Afrobeat- Fela Kuti i inni

Awatar użytkownika
Bart Funk
Posty: 21
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:03

Re: Afrobeat- Fela Kuti i inni

#16

Post autor: Bart Funk »

Kocham Felę Kuti, jego synów i afrobeat. Na tym samym poziomie stawiam oczywiście Tony'ego Allena, czyli byłego perkusistę Feli bez którego afrobeat by nie powstał.

Sam na razie jestem tylko w posiadaniu Fela Kuti & Ginger Baker - Live!
Generalnie na płytę Feli trzeba szykować około 100zł. Używki zdarzają się bardzo rzadko ale od kilku lat można nabyć reedycje wydane przez wytwórnię Knitting Factory (sporo jest na allegro).

Koniecznie sprawdźcie dokument o Feli Kuti "Music is the Weapon".

Z innych artystów afrobeatu i afro funku mogę polecić:
Antibalas Afrobeat Orchestra
Ariya Astrobeat Arkestra
The Budos Band
Manu Dibango
Kokolo
Lafayette Afro Rock Band
The Shaolin Afronauts

Acia pisze: kolejny z synów Fela Kuti, ciekawa jestem ilu w sumie ich jest:) Dziwne ale jak słucham każdego z nich to brzmi tak samo:)
Jest starszy syn Femi Kuti i młodszy Seun Kuti. Brzmią podobnie bo kontynuują to co robił ich ojciec. Byłem na koncercie Seuna Kuti w Warszawie (2015) i jeśli chodzi o energię i klimat to był z jeden z lepszych koncertów na jakim byłem. Dodam, że Seun gra z zespołem Egypt 80, czyli muzykami z którymi Fela grał w latach 80-tych. Polecam!
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Afrobeat- Fela Kuti i inni

#17

Post autor: Acia »

@Bart Funk, ja właśnie wzbogaciłam się o 3 nowe, nowe stare, jedna jest reedycją po prostu, ale żadnej nie żałuję, są świetne.
Awatar użytkownika
Bart Funk
Posty: 21
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:03

Re: Afrobeat- Fela Kuti i inni

#18

Post autor: Bart Funk »

Acia pisze:@Bart Funk, ja właśnie wzbogaciłam się o 3 nowe, nowe stare, jedna jest reedycją po prostu, ale żadnej nie żałuję, są świetne.
Które które? :)
Awatar użytkownika
Bart Funk
Posty: 21
Rejestracja: 07 maja 2017, 16:03

Re: Afrobeat- Fela Kuti i inni

#19

Post autor: Bart Funk »

Właśnie w moje ręce wpadło takie cudo! :D
Za 30 zł na allegro.
Na Discogs Median: €18.97 :lol:

Obrazek
Piotr__
Posty: 103
Rejestracja: 28 sty 2022, 18:42
Gramofon: własny sklejak
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Afrobeat- Fela Kuti i inni

#20

Post autor: Piotr__ »

z bardziej znanych i nie trudnych do zdobycia dodajmy jeszcze:
King Sunny Ade, kika wybranych płyt
Toure Kunda, kilka wybranych płyt
Orchestra Baobab
zespół Stimella (nie mylić z popularnym utworem Masakeli)
no i legendarna płyta z nowej reedycji - Ali Farka Toure "Talking Timbuktu"
Z naszych "krajanów" bardzo fajny jest Mamadou
A nieznanych jest bardzo sporo, czasem trafia się coś naprawdę fajnego i za grosze, ale też wiele to przesadnie drogie zryte afryki dla hipsterów od bogatych ojców. Najwięcej płyt z afro można zdobyć w Paryżu.
Mamy też kilku znanych wykonawców których słuchać się nie da choć to może rzecz gustu, ale i tak krew z uszu
"Więc..... Niektórzy ludzie chcą zniekształceń, aby ich instrumenty brzmiały lepiej. Inni chcą minimalnych zniekształceń, aby wyraźniej słyszeć zniekształcenia z instrumentów. Muzyka jednego człowieka jest hałasem innego człowieka......."
ODPOWIEDZ