Poljazz 1972-1991

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Do użytku wewnętrznego lub wydanie promocyjne

#211

Post autor: Jacek_Karolak »

zoombie pisze:Kiedyś stosowało się taki manewr m.in. po to, aby ominąć cenzurę i może jeszcze jakieś inne przepisy.
Cenzury nie dało się ominąć. Była wszechobecna. A napisy tego typu były rzeczywiście wybiegiem po to żeby płyty mogły się ukazywać. Przecież klub był zamknietym kręgiem odbiorców. Ten pomysł legł u powstania klubu a potem wydawnictwa. Tu chodziło o prawa autorskie. Bardziej niż muzyków obawiano się managerów. A to oni organizowali wszelkie koncerty. Gdyby się poobrażali to zniknęłyby wszelkie festiwale w Polsce. Byliśmy biedni i trzeba było być grzecznym i poprawnym w tych sprawach.

Dziadek Jacek
Ostatnio zmieniony 03 sty 2014, 12:23 przez Jacek_Karolak, łącznie zmieniany 2 razy.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Fafikdog
Posty: 400
Rejestracja: 22 gru 2011, 19:50

Poljazz 1972-1991

#212

Post autor: Fafikdog »

Dzięki, czekam więc na kolejne informacje od innych Forumowiczów.
Moje DIY
Micro Seiki DD7
SME 3012
Shure V15 type IV
YAQIN MS-12B
Music Angel Meng X8 upgrade by LampizatOr (Fikus)
Indiana Line Tesi 561
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Poljazz 1972-1991

#213

Post autor: vinylpiotrek »

Jacek_Karolak pisze:Tym niemniej, jeśli chodzi o wydanie serii Blues Roots to wydano ją nie wcześniej niż w 1989 roku. Być może niektóre tytuły wydano już w 1990 roku. To tyle jeśli chodzi o moją wiedzę na ten temat.
To jeszcze wtedy tłoczono na Kubie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Kuba

#214

Post autor: Jacek_Karolak »

Dzięki za czujność Piotrku.
Nie upieram się. Podając rok1989 jako wydanie całej serii sugerowałem się numeracją płyt i rokiem wydania płyt o niższej i wyższej numeracji. Poza tym, w Jazz Forum nie ukazały się żadne informacje o serii aż do końca 1989 roku. Incydent kubański był jednorazową i dość nieudaną akcją. O tym, że należał do przeszłości, napisał Adam Szulc w 112 numerze Jazz Forum. Termin dostawy przeciągnął się znacznie a szalejąca inflacja spowodowała, że opłacalność całego przedsięwzięcia stanęła pod znakiem zapytania. Tym niemniej istnieje możliwość, że wytłoczono je na Kubie. Zatem rok wydania należałoby przesunąć na 1988. Niestety nie mam jeszcze czytelnych skanów okładek i etykiet tej serii. Na okładkach powinny znajdować się ceny detaliczne. One mogą być wskazówką. W niektórych płytach były karteczki kontroli technicznej o treści: Revisadora No. 2(lub inny). To też istotny dowód. Zatem jeśli ktoś posiada płyty, to poproszę o pomoc.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Poljazz 1972-1991

#215

Post autor: Winters »

Jacek_Karolak pisze:Tym niemniej istnieje możliwość, że wytłoczono je na Kubie.
Co do tego nie mam wątpliwości - jakiś czas temu zakupiłem wszystkie płyty z tej serii, w niektórych koszulkach powkładane były papierki z napisem "REVISADORA No. (i różne numery)". Poza tym - charakterystyczne dla tłoczeń kubańskich etykietki.

Mogę przesłać zdjęcia okładek i etykiet - ze skanowaniem u mnie nieco gorzej.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Kuba

#216

Post autor: Jacek_Karolak »

Dzięki za błyskawiczną korektę.
Jednym słowem sprawa się wyjaśnia pomału. Skoro to tłoczenie kubańskie, to cofamy datę wydania do daty dostarczenia płyt do Polski. 1988 rok pozostaje nadal do sprawdzenia. Zapytam kogoś, kto jeszcze może to pamiętać. Dłuższy list z prośbą o pomoc posłałem poza forum, żeby nie zaśmiecać wątku.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Licencje Pronitu

#217

Post autor: Jacek_Karolak »

W latach osiemdziesiątych Poljazz udzielił licencji Pronitowi na wydanie kilkudziesięciu płyt. Wszystkie płyty miały jednolitą okładkę, zmieniał się jedynie tytuł płyty. Z tyłu umieszczono skromne informacje dyskograficzne. Okładkę zaprojektował Piotr Kłosek.
PSJ-97o2ak.jpg
PSJ-97o2b.jpg
Etykiety Pronit zrobił też swoje ale zostawił oryginalną poljazzową numerację.
PSJ-97e2a.jpg
Zarówno na okładce jak i na etykietach umieszczono informację o licencjonodawcy ale brak logo Poljazzu. W późniejszych latach będzie z tym różnie.

Wykaz płyt

• Z-SX0631 Stan Kenton - Stan(dart) Kenton
• Z-SX0680 BRT Jazz Orchestra - Skleroptak
• PSJ 88 In/Formation
• PSJ 92 Trio Marka Blizińskiego - The wave
• PSJ 96 Duo Bednarek - Zgraja - Walking color
• PSJ 97 Tomasz Stańko w Pałacu Prymasowskim
• PSJ 98 Grand Standart Orchestra
• PSJ 100 Follow Namysłowski 25 lat na jazzowej scenie
• PSJ 103 Gold Washboard - Gold Washboard Hot Jazz Company
• PSJ 104 Extra Ball - Mosquito
• PSJ 107 String Connection - Workoholic
• PSJ 110 Sławomir Kulpowicz - In/Formation
• PSJ 111 Stanisław Sojka - W piwnicy na Wójtowskiej
• PSJ 112 Tomasz Stańko - A i J
• PSJ 113 Grand Standart Orchestra - Vol. 2
• PSJ 114 X-lecie Międzynarodowych Festiwali Pianistów Jazzowych - Kalisz
• PSJ 115 Janusz Muniak Quartet - Placebo
• PSJ 119 Krzysztof Ścierański - Bass line
• PSJ 120 Heavy Metal Sextet - Heavy Metal Sextet vol.1
• PSJ 124 Old Timers - Old Timers
• PSJ 127 Extra Ball - Akumula-Torres
• PSJ 128 New Presentation - Live
• PSJ 130 Basspace - Basspace
Płyty owe straciły definitywnie status klubowy czy subskrypcyjny. Trafiły do sprzedaży w księgarniach Domu Książki i EMPiK’ach. W tym czasie wydawnictwo wydawało już całkiem inne płyty a Pronit przedłużył skutecznie żywot tych wyżej wymienionych, starszych.
Jeśli macie jakieś inne Pronitowe wydania lub uwagi do zamieszczonej listy, to poproszę o informacje.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Poljazz 1972-1991

#218

Post autor: Winters »

Pod poniższym linkiem zamieszczam zdjęcia serii Blues Roots:
https://plus.google.com/photos/10399108 ... 7LHm5erWNA

Różnice w nasyceniu koloru niebieskiego nie wynikają z problemów z aparatem, występują w rzeczywistości.
DIOMEDES KATO
michalkk
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:50

Re: Poljazz 1972-1991

#219

Post autor: michalkk »

Witam "dziadków"!
Mam legitymację członkowską klubu Akwarium z numerem 22.
Posiadam kilkadziesiąt płyt klubu "Biały Kruk Czarnego Krążka".
Muszę zrobić spis posiadanych płyt.
Zepsuł mi się niedawni gramofon WG-500 - pierwszy polski gramofon stereofoniczny!! Wytarła się ośka będąca napędem. Będę reperować.
Odezwę się niedługo.
Pozdrawiam bywalców Akwarium z lat 70-tych.
michał
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Poljazz 1972-1991

#220

Post autor: vinylpiotrek »

michalkk pisze:WG-500 - pierwszy polski gramofon stereofoniczny!!
Nieprawda!
Piuąty lub szósty.
michalkk pisze:Będę reperować.
Z tym mechanizmem, o sobie lepiej daj spokój, chociaż wzmacniacz to jest tam wcale niezły.
Obrazek
michalkk
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:50

Re: Poljazz 1972-1991

#221

Post autor: michalkk »

Rzeczywiście nie był pierwszy. Kupiłem go chyba około 1970 r. Na rynku były wtedy dostępne czeskie Tesle w podobnej cenie, ale miały głośniki w dwóch połówkach drewnianej pokrywy. Potem porównywałem i WG-500 brzmiał zdecydowanie lepiej (dla mnie). No i przetrwał lata, a Tesla kuzyna poszła na złom wieki temu.
pozdrawiam
michał
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Poljazz 1972-1991

#222

Post autor: vinylpiotrek »

Tesla nie była polska.
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Poljazz 1972-1991

#223

Post autor: eenneell »

michalkk pisze: wtedy dostępne czeskie Tesle
;)
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Akwarium

#224

Post autor: Jacek_Karolak »

michalkk pisze:Witam "dziadków"!
Mam legitymację członkowską klubu Akwarium z numerem 22.
Posiadam kilkadziesiąt płyt klubu "Biały Kruk Czarnego Krążka".
Muszę zrobić spis posiadanych płyt.
Pozdrawiam bywalców Akwarium z lat 70-tych.
michał
Cześć. Czy mógłbyś podesłać skan tej legitymacji. Bywałem w Akwarium bardzo często w latach siedemdziesiątych. Z Henrykiem Górskim przyjaźnię się do dnia dzisiejszego.
Jak możesz pochwalić sie posiadanymi płytami, to będzie bardzo miło.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Znaleziska

#225

Post autor: Jacek_Karolak »

Kochani.
Wczoraj przeglądałem stare szpargały. Wiecie jak to jest. Kartonowe pudło na podłodze i oglądamy po kolei każdy papierek. Zastanawiamy się co to za telefony i adresy. Przeważnie wrzucamy to do tego samego pudła i zajrzymy do niego .... No właśnie tak mijają lata. Aż tu nagle wypadły dwie poszukiwane ciekawostki z dawnych lat. Odnalazła się moja legitymacja klubowa i coś w rodzaju legitymacji do Akwarium. Z tej drugiej byłem szczególnie dumny choć nie korzystałem z niej. Jeśli macie coś podobnego to pokażcie.
Karta klubowa A.jpg
Karta klubowa B.jpg
Legitymacja klubowa A.jpg
Legitymacja klubowa B.jpg
I jak Wam się podoba

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
ODPOWIEDZ