Poljazz 1972-1991

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Poljazz 1972-1990

#31

Post autor: Kocewicz »

Zdjęcia okładek zmniejszyłem do 1500 x 1500, dla etykiet 1200 x 1200. Dla chętnych mogę przesłać większe (ale będzie problem, bo to waga ciężka).

PSJ151/152 Louis Armstrong - An Evening with L.Armstrong at the Pasadena Clivic Auditorium
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


PSJ227 Various Artists - Piękne panie śpiewają piękne stare piosenki
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

M0008 Elżbieta Mielczarek - Blues koncert
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


M0001 Maanam - O!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Z-SX0559 Krzysztof Komeda - Muzyka Krzysztofa Komedy
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



M0002 John Porter - China disco
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


M0022 Maciej Zembaty - Alleluja - Ballady Leonarda Cohena
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


M0009 Martyna Jakubowicz - Maquillage
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#32

Post autor: Wojtek »

Zrób publiczny album, bo nikt tego nie widzi :) A jeśli się nie da to sory, ale picshot chyba wymaga rejestracji by cokolwiek zobaczyć.
Polecam Picasę do takich rzeczy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#33

Post autor: Kocewicz »

A teraz?
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#34

Post autor: Wojtek »

Teraz jest OK :) Przypuszczam, że jednak chodziło o kwestię ustawień prywatności na Twoim koncie w tym serwisie.
A ten "znak/tekścik wodny" u dołu każdego zdjęcia to skąd? Ten serwis to nakłada?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Poljazz 1972-1990

#35

Post autor: eenneell »

Ach! ta precyzja "dziurki" w środku- mimośrodku ;)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#36

Post autor: Kocewicz »

Wojtek pisze:Przypuszczam, że jednak chodziło o kwestię ustawień prywatności na Twoim koncie w tym serwisie.
Tak, odblokowałem folder po prostu. Konto założyłem dopiero przy tej okazji, więc nie od razu wiedziałem jak tego używać.
Wojtek pisze:A ten "znak/tekścik wodny" u dołu każdego zdjęcia to skąd? Ten serwis to nakłada?
Na to wychodzi. Chyba jednak trzeba będzie poszukać inszego hostingu :(
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#37

Post autor: Wojtek »

Powtarzam, spróbuj z Picasa.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#38

Post autor: Robert007Lenert »

X-PSJ001 Miles Davis - The Warsaw Session
X-PSJ002 Ray Charles - Jazz Jamboree 1984
X-PSJ003 Miles Davis - The Warsaw Session

Wiekszosc plyt jazzowych wydanych przez Poljazz posiadam w swojej kolekcji...ale te trzy powyzej to biale kruki. Widzialem tylko na zdieciach i dzisiaj na allegro w cenie wywolawczej 200 zl sztuka.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Poljazz 1972-1990

#39

Post autor: Jacek_Karolak »

Jestem pod ogromnym wrażeniem zamieszczonych przez kolegę zdjęć. Bardzo dziękuję. Faktycznie można odczytać wszystko z okładek i etykiet. Czuję się tak jakbym naprawdę trzymał w rękach te płyty. To bardzo miłe uczucie. Początkowo walczyłem z poprzednią wersją i nieco się załamałem. Po pierwsze z powodu, że kolega się napracował a po drugie że jestem tak niesprawny w sieci, że nie mogę się dostać do zdjęć. Ale już po wszystkim. Zdjęcia się pięknie otwierają i prezentują. Fajny jest pomysł z gwózdkiem. Przynajmniej płyta nie ucieka nam od zdjęcia. Myślę, że jest to wzór prezentacji kolejnych płyt. Jak się jeszcze znajdzie brakującą muzykę to… Dawnych wspomnień czar. Dzięki temu będzie wzrastać grono entuzjastów dawnych płyt gramofonowych czyli winyli. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za opublikowane zdjęcia. Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Thad Jones & Mel Lewis w Polsce cz.1

#40

Post autor: Jacek_Karolak »

Thad Jones & Mel Lewis Orchestra.
Pora napisać kilka słów o tych płytach.
Otóż w Polsce połowy lat siedemdziesiątych zapanowała istna era big bandów. Nie ukrywam, że miałem przyjemność wiele z nich zobaczyć i usłyszeć na żywo. Zawsze były to duże wydarzenia artystyczne. Odwiedzili nas najwięksi muzycy i chwała za to organizatorom, managerom i wszelkim zapaleńcom. W tamtych dość siermiężnych czasach to był powiew wielkiego świata. Trzeba pamiętać, że przeciętna pensja niewiele przekraczała dziesięć dolarów na miesiąc. A muzykom trzeba było płacić stawki do jakich byli przyzwyczajeni. Złotówki to my mieliśmy tylko z dolarami był duży kłopot. Angażowano w to telewizję, różne ambasady, LOT no i ministerstwo kultury. No i jakoś się udawało. Większość tych wydarzeń opublikował właśnie Poljazz na swych płytach. Część z nich ukazało się również na płytach Muzy. Głownie na składankach z festiwalu Jazz Jamboree.
Pierwszy koncert Thad Jones & Mel Lewis Orchestra odbył się w Sopocie w czasie festiwalu Jazz Jantar 6 sierpnia 1976 roku. Dość szybko w serii subskrypcyjnej ukazał się zapis tego koncertu na płycie o nr Z-SX 637. Niestety nie dotarłem do pierwszej, oryginalnej okładki. Był to czas kiedy Poljazz właśnie zaczął drukować indywidualne okładki. Miniaturę można zobaczyć na stronie KPPG. Niestety nic z niej nie można odczytać. http://www.kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=11915 Płyta cieszyła się dużym powodzeniem. Kilka egzemplarzy otrzymali europejscy managerowie i organizatorzy europejskich koncertów orkiestry. Często bywali w Polsce i zapamiętałem że było w Szwecji dwóch takich managerów którzy przyklejali Warszawę do europejskich tras zespołów. Jednego zapamiętałem. Jest wymieniony nakładce. To Bo Johnson. Drugi miał polskie nazwisko.
Płyta spodobała się. Ponieważ planowano następną trasę, zamówiono w Poljazzie chyba 1000 płyt do sprzedaży w czasie europejskich koncertów. Tylko nasza przaśna okładka nie bardzo się podobała. Wydrukowano więc piękne okładki. Płyta otrzymała tytuł ‘Live at Jazz Jantar” i dopisek ‘Special issue for the european tour 1978. W opisie podano nawet kolejność solówek w utworach. Wytłoczono znacznie więcej płyt i kolejni polscy melomani mogli cieszyć się wspaniałą muzyką.
Szwedzka okładka
Szwedzka okładka
Druga strona okładki
Druga strona okładki
W latach osiemdziesiątych płyta była dostępna w trzeciej już okładce. Otrzymała tylko numer 1. Chyba była dostępna w ogólnodostępnej dystrybucji a nie tylko dla członków klubu.
Okładka z jedynką
Okładka z jedynką
Drugi koncert orkiestry miał miejsce w Sali Kongresowej 26 pażdziernika 1978 roku w ramach festiwalu JJ ’78. Była to 30 płyta klubowa. Okładkę zaprojektował mój dobry kolega Piotr Kłosek.
Okładka Piotra Kłoska
Okładka Piotra Kłoska
Druga strona okładki i masa tekstu i informacji
Druga strona okładki i masa tekstu i informacji
I znów, po latach, płyta otrzymała nową okładkę z nr 2
Okładka dwójki
Okładka dwójki
2a.jpg (37.64 KiB) Przejrzano 2485 razy
Druga, skromna strona dwójki
Druga, skromna strona dwójki
2b.jpg (33.62 KiB) Przejrzano 2485 razy
Niestety zdjęcia zamieściłem takie jakie dotychczas zdobyłem. Liczę na to że zdobędę lepsze. Ale i tak widać jaka jest między nimi różnica. Papier lepszy ale informacji jakby mocno ubyło. Szkoda.
Dziadek Jacek
Załączniki
Druga strona jedynki
Druga strona jedynki
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Thad Jones & Mel Lewis w Polsce cz.2

#41

Post autor: Jacek_Karolak »

Wydania z lat osiemdziesiątych to jeszcze nie koniec historii polskich nagrań zespołu. Nieżyjący już Marek Cabanowski miał wielkie plany związane z wydawnictwem. Rok 1990 to koniec epopei płyt gramofonowych. Wiem to bo w tym roku przejąłem ze wspólnikami, księgarnią Domu Książki. Została nam cała masa płyt gramofonowych. Nikt już ich nie chciał kupować. Próbowałem je rozdawać za darmo, niestety z tym samym skutkiem. A Poljazz zamierzał tłoczyć CD. Z pierwszych zapowiedzianych dziesięciu ukazało się zaledwie pięć. I jakoś się to wszystko rozmydliło. Dlaczego? Tego jeszcze nie wiem. Wszystkie dokumenty, taśmy matki, projekty gdzieś się porozchodziły. Ale muzyka pozostała. Wiem, że 50 płyt wydał ANEX i jeszcze kilka gdzieś się uchowało. Są to już CD. Ale wracam do tematu. Otóż grzebiąc w sieci znalazłem CD Thad Jones & Mel Lewis Orchestra zatytułowaną The Complete Poland Concerts 1976 & 1978.
Okładka
Okładka
Na dwóch CD zamieszczono nagrania z Opery Leśnej w Sopocie plus dwa utwory z koncertu w Berlinie a na drugim CD nagrania z Sali kongresowej. I tu ciekawostka. To są ostatnie nagrania tej orkiestry. Niedługo potem drogi artystyczne liderów rozeszły się na trwałe. Zatem zostały nam w rekach ostatnie płyty gramofonowe tego zespołu. Warto o tym wiedzieć.
Znalazłem jeszcze jedną reedycję nagrań na CD. Thad Jones/Mel Lewis orchestra In Europe. Są tam nagrania z Sali Kongresowej I z Berlina. Niestety nie za wiele mogę odczytać z zamieszczonych zdjęć ale dla czystości rozważań pokazuję to co znalazłem.
Okładka
Okładka
Tył płyty
Tył płyty
To tyle jeśli chodzi o moją wiedzę. Jeśli macie uwagi to pokornie na nie czekam.
Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#42

Post autor: Wojtek »

Czyli w sumie nie wiadomo jaki był nakład tych płyt CD?
Mnie dodatkowo ciekawi u kogo Poljazz tłoczył te CDki.
Przypuszczam, że gdzieś w Niemczech, ale mogę się mylić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Poljazz 1972-1990

#43

Post autor: Jacek_Karolak »

Niestety nie wiem jeszcze za wiele o CD tej firmy. Wiem, że były plany bardzo duże. Wczoraj czytałem dwa artykuły o Poljazzie zamieszczone w Jazz Forum. Jeden to wywiad Marka Cabanowskiego z Tomaszem Tłuczkiewiczem. Tłuczkiewicz był szefem PSJ czyli zwierzchnikiem Poljazzu i jednocześnie dyrektorem w Polskich Nagraniach. Zaszedł typowy konflikt interesów. I to chciał obnażyć Cabanowski. Ale panowie podyskutowali sobie o przyszłości płyt. Pan Tomasz miał wizje ale skostniałość systemu nie dopuszczała do głowy myśli, że śmierć płyt gramofonowych stoi już za progiem. Niestety tak sie stało. W kilka miesięcy zaledwie sytuacja zmieniła sie diametralnie. Myślę że był to jeden z istotnych powodów upadku obu wydawnictw.

Pracuję właśnie nad znalezieniem odpowiedzi na wiele pytań dotyczących schyłku Poljazzu. Również na temat epizodu z CD. Jak już czegoś się dowiem, to chętnie o tym napiszę.
Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poljazz 1972-1990

#44

Post autor: Wojtek »

Ciekawe.
Jacek_Karolak pisze:Pracuję właśnie nad znalezieniem odpowiedzi na wiele pytań dotyczących schyłku Poljazzu. Również na temat epizodu z CD. Jak już czegoś się dowiem, to chętnie o tym napiszę.
Wobec tego, czekamy ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Poljazz 1972-1990, CD

#45

Post autor: Jacek_Karolak »

CD w Poljazzie to był już łabędzi śpiew. W reklamach w Jazz Forum zapowiedziano ich 10. Nie udało się niestety. Ale w tamtym czasie tłoczenie CD w RFN (NRD miało się jeszcze dobrze) było chyba zbyt kosztowne. Natomiast Czesi mogli się tego podjąć. Ten mocno uprzemysłowiony kraj, mał w końcu lat osiemdziesiątych, odpowiednie możliwości techniczne. Rubel transferowy jeszcze dobrze się miał i można było zawalczyć o stosowny przydział z ministerstwa. Takie mam podejrzenia. Proponuję szukać śladów w Czechach. Na razie nic więcej się nie dowiedziałem.
Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
ODPOWIEDZ