Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1306

Post autor: blispx »

Coś takiego jak tu sprzedają

https://www.youtube.com/watch?list=PLQ7 ... STgerIG_vk

tyle że musi być podnośnik ponad stan płynu bo jego zlewanie nie trwa szybko i nie wyobrażam sobie tego robić co kilka płyt. No i kwestia nie przekombinowania w konstrukcji aby mycie nie było dramatem jak na tym filmie z tymi podkładkami nakrętkami etc

tutaj

https://www.youtube.com/watch?v=hyZBcop8yf0

nieźle gość pojechał po bandzie :D
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1307

Post autor: dale »

No właśnie jestem świadom tych problemów i ograniczeń :) Dodatkowo ciągle się waham czy mycie mechaniczne jednak nie jest szkodliwe w jakimś stopniu, z drugiej zaś strony, same ultradźwięki mogą być nie wystarczające... Ot takie teoretyzowanie. Muszę sobie pooglądać w sieci jak ludzie robili myjki, linki do dobrych przetworników są i u nas na forum.
Ale temat - dla mnie inspirujący.
Czy jak suszyłeś wentylatorem, nie zauważyłeś żeby jakieś pyłki się przyklejały?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1308

Post autor: blispx »

dale pisze:
20 lut 2018, 15:18
Czy jak suszyłeś wentylatorem, nie zauważyłeś żeby jakieś pyłki się przyklejały?
Owszem czasami jak kurz lata w powietrzu to może osiąść na płycie ale nie ma to wpływu na odtwarzanie bo generalnie igła to zbierze

Mycie ma za zadanie pozbyć się brudu z rowków tam gdzie wzrok nie sięga :D Raz wpadła mi jakaś LP taka jakby ktoś dżem na niej smarował - igła knoby wyciągała, a mycie tradycyjne na ON nie dawało rezultatu. Po umyciu ultra czysta igła
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1309

Post autor: _hendryx »

..a mnie zastanawia też czy taki nawiew wiatrakiem nie powoduje elektryzowania się płyt.. ja tam wolę poczekać aż odparuje normalnie..
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1310

Post autor: blispx »

Niczego takiego nie powoduje wg moich obserwacji, kiedyś tam jeszcze zrobię raz test na styropian
dale pisze:
20 lut 2018, 15:18
z drugiej zaś strony, same ultradźwięki mogą być nie wystarczające...
hmm myję 2-etapowo, ale następnym razem wezmę jakiegoś brudasa i sprawdzę tylko w ultra na innym płynie , bo teraz mam tam pieniący detergent do myjek i ludwik drugi galon głównie dlatego myje 2-etapowo :D
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1311

Post autor: dale »

Ale jak piszesz że poradziła sobie z dżemem, to z dobrym płynem, powinno sobie poradzić lepiej niz wszelkie mechaniczne szczotki. Alternatywą moze być tylko natrysk ciśnieniem wody - oczywiście rozsądnym.
Zaś co do pyłków, jeśli suszenie odbywało by się w ograniczonej przestrzeni gdzie powietrze wlatywało by przez filtr, pyłki można było by eliminować.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1312

Post autor: blispx »

Rozrobiłem z wodą to co mi dali do myjek

http://myjki-ultradzwieki.pl/ultrasonic-k3-1l-p-10.html

ale zamieniając z ludwikiem nie widzę jakiś większych różnic, chyba że te płyty trzeba mieć naprawdę mocno uświnione jakimś smarem to się coś zauważy, chociaż z drugiej strony chyba ludwik wyjdzie drożej w ogólnej eksploatacji

U mnie słabo ze sterylnością w pomieszczeniu piwnicznym myję ;) ale się tym nie przejmuję to co tam osiądzie naprawdę nie wpływa na odbiór dzwięku. Płyty przychodzą do mnie przeważnie z CA, US to kawał drogi , sprzedający nie myje, bywa że nawet w kopertę nie włoży, to sobie wyobraź jakie są zasyfione. Sterylność staram się zachowywać tylko w przypadku prostowania płyt, tutaj byle paproch się wprasuje w płytę podczas nagrzewania
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1313

Post autor: Obywatel »

blispx pisze:
20 lut 2018, 19:26
U mnie słabo ze sterylnością w pomieszczeniu piwnicznym myję ;) ale się tym nie przejmuję to co tam osiądzie naprawdę nie wpływa na odbiór dzwięku.
Uff... Przywróciłeś mi wiarę w normalność :) bo coraz częściej to forum zaczyna podjeżdżać audiofilstwem.

Specjalnie przygotowywane powietrze, jonizator / dejonizator, filtry przeciwpyłkowe - kolego dale wyluzuj :) To tylko płyty - nie święte relikwie ani kosmiczna technologia, tylko zwykłe winylowe placki :)

Mycie mechaniczne absolutnie nie jest szkodliwe. Roztwór skutecznie eliminuje tarcie, które mogłoby cokolwiek wyrządzić płycie. I w dodatku potrzebna jest właśnie szczota - nie żaden miękki wałeczek. Jak blispx słusznie zauważył - chodzi o wyszarpanie brudu zalegającego w rowku. Płyty wcale nie są takie delikatne, na jakie wyglądają i wcale nie wymagają cackania, muskania i gładzenia tylko właśnie odrobinę kontrolowanej brutalności ;)
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1314

Post autor: blispx »

te wszystkie jonizatory, wentylatory, nawilżacze i inne pronto są chuj warte i tak po kilku dniach będzie kurz na półkach wszędzie tonami, walka z wiatrakami trza umieć z tym żyć , współczuję tylko alergikom :?

Swoją drogą to muszę ampli przeczyścić bo śmierdzi z niego ponoć kurz się topi
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1315

Post autor: Myszor »

Nienawidzę kurzu. To byl jeden z powodów wyprowadzki na wieś. W centrum to mi się kurzyło jak w cegielni.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1316

Post autor: dale »

Panowie... co Wy wiecie o kurzu... :)
Może trochę historii... :) najpierw bawiłem się teleskopami astro, do lustrzanych - jakie miałem - dorabiałem tzw. ATC (aktywne chłodzenie) - żeby szybciej się schładzały do temp. otoczenia. No i jesli wentylator nie był przesłonięty filtrem, na lustrze po kilkunastu - kilkudziesięciu godzinach dmuchania - a wentylator był skręcony do połowy, pojawiał się osad. jedno lustro tak zniszczyłem, potem juz uzywałem filtra. Obecnie w lampie mad akwarium mam 4 wentylatory 120 mm - z filtrami. W szafce pod akwarium dwa wentyle bez filtrów. Uwierzcie mi wiem ile kurzu gromadzi się w pomieszczeniu "dziennym" odkurzanym i sprzątanym na bieżąco.

Dlatego jesli mam przepuścić przez płytę kilkanaście metrów sześciennych powietrza, przez wilgotna powierzchnię która będzie łapała kurz, korona mi z głowy nie spadnie, jesli założę wcześniej filtr z gąbki - który jest i tak w komplecie z grilem.

Zaś co do szczotek, coś w tym jest. Aczkolwiek raczej stawiał bym na ludwika i nieco większe ciśnienie wody. Ale zobaczymy co wyjdzie.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1317

Post autor: blispx »

dale pisze:
20 lut 2018, 20:49
Uwierzcie mi wiem ile kurzu gromadzi się w pomieszczeniu "dziennym" odkurzanym i sprzątanym na bieżąco.
To zależy co wg Ciebie oznacza na bieżąco. Dla mnie na bieżąco to 2x na rok :D
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1318

Post autor: dale »

Nie, no odkurzanie mam przynajmniej dwa razy w tygodniu (poza jakimś doraźnym sprzątaniem), ale rozumiem Ciebie doskonale - muszę posprzątać garaż, albo wytłumaczyć Żonie że potrzebny jest jej mniejszy samochód :(.

Zaś co do mycia, jeśli dopuszczalny jest ludwik, to myślałem o zamkniętej komorze gdzie płyta byłą by spłukiwana wodą z płynem, pod ciśnieniem - obustronnie, do tego dwie szczotki stałe i dwie obrotowe, potem cykl płukania i suszenia. Temat do zrobienia - pvc fajnie się tnie i klei, proste elementy Kolega wytoczy czy wyfrezuje, tylko potrzebował bym kogoś, kto ogarnie sterownik - np. arduino.
_hendryx
Posty: 58
Rejestracja: 01 wrz 2017, 10:23

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1319

Post autor: _hendryx »

:D .. to może po prostu pierścienie ochronne na lebel jakieś i do zmywarki.. :D tylko nie wiem jak czy finish będzie lepszy czy fairy :D
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1320

Post autor: metallsnow »

"Nowy" ;) gramofon i nowa wkładka to i nadszedł czas na myjkę :D
http://winyle.pl/knosti/1073-myjka-knos ... plynu.html czy http://winyle.pl/myjki-do-plyt/6007-myj ... ay-1l.html ?
To chyba te same konstrukcje, więc raczej tańsza ;)
I w kwestii okładek: http://winyle.pl/okladki-na-plyty/6150- ... 0-szt.html
Wystarczą czy szukać czegoś lepszego?
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
ODPOWIEDZ