Kącik NWOBHM

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kącik NWOBHM

#16

Post autor: Wojtek »

Czy to naprawdę zalicza się pod "styl NWOBHM"?
Bo jeśli tak to cały wachlarz różnych i podłużnych kapel z 80's można będzie pod to podciągnąć, z taką Bandą i Wandą włącznie :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Pablo69
Posty: 47
Rejestracja: 01 paź 2012, 19:52
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Kącik NWOBHM

#17

Post autor: Pablo69 »

Wg mnie NWOBHM to tylko zespoły brytyjskie; grupy z innych krajów mogą się co najwyżej inspirować tym stylem, ale do nurtu nie należą ;)

A wczesne Turbo jak najbardziej inspirowało się chociażby Iron Maiden. Są kojarzeni jako twórcy "Dorosłych dzieci" i "Smaku ciszy", które to utwory wpisują się w typowy dla tamtych czasów polski (pop) rock, ale zupełnie nie są reprezentacyjne dla całości repertuaru zespołu.
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Kącik NWOBHM

#18

Post autor: Frenzy »

Wojtek pisze:Czy to naprawdę zalicza się pod "styl NWOBHM"?

Moim zdaniem jak najbardziej. Numer z klipu został na potrzeby ówczesnych mediów zbytnio wygładzony, w oryginalnej wersji płytowej jest bardziej agresywny. Ponadto w stylistykę grania wyspiarzy idealnie wpisują się takie kawałki z tej płyty jak "Już Nie z Tobą" oraz "Wybieraj Sam". Co by o tym nie napisać, klasyka. Swoją drogą Turbo rzuciłem tutaj trochę na chybcika, więc ktoś inny może mieć swojego faworyta w tej szerokości geograficznej ;)
Pablo69 pisze:A wczesne Turbo jak najbardziej inspirowało się chociażby Iron Maiden

Oczywiście, nawet gitara Wojciecha Hoffmanna na rzeczonym teledysku to egzemplarz łudząco podobny (jeśli nie identyczny - cóż za marzenie dla muzyka) do wiosła, jakiego w epoce używał Mr Adrian Smith ;)
Pablo69 pisze:Wg mnie NWOBHM to tylko zespoły brytyjskie; grupy z innych krajów mogą się co najwyżej inspirować tym stylem, ale do nurtu nie należą

I tutaj się uprzejmie nie zgodzę :) Przykład pierwszy z brzegu: wrzucony już wcześniej przeze mnie EF Band. Zespół niby szwedzki, ale w początkach działalności z Dave'm Dufortem za bębnami (notabene bratem Denise Dufort z Girlschool), a później z Johnem Ridge, a następnie Rogerem Marsdenem na wokalu. Podobnie sprawa przedstawiała się, jeśli chodzi o wytwórnie wydające ich kolejne płyty. Do tego kawałek "Fighting For Rock'n'Roll" na zasłużonej dla tematu składance "Metal For Muthas" Vol. I. Fakt, że termin NWOBHM jest trochę krzywdzący dla zespołów z przewagą pierwiastka nie-brytyjskiego (tak bym to zgrabnie ujął ;)), ale w niczym nie uwłacza to ich wkładu w ten (pod)gatunek.
Pablo69 pisze:ale zupełnie nie są reprezentacyjne dla całości repertuaru zespołu

Czasami ciężko mówić jednoznacznie o reprezentacyjności tych czy innych utworów danego zespołu. Nawet w ramach "rdzennego" NWOBHM niektóre grupy ewoluowały, np. popularnym zjawiskiem było stopniowe "thrashowanie" nowego repertuaru (wg schematu pierwszy longplay/singiel czy coś innego - kanoniczne NWOBHM, kolejne wydawnictwo - bardziej agresywne, szybsze rytmicznie i zbrutalizowane według wytycznych zza oceanu) - przykład: twórczość Atomkraft, Avenger czy Satan. I tutaj zazwyczaj kończy się na stwierdzeniu, że pierwszy album jest zawsze najlepszy - zależy co kto lubi i jak na to spojrzeć z ogólniejszej perspektywy ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kącik NWOBHM

#19

Post autor: Wojtek »

Ja jednak pozostawię gadkę o "polskim NWOBHM" jako przykład dobrego żartu ;)

A jeśli chodzi o NWOBHM spoza UK to raczej można by do tego podciągnąć francuski Trust
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=V9k38TZrRqM[/youtube]

Zespół ten ma też jeden utwór poświęcony... Polsce, swoisty hołd dla Solidarności i walki z ustrojem
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4lkrafPEHpU[/youtube]
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Kącik NWOBHM

#20

Post autor: Frenzy »

Wojtek pisze:Ja jednak pozostawię gadkę o "polskim NWOBHM" jako przykład dobrego żartu

Wojtek, doceniam poczucie humoru :) Powiedzmy więc arbitralnie, że u nas po prostu inspirowano się graniem spod znaku NWOBHM 8-)

Trust bez wątpienia. Na początku tematu wrzuciłem jednak niemal całkowicie zapomniany Voie De Fait. O samej nazwie Trust, ale już niekoniecznie o ich muzyce, słyszał praktycznie każdy fan Iron Maiden. Chodzi o rok 1983 i całkiem popularne wśród zespołów zjawisko "rotacji/podmiany perkusistów" (wyleciał mi angielski oryginał... :? ) - po prostu Clive Burr oraz Nicko McBrain "zamienili się" wówczas miejscami za bębnami obydwu grup. Jak wyszedł na tym Nicko wszyscy dobrze wiedzą :D Natomiast Burr już niekoniecznie - ale rzeczony utwór "Varsovie" pochodzi z płyty nagranej już z jego udziałem. Potem był jeszcze m.in. "niewypał" pod szyldem Gogmagog, grupa Elixir, a retrospektywnie rzecz ujmując - nawet Samson (jeszcze przed przygodą z "Żelazną Dziewicą") - i tutaj też bębniarze obydwu kapel (tj. Clive oraz Thunderstick) zrobili sobie uprzejmą kurtuazję w postaci zmiany grupowych barw :lol:

Szkoda, bo Mr Clive Burr od pewnego czasu ciężko choruje :cry: A perkusistą był wybornym - znam wiele całkiem nieodosobnionych opinii, że bębnił w Ironach dużo lepiej od swojego następcy :think:
vinyl_freak
Posty: 120
Rejestracja: 29 kwie 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Kącik NWOBHM

#21

Post autor: vinyl_freak »

Postanowiłem sobie przypomnieć kilka zapomnianych kapel z nurtu NWOBHM i właśnie słucham fantastyczną składankę:
Załączniki
NWOBHM.jpg
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Kącik NWOBHM

#22

Post autor: Frenzy »

vinyl_freak pisze:Postanowiłem sobie przypomnieć kilka zapomnianych kapel z nurtu NWOBHM i właśnie słucham fantastyczną składankę

Piękna kompilacja, wybór pewnego thrashowego "bębnobijcy" :lol: Gratuluję, towarzystwo na krążkach doprawdy zacne :clap: Swoją drogą zazdroszczę, bo sam chciałbym mieć tę składankę (i jeszcze jedną, której od dłuższego czasu szukam) w swoim zbiorku. Nie nosi się kolega może z zamiarem sprzedaży ? ;)

PS: Wnioskuję po okładce, że to chyba wydanie amerykańskie Caroline Records, a nie angielskie Vertigo - dobrze myślę ? :think:
vinyl_freak
Posty: 120
Rejestracja: 29 kwie 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań

Kącik NWOBHM

#23

Post autor: vinyl_freak »

Frenzy pisze:Nie nosi się kolega może z zamiarem sprzedaży ? ;)
Frenzy - nie ma szans :-) Ale będę miał Twoją propozycję na uwadze :-)
Frenzy pisze:Wnioskuję po okładce, że to chyba wydanie amerykańskie Caroline Records
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Kącik NWOBHM

#24

Post autor: Frenzy »

vinyl_freak pisze:Frenzy - nie ma szans :-) Ale będę miał Twoją propozycję na uwadze

Spodziewałem się takiej odpowiedzi, ale po jej drugiej części widzę, że cień nadziei pozostaje ;)

W naszym temacie wracamy na Wyspy Brytyjskie. Tym razem kolej na "starą gwardię" nurtu - Tygers Of Pan Tang z okresu największej świetności, czyli Mark II (a ścislej rzecz biorąc to w zasadzie Mark III :D ). Dodam, że "stara gwardia wiecznie żywa", bo zespół nadal istnieje, nagrywa płyty, koncertuje etc. :twisted:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Fbc0wsfQt0I[/youtube]
vinyl_freak
Posty: 120
Rejestracja: 29 kwie 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Kącik NWOBHM

#25

Post autor: vinyl_freak »

Frenzy - słyszałeś o takiej książce? Jeśli nie to powinieneś się zainteresować.
Załączniki
5164k32fA7L.jpg
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Kącik NWOBHM

#26

Post autor: Frenzy »

vinyl_freak pisze:Frenzy - słyszałeś o takiej książce? Jeśli nie to powinieneś się zainteresować.

Nie słyszałem i muszę przyznać, że wokalista widoczny na okładce bardzo mnie do owego zainteresowania zachęca :twisted:
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Kącik NWOBHM

#27

Post autor: Frenzy »

A teraz będzie mało poważnie, ale kto nie lubi czasem pośmiać się z tego i owego :D :

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Iron_Maiden
cezi
Posty: 166
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:02

Re: Kącik NWOBHM

#28

Post autor: cezi »

Ja chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej legendarnej brytyjskiej kapeli, a mianowicie MYTHRA. Wszystko co zostało wydali do roku 1981 zostało wydane na kompilacji Death and Destiny nakładem British Steel. Tutaj próbka możliwości kapeli:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VD9ZPtEL__Y[/youtube]

Pzdr,

Cezi
Awatar użytkownika
Frenzy
Posty: 249
Rejestracja: 08 gru 2012, 21:33

Kącik NWOBHM

#29

Post autor: Frenzy »

Ostatnio w alfabecie utknąłem na literze T, więc ciąg dalszy poniżej... :D

Tytan - "The Watcher": rzecz z jedynego i niestety "pogrobowego" LP zespołu, wydanego w 1985. Swego czasu przez zespół przewinęło się wielu ciekawych muzyków m. in. Les Binks (perkusja, wcześniej np. w Judas Priest), Kevin Riddles (bas, uprzednio oczywiście sekcja rytmiczna Angel Witch), natomiast wokalista Kal Swan po późniejszym wyjeździe do Stanów grał początkowo w kapeli Lion z gitarzystą Dougiem Aldrichem (póżniej m. in. Dio, a obecnie Whitesnake).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HQyIeBwfrNE[/youtube]

Kolejny przedstawiciel nurtu spod T to oczywiście Tokyo Blade - poniżej próbka z ich debiutu, czyli "If Heaven Is Hell". Zawsze podobała mi się melodyjność solówek Andy'ego Boultona i Johna Wigginsa... ;)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=af13cMo6JN0[/youtube]

Awatar zobowiązuje, więc pora na Samson! Aż dziw mnie bierze, że dopiero teraz to wrzucam :doh: Ostatni utwór ostatniego, pośmiertnego dzieła Paula Samsona (wydanego m.in. dzięki staraniom niezawodnego kolegi Johna McCoya) - "Shooting For The Moon" (na wokalu oczywiście Nicky Moore). Swoiste epitafium na karierę muzyczną tego wspaniałego gitarzysty o bluesowych korzeniach :violin:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RiXkL_M_e5o[/youtube]
Awatar użytkownika
Darkshine
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2013, 18:10

Kącik NWOBHM

#30

Post autor: Darkshine »

ODPOWIEDZ