Poljazz 1972-1991

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Poljazz 1972-1991

#256

Post autor: tollo »

Jeżeli będzie potrzeba mogę zrobić skan okładki do płyty
PSJ178 Green Revolution Band - Muzyka z filmu pt. 'Na całość'
Jednak nie wiem czy jest taka potrzeba. :)
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

PSJ178

#257

Post autor: Jacek_Karolak »

Dzięki za ofertę ale tę płytę już mam zeskanowaną. W jednym z poprzednich postów opublikowałem listę poszukiwanych płyt. Stale ją weryfikuję. Natomiast mam pytanie. Czy do płyty nie było coś dołączone? Jakiś folder, ulotka czy znak kontroli technicznej. Czasem plącze się coś takiego w kopercie.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Poljazz 1972-1991

#258

Post autor: zoombie »

No to po kolei.
Budka Suflera - Na brzegu światła - numery matryc:
A: S3X 182X0 A-2 K (X0 wyryte ręcznie, pozostałe znaki maszynowo)
B: S3X 1821 B-3 K (znaki wytłoczone maszynowo, 1 przerobiona ręcznie na 0, dość nieudolnie zresztą)

Skaldowie - Droga ludzi
A: S3X 1819 A-3 K
B: S3X 1819 B-4 K

Urszula
A: SVT 004 A-2 K
B: SVT 004 B-2 K

Demba Gonta
A: PLP 0048 A-3 K
B: PLP 0048 B-3 K

No i Republika :mrgreen:
Mam dwa egzemplarze, przy czym jeden mam z papierową kopertą, na której na jednej stronie jest duże logo Poltonu, na drugiej zdjęcie zespołu, w tym egzemplarzu nie ma wkładki z tekstami :(
A: LPP 003 A-3 K (znaki wykonane stemplem)
B: LPP 003 REPUBLIKA•B (wyryte odręcznie), a dodatkowo wyryte również PS/LR (przy czym to R to takie coś pośredniego pomiędzy R a X)

Drugi egzemplarz jest z kopertą w małe znaczki Poltonu po obu stronach, ale za to z czterostronicową wkładką z tekstami
A: LPP 003 A-3 K
B: LPP 003 B K
(oba numery wykonane za pomocą stempla)

Płyty kupione na rynku wtórnym, więc być może są niekompletne.

Dodatkowo numery matryc dla PSJ 164 Bandura - echa stepów Ukrainy:
A: PSJ 164 A K
B: PSJ 164 B K
Potrzebne skany ?

A swoją drogą to poszukuję PSJ 165 Połoniny - pieśni Łemków i Bojków. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... ;)

EDIT
A swoją drogą, to na tych płytach z serii "Olimpijski znicz" nie ma żadnej informacji o zaangażowaniu PSJ w ich produkcję (przynajmniej ja nie znalazłem). Podobnie jak na Republice (poza znaczkiem Musicorama)
Ostatnio zmieniony 11 cze 2014, 22:54 przez zoombie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Poljazz 1972-1991

#259

Post autor: zoombie »

A z ciekawostek, czyli płyt wydanych przez inne wydawnictwa, ale w których pojawia się PSJ, to mam jeszcze:
Przeboje 40-lecia 5 - B2, czyli Urszula "Dmuchawce, Latawce, Wiatr" - nagranie PSJ
Bajm - PSJ Bydgoszcz (na etykiecie na dole) Oddział Płn. PSJ BYDGOSZCZ (na okręgu, u góry)
Recydywa ‎– Równowaga Strachu - Licencja PSJ O/Wrocław
Jan Kowalski ‎– Inside Outside Songs - Licencja PSJ - Oddział Wrocław

Potrzebne skany? numery matryc?

EDIT:
Czy cały czas brakuje PSJ-248 - Blues Roots vol.2 Blues All Around My Bed? też mam :)
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Inne płyty Poljazzu

#260

Post autor: Jacek_Karolak »

Fantastyczne odkrycia. Właśnie takich rzeczy poszukuję. Oczywistym jest, że przy najbliższej okazji, będę pytał o te nagrania. Póki jest jeszcze kogo pytać.

Jak widać, to płyty i nagrania pochodzą z lat osiemdziesiątych. W dobie coraz większych braków i rosnącej inflacji handel gotowymi nagraniami przynosił pewne zyski. Być może o to chodziło.

Jeśli nie sprawi to wielkiego kłopotu to poproszę o skany. Blues Roots vol.2 mam kiepskie zdjęcia etykiet i niewiele lepsze fotki okładki.

Dziękuję za już i proszę o jeszcze.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Poljazz 1972-1991

#261

Post autor: zoombie »

Nie wiem, czy już ma Pan te etykiety?
Skleroptak_disc01_600.jpg
Skleroptak_disc02_600.jpg
Okładka Klubu płytowego PSJ (na pierwszej stronie białe ptaszysko na czerwonym tle - skanować?)
Matryce:
A: Z-S3X 680 A-2 K
B: Z-S3X 680 B C
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Skleroptak

#262

Post autor: Jacek_Karolak »

Dziękuję. Porównałem te etykiety z tym co mam i nie różnią się. Pochodzą z tego samego wydania. Matryce już sobie zapisałem.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Aleksander Mrożek

#263

Post autor: Jacek_Karolak »

W Wikipedii, pod hasłem Aleksander Mrożek, znalazłem taki oto zapis.

"1989 – nagrał pierwszą całkowicie solową płytę LP "Shagya" (Poljazz, 1989) wydaną w serii Polish New Age Music."

Czy ktoś może coś wie na te temat? A może posiadacie tę płytę? Nie zawsze ufam Wikipedii ale warto sprawdzić.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9644
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Poljazz 1972-1991

#264

Post autor: Cracker »

Z tego co wiem pierwszą solową płytę Alka Mrożka "Shagya" wydały Polskie Nagrania .
Nr. kat. SX2699
Nie mam jej na winylu ale mam zgranie z kasety z tego bloga http://musicblog-piotrk.blogspot.com/20 ... rozne.html
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

"Shagya"

#265

Post autor: Jacek_Karolak »

No właśnie. Płytę wydały Polskie Nagrania. Ale dlaczego ktoś podał "Poljazz 1989"? Czy na okładce jest jakakolwiek wzmianka o tym?

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Poljazz 1972-1991

#266

Post autor: janpol »

Przedstawiam drugą płytę klubową: Z-SXL 0546 –The Julian „Cannonball Adderley Quintet / Laboratorium i Zbigniew Seifert.
Na stronie „A” nagranie koncertowe Kwintetu Juliana Adderleya, dokonane podczas występu na XV Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym „Jazz Jamboree ’72” w Warszawie, w dniu 19 października 1972 roku.
Warto przypomnieć, że Julian „Cannonball Adderley był członkiem historycznego składu sekstetu Milesa Davisa który nagrał między innymi płytę „Kind Of Blue”.
Na stronie „B” zaskakująca konfiguracja ekipy wykonawczej: powstały w połowie 1970 roku zespól Laboratorium towarzyszy grającemu na skrzypcach elektrycznych Zbigniewowi Seifertowi - członkowi Kwintetu Tomasza Stańki, kwintetu, który stanowił wtedy środkowoeuropejską wizytówką freejazzu. Nagrań dokonano w studio Programu III Polskiego Radia w Warszawie, w dniu 24 kwietnia 1972 roku.
Drugą płytę klubową wydano w okładce autorstwa Rafała Olbińskiego, wydrukowanej w Łódzkiej Drukarni Akcydensowej (słońce i dwa gramofony).
Program płyty:
Strona „A”:
1. Pretty Paul (Julian Adderley),
2. Denise (Walter Booker),
(oba utwory połączone w jedno nagranie),
3. Directions (Joe Zawinul),
4. Walk Tall (Nat Adderley),
5. The Scene (Nat Adderley, Joe Zawinul).
Wykonawcy: Julian „Cannonball Adderley – sax alt, Nat Adderley - kornet, George Duke – fortepian elektryczny, Walter Booker – kontrabas, Roy McCurdy - perkusja
Strona „B”:
1. Chorał (Janusz Grzywacz),
2. Plazma (Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Wacław Łoziński, Maciej Górski, Mieczysław Górka).
Wykonawcy: Zbigniew Seifert – skrzypce elektryczne, Janusz Grzywacz – fortepian elektryczny, Marek Stryszowski – śpiew, fagot, Wacław Łoziński – flet, Maciej Górski – gitara basowa, Mieczysław Górka – perkusja.
Wyprodukowaną przez Polskie Nagania płytę klubową zdobią niebieskie labele z logo Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego:
Z-SXL-0546a.jpg
Z-SXL-0546b.jpg
Do płyty dołączono ulotkę:
ulotka 1.jpg
ulotka 2.jpg
ulotka 3.jpg
Po paru miesiącach dosłano naklejkę klubową na płytę z nr 2:
naklejka.jpg
Lubię tę płytę choćby ze względu na znakomitą solówką, George Duke’a w kompozycji Nata Adderleya – „Walk Tall”. Wysłuchałem kilku wersji tego utworu, granych przez formacje Juliana Adderleya z udziałem innych pianistów ale nagranie z płyty Klubu Płytowego PSJ jest dla mnie najlepsze.

Włodzimierz Janowski
Ostatnio zmieniony 21 lut 2018, 23:01 przez janpol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Poljazz 1972-1991

#267

Post autor: zoombie »

Czy skrót WDA na okładkach (kopertach) niektórych płyt Poljazzu (np. PSJ-238, PSJ-251) pochodzi od Warszawska Drukarnia Akcydensowa ?
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Drukarnie

#268

Post autor: Jacek_Karolak »

Tak.
WDA - Warszawska Drukarnia Akcydensowa
ŁDA - Łódzka Drukarnia Akcydensowa
Poza tym drukowano okładki w innych drukarniach
Spółdzielnia Intrografia
Wojskowe Zakłady Graficzne
P.P.Z.Dekor
Wydawnictwa Geologiczne
P.Z.Polmark
PSP Zjednoczenie
oraz podwarszawscy rzemieślnicy.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Poljazz 1972-1991

#269

Post autor: zoombie »

Dzięki :)
deadwax
Posty: 37
Rejestracja: 13 cze 2014, 22:15
Lokalizacja: Rzeszów

Poljazz 1972-1991

#270

Post autor: deadwax »

Panie Jacku, mam pytanie, mianowicie chodzi mi o płytę Tomasza Stańki AiJ wydanie Poljazz, może Pan podać rok wydania powyższej.
Kolejna rzecz: płyta Fish Face z czerwoną etykietą,dalej Dinah Washington PLP -0104 licencja od Rosetta Records dla Pronit-u za pośrednictwem Poljazz-u (wyraźnie zaznaczono na etykiecie) mogę podrzucić skany obydwóch.\
Grzegorz
ODPOWIEDZ