Prostowanie - zdeformowana płyta

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#226

Post autor: darkman »

A swoją drogą to mi zamknęli hutę szkła hartowanego w pobliżu. Świat schodzi a psy.
Wymienną do kominka musiałem zamawiać w internetach pod wymiar, a robili w tej hucie wszystko pod wymiar i w detalu bez problemu. Cholera.
(bdb pod prostowanie piekarnikowe).
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 128
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Krzywy winyl

#227

Post autor: wlodekg0 »

Zakupiłem ostatniego boxa Percupine Tee. Niestety pierwszy LP jest krzywy w kształcie spodka, label jest wyżej w górze, na takim poziomie że ramię w automacie nie podnosi się na odpowiedni poziom by nie rysować winyla. Więc to problematyczne.
1. słyszałem że można prostować płyty na ciepło. Ktoś to robił ? Czy po takim zabiegu winyl odtwarza bez problemu ?
2. dociski płyt. Czy docisk jest tak mocny że bez problemu wyprostuje lp ?
Będę wdzięczny za info ;)
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Krzywy winyl

#228

Post autor: syko »

Dzień dobry.
Jeżeli płyta jest nowa to bym reklamował.
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1589
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krzywy winyl

#229

Post autor: Szelak »

Ja prostowałem w piekarniku jak na poniższym przykładzie.
Szyby powinny być nieskazitelnie czyste.
https://audiolifestyle.pl/vinyl/jak-prostowac-winyle/
I tu
https://www.psychosonda.pl/winyle/krzywa-plyta-winylowa

Ale nie zawsze sukces gwarantowany. Trzeba uważać aby nie przesadzić i płyty nie zeszklić.

Jak widać na przykładach z linków, taką metodę pokazują, ale i przestrzegają przed nią.
Mi się udało wyprostować tą metodą bardzo zwichrowaną, pofałdowaną płytę. :-)
Dodatkowo dochodzi tu problem znalezienia lub pójścia do szklarza i przycięcia szyb na wymiar i ich oszlifowania by nie kaleczyły rąk.

Jeśli płyta jest nowa, albo egzemplarz łatwo dostępny to bym reklamował.
Jeśli płyta trudno dostępna lub kupiona okazyjnie to wypróbowałbym metody powyżej lub oddał do punktu profesjonalnie prostujacego płyty.
Załączniki
F5CD23B7-1AAB-4D10-AD92-1D8412E7C20E.jpeg
F5CD23B7-1AAB-4D10-AD92-1D8412E7C20E.jpeg (16.84 KiB) Przejrzano 2431 razy
Awatar użytkownika
Felini Wąsik
Posty: 1416
Rejestracja: 21 gru 2021, 18:08
Gramofon: Camry 1113
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Krzywy winyl

#230

Post autor: Felini Wąsik »

Ja mam płytę Michaela Jacksona Bad dość mocno krzywą, podczas odtwarzania faluje, ale nie przeszkadza to w odsłuchu, wszystko gra jak się należy :)
"Jeśli marnowanie czasu daje ci radość to nie jest to czas zmarnowany" ;)
John Lennon
syko
Posty: 2354
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: Krzywy winyl

#231

Post autor: syko »

Felini Wąsik pisze:
23 sie 2022, 07:32
Ja mam płytę Michaela Jacksona Bad dość mocno krzywą, podczas odtwarzania faluje, ale nie przeszkadza to w odsłuchu, wszystko gra jak się należy :)
Niby tak, tylko że w miejscu gdzie igła idzie
pod górkę chwilowo zmienia się drastycznie nacisk igły przez co jej zawieszenie dostaje po dupie. Niewspominając już że w tym miejscu płyta szybciej się zużywa i łożyska ramienia niepotrzebnie dodatkowo pracują.
Hmmm?
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2027
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#232

Post autor: MaciejT »

Opisywałem kiedyś swoje przejścia z prostowaniem płyty w piekarniku, ostatnio nabrałem w tej dziedzinie dalszych doświadczeń. Generalnie robiłem tak: gładka terakota zamiast szkła, gar wody na górę i do piekarnika. Efekt dało długie smażenie płyty w temp. dopiero 70 stopni, niższe temp. nie pomagały. Płyta skutecznie wróciła do żywych. Ostatnio znowu się trafiła powichrowana, powtórzyłem zabieg i efekt nie był już taki spektakularny. Podniosłem temp. o 5 stopni i to był jeden z 2 popełnionych przeze mnie błędów.
Zasada jest taka:
1 Temp maks 70 stopni i grzałka góra-dół bez termoobiegu
2 nacisk na glazurze/szkle musi być na całej powierzchni płyty. Gar z wodą miał średnicę mniejszą i tam gdzie nie dociskał płyty niestety zrobiła się fala. Tam gdzie docisk był, fali nie ma. Na drugi raz kilka tych terakot wrzucę zamiast jednej z góry i garnka.
Może się komuś przydadzą moje doświadczenia.
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 128
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#233

Post autor: wlodekg0 »

Na stronie winyle.pl mają usługę prostowania płyt. Korzystał ktoś ? Chodzi mi o to czy winyl rzeczywiście jest po zabiegu prosty, oraz czy odtwarza bez zarzutu ? Słowem czy jest fabrycznie perfekt :D
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4907
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#234

Post autor: eu4yaon »

Tak korzystałem kilka lat temu z ich usług. Płyta naprawdę była tak pofalowane ze słuchać się nie dało. Przyszła prosta, umyta w nowych foliach. Jak nowa. Sami twierdzą że nie wszystkie płyty da radę wyprostować ale z moją sobie poradzili. Na stronie mają gdzieś wypisaną górna granice odchyłu od talerza więc można sobie zmierzyć czy się uda.
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
winylwoy
Posty: 213
Rejestracja: 14 gru 2021, 09:07
Gramofon: Technics SL 1500 C
Lokalizacja: Łódź

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#235

Post autor: winylwoy »

To prawda że nie wszystkie winyle dadzą się wyprostować. Niektóre nawet nie drgną mimo poddawaniu ich kilkukrotnemu wygrzewaniu w prasie. Najłatwiej poddają się te kolorowe. Ciekawostką jest to że nie ma znaczenia z jakiej epoki pochodzą.
tomi911
Posty: 49
Rejestracja: 06 mar 2019, 17:36

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#236

Post autor: tomi911 »

Ostatnio mam istną plagę krzywych winyli. Na 11 płyt, które zamówiłem w ostatnim czasie 8 z nich posiada jakiegoś rodzaju deformacje. Wszystkie płyty to nowiutkie, nieużywane sztuki. Staram się je od razu reklamować, ale nie ukrywam że na dłuższą metę staje się to dosyć upierdliwe. Część płyt przychodzi z zagranicy (np. USA) i muszę płacić za każdym razem cło albo płyta która przychodzi po reklamacji również jest zdeformowana. Czasami szkoda mi reklamować bo płyty pod względem brzmieniowym są dobre i te deformacje nie dają się we znaki przy odsłuchu. Część oddałem do profesjonalnego prostowania, ale to też wiąże się niemałymi kosztami, a sam za metody piekarnikowe nie mam ochoty się zabierać. W związku z tym chciałem zapytać na ile jest sens przejmować się tymi zniekształceniami (na kilku przykładach poniżej). Z tego co tutaj wyczytałem to nawet gdy brzmieniowo jest ok, to mogą one mieć one wpływ na zawieszenie igły, a co za tym idzie jej żywotność.

1) Tutaj najlżejszy przypadek, ale wkładka zachowuje się jakby była na lekkim rodeo. Wydaje mi się, że jest to jednak w granicach normy.
https://drive.google.com/file/d/1A8GQF6 ... sp=sharing

2) Tutaj płyta, która jest wklęsła z jednej i wypukła z drugiej, ale poza tym jest w miarę równa. W związku z tym ten efekt widoczny jest tylko na jednej ze stron. Pytanie tylko czy ta wypukła strona gdzie igła jest jakieś 0,5cm powyżej standardowego poziomu może mieć jakiś negatywny wpływ na wkładkę.
https://drive.google.com/file/d/1AJALTY ... sp=sharing

3) Tutaj mam dwa przypadki, gdzie płyty również są wklęsłe/wypukłe ale to falowanie jest o wiele bardziej widoczne.
https://drive.google.com/file/d/126Pcho ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1AIW_vB ... sp=sharing

Wydaje mi się, ze w przypadku 2) oraz 3) prostowanie by się przydało. Jaka jest Wasza opinia?
Pioneer PL-505 - AT VM540ML - Taga HArmony HTA-1200 - Gale 3040 / ATH msr7
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1589
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#237

Post autor: Szelak »

To jest dramat, tym bardziej, że często reklamacja i zakup innego egzemplarza nie daje żadnych gwarancji, że z następną płytą będzie lepiej. Bywa tak, ze całe serie nowych płyt które idą do sprzedaży są z defektami, tzn są w jakiś tam sposób Krzywe. Ja nawet mam płytę z ASS, gdzie za tą cenę płyta powinna być płaska jak stół, a jest milimetrowa odchyłka, ale dałem sobie spokój, i nie zwracam, bo jaką mam gwarancję, że z następna nie będzie podobnie? Myślę, że jeżeli defekt jest ewidentny to tak, jeśli niewielki to chyba szkoda zachodu. Ja jak miałem kilka fajnych egzemplarzy używanych płyt, za grosze, a były mocno powichrowane, to metodą piekarnika przywróciłem je do stanu dość przyzwoitego, może nawet minimalnie lepszego niż to co pokazujesz na filmach, ale naprawdę niewiele.

A tu mój przypadek
viewtopic.php?t=19031&start=315#p392260
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1671
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#238

Post autor: Michal35 »

tomi911 pisze:
28 wrz 2022, 02:20
Jaka jest Wasza opinia?
Niestety to dzisiaj norma, płyty są grube i krzywe. Ja bym się nie przejmował i słuchał muzyki, problem zaczyna się jak wkładka ociera o płytę albo igła odrywa się od powierzchni płyty.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#239

Post autor: blispx »

wszystko prostuje nawet niewielkie fale , przy Spu to duży problem jak jest garbata :shifty: obiektywnie patrzając to takie wygibasy gdzie by nie wrzucił to będzie problem może deko mniejszy na wkładkach bardziej podatnych ale będzie...
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1343
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Prostowanie - zdeformowana płyta

#240

Post autor: Jozi »

Zakupiłem płytę N.Jones, krzywa jak fiks.
Chyba skorzystam z usługi Winylownia jak jest, nie będę ryzykował.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
ODPOWIEDZ