Jak przechowywać płyty?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak przechowywać płyty?

#211

Post autor: RadTang »

Ja się przymierzam do zakupu Kallaxa właśnie. Pomierzone, powinno być dobrze.
W następny weekend kupuję. :) Wariant 4x3. Powinienem zyskać więcej miejsca na płyty.
Awatar użytkownika
MDMA66
Posty: 567
Rejestracja: 21 lut 2019, 00:01
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Jak przechowywać płyty?

#212

Post autor: MDMA66 »

RadTang pisze:
11 lip 2021, 17:44
Ja się przymierzam do zakupu Kallaxa właśnie. Pomierzone, powinno być dobrze.
W następny weekend kupuję. :) Wariant 4x3. Powinienem zyskać więcej miejsca na płyty.
Mam czarny 2x2 jak jesteś chetny
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak przechowywać płyty?

#213

Post autor: RadTang »

Dzięki ale 2x2 to będzie za mały, niestety nie mam gdzie go w pokoju umieścić.
Awatar użytkownika
Fl3t05
Posty: 149
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:27
Gramofon: mam
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak przechowywać płyty?

#214

Post autor: Fl3t05 »

Pewnie głupie pytanie i zły temat, ale wolę się upewnić...
Zalało mi mieszkanie i jutro wpada firma osuszająca w celu osuszania podposadzkowego, które może potrwać nawet miesiąc. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne: w trakcie tego miesiąca temperatura w mieszkaniu będzie w okolicach 32 stopni, a wilgotność powietrza w okolicach 30%.
Myślicie, że to może mieć jakiś negatywny wpływ na płyty/okładki?
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3758
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak przechowywać płyty?

#215

Post autor: mrcnoos »

Wg mnie nie. Wilgotność w normie w suchsze dni, a temperatura jak w lato.
Jeśli wilgoć będzie zlewana w postaci kondensatu do wiaderka to jeszcze sobie dosuszysz bardziej wilgotne okładki ;)
MirekP
Posty: 45
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:14

Re: Jak przechowywać płyty?

#216

Post autor: MirekP »

U mnie do przechowywania płyt sprawdza się taki regał sosnowy:
https://regalysosnowe.pl/seria-r/12-reg ... r-09-.html
Półka jest głęboka na 31 cm.
Pojedynczy album w cienkiej okładce wystaje ok. 0,5 cm, gatefoldy i albumy w zewnętrznych okładkach foliowych ok. 1,5-2cm.
Wysokość światła miedzy półkami to ok. 36,5 cm - między płytami a półką nad nimi pozostaje ok. 5 cm.
Na takim regale o szerokości zewnętrznej 63 cm pomieści się około 120-130 płyt.
Regał dostarczany jest w częściach do samodzielnego skręcenia.
Jest z surowej sosny do lekkiego przeszlifowania i ewentualnego pomalowania lub lakierowania.
Deski półek nie są idealnie płaskie/proste, ale można wybrać na "stronę roboczą" jedną z powierzchni akceptowalnie płaską.
Powyższe wymiary są dla wszystkich półek przy ich symetrycznym rozstawie jak na zdjęciu z linka - jeżeli ktoś chciałby zacząć od składowania na górnej półce z wolną przestrzenią nad płytami fajnym rozwiązaniem jest zamontowanie pierwszej półki np. na trzecim rzędzie otworów - w takim wypadku boki regału będą stanowiły podpórki pod płyty, a idąc w dół gdzieś zostanie jedna wąska półka.
Uwaga - jeżeli chcielibyście tak zrobić dopiszcie w zamówieniu, że w bokach chcecie mieć na pewno nawiercone wszystkie otwory pośrednie. W standardzie pewno tak jest, ale ostatnio kupiłem niższą wersję tego regału i dostałem egzemplarz bez otworów pośrednich.

Mam u siebie wersję tego regału sprzed parunastu lat o (większej) szerokości 80cm. Na półce mieści mi się ok. 170 płyt.
Oczywiście stoją w pionie i staram się aby były nie do końca ściśnięte, ale przy tej ilości całość "przechylona" w jedną stronę trochę waży.
Jak myślicie czy warto byłoby je trochę rozluźnić np. takim drucianym segregatorem jakiego używa aarset (czy może jakiś inny pomysł?) czy bez przesady?
viewtopic.php?t=54&start=195
https://pl.aliexpress.com/item/10050019 ... 5c0ffFK75U

aarset jak Ci się sprawują te segregatory?
Ktoś jeszcze ich używa?
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3758
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak przechowywać płyty?

#217

Post autor: mrcnoos »

MirekP pisze:
18 mar 2022, 13:18
aarset jak Ci się sprawują te segregatory?
Ktoś jeszcze ich używa?
Aarset już niestety Ci nie odpisze.
A co do regału to całkiem dobra cenowo opcja.
Ale dobrze jest dorobić jakieś plecy, albo krzyżak, który usztywni konstrukcję. Ten regał przy obciążeniu płytami może się złożyć na bok.
Ryszard13
Posty: 593
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak przechowywać płyty?

#218

Post autor: Ryszard13 »

Bardzo fajne i wygodne w przenoszeniu są pojemniki z jysk można tematycznie układać mogą stać na parkiecie jak i na regale;

https://jysk.pl/przechowywanie/kosze-it ... 0cm-czarny
ptishakur
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2022, 22:23

Re: Jak przechowywać płyty?

#219

Post autor: ptishakur »

Mam takie pytanie, czy okładki płyt nie można trzymać na słońcu? Chce kupić kallaxa 2x4 i chce dać go obok okna i czasami mi dosyć mocno tam słońce świeci planuje kupić wkłady z dwiami i tam je dać, czy do dobry pomyśł?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak przechowywać płyty?

#220

Post autor: Wojtek »

To jest poligrafia. Lepiej nie wystawiać na słońce.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak przechowywać płyty?

#221

Post autor: blispx »

folie LDPE chronią przed UV także warto wszystkie okładki w takowe wsadzać
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
MirekP
Posty: 45
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:14

Re: Jak przechowywać płyty?

#222

Post autor: MirekP »

mrcnoos pisze:
18 mar 2022, 14:49
Ale dobrze jest dorobić jakieś plecy, albo krzyżak, który usztywni konstrukcję. Ten regał przy obciążeniu płytami może się złożyć na bok.
Sztywność regału jest zupełnie ok.
U mnie od ponad dziesięciu lat stoją dwa takie regały szerokości 80 cm maksymalnie wypełnione w połowie płytami, w połowie książkami.
Półki są skręcane od zewnątrz boków wkrętami 4 cm z czego połowa wchodzi w deskę półki, po dwa wkręty na stronę.
Jako usztywnienie jest dodana listewka widoczna na zdjęciu jako ogranicznik przed wypadnięciem płyt/książek z tyłu półki. Listewka skręcana jest z bokami takimi samymi wkrętami po jednym na stronę plus dodatkowo jednym wkrętem na środku, od tyłu skręca się ją z półką.
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4898
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jak przechowywać płyty?

#223

Post autor: eu4yaon »

ptishakur pisze:
21 mar 2022, 17:32
Mam takie pytanie, czy okładki płyt nie można trzymać na słońcu? Chce kupić kallaxa 2x4 i chce dać go obok okna i czasami mi dosyć mocno tam słońce świeci planuje kupić wkłady z dwiami i tam je dać, czy do dobry pomyśł?
Jeśli chodzi Ci o te wkłady co na zdjęciu to mam takie, sprawdziłem jak płyta wtedy stoi w półce. Myślałem że będzie zawias przeszkadzał, a pod naciskiem większej ilości płyt okladka odksztalcała o niego. Kiedyś tak miałem w innej komodzie ale tu jest ok. Wada? Trochę głęboko trzeba sięgać po płytę i nie eksponujesz swojej kolekcji. Więc jak się boisz słońca to albo ubieraj je w koszulki ochronne albo kupuj wkłady. I to i to jest dobrą opcją.
Załączniki
Screenshot_20220323_225923.jpg
Screenshot_20220323_225853.jpg
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
ODPOWIEDZ