Mikstura forumowa

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
cezi
Posty: 166
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:02

Mikstura forumowa

#241

Post autor: cezi »

Na 40-ste urodziny, zażyczyłem sobie od małżonki....myjkę KNOSTI. Oczywiście bez mikstury. Miksturę zrobiłem jak forum przykazuje
400 ml wody destylowanej 100ml izopropnolu, 2,5ml Fotonalu

Wodę (znalazłem w sieci wodę KAMIX) polecam
http://www.kamix.pl/pl/dom/woda_destylo ... aczysta_1l. Można kupić w MediaExpert poprzez wysyłkę. Jak odbierasz w sklepie nic nie płacisz extra

Alkohol izopropylowy czysty miałęm załatwiony z hurtowni stomatologicznej

Różnica przed myciem a po jest naprawdę kolosalna. Mam jednak dwa pytania:

1. Zmieszanie alkoholu z wodą wywołuje reakcję egzotermiczną (roztwór wydala ciepło). Czy trzeba czekać aż alkohol się przegryzie, czy można od razu? Ja odczekałem 10 minut, ale roztwór był jeszcze ciepły

2. Niestety nie miałem gumek od weków (gdzieś mi wsiąkły) i podczas dokręcania w miejscach styku krążków z winylem, tworzy się rysa i odrobina osadu, z przytartego winyla (albo krążka) który później podczas schnięcia spływa na winyl i osadza się. Jakieś rady?

Pzdr,

Cezi
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Mikstura forumowa

#242

Post autor: zbyszek1982 »

Izopropanol nie wchodzi w reakcję z wodą. Co za tym idzie, połączenie obydwu płynów nie powinno powodować zwiększenia temperatury roztworu.
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Re: Mikstura forumowa

#243

Post autor: falon »

zbyszek1982 pisze:Izopropanol nie wchodzi w reakcję z wodą. Co za tym idzie, połączenie obydwu płynów nie powinno powodować zwiększenia temperatury roztworu.
robi się ciepły, należy lać IPA do wody a nie odwrotnie.

I lepszy będzie roztwór minimum 33%.
20% to kiepska proporcja.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Mikstura forumowa

#244

Post autor: zbyszek1982 »

U mnie się nic nie grzało. Ale ja zawsze robię 5l kanister.
cezi
Posty: 166
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:02

Re: Mikstura forumowa

#245

Post autor: cezi »

zbyszek1982 pisze:Izopropanol nie wchodzi w reakcję z wodą. Co za tym idzie, połączenie obydwu płynów nie powinno powodować zwiększenia temperatury roztworu.
Tu nie chodzi o reakcję tylko o proces mieszania. Nie jestem chemikiem ale wiem, że wydziela się ciepło.

Jak zwykły etanol rozrabiasz z wodą, to też temperatura roztworu się podnosi

Cezi
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1215
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Mikstura forumowa

#246

Post autor: tollo »

Nie mieszamy takich ilości by woda osiągnęła taką temperaturę jaka byłaby niebezpieczna dla mycia winyli. Też zauważyłem fakt, że podczas mieszania wydziela się ciepło. Zawsze myłem od razu po "potrząśnięciu" butelką. Moje płyty nie odczuły negatywnych następstw tego zabiegu.
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Mikstura forumowa

#247

Post autor: falon »

bo to tylko temperatura, nie osiąga jakiś większych leweli, po prostu ciepła.
Jak pisałem, należy lać IPA do wody a nie wodę do IPA. Tak jak z kwasami.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikstura forumowa

#248

Post autor: Wojtek »

cezi:
Nie musisz czekać.
falon pisze:Jak pisałem, należy lać IPA do wody a nie wodę do IPA. Tak jak z kwasami.
Dlaczego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Mikstura forumowa

#249

Post autor: falon »

Bo wtedy się nie grzeje. Reakcja zachodzi wolniej co minimalizuje grzanie.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikstura forumowa

#250

Post autor: Wojtek »

Zapytałem bardziej z ciekawości co powiesz, bo prawda jest taka, że w naszym przypadku nie ma to absolutnie żadnego znaczenia czy wlejemy wodę do alkoholu czy na odwrót. Porównanie z kwasami jest tutaj nie na miejscu.

Woda z alkoholem miesza się (a raczej rozpuszcza się alkohol w wodzie) bardzo dobrze.

W przemyśle monopolowym radzi się w sumie na odwrót, by lać wodę do alkoholu, ale wynika to bardziej z kwestii praktycznych niż z przestróg chemicznych ;)
Bimbrownicy leją jak chcą :)

W skrócie:
Bez różnicy.

@cezi:
Dzięki za namiar na wodę Kamix i patent z MediaExpert :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Mikstura forumowa

#251

Post autor: Czołgista »

Z moich starych doświadczeń wynika że mieszanie spirytusu i wody powoduje podniesienie temp. roztworu.
Chemikiem nie jestem ale dawniej zdarzało mi się robić "tatę z mamą" ;)
Podniesienie temp. roztworu jest niedobre gdy ten roztwór zamierzamy spożyć :|
Co innego jeśli to ma być płyn do mycia , a w szczególności mycia czegoś pobrudzonego tłuszczami,
wystarczy zrobić mały eksperyment w domu.

1. Umyć zatłuszczony talerzyk w samej zimnej wodzie.
2. Umyć zatłuszczony talerzyk w samej gorącej wodzie.

Rozpuszczalność tłuszczów w zimnei i ciepłej wodzie jest inna , jak i napięcie powierzchniowe wody zależy od jej temp.

Z moich obserwacji woda do 34 st C , nie robi winylom krzywdy, wyższych temp. nie sprawdzałem bo chyba nie ma to sensu,
w domu mam bojler z analogową jak i cyfrową kontrolą temp.
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Re: Mikstura forumowa

#252

Post autor: falon »

Wojtek pisze:Zapytałem bardziej z ciekawości co powiesz, bo prawda jest taka, że w naszym przypadku nie ma to absolutnie żadnego znaczenia czy wlejemy wodę do alkoholu czy na odwrót. Porównanie z kwasami jest tutaj nie na miejscu.
Oczywiście, że nie ma znaczenia, dla wyniku, ja piszę o temperaturze, jak wlejesz IPA powoli do wody to się nie grzeje. Czy tak się zmiesza czy tak to efekt kocowy będzie ten sam.
Porównanie z kwasami nie na miejscu? Po czym wnosisz? Jakieś studia chemiczne? Rozcieńczałeś kiedyś kwasy stężone lub czysty spirytus etylowy i inne? Strasznie na siłę chcesz postawić na swoje widzę.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1215
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Mikstura forumowa

#253

Post autor: tollo »

Tutaj prawdopodobnie chodziło o to, że reakcje kwasów są bardzo silne, mocno egzoenergetyczne. IPA nie posiada takich właściwości... całe szczęście! :?
falon pisze:Rozcieńczałeś kiedyś kwasy stężone lub czysty spirytus etylowy i inne?
Rozcieńczałem! Próbowałem! Polecam! :lol:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikstura forumowa

#254

Post autor: Wojtek »

falon pisze:Oczywiście, że nie ma znaczenia, dla wyniku, ja piszę o temperaturze, jak wlejesz IPA powoli do wody to się nie grzeje. Czy tak się zmiesza czy tak to efekt kocowy będzie ten sam.
No to super. Czyli mamy zgodność. Zmyliłeś mnie pisząc wcześniej, że "należy" lać jedno do drugiego, a nie na odwrót.
falon pisze:Porównanie z kwasami nie na miejscu? Po czym wnosisz?
Po tym że tutaj mamy sytuację bez znaczenia, a przy kwasach można mieć niezłe jajo :)
falon pisze:Jakieś studia chemiczne?
Nie, w tym wypadku wystarczy chyba podstawówka.
falon pisze:Strasznie na siłę chcesz postawić na swoje widzę.
Nie chciałbym by zostały jakieś niejasności :)

Lejta jak se chceta, nie ma co nad tym debatować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
cezi
Posty: 166
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:02

Re: Mikstura forumowa

#255

Post autor: cezi »

Wojtek pisze: @cezi:
Dzięki za namiar na wodę Kamix i patent z MediaExpert :)
Drobna uwaga - Jak będziecie zamawiać w Media expercie z dostawą do sklepu, to doliczą wam jakieś 4PLN opłaty transportowej w zamówieniu. Ale jak przyszło do płacenia w sklepie to zapłaciłem tylko cenę wody.

Na opakowaniu jest wyraźnie napisane "woda destylowana" a w opisie pisze, że jej czystośc jest kilkukrotnie większa niz wody destylowanej. IMHO - perfekcyjny produkt do mikstury
ODPOWIEDZ