Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1441

Post autor: Tarkus »

Sulik pisze:
03 mar 2019, 08:59
Rozwiązanie na bazie Emanuela, pędzelek elektrostatyczny miękki do czyszczenia układów elektronicznych, odsysanie na złączkach kanalizacyjnych, ramię odsysania odchylane z podpórką o regulowanej wysokości ( w zależności od grubości płyty ) . Silnik się wyrabia o ile ciśnienie ssanie nie jest zbyt duże. Koszt: Gramofon 30 PLN, pędzelek 4 PLN, złączki 20 PLN, nowa mata ( oryginalnie płyta jest podparta na 3 gumkach - kołyszę się ) 12 PLN, mikstura firmowa, czas mycia około 3-4 min. Myje i odsysa super !
Niezłe! A czym wytwarzasz podciśnienie do odsysania? Jakąś pompą?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
elel
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2019, 22:35
Gramofon: Jakieś Viekowe Cudo
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1442

Post autor: elel »

darkman pisze:
21 mar 2019, 21:53
Weź na alkohol,
Mama mówiła, że alkohol problemów nie rozwiązuje :roll:
A jednak trochę pomogło. To znaczy syf zmyty, niestety okazało się, że pod nim jest jakby "wyżarta" dziura...
Szczęście w nieszczęściu, że to ostatni kawałek na płycie. Muszę pamiętać, żeby się zwlec z fotela i wyłączyć sprzęta, zanim igła na to najedzie.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1443

Post autor: darkman »

To by znaczyło, że substancja była natury żrącej lub złośliwej.
Ewentualnie był to defekt samego granulatu, a zmycie usunęło jego powierzchniową, już zdegradowaną warstwę.
Mieliśmy takie przypadki zarówno w myjkach ręcznych jak i może zwłaszcza przy sonicznych, które rozbijają czasem już osłabioną strukturę granulatu (np pęcherzyki powietrza itp).
Uważaj na igłę.
Awatar użytkownika
curieux
Posty: 27
Rejestracja: 15 mar 2019, 20:59
Gramofon: Metz TX 4963

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1444

Post autor: curieux »

Widzę, że mycie to temat bez końca :) Zastanawiam się nad zasadnością stosowania myjki - czy przy zadbanej kolekcji w stanie prawie miętowym takie duże kąpiele są potrzebne? Ma to znaczący wpływ na żywotność komponentów, czy to tylko chwyt marketingowy?
Metz Mecasound TX 4963 (Jelco MC-14, Philips GP 400 Mk II) - Metz Mecasound AX 4960 - AKG K550 Mk III

Tidal Hi-Fi - iFi Audio ZEN DAC V2 - AKG K550 Mk III
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1445

Post autor: Peter007 »

Kolekcja, żeby była zadbana to właśnie musi być myta. Nie trzeba uwalić płyt majonezem, żeby nastała konieczność ich mycia. Jak się naelektryzuje to wciągnie wszystko ;) A jakąś szczotką to pewnie można skutecznie ubić ten syf w rowkach. Człowiek jak tylko leży to też wypadałoby go czasem umyć.
tomi911
Posty: 49
Rejestracja: 06 mar 2019, 17:36

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1446

Post autor: tomi911 »

Pytanie do użytkowników myjki Knostii.
Też macie tak, że podczas mycia płyn przedostaje się przez ten "ochraniacz labela" ?
Myje płyty w miksturze forumowej i czasami (w zasadzie to w 75%) plyn dociera do labela i powoduje ze tworzy się w zamoczonych miejscach pełno "mikro bąbli". Nie wiem czy tam klej puszcza czy co się z tym dzieje. Po wyschnięciu efekt słabnie, ale patrząc pod odpowiednim kątem widać że ten label jest zdeformowany.
Pioneer PL-505 - AT VM540ML - Taga HArmony HTA-1200 - Gale 3040 / ATH msr7
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1663
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1447

Post autor: Michal35 »

Na ten temat napisano na tym forum już masę wiadomości. Poszukaj.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1448

Post autor: 32lysy »

tomi911 pisze:
14 kwie 2019, 20:33
Pytanie do użytkowników myjki Knostii.
Też macie tak, że podczas mycia płyn przedostaje się przez ten "ochraniacz labela" ?
Myje płyty w miksturze forumowej i czasami (w zasadzie to w 75%) plyn dociera do labela i powoduje ze tworzy się w zamoczonych miejscach pełno "mikro bąbli". Nie wiem czy tam klej puszcza czy co się z tym dzieje. Po wyschnięciu efekt słabnie, ale patrząc pod odpowiednim kątem widać że ten label jest zdeformowany.
Kup krążki od myjki analogis. Podobno sa większe i chronią cały lebel. Dokupienie samych uszczelek do oryginalnych uchwytów nie załatwia sprawy bo krążki są za małe.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1449

Post autor: Peter007 »

Mogę potwierdzić powyższą opinię. Wannę mam knosti a zaciski analogis i jest ok
tomi911
Posty: 49
Rejestracja: 06 mar 2019, 17:36

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1450

Post autor: tomi911 »

Ok, dzięki. Rozważalem właśnie taką opcję.
Pioneer PL-505 - AT VM540ML - Taga HArmony HTA-1200 - Gale 3040 / ATH msr7
MARANTZO
Posty: 38
Rejestracja: 08 lut 2016, 19:58
Gramofon: na początek L-3807
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1451

Post autor: MARANTZO »

...no i przebrnąłem do 97 strony...
Mam pytania - co do Knosti lub Analogisa (jeśli ktoś posiada jakieś elementy)
1. Zaciski większe Analogisa i szczelniejsze - pasują bezproblemowo do wanienki Knosti ?
(aktualnie w sprzedaży są obie same wanienki Analogisa i Knosti
https://winyle.pl/search?controller=sea ... it_search=)
2. Do zacisków Knosti sprzedawane są zamienne uszczelki - czy zaciski Analogisa też posiadają takie czy trzeba w nich coś podpiłowywać do lepszej szczelności?
3. Czy wewnętrzne szczotki Analogisa mają podobną budowę w wanience jak Knosti? Chodzi o powierzchnię (chyba więcej to lepiej).
Aktualnie szczotki do wanienki Analogisa można kupić oddzielnie a do Knosti tylko w komplecie z dodatkami)
4. Na ile wystarczają te szczotki (w końcu są ciągle zanurzone w tej chemii) ?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1452

Post autor: Dragant »

MARANTZO pisze:
29 kwie 2019, 20:35
1. Zaciski większe Analogisa i szczelniejsze - pasują bezproblemowo do wanienki Knosti ?
(aktualnie w sprzedaży są obie same wanienki Analogisa i Knosti
Nie. Zacisk od Analogisa trzeba dopasować do wanienki Knosti, albo odwrotnie. Ja podpiłowałem wanienkę.
MARANTZO pisze:
29 kwie 2019, 20:35
2. Do zacisków Knosti sprzedawane są zamienne uszczelki - czy zaciski Analogisa też posiadają takie czy trzeba w nich coś podpiłowywać do lepszej szczelności?
Zacisk analogisa ma oryginalne uszczelki. Do Knosti nie kupowałem, więc nie mam porównania. Natomiast te Analogis nie przeciekają.
MARANTZO pisze:
29 kwie 2019, 20:35
3. Czy wewnętrzne szczotki Analogisa mają podobną budowę w wanience jak Knosti? Chodzi o powierzchnię (chyba więcej to lepiej).
Aktualnie szczotki do wanienki Analogisa można kupić oddzielnie a do Knosti tylko w komplecie z dodatkami)
Tego nie wiem.
MARANTZO pisze:
29 kwie 2019, 20:35
4. Na ile wystarczają te szczotki (w końcu są ciągle zanurzone w tej chemii) ?
Hm... ja tam płyn zlewam po każdej sesji kąpielowej. Umyłem kilka tysięcy płyt w szczotkach Knosti przez okres 2-3 lat. Nie widzę pogorszenia jakości mycia.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1453

Post autor: zelazny »

Obadałem cościk. Mając szczotkę taką jak na zdjęciu, czyściłem ją z kurzu wilgotną gąbką, głównie te włoski ale i płaską powierzchnię. Włoski zlepiają się i po wyschnięciu nie mają już takiej samej zbieralności kurzu. Żeby temu jakoś zaradzić postanowiłem użyć sprężonego powietrza. No i efekt jest natychmiastowy.
Użyłem powietrza takiego jak do czyszczenia kompa, z rureczką. Nie miałem pojęcia czym te włoski rozdzielić.
Miałem już kupować nową ale okazało się, że powietrze sprawdza się znakomicie. Nie da się czyścić szczoteczką w nieskończoność nie zbierając zgromadzonego na niej kurzu.
To tyle, może kogoś oświeciłem. ;)
Załączniki
41ymB4WiYyL._SR500,500_.jpg
AliYO
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2018, 00:48
Gramofon: NAD 533
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1454

Post autor: AliYO »

Po nieudanym myciu Adelki (płyta żony) u znajomego w myjce pochodnej knosti (podejrzewam że mikstura była już niezdatna i bardziej pobrudziła niż pomogła) poczyniłem takie oto coś.
Bez tytułu.jpg
Mogę ustawić prędkość od 1/5 obr/min do 5 obr/min. Pierwsze próby z najniższą prędkością i miksturą forumową (nie zdobyłem jeszcze fotonalu) pomogły większości płyt ale póki co Adelki nie uzdrowiły, więc albo żona mi łeb urwie albo muszę odkupić nową.

W związku z tym mam pytanie do blispx, ew. innych osób używających myjek sonicznych, jakich używacie ustawień czasu i temp. oraz prędkości obrotowej ?
analogowo: NAD533/Goldring 1012GX -> Onkyo A-8650 -> Sony SS-E 455V, ew. AVT2744 + Pioneer SE-A1000,
cyfrowo: Daphile -> XQ-50 Pro2 -> Onkyo ...itd.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4563
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1455

Post autor: zelazny »

Ali a skąd żeś wytrzasnął taką bestię?
ODPOWIEDZ