Muzyka z gier video

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Totoro
Posty: 168
Rejestracja: 07 lut 2020, 21:37
Gramofon: Unitra Fonica pl-731

Muzyka z gier video

#1

Post autor: Totoro »

Zgodnie z obietnicą, zakładam nowy temat. Nie mam pojęcia czy chwyci, czy w ogóle na tym forum są jacyś miłośnicy gier video, no ale spróbujemy ;) Przynajmniej polecę kilka świetnych a zapewne mało znanych ścieżek dźwiękowych z gier.
Więc od początku. Dlaczego akurat muzyka z gier? Otóż uważam, że w tym podgatunku kryje się całe mnóstwo świetnych soundtracków, które mogą być wartościowe nawet w oderwaniu od samych tytułów gier. Tym bardziej, że często są znacznie bogatsze niż muzyka filmowa, która z samej swojej konstrukcji jest ograniczona czasem trwania filmu. Wydaje mi się również, że muzyka której zadaniem jest zilustrowanie kilkugodzinnej rozgrywki siłą rzeczy musi przekazać szersze spektrum emocji :violin:
Tyle wstępu, a teraz przejdę do wstępnego polecenia fajnych dźwięków. Zaznaczam z góry, że są to raczej tytuły niszowe a sama muzyka jest raczej niedostępna na fizycznych nośnikach, ale myślę że każdy z nas potrafi obsługiwać youtube :D

1. Chrono Trigger - ścieżka dźwiękowa autorstwa Yasunori Mitsudy i Nobuo Uematsu.
Najstarsza w tym małym zestawieniu, wręcz prymitywna w dzisiejszych czasach. Soundtrack w stylu chiptune, "wypikany" przez konsolę Super Nintendo. Mimo to, zawiera kilkanaście przepięknych melodii, zestawionych ze sobą w niesamowity sposób, udowadniający, że dobra muzyka obroni się w każdym, nawet najdziwniejszym wykonaniu.
Próbka: https://www.youtube.com/watch?v=5ejTIgXexyg

2. The Longest Journey - ścieżka dźwiękowa autorstwa Bjørna Arve Lagim i Tor Linløkken.
Sountrack z mojej ulubionej gry. Zróżnicowany, zawierający zarówno klasycznie orkiestrowe numery,elektronikę, jak i lżejsze, mniej ilustracyjne kawałki. Dobrze oddający przemianę samej bohaterki gry, April Rayan, jak i jej początkowe zagubienie w nowej sytuacji. Muzyka podobnie jak i gra stworzona została przez Norwegów i ma w sobie trochę skandynawskiego sznytu;)
Próbka: https://www.youtube.com/watch?v=gJc4umi5gbA

3. Beyond Good And Evil - ścieżka dźwiękowa autorstwa Christophera Héral.
Na koniec tej krótkiej polecanki najbardziej pokręcona propozycja. OST z Beyond Good and Evil zawiera solidny mix gatunkowy, łącząc muzykę arabską, hiszpańską czy hinduską, polewając wszystko solidną dawką instrumentów smyczkowych i śpiewu w językach z całego świata. Gra traktuje w dużej mierze o walce ze zniewoleniem przez "system" a tak zróżnicowana ścieżka dźwiękowa kontrastuje z jednowymiarową propagandą otaczającego świata.
A jako próbka kawałek w dużej mierze zaśpiewany po bułgarsku: https://www.youtube.com/watch?v=fxKBCLPP20s

Na razie tyle ode mnie, jeżeli temat chwyci chętnie podzielę się innymi dźwiękami. Mam nadzieje, że ta mała próbka przypadnie kolegom do gustu :)

Aha, jeżeli szefostwo ma coś przeciwko wklejaniu tu linków z youtube, w których legalność umieszczenia utworu w internecie jest ciężka do zweryfikowania, to mogę zastąpić nazwami kawałków. Ale z tego co kojarzę, te soundtracki były oficjalnie publikowane w necie przez dystrybutorów gier.
Może ktoś ma coś ciekawego do polecenia z muzyki "growej"?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Muzyka z gier video

#2

Post autor: Myszor »

:clap:
Jestem fanem gier ale muzyka zawsze była ich dopełnieniem dla mnie a nie clou.
Moźe z wyjątkiem gta v dzięki któremu parę fajnych kawałków wyczaiłem z "radio vladivostok" ;)
Teraz będę zwracał baczniejszą uwagę na "score".
Awatar użytkownika
Totoro
Posty: 168
Rejestracja: 07 lut 2020, 21:37
Gramofon: Unitra Fonica pl-731

Re: Muzyka z gier video

#3

Post autor: Totoro »

Wiadomo, muzyka w większości gier video pełni rolę tła i w oderwaniu od samego produktu nie przedstawia nadzwyczajnej wartości. Czasami jednak, jak wszędzie trafi się jakiś wizjoner, który przenosi ten element na wyższy poziom. Przykładem Naobu Uematsu (ten od serii "Final Fantasy"), którego muzyka broni się swobodnie w oderwaniu od elektronicznej rozgrywki.
Zresztą nie tyczy się to tylko gier. Podobnie sprawa ma się chociażby z anime produkowanymi przez studio Ghibli i ilustrowanymi muzycznie przez Joe Hisaishi. Ogólnie wydaje mi się, że Japończycy dobrze czują muzykę "ilustracyjną".

Edit: Nie mogę się powstrzymać przed podrzuceniem jeszcze jednego linka. Tym razem nie do próbki, tylko do całego soundtracku zamieszczonego na youtube przez jego autora. To ost z genialnej, mrocznej gry przygodowej "Gemini Rue". Sama gra to przejmująca, emocjonalna historia mocno inspirowana klimatem filmu Blade Runner. Polecam z całego serca tak grę jak i muzykę. Zresztą tą ostatnią najlepiej posłuchać na spokojnie, bo warto odkryć co się kryje w tych niepokojących dźwiękach.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=2Za8ccbU-x8
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Muzyka z gier video

#4

Post autor: MMarek »

To i ja wrzucę jakiś link....

Oczywiście będzie to Hans Zimmer.... :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=nGC0m-VlqE4

Na nośniku fizycznym niet :cry:
Awatar użytkownika
Totoro
Posty: 168
Rejestracja: 07 lut 2020, 21:37
Gramofon: Unitra Fonica pl-731

Re: Muzyka z gier video

#5

Post autor: Totoro »

Może coś optymistycznego na pocieszenie w tym ponurym okresie? :)

Przy okazji polecam serdecznie, jedna z najlepszych platformówek ever.
Awatar użytkownika
RCOM2180
Posty: 681
Rejestracja: 05 lip 2016, 17:50
Gramofon: działa

Re: Muzyka z gier video

#6

Post autor: RCOM2180 »

A to ktoś pamięta?

Pierre Esteve - Black Moon Chronicles

to jest chyba wersja oryginalna


a tu podrasowana, jeśli mnie pamięć nie myli.
Awatar użytkownika
MDMA66
Posty: 573
Rejestracja: 21 lut 2019, 00:01
Gramofon: SONY PS-X60

Re: Muzyka z gier video

#7

Post autor: MDMA66 »

Daje swoją rodzimą propozycję. Jestem któryś raz oczarowany dziełem Sapkowskiego i CD projektu, trochę mniej Netlixem i mocno czuje tą propozycje...

Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Muzyka z gier video

#8

Post autor: blispx »

fajną muzę ma zremasterowane halo 2

https://www.youtube.com/watch?v=L6R8fE2 ... xkSJnsgiCQ

niestety tego samego o grze już nie można powiedzieć
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Muzyka z gier video

#9

Post autor: Myszor »

Muzyka się nie narzuca ale na gitarze można pograć. Tak czy siak nie ma mnie dla winyli przez tydzien pewno.
Załączniki
45DDE06C-17B4-4AE0-9DEF-A2C8A5976465.jpeg
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Muzyka z gier video

#10

Post autor: SimonTemplar »

Myszor pisze:
20 cze 2020, 22:54
winyli przez tydzien pewno.
No! Toś gość :clap: wybaczalne to jest. The Last of Us 2 :whistle: Sam mam zamiar plejkę pod ten tytuł kupić. Czekam na szczerą opinię i porównanie do jedynki :D
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Muzyka z gier video

#11

Post autor: Myszor »

SimonTemplar pisze:
20 cze 2020, 22:58
Czekam na szczerą opinię
U nas ciągle pada więc spędziłem z osiem godzin (z przerwami na doładowanie pada i jedzenie).
Jeśli pokochałeś Last of Us to się zauroczysz ponownie. Film, książka i gra w jednym. Ostre walki są przeplatane z niespiesznym wątkiem fabularnym. Trup ściele się gęsto a podstawą jest eksploracja otoczenia bo bez ulepszania broni i zdolności nie przeżyjesz.
Naughty Dog to goście co jeńców nie biorą.
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3981
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Muzyka z gier video

#12

Post autor: SimonTemplar »

Myszor pisze:
20 cze 2020, 23:28
eśli pokochałeś Last of Us to się zauroczysz ponownie
Kufa :roll: Myszor, biorę.
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Muzyka z gier video

#13

Post autor: Ramirez »

Quake 2
Soundtrack autorstwa Saschy "Buzzfunka" Dikiciyana - niemieckiego muzyku ukrywającego się pod pseudonimem Sonic Mayhem.
Awatar użytkownika
Totoro
Posty: 168
Rejestracja: 07 lut 2020, 21:37
Gramofon: Unitra Fonica pl-731

Re: Muzyka z gier video

#14

Post autor: Totoro »

Z przyjemnością polecam kolejną grę i kolejny soundtrack. Gra nietypowa bo na Androida, eksperymentalne połączenie przygodówki, eksploatacji pięknych krain i nietypowej gry sieciowej. Do tego jest to tytuł który nienachalnie promuje altruizm i robienie "dobrych uczynków" :clap:
A tytuł to: Sky: children of the light

Awatar użytkownika
gravediggie
Posty: 1762
Rejestracja: 12 cze 2017, 22:42
Gramofon: JVC & Schneider
Lokalizacja: Szczecin/Zakopane

Re: Muzyka z gier video

#15

Post autor: gravediggie »

Ja też bardzo lubię gry, kiedyś trochę więcej niż dziś i w zasadzie zawężam pole moich zainteresowań wyłącznie do tzw. point and click chociaż teraz to już rzadko, ale czasem coś włączę.

Soundtracki które zapadły mi mocno w pamięć:

1. Grim Fandango - Peter McConnell - soundtrack doczekał się wydania na płycie winylowej a także świetnego koncertu w...NFM we Wrocławiu. Byłem widziałem, słuchałem.
2. Jack Orlando - Harold Faltermeyer - polsko-niemiecka produkcja z końca lat 90tych.
3. The Journey Down - Simon D'souza.

Jeżeli kogoś interesuje temat to warto myślę zwrócić uwagę na dorobek 3 kompozytorów którzy mocno związani byli z Lucas Arts pod koniec lat 80tych no i przede wszystkim w złotej erze p'n'c czyli lata 90te - Peter McConnell, Clint Bajakian, Michael Land.
JVC JL-A1|Shure M75|MMCF10|Dual CV 6020|Canton Karat 920
Milijon kabli..
ODPOWIEDZ