rozjechany »

Hej, dzień dobry, privet.

To mój pierwszy post więc witam jeszcze raz.

Teraz do rzeczy.
Dostałem dziś picture disc. Zapakowany był w foliową kopertę w środku była kartka z dużą ilością tuszu.
Koperta oczywiście była sklejona, a co za tym idzie kartka przykleiła się do winyla.
Próbowałem odrywać powoli, delikatnie, ale nic to nie dalo i efekt jest taki jakbym odrywał ją szybko i raptownie.
W rowkach i nie tylko pozostało dużo tego, że tak napiszę, syfu.
Moje zapytanie jest następujące.
Jak i czym dokładnie to umyć nie szkodząc płycie?

Dołączam zdjęcie.
Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Tusz - jak wyczyścić

#2

Post autor: JacK »

Faktycznie niezły syf. Swego czasu miałem problem ze zmyciem jakiegoś kleju z winyla. Próbowałem różnymi środkami, nic nie pomagało. Zdecydowałem się potraktować płytę radykalnie, ryzykując jej zniszczenie. Czyli namoczyłem benzyną ekstrakcyjną i starłem klej szmatką :) Później umyłem płytę w Knosti i gra do dzisiaj. Faktem jest że ja miałem tego kleju dużo mniej niż Ty tego tuszu. Nie wiem czy ten sposób nie zniszczy tego pictura ale jak już nic nie pomoże...
Poza tym przypomniałem sobie z czasów szkolnych że tusze zmywa sok z cytryny.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Tusz - jak wyczyścić

#3

Post autor: eenneell »

Na początek umyć ciepłą wodą z "Ludwikiem" :!: :?: (1. namoczyć ciepla woda, 2 czystym IPA też spróbować)
A potem się zobaczy :!:
Powodzenia ;)
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Re: Tusz - jak wyczyścić

#4

Post autor: Wuwuzela »

Przeczytaj temat o czyszczeniu płyt, zanim się do tego weźmiesz :)
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Tusz - jak wyczyścić

#5

Post autor: eenneell »

Wuwuzela pisze:Przeczytaj temat o czyszczeniu płyt, zanim się do tego weźmiesz :)
Racja! Założyłem, że "rozjechany" wie jak czyścić -tylko nie wie czym :!:
Patrząc na zdjęcie to widzę, że to nie "tusz chinski", tylko do pieczątek?, albo odbita jakaś faktura :?: , więc IPA powinno załatwić sprawę, lub ciepła woda :oops: oby ;)
A MOŻE FORUMOWA MIKSTURA DA RADĘ :idea: (po prostu :!: )
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tusz - jak wyczyścić

#6

Post autor: Wojtek »

Ostatnio wpadł mi niezły pomysł na usuwanie tego typu rzeczy (resztki kleju, ślady po markerach, tuszu) z powierzchni płyt.

Bezpiecznym panaceum do tej pracy powinna być... pianka melaninowa :) Takie tworzywo od koncernu chemicznego BASF.
Tworzywo to przede wszystkim wykorzystuje się do izolacji (wytrzymuje zarówno bardzo wysokie jak i niskie temperatury), ale doskonale sprawdza się także do zastosowań czyszczących.
Link do artykułu na Wikipedii (angl.)

Pianka melaninowa do czyszczenia występuje w postaci gąbek, które używamy podobnie jak gumki szkolne.
Lekko namaczamy gąbkę i leciutko przejeżdżamy nią po powierzchni, np. podczas obracania się płyty na talerzu gramofonu.
Jak już usuniemy ślady, przemywamy powierzchnię płyty (co by usunąć ewentualne pozostałości pianki itp.) i suszymy.

A na koniec najlepiej by było przemyć płytę miksturą forumową ;)


Na zachodzie takie gąbki z pianki melaninowej można z łatwością dostać praktycznie w każdym sklepie z chemią gospodarczą.
U nas "magiczne gąbki" (pod taką nazwą można je czasami spotkać na półkach sklepowych) na szczęście też są dostępne.

Najpopularniejsze gąbki u nas to te od Jana Niezbędnego i firmy Scotch-Brite (można znaleźć w Rossmanie).
Obydwa produkty są firmowane nazwą "magiczna gąbka" ;)
Kosztuje to około 5 złotych za 2 sztuki. Są też inni producenci.

Można też zamówić "bezmarkowe" gąbki tutaj: http://doczyszczenia.home.pl/Magiczne_g ... k-935.html
10 sztuk za 17 złotych.


Zaznaczam, że sam tej metody jeszcze nie testowałem gdyż nie miałem do czynienia z takimi zabrudzeniami płyt.
Jednakże teoretycznie i przede wszystkim chemicznie powinno wszystko grać, biorąc pod uwagę jakie rzeczy ludzie czyszczą pianką melaninową z powodzeniem.


Jak już przedmówcy wspomnieli, jest szansa że ślady zejdą pod wpływem Ludwika, wody, alkoholu, mikstury, itd. ale to wszystko zależy od tego jaki to tusz ;)
Sam alkohol izopropylowy, aceton, beznyna ekstrakcyjna czy zmywacz do paznokci to niestety dość ryzykowne środki do takiej roboty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Tusz - jak wyczyścić

#7

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Sam alkohol izopropylowy, aceton, beznyna ekstrakcyjna czy zmywacz do paznokci to niestety dość ryzykowne środki do takiej roboty.
PRIMUM NON NOCERE :oops: :!: :!: :!: :!:
SŁOWO "ACETON" wywalić należy :!: :!: :!: :!: ( Kunicką, czy Jantar) acetonem potraktowalem i sie idealnie winyl natychmiast rospuścił :(
Zasada "konserwatorska" zacząc od slabych środkow ( a do takich zaliczyć można; cieplą wodę, "ludwika",spirytus, denaturat i IPA -wszak to nie szelaki)
a potem terpentyna, benzyna lakowa i co komu przyjdzie do głowy...(ale na własne ryzyko)
Ainne wynalazki przytoczone przez Mr Wojtka może i są ok, ale to bardziej dla "wytrwałych alchemików" :oops:
PS.
IPA, spiryt, denatyrat są neutralne dla winyla :)
PS2 Po tych środkach należy myć "normalnie" czyli "mixturą forumową"- dodam na koniec, żeby nie było... :oops:
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tusz - jak wyczyścić

#8

Post autor: Jaskier »

eenneell pisze:spiryt, denatyrat są neutralne dla winyla :)
Dla winyla tak, dla lakieru już niekoniecznie. Trzeba wziąć po uwagę, że to jest picture disc, więc zanim cokolwiek zaczniesz czyścić, wypróbuj każdy specyfik w jakimś bezpiecznym miejscu (np na krawędzi płyty lub rozbiegówce) żeby mieć pewność, że nie rozmażesz sobie lakieru podczas czyszczenia.
rozjechany
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2011, 17:41

Tusz - jak wyczyścić

#9

Post autor: rozjechany »

Witam wszystkich.

Po pierwsze dziękuje za porady.
Ludwik + woda załatwiły sprawę powierzchownie. Wczoraj do wyczyszczenia scieżek używałem różnych specyfików począwszy od samogonu kończąc na spirytusie rektyfikowanym.
Dziś doczytałem się na mądrym forum elektronicznym, że do wyczyszczenia powierzchni z tuszu, tonera najlepsza jest benzyna, a że posiadałem niewielką ilość benzyny do modeli RC przystąpiłem do testu.
No... Efekt jest taki że po tuszu nie pozostało śladu i nie zrobiło krzywdy lakierowi i też płyta nie rozpuściła mi się w rękach.
Wszystko śmiga jak należy, a ja mam uśmiech od ucha do ucha.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Tusz - jak wyczyścić

#10

Post autor: JacK »

Tylko się cieszyć, benzynka znowu górą :)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tusz - jak wyczyścić

#11

Post autor: Jaskier »

rozjechany pisze:Wczoraj do wyczyszczenia scieżek używałem różnych specyfików począwszy od samogonu kończąc na spirytusie rektyfikowanym.
Błąd. Należało przyjąć odwrotną kolejność. Wtedy większa szansa na to, że samogon zostanie do celów konsumpcyjnych. ;) :lol:
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Tusz - jak wyczyścić

#12

Post autor: Robert007Lenert »

A mozna jakos tusz /napis/ nie jest to autograf :evil: wywabic z okladki i labela?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Tusz - jak wyczyścić

#13

Post autor: eenneell »

Robert007Lenert pisze:A mozna jakos tusz /napis/ nie jest to autograf :evil: wywabic z okladki i labela?
Jeżeli napis jest zrobiony "flamastrem" to na 95% sam znika (działa to też w drugą strone: :twisted: jeżeli jest taki autograf, to jest nic nie warty, bo znika)
Jeśli flamaster- to znika od "światła" należy czekać :oops: i obserwawać :!: :roll: albo poddać UF...
jeżeli "długopis"- nie wiem :oops: (to do"Jagielonki" :!: itp :!: ) i wszystkie warianty "nieznikające")
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Tusz - jak wyczyścić

#14

Post autor: JacK »

Robert007Lenert pisze:A mozna jakos tusz /napis/ nie jest to autograf :evil: wywabic z okladki i labela?
Można próbować benzynką ekstrakcyjną. Wszystko zależy od tego z czego ten napis i rodzaju powierzchni na której go umieszczono. Udało mi się tym sposobem wywabić całkowicie napisy z długopisów i częściowo z jakiś flamastrów.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tusz - jak wyczyścić

#15

Post autor: wojciech06 »

Z gładkiej powierzchni (papier kredowy, teczka papierowa lakierowana, płyta CD i DVD - napisy specjalnym pisakiem do CD/DVD) udało mi się zmyć "ślady po tuszu" płynem po goleniu "BRUTAL" (nasączona watka i delikatne pocieranie, osuszanie powierzchni czyszczonej - nie wolno doprowadzić do przetarcia "powierzchni lakierowanej" przez zbytnie nasączenie czyszczonego miejsca) :)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
ODPOWIEDZ