Jazz Salon Odrzuconych

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#31

Post autor: darkman »

Anthony Braxton ( dla znajmych 'call mi simple -Tony' :mrgreen: ) na drugą nóżkę. I nie kończymy, bo grywa z Marylin Crispel i tu też coś mam do powiedzenia, choć bardzo ceniony kolega mi zasugerował, że moje dykteryjki o poznanych muzykach nie muszą robić dobrego wrażenia, ale co ja mogę? No mogę Wam obiecać/jeśli chcecie/, że w takim razie o Marshallu Allenie Wam nie opowiem, choć to akurat łatwo wyszukać w sieci nawet hamerykańskiej.. no wiem, wiem mam.. jak to leciało? Aha "przerośnięte ego" :P
Z drugiej strony o wyższości współczesnych reedycji Blue Note nad resztą świata i wytycznych co do budowy własnej kolekcji opartej na kopiach tu nie pogadamy, bo jest na ów temat osobny wątek i można się w nim realizować by skonstatować, czego i jak nie robić na pewno. Wiedza jest zwykle między zdaniami gdzieś położona. Wystaczy śledzić logikę wypowiedzi :mrgreen:

Ergo, wracajmy do muzyki.
Anonsowany mariage pod kwartet klasyczny.

Tony Braxton, Robert* Schuman String Quartet
wkładka na dole to właśnie z tej płyty nie z ww. Tu jest komplet.
IMG_2210.jpg
Zaprawdę powiadam Wam Drodzy, kiedyś zakwalifikowałem to wydawnictwo jako jedną z referencyjnych płyt doskonale nadających się do weryfikacji i oceny jakości odsłuchowej sprzętu.
Nagranie i sama kompozycja ma na tyle niuansów samej dynamiki i kształtu samego dźwięku, że potrafi mocno zwrócić uwagę ucha, a nawet dwóch. Kompozycja zresztą na wskroś zachowuje linię kompozycyjną o klasycznej proweniencji profesjonalnego układu akademickiego. Tak dobry kwartet współczesny słyszałem tylko na żywo u Johna Zorna (też postać, której w wątku nie pominiemy).
Miłego poranka chłopaki. Niech zagra epoka!

*Dla kumpli musiał być Bercikiem lub coś koło tego, niestety nie moja epoka. Szkoda. Bowiem i z nim chętnie bym jakiegoś szluga spalił. (spalił to po Warszawsku, kumpel zawodowy pożarnik i rodowity mnie nauczył; I nie mówi się fajki, tylko fajek w liczbie pojedynczej ten fajek, nie ta fajka. Bo w stolicy papieros to rodzaj męski żaden gender tam mać). W sumie to nie wiem czy Berti kopsał szlugi był, bo to czas fajki i cygar był, przecież.
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3858
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#32

Post autor: kinky »

darkman pisze:
28 lut 2023, 08:30
o Marshallu Allenie Wam nie opowiem
Np. o takim Twoim zdjęciu z Jazz Forum nie opowiesz? I o okolicznościach? :)

M.A.D..jpg
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#33

Post autor: darkman »

To chyba z cyrku jakiegoś? Ta fota disco polo chyba. :lol: bo gościu śmakiś wypacykowany czy coś teges?

Ano pewnie nie, przecież obiecałem, a stanowczość sobie cenię, bo stare dzieje i nie prawda jak wszystko co tu konfabuluję sobie dworując.
Poza tym Bartek mnie opierdolił, że ego to ja owszem mam ale nie wyrośnięte czy coś tam HGW, tylko gigantyczne po prostu :lol: i żebym uważał, bo się przestanie ze mną kumplować i nawet już ma projekt koszulki na lato z napisem "Darkman gówno wie, a jego płyty są do dupy" i będzie nosił do roboty ze stosownym rysunkiem czego to już się sami musicie domyśleć.
A na jazz meetingu baristów (sierpień w Hide Parku - będzie seminarium z zasad zbierania reedycji współczesnych, na H seminarium to nie wiem, bo zasada jest prosta - kupujesz i masz więc po co filozofia do tego?),
to nawet mają być w sprzedaży i już można preorder robić. Rozmiary dziecięce też są. Wariant edu Czarnek Rules.
No ale sobie pomyślałem, do lata to jeszcze kawałek. Się zobaczy, może zmieni zdanie.


p.s. pozdrowienia kolejne dla słownika skryptu forumowego, nie podkreśla błędnej pisowni słowa [domyśleć]. 4:0 dla mnie :D .. eh ego ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie kto ciebie przyłapał. :D
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3858
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#34

Post autor: kinky »

darkman pisze:
28 lut 2023, 12:26
projekt koszulki na lato z napisem "Darkman gówno wie, a jego płyty są do dupy"
:lol:
W takim razie, jak już tak sobie dworujemy trochę to bym jeszcze zasugerował koledze Bartkowi żeby zmieścił gdzieś na koszulce króciutki tekst wyjęty z resume (autor mi nieznany) pod jednym z Twoich artykułów Darku, mam nadzieję, że wybaczysz cytat ;)
" Marudny i złośliwy, natrętny jak komar..." :twisted: ;)
A bardziej serio, choć czuję, że znów się niepotrzebnie wp...m między wódkę, a zakąskę :doh:
Pax koledzy (nie mylić ze stowarzyszeniem z czasów komuny), peace znaczy ;) szkoda czasu na te wzajemne uszczypliwości i kwasy na forum, jazz fajny jest :)
Sorry Panowie, nie chcę nikogo urazić i więcej nie będę się wtrącał, czasami nie potrafię się ugryźć w język...
:romance-grouphug:

Wracając do muzyki, próbuję słuchać tej płyty - Tony Braxton, Robert* Schuman String Quartet, nie jest letko :)
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#35

Post autor: darkman »

kinky pisze:
28 lut 2023, 14:13
" Marudny i złośliwy, natrętny jak komar..."
Hihi, dobre, portal mojego partnera z zawodów na różnych memoriałach, obecnie Wojtek nie ma czasu i powierzył prowadzenie młodszym kolegom.
Przecież to cała prawda i tylko prawda o mnie. Bardziej wartościowa moim zdaniem jest informacja, że: "Przedstawiciel pokolenia win owocowych" ;)
To też prawda. Tanie wina są dobre, bo są tanie. Nie takiego jazz chłamu się słuchało podczas degustacji.
kinky pisze:
28 lut 2023, 14:13
próbuję słuchać tej płyty - Tony Braxton, Robert* Schuman String Quartet, nie jest letko
No nie miało być. Dobrze to wychodzi na zestawie stereo, normalnie. Bo nie wiem z czego słuchasz. tutaj odniesienia do współczesnej klasyki muzyki poważnej są ewidentne. Słuchając Xanakisa czy Gubaiduliny nie będziemy zdziwieni. W ogóle na zestawie pokojowym płyta tworzy niesamowicie nośną i efektowną scenę. Sama kompozycja no cóz trzeba się nastawić, że to jednak nie jest wolna improwizacja tylko konkretna kompozycja według reguł sztuki.
Dla przykładu Hypothesis Vangelisa nie nazwałbym płytą łatwą, Killing Fields Oldfielda też niekoniecznie. Zatem?
Felix1988
Posty: 3495
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#36

Post autor: Felix1988 »

kinky pisze:
28 lut 2023, 14:13
Marudny i złośliwy
Ha, to też tak trochę i o mnie, bo bywam marudny - szczególnie wtedy, jak ktoś ma coś zrobić i nic z tego, zadanie go przerosło, a ja wyznaję prostą zasadę: traktuję ludzi poważnie i tego samego wymagam wobec siebie. Złośliwy też potrafię być, zwłaszcza jak ktoś nadepnie mi na odcisk :lol:

To po obiedzie Stańko: żeby nie było, że tylko komercji słucham, a na "prawdziwym jazzie" się nie poznałem :)
Tomasz Stańko - AiJ. Skład marzenie, poza liderem Kulpowicz, Szczurek i Bartkowski.
Załączniki
Tomasz Stanko AiJ.jpg
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3858
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#37

Post autor: kinky »

darkman pisze:
28 lut 2023, 15:24
Bo nie wiem z czego słuchasz
Nie ma o czym mówić, nie ma tego na Spotify i Tidalu więc tylko YT przepuszczony przez dac na wzmak. Daje pojęcie co tu jest grane, ale ocena muzyczna byłaby bezzasadna. Może coś innego wykombinuję żeby porządnie to odsłuchać :)

Spodobało mi się to określenie - pokolenie win owocowych :D
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1628
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#38

Post autor: Szelak »

Deborah Brown & Zbigniew Namysłowski Quartet
Kaseta Polskie Nagrania 1989
Z tego co wiem Deborah Brown występuje dosyć często w Polsce. Ostatnio w Szczecinie z Sylwestrem Ostrowskim.
O właśnie co o tym Ostrowskim sądzicie? No i o Deborah oczywiście.
Bardzo się cieszę z zakupu tej kasety.
Załączniki
929D529B-F2BD-41D5-80EA-7A782812D86F.jpeg
A5E0B00D-E5BD-4A27-84ED-6D62CD98621C.jpeg
A44A1970-2417-46F5-A02B-7113CCCCFC0C.jpeg
Felix1988
Posty: 3495
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#39

Post autor: Felix1988 »

Szelak pisze:
28 lut 2023, 18:40
Bardzo się cieszę z zakupu tej kasety
LP miał inną okładkę, jak to często u nas za PRL-u bywało, zresztą firmuje go inny wydawca, Poljazz. Z tego co pamiętam kaseta ukazała się wcześniej, dopiero jesienią 1989, a może już na przełomie 1989/90, nie pomnę, dokupiłem też LP, bo jednak co płyta, to płyta :) Świetna wokalistka, co tu gadać.
Ostrowski? Piszą o nim, coś słyszałem z sieci - dobry jest fakt, ale takich muzyków mamy na pęczki.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1628
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#40

Post autor: Szelak »

Felix1988 pisze:
28 lut 2023, 18:59
Ostrowski?
Tu w Dużej Czarnej, w audycji poświęconej 100 leciu urodzin Charlie Parkera, gościem jest właśnie Sylwester Ostrowski, który nagrał nawet płytę w Kansas City z tamtejszymi muzykami i swoją bandą. Cały podkast jest o 100 leciu Parkera i jego wycieczce do KC. Tak 2 godziny słuchania.

https://www.polskieradio.pl/8/370/Artyk ... -godz-1300

Felix, pamiętasz w innym wątku sprzeczałem się z Tobą na temat tego czy używać nagranych kaset na dobrym decku. Nadal to podtrzymuję, by podchodzić do tego z ogromną rozwagą. Tym niemniej przesłuchałem tą kasetę z Deborah Brown, na walkmanie, i brzmi naprawdę pięknie. I pomyśleć, że to tylko za dwie dychy. Polskie Nagrania :clap: :clap: :clap:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#41

Post autor: darkman »

Felix1988 pisze:
28 lut 2023, 18:59
LP miał inną okładkę, jak to często u nas za PRL-u bywało, zresztą firmuje go inny wydawca, Poljazz.
Tak z tego co pamiętam tak od strzału, to tłocznia Pronit/Pionki, a print okładki na zlecenie Poljazz.
(mam ją też, super pozycja, ale gdzie..? )

Fajnie Panowie, przyznam nie bez kozery, że fajne informacje. Zupełnie nie znam Pani Deborach i Ostrowskiego.
No i oto chodzi, zawsze się człek czegoś nowego dowie i to jest super właśnie. Muszę posłuchać.

p.s. Kinky, niestety na UT to zupełnie nie to. Coś wymyślimy z przesłuchaniem tej płyty, no bo mam.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1628
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#42

Post autor: Szelak »

Ze wszystkich mediów jakie mam to największe bicie serca i emocje daje mi gramofon akustyczny, gramofon na korbę i płyta szelakowa. Film tego nie wyrazi nigdy, bo tego trzeba doświadczyć na żywo. Nawet taki walizkowy gramofon, choć biurkowe czy komody dawały nieporównywalnie lepszy dźwięk. To oczywiście nie jest hifi, raczej deep lofi, ale podchodzi się do tego wszystkiego z takim uczuciem, że człowiek odpływa. Niezwykłość tego, że nie trzeba prądu, a stalową igłę można zastąpić nawet cierniem z krzaka i słuchać muzyki jest doznaniem nieprawdopodobnym. Żałuję, że nie mam żadnych płyt jazzowych z amerykańskiej ziemi, bo nie są to rzeczy łatwo dostępne w Polsce, a przy okazji potwornie drogie, ale mam kilka polskich płyt przedwojennych i tych wydanych zaraz po wojnie. Tu same Talking Machines są instrumentami i dodają sporo do dźwięku. Jak Stradivarius. Można naprawdę odpłynąć. No i to wrażenie, że słuchamy czasami płyt, które mają po 70-80 lat i wiecej.
Tu zobaczcie, to filmy z sieci. Glenn Miller i Charlie Parker grane na nośnikach gdy jeszcze nikt nie miał pojęcia co to jest winyl.
Pierwszy film to najsłynniejszy gramofon walizkowy świata na korbę HMV 102, zresztą jak wejdziecie na link, to obok zobaczycie całą masę takich maszyn z muzyką jazzową.
https://www.youtube.com/watch?v=fjDDStqjVbI
a tu Glenn Miller grany na komodzie na korbę. Jest różnica w dźwięku? Jeeessssttt!!!! O jest! :)
https://www.youtube.com/watch?v=GZ5PaTQCy38
https://www.youtube.com/watch?v=GzDofdgoKyY

Kolejny link to Charlie Parker 78rpm i jego jeden z najsłynniejszych standardów ORNITHOLOGY grany, a jakże, na słynnym HMV model 102. Te pyknięcia, które słychać to na pewno peknięta płyta od brzegu do labela. Te płyty są bardzo kruche i trzeba obchodzić się z nimi jak z jajkiem. I powiem Wam, że nie da rady pełniej i lepiej doświadczyć Parkera niż na tym medium. Absolutnie, jestem tego pewien. Dlatego kupiłem CRAFT RECORDINGS - CHARLIE PARKER: The Savoy 10-inch LP Collection, bo to jest namiastka, ale jednak tego prawdziwego dźwięku jaki daje prawdziwy szelak, choć tego można doświadczyć w pełni TYLKO na gramofonie akustycznym, nie na elektrycznym z igłą pod szelak 78 rpm, bo to już nie jest to samo. Jeszcze raz, tylko akustyk na korbę i przenosimy się w czasie, nie na niby, ale naprawdę.
https://www.youtube.com/watch?v=1oYk0TiIeqA

Panowie i Panie, od tego się wszystko zaczęło. To te maszyny nazywa się słowem " gramophone". "Turntable" to już coś nnego.
Załączniki
IMG_0457.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15181
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#43

Post autor: darkman »

Szelak pisze:
01 mar 2023, 00:11
Panowie i Panie, od tego się wszystko zaczęło. To te maszyny nazywa się słowem " gramophone". "Turntable" to już coś nnego.
Ładne bydlątko. Gdybym jeszcze miał gdzie postawić. Szelakowe cuda zawsze mnie pociągały.
Swego czasu , parę lat temu był taki sklep na mojej ulicy typu mydło i powidło z epoki, płyt szelakowych po 5 zeta mieli tam z 300 kilogramów.

ORNETTE COLEMAN
Ornette box Rhino
Ornette box Rhino
Dwie wczesne płyty Ornette Colemana. Jakoś na początku roku nabyłem dwupłytowy box z wydaniami pierwotnymi Contemporary. Nie było się gdzie zaprezentować z nimi co niniejszym nadrabiam.
Oba tytuły to dość lajtowe wydawnictwa Ornette, jeszcze dopiero zapowiadające nieskrępowane free z późniejszego okresu twórczości. Warto się zapoznać. To płyty dużo lepsze z punktu muzycznego niż jego nagrania dla wytwórni BN, która nie jest charakterystyczna typowo dla Colemana. Inna bajka, że te tytuły nagrane na kontrakt z BN też warto, bo to kawał jazzu - pisałem o tym w innym temacie dotyczącym płyt jazzowych, ten raczej jest o muzyce. Zresztą ulokowałem go w kategorii Muzyka/Jazz. Nie przypadkiem. O wydaniach istnieje inny temat w kategorii Płyty/Ogólne/ zdaje się. Tam też wątki o poszczególnych wytwórniach, label/tłoczniach i ich wydawnictwach, osobno np ECM, BN, MoFi itp. O Rhino chyba nie ma, ale należałoby ich uznać za 'brokera wydawniczego' w sumie, zatem to bez sensu.

Akurat ww box bardzo starannie wydany. Jakoś tak postanowiłem mieć mimo posiadania tych płyt w innych wydaniach włącznie z 1Press. Muzyka i tak obroni się sama, niezależnie od nośnika.

IMG_2123.JPG
Załączniki
IMG_2124.JPG
Felix1988
Posty: 3495
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#44

Post autor: Felix1988 »

Szelak pisze:
01 mar 2023, 00:11
gramofon na korbę i płyta szelakowa
Kiedyś miałem taki sprzęt jak na zdjęciu - jakość słaba, bo to odbitka z lat 90. sfotografowana komórką. Był kupiony w fatalnym stanie, ojciec naprawił mechanizm, odnowił skrzynkę - wyszło cacko. Ale jakoś mnie nie kręcił ( :) ), więc podarowałem go koledze z okazji jakiegoś jubileuszu. I u niego jest w użyciu, tylko coś ze sprężyną trzeba było podziałać, bo jednak postał kilka lat. Ale kilka jazzowych płyt na 78 obrotów sobie zostawiłem - Armstrong, etc., tak na zasadzie ciekawostki.
Załączniki
Gramofon.jpg
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3858
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Jazz Saloon Odrzuconych

#45

Post autor: kinky »

darkman pisze:
28 lut 2023, 22:21
Coś wymyślimy z przesłuchaniem tej płyty
:) :dance:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
ODPOWIEDZ