Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1186

Post autor: blispx »

Wojtek pisze:
11 sty 2018, 12:46
Ja węglówki/karbonówki odradzam praktycznie od początku dyskusji.
To nie jest kwestia lepszych i gorszych produktów. Nawet z tych najdroższych z czasem wypadają włoski.
Potem widzimy je pływające w płynie po umyciu :)
Zgoda pełna z tych szczotek do mycia na mokro z kozy i hmm z bobra ;) także wypadają po czasie i trzeba wymieniać, aksamitka także się wyciera choć jest mniej inwazyjna. Ale bez wielkiego przesadyzmu co 2 lata szczota wymiana to nie majątek, wszystko zależy od tego ile kto ma płyt do przejechania
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
kamilos
Posty: 63
Rejestracja: 27 wrz 2017, 18:04
Gramofon: Technics SL-Q300

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1187

Post autor: kamilos »

Dragant pisze:
11 sty 2018, 12:59
To i ja dorzucę swoje trzy grosze. W cenie jednej nowej płyty mamy wanienkę z zaciskami Knosti. U mnie, odkąd mam Knosti chyba ani razu nie użyłem szczotki na sucho. Po prostu nie ma potrzeby. Gdybym znów zaczynał przygodę z winylem, pierwszym zakupem byłaby właśnie myjka. Serio, nie ma co odkładać zakupu na później, bo i tak za jakiś czas uznasz, że wszystkie płyty są do mycia, a nie "odkurzenia". O ile jeszcze nowe zazwyczaj nie są brudne, to te z giełd, allegro, discogs w 90% przypadków nie są w ogóle myte. A 150zł na myjkę w tym hobby to naprawdę pikuś.
Dokładnie! Dla mnie myjka była priorytetem... I przy pierwszej możliwej okazji, zaopatrzyłem się w nią. Nawet nowe płyty np. z biedry od razu trzeba było myć, bo miały jakieś farfocle... A nie mówiąc już o używkach z serwisów aukcyjnych, czy targów, itp. Po prostu naprawdę warto się w nią zaopatrzyć.
Technics SL-Q300 + Saba RS 960 + Canton GLX 200 :-)
Davvca
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:35

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1188

Post autor: Davvca »

Czy ktoś testował efekt po myjce z forumową miksturą kontra forumowa mikstura i gąbka do mycia naczyń albo szmatka z mikrofibry. Czy myjka jest tak potrzebna? :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1189

Post autor: darkman »

A co to jest ta myjka?
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2375
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1190

Post autor: dale »

Davvca pisze:
17 sty 2018, 21:38
Czy ktoś testował efekt po myjce z forumową miksturą kontra forumowa mikstura i gąbka do mycia naczyń albo szmatka z mikrofibry. Czy myjka jest tak potrzebna? :)
A masz może jeszcze jakieś inne genialne pomysły?
Może chciałbyś się podzielić nimi? Porozmawiać...
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3755
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1191

Post autor: Obywatel »

Gąbka do mycia naczyń - genialna. Najlepiej taka z warstwą ścierną. I wtedy jedziesz po płycie w poprzek rowka - dla trwalszego efektu. I żaden tam płyn do naczyń czy mikstura - najlepiej pasta SAMA73 albo pasta BHP z domieszką trocin.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1192

Post autor: darkman »

Xylen daje też dobry efekt. Płyta robi się biała i nie trzeba kupować tych kolorowych, które lepiej grają.
Dość skuteczne są też pakuły stalowe i tu uwaga ciśniemy w rękawicach ochronnych!

BTW, poprzednie 80 stron wątku prosimy moderację o skasowanie.
32lysy
Posty: 472
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1193

Post autor: 32lysy »

wyluzujcie bo ktoś zupełnie zielony trafi tu przypadkiem, weźmie to na serio i skasuje sobie płyty na amen :)
Davvca
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2017, 21:35

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1194

Post autor: Davvca »

Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi. Biegnę po papier 60 i jadę do upadłego.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2375
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1195

Post autor: dale »

Davvca pisze:
17 sty 2018, 23:58
Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi. Biegnę po papier 60 i jadę do upadłego.
Nie bądź bezczelny. Wątek ma tyle stron, że mycie opisane jest na wszelkie sposoby. Co i dlaczego się robi wyjaśniono wiele razy, opisano również zalety i wady. A ty wyskakujesz w pierwszym poście z pytaniem na miarę kandydata do nagrody Darwina i oczekujesz żeby traktować je poważnie.
Chłopie, weź się ogarnij i albo zacznij jeszcze raz, tym razem poważniej, albo odpuść sobie.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3755
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1196

Post autor: Obywatel »

Davvca pisze:
17 sty 2018, 23:58
Biegnę po papier 60 i jadę do upadłego.
Doradzam jednak 80 lub 120. 60 może zniszczyć label.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1197

Post autor: darkman »

jakaśosoba pisze:
17 sty 2018, 23:58
Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.
A zadała osoba jakieś pytanie zasługujące na merytoryczną odpowiedź?
Nie znalazła odpowiedzi w wątku? Czy nie szukała?

Tak na prawdę to osoba nie oczekuje żadnej odpowiedzi tylko usprawiedliwienia do własnej teorii pt. wiem lepiej oraz można prościej.
kamilos
Posty: 63
Rejestracja: 27 wrz 2017, 18:04
Gramofon: Technics SL-Q300

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1198

Post autor: kamilos »

Davvca pisze:
17 sty 2018, 21:38
Czy ktoś testował efekt po myjce z forumową miksturą kontra forumowa mikstura i gąbka do mycia naczyń albo szmatka z mikrofibry. Czy myjka jest tak potrzebna? :)
Osobiście, jako "zielony" w temacie mogę dodać, że po przeczytaniu całego wątku nie musiałem zadawać jakichkolwiek pytań, bo temat został wyczerpany i wszystko jest na wcześniejszych kartach... No i już "zielony" nie jestem. :mrgreen: Merytorycznie dodam tylko, że bałbym się zastosować mikrofibry lub gąbki do mycia naczyń na jakimkolwiek z posiadanych winyli. Przeznaczenie tego wyposażenia kuchennego jest inne, a płyty są delikatne. Chyba, że kupisz jakiś "crap" po złotówce do dekoracji i sam przetestujesz, a potem opiszesz efekty. Myjka to jednak myjka i jej przeznaczenie jest dedykowane do płyt winylowych oraz posiadają odpowiednie szczotki, aby nic nie zniszczyć.
Technics SL-Q300 + Saba RS 960 + Canton GLX 200 :-)
kamilos
Posty: 63
Rejestracja: 27 wrz 2017, 18:04
Gramofon: Technics SL-Q300

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1199

Post autor: kamilos »

32lysy pisze:
10 sty 2018, 12:34
Szczotka węglowa nie służy do czyszczenia płyt. Ewentualnie zbierzesz nią kurz i rozładujesz elektrostatycznie nośnik. Ja używam każdorazowo przed odsłuchem na każdej stronie płyty. Możesz kupić niedrogi zestaw w skład którego wchodzi szczotka węglowa, szczoteczka z płynem do czyszczenia igły, ściereczka (kiepska moim zdaniem) i dodatkowy pojemniczek z płynem do doraźnego przetarcia płyty. Szczotki welurowe są dostępne już od około 20 zł. Nie jest to również sposób na porządne czyszczenie płyty. Zbiera głównie powierzchowne zanieczyszczenia (jakiś pył i kurz który płyta łapie). Kupiłem kiedyś ale w sumie nie używam bo płyty po myjce są czyste i węglową zbieram drobinki z powierzchni. Chyba bez knosti się nie obejdzie :) i jesli na poważnie traktujesz winyle i masz zamiar dalej rozwijać kolekcję płyt to chyba jest rozwiązanie minimum dla utrzymania czystości płyt. Są też inne niedrogie ręczne myjki do płyt. Znajomy dokupił krążki z firmy analogis do swojej knosti bo są szczelne i nie ma problemu z zaciekaniem na label. Coś tam musiał doszlifować ale jest zadowolony. Można zamówić z na forum uszczelnione, lepsze niż oryginalne, chyba za 45 zł o ile mnie pamieć nie myli. Kupując myjkę bierz zestaw bez płynu. Wychodzi sporo taniej a płyn z przepisu z forum sam zrobisz.
Dobry człowieku, dzięki za pomysł z tymi zaciskami analgois. :-D Zaryzykowałem i kupiłem je i rzeczywiście po 1. są większe i dzięki temu nie przecieka nic na label, po 2. mają uszczelki tak osadzone, że nie wypadają (w knosti wypadały czasem przy rozkręcaniu), po 3. w przypadku knosti, jak się za bardzo dokręciło to potem trzeba było się namęczyć żeby odkręcić, tutaj jest to bezproblemowe. Także rekomenduję, potwierdzam i polecam. ;-)
Technics SL-Q300 + Saba RS 960 + Canton GLX 200 :-)
mirhon
Posty: 260
Rejestracja: 25 lis 2017, 13:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1200

Post autor: mirhon »

Mnie się bardzo podoba to rozwiązanie, zwłaszcza ze mam odkurzacz wodny:
https://www.squeakycleanvinyl.com/produ ... nyl-mk-iii
Niestety koszty transportu są wysokie...
ODPOWIEDZ