Naprawa płyt

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Naprawa płyt

#1

Post autor: Therion »

Zauważyłem, ze nie ma takiego tematu a po raz kolejny udało mi się naprawić winyla.

Usterka banalna, na ulubioną płytę spadła mi szczoteczka do czyszczenia płyt. :oops: Odsłuch: ok 12 głośnych pyknięć na cichym fragmencie utworu (Prawo Murphiego) . Na zdjęciu to ta biała plama przed igłą.

Przeleciałem uszkodzenie wykałaczką. Wzdłuż rowków i tylko na tym uszkodzonym fragmencie. Ponowny odsłuch : dwa ciche pykniecia. Zapuściłem po kolei każdy typ igły. W sumie, utwór odtworzyłem ok 6 razy.

Teraz słucham 7dmy raz - nie jestem w stanie wskazać momentu uszkodzenia. Uff...

Macie jakieś swoje sposoby naprawy winyli?
Załączniki
20190623_212414.jpg
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019, 22:13 przez Therion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Naprawa płyt

#2

Post autor: Wojtek »

No i spoko, tak się robi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Naprawa płyt

#3

Post autor: RadTang »

Ja miałem to szczęście, że jak mi szczoteczka zarysowała płytę to nic nie słyszałem. Nie słyszałem o sposobie z wykałaczką ale zapamiętam. :)
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Naprawa płyt

#4

Post autor: mirhon »

A co zrobić z dość dużym (odpryskiem) winylu - tak na oko z 2x1 mm?
Mam jedną płytę na której mi zależy w stanie NM i na początku mam odprysk (ubytek), który powoduję że początek utworu tak paręnaścię sekund jest stracone bo w tym miejscu się zapętla.
Coś da się się tym zrobić?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Naprawa płyt

#5

Post autor: Wojtek »

Cykniesz foto?
Płyta NM z wadą fabryczną :think:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Naprawa płyt

#6

Post autor: mirhon »

Wojtek pisze:
26 lip 2019, 11:32
Płyta NM z wadą fabryczną
Jak płyta przyszła (via discogs) to była ok (pomijając kurz), niestety myłem w jednym ze sklepów gdzie mają myjkę ultradźwiękową i z tą płytą były problemy, myjka nie obracała tak jak powinna i płyta stała w miejscu, sprzedawca majstrował z myjką i płytą (dociskał ją w szczelinie myjki) i chyba coś nie poszło...
W domu zorientowałem się że mam ten odprysk... reklamować raczej nie będę bo to by chyba było kopanie się z koniem...
Jak będę w domu do postaram się cyknąć fotkę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Naprawa płyt

#7

Post autor: Wojtek »

Pechowo. Ja wiem że jesteś przeciwny, ale może po tych przejściach jednak przemyślisz sprawę samodzielnego mycia w domu? ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Naprawa płyt

#8

Post autor: mirhon »

Mam myjkę z odsysaniem.
Do tej pory płyty z giełdy, discogs itp myłem za 1 razem ultradzwiekowo, kolejne mycia i nowe płyty myje już w domu.
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Naprawa płyt

#9

Post autor: mirhon »

Robione komórką... g..o widać. Jest zaraz za rozbiegówką.
Postaram się to opisać. Z kształtu taka łezka 2 na 1 mm. Trudno powiedzieć czy to wgłębienie bo to wygląda jakby od połowy się łuszczyło... coś tak jak odprysk na lakierze
Czy winyl schodzi warstwami?
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naprawa płyt

#10

Post autor: Dragant »

Bardzo możliwe, że wcześniej był tam jakiś pęcherz powietrza. Myjki ultradźwiękowe są fajne, ale nie do płyt z takimi wadami, gdyż właśnie powodują pęknięcia pęcherzy, które są blisko powierzchni płyty.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Naprawa płyt

#11

Post autor: blispx »

A w jakiej myjce to było myte jeśli można wiedzieć? Płyta jest prosta czy krzywa?

Raczej uszkodzenie mechaniczne, na 2,5k LP jeszcze mi się nie zdarzyło takie coś przy myciu sonicznym i to dość agresywnym 15min 1RPM i ~50W/litr (~300W/6L), trzeba uważać na temperatury podczas kawitacji, np w takim Degritter pompa wymienia schładzając wodę podczas procesu dla 1-2L pojemności tanka i ~300W to KONIECZNOŚĆ to samo w myjkach od KL które są wg mojej opinii konstrukcyjnie niepewne , musiałbym mieć i przetestować pod kątem wlotu płyty i prowadnic, pofalowane płyty mogą się tam ocierać o wlot
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Naprawa płyt

#12

Post autor: mirhon »

Vinyl cleaner pro :
https://www.audiodesksysteme.de/de/
Płyta prosta, ale bardzo cienka. Przy suszeniu maszyna nie była w stanie obracać płyty. Obsługa 2 razy puszczała program, za każdym razem przy suszeniu gdy przestawało kręcić obsługujący w sklepie majstrował przy płycie dociskając ją we wgłębieniu maszyny.
Ten odprysk jest symetryczny po obu stronach płyty. Na jednej stronie jest ciut mniejszy.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Naprawa płyt

#13

Post autor: blispx »

tak jak mówiłem mechanicznie Ci uszkodzili, ta myjka nie ma nic wspólnego z ultradzwiękami no chyba że mi ktoś wyjaśni jak zasilają przetworniki tym zasilaczem 24V 2A DC czyli ~50W to może uwierzę
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Naprawa płyt

#14

Post autor: Wojtek »

Mirhon był wielokrotnie namawiany by ogarniał mycie samemu zamiast każdorazowo lecieć do "fachowców".
Tak to się kończy potem :(
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Naprawa płyt

#15

Post autor: MaciejT »

Czasem zdarza się uszkodzenie mało widoczne. Igła haczy, albo coś pyka a gołym okiem trudno cokolwiek dojrzeć. Myślę o zakupie lupy lub prostego mikroskopu na usb:
https://allegro.pl/oferta/okulary-serwi ... 5971232887
https://allegro.pl/oferta/mikroskop-cyf ... 8169978921

I tutaj rodzi się pytanie do osób, które miały do czynienia z tym sprzętem. Czy to nadaje się do takiego zastosowania jak pisałem? Obawiam się mianowicie, że aby cokolwiek zobaczyć, trzeba bardzo blisko przysunąć soczewkę do płyty. A wtedy może braknąć miejsca na wykałaczkę i swobodę ruchu. Dobrze myślę, czy moje obawy są bezpodstawne? Nada się czy nie?
ODPOWIEDZ