Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1666

Post autor: zelazny »

Miałem i nie polecam. Słabo zbiera kurz. Zupełnie bezużyteczny jest ten pędzel.
Dużo nie zapłaciłem, ale i tak żałuję, że kupiłem.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1667

Post autor: blispx »

zelazny pisze:
19 lut 2020, 20:31
Panowie używał może ktoś z was do zbierania kurzu szczotki Okki Nokki?
Kozie włosie. Używam jej do mycia winyli, ale tak obadałem, że i dobrze jest zbierać nią kurz. :)

Zamiast szczotki z włóknami węglowymi.
zadziała jak miotła- "zamieciesz pod dywan", zbyt twarda do czyszczenia na sucho

szczota włókno węglowe ew jakiś psykacz i przetarcie aksamitką metody niedoskonałe ale zawsze lepsze niż polerowanie na sucho szczotkami z kozy
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
piotrjazz
Posty: 3738
Rejestracja: 11 maja 2019, 23:20
Lokalizacja: Coventry

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1668

Post autor: piotrjazz »

eu4yaon pisze:
19 lut 2020, 20:15
Okej, pozostaje pytanie co lepiej myje. Mikstura forumowa czy preparaty biodegradowalne bez dodatku alkoholu ?
Uzywam pro-jecta i probowalem tego firmowego eko plynu i dla mnie forumowa mikstura daje zdecydowanie lepszy efekt.
Glownie chodzi mi o antystatyczne wlasciwosci .
Technics SL-1200GR - Nagaoka MP-200
Densen Beat B-100
Harbeth C7ES-3 XD
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1669

Post autor: wojtekf »

piotrjazz pisze:
20 lut 2020, 01:00
eu4yaon pisze:
19 lut 2020, 20:15
Okej, pozostaje pytanie co lepiej myje. Mikstura forumowa czy preparaty biodegradowalne bez dodatku alkoholu ?
Uzywam pro-jecta i probowalem tego firmowego eko plynu i dla mnie forumowa mikstura daje zdecydowanie lepszy efekt.
Glownie chodzi mi o antystatyczne wlasciwosci .
Zdefiniuj „zdecydowanie lepszy efekt” :mrgreen:
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4899
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1670

Post autor: eu4yaon »

wojtekf pisze:
20 lut 2020, 09:36
piotrjazz pisze:
20 lut 2020, 01:00
eu4yaon pisze:
19 lut 2020, 20:15
Okej, pozostaje pytanie co lepiej myje. Mikstura forumowa czy preparaty biodegradowalne bez dodatku alkoholu ?
Uzywam pro-jecta i probowalem tego firmowego eko plynu i dla mnie forumowa mikstura daje zdecydowanie lepszy efekt.
Glownie chodzi mi o antystatyczne wlasciwosci .
Zdefiniuj „zdecydowanie lepszy efekt” :mrgreen:
Mi wystarczy jedno: "Antystatyczne właściwości"
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1671

Post autor: wojtekf »

eu4yaon pisze:
20 lut 2020, 10:03
Mi wystarczy jedno: "Antystatyczne właściwości"
Wstawiam popcorn i czekam na miarodajne porównanie właściwości antystatycznych dwóch mikstur :mrgreen:
I trzymając się konwencji – Winyl Pro Clean-6 ma doskonałe właściwości antystatyczne :twisted:
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4899
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1672

Post autor: eu4yaon »

wojtekf pisze:
20 lut 2020, 10:20
eu4yaon pisze:
20 lut 2020, 10:03
Mi wystarczy jedno: "Antystatyczne właściwości"
Wstawiam popcorn i czekam na miarodajne porównanie właściwości antystatycznych dwóch mikstur :mrgreen:
I trzymając się konwencji – Winyl Pro Clean-6 ma doskonałe właściwości antystatyczne :twisted:
Skoro twierdzisz że Winyl Pro Clean-6 ma dobre właściwości antystatyczne to widocznie tak jest bo sprawdzałes. Ja Pro Jecta nie używałem, dlatego pytam. Równie dobrze moze to być mydło z wodą bo informacje z etykiety pasują, brak jednak kolejnego punktu, że działa antystatycznie ;)
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
wojtekf
Posty: 750
Rejestracja: 05 wrz 2018, 20:45

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1673

Post autor: wojtekf »

Żeby było jasne, bo może ktoś nie odczytał moich intencji.
Ja nie twierdzę, że „mikstura forumowa” nie działa bądź czyści gorzej. Ja tylko i wyłącznie chcę zaznaczyć, że dokonanie obiektywnego porównania i wyciągnięcie wniosków, że któryś preparat „daje zdecydowanie lepszy efekt” (spośród tych, które nie mają ewidentnych wad typu na przykład pozostawianie filmu/nalotu na płycie) jest w praktyce nie do zrealizowania.
Jest grupa preparatów (mikstura forumowa, Biomex HDI, Winyl Pro Clean, L'Art du Son, gotowe płyny MoFi alkoholowe/bezalkoholowe), które będą robić to, co jest ich zadaniem. I wybór któregoś z tych rozwiązań jest czysto preferencyjny.

Tematu wpływu izopropanolu na nośniki nawet nie zaczynajmy, bo od lat nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi ;) (dane anegdotyczne litościwie pomińmy)
The story so far:
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

― Douglas Adams, The Restaurant at the End of the Universe
Awatar użytkownika
Sylwek
Posty: 180
Rejestracja: 10 lip 2019, 19:22
Gramofon: Technics SL-Q3
Lokalizacja: Polska, Mazowieckie

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1674

Post autor: Sylwek »

wojtekf pisze:
20 lut 2020, 13:19
Żeby było jasne, bo może ktoś nie odczytał moich intencji.
Ja nie twierdzę, że „mikstura forumowa” nie działa bądź czyści gorzej. Ja tylko i wyłącznie chcę zaznaczyć, że dokonanie obiektywnego porównania i wyciągnięcie wniosków, że któryś preparat „daje zdecydowanie lepszy efekt” (spośród tych, które nie mają ewidentnych wad typu na przykład pozostawianie filmu/nalotu na płycie) jest w praktyce nie do zrealizowania.
Jest grupa preparatów (mikstura forumowa, Biomex HDI, Winyl Pro Clean, L'Art du Son, gotowe płyny MoFi alkoholowe/bezalkoholowe), które będą robić to, co jest ich zadaniem. I wybór któregoś z tych rozwiązań jest czysto preferencyjny.

Tematu wpływu izopropanolu na nośniki nawet nie zaczynajmy, bo od lat nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi ;) (dane anegdotyczne litościwie pomińmy)
I tu się z Tobą całkowicie zgadzam.
Technice SL-Q3 + Arcam rPhono, Unitra Daniel G 1100-fs + Art DJ Pro II, Philips AF877, Harman/Kardon AVR 460, Monitor Audio Silver RX8, Canton Quinto 540 :character-jason:
Dziadowstwo
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 19:29
Gramofon: Pioneer PL 112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1675

Post autor: Dziadowstwo »

Hej.
Mam kilka pytań odnośnie tematu.
1. Czy taki zestaw zda egzamin?
https://allegro.pl/oferta/welurowa-szcz ... 8931247326

2. Nowe (świeżo zakupione) płyty czyścimy na sucho czy na mokro?

3. Czyszczenie na mokro robimy tylko w myjkach? Jeśli nie, w jaki sposób najlepiej to zrobić?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam. Nowicjusz
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1676

Post autor: RadTang »

Co do #1 - z podobnej szczotki korzystam do płyt. Trzeba ją przemyć co jakiś czas bo się brudzi. Sprawdza się. Przecierasz płytę, jak jest na talerzu i sprawdzasz czy jest ok. Nie korzystam z tej szczotki do igły więc tego komponentu nie oceniam.

#2 - Możesz i tak, i tak. Najwyżej się okaże, że płyta potrzebuje jednak mycia. Zależy od stopnia zasyfienia. :mrgreen: Zawsze jednak warto myśleć o umyciu. Z doświadczenia wiem, że to pomaga. Raz na jednej płycie (nowa, z Biedronki) miałem syf. Chciałem zwracać ale jednak umyłem. Okazało się, że to był tylko syf i płyta gra ok.

#3 - Ja robię tylko w myjce. Próbowałem inaczej ale było źle. Najtańsze myjki to koszt jakichś 250 - 300 zł bodajże. Plus płyn (kupowany lub materiały do samodzielnego wyrobu). Najtańsza, podstawowa myjka ręczna powinna się sprawdzić. Pamiętaj by dać im trochę czasu na wyschnięcie. No i uważaj przy zdejmowaniu ze stojaczka (dołączany do zestawu). Mnie się udało uszkodzić dwie płyty tak, o dziwo wszystko jest ok. :morda: Czasem może warto po odsłuchu umyć płytę ponownie - może się poprawi. Mnie pomogło raz - zniknął głośny trzask na jednej płycie.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1677

Post autor: winylowy_luke »

Dziadowstwo pisze:
27 kwie 2020, 10:32
2. Nowe (świeżo zakupione) płyty czyścimy na sucho czy na mokro?
Mycia na sucho nie polecam, od tarcia płyta się tylko elektryzuje i ściąga do siebie cały kurz z pomieszczenia. Na mokro, płynem z jakimś środkiem antystatycznym - np. mikstura forumowa: viewtopic.php?f=26&t=1494
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Dziadowstwo
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 19:29
Gramofon: Pioneer PL 112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1678

Post autor: Dziadowstwo »

Dzięki za wyczerpujące info. :D

Jeszcze jedno, czy do zrobienia mikstury forumowej potrzebny jest alkohol izopropylowy 100% czy może być o innym stężeniu?
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1682
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1679

Post autor: winylowy_luke »

99% wystarczy ;)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Dziadowstwo
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 19:29
Gramofon: Pioneer PL 112D
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1680

Post autor: Dziadowstwo »

A 90% się nada? Mam za darmoszkę
ODPOWIEDZ