Tape Deck - czyli magnetofon

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 359
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#661

Post autor: audiotone »

pan_winyl pisze:
04 kwie 2021, 16:49
Z innej beczki. Szukam rozsądnego top loadera.
Jeśli top-loader to tylko Tandberg się wpisuje, np. TCD340A lub coś tańszego TCD310 lub mkII. I problem z głowy. Kosmiczne magnetofony. :)

A Dragona nie warto teraz już kupować bo "skończył" się serwis do niego. Jak głowica odtwarzająca będzie do wymiany to już kicha, ponieważ od innego nie podejdzie i mamy wtedy piękny eksponat niezdatny do działania ;) Dlatego temat tego padalca już dawno sobie odpuściłem, a jednego już miałem i drugi do szczęści mi nie potrzebny. :roll:
Załączniki
Tandberg TCD 340A  vinyl.jpg
Tandberg TCD 310 poskładany.jpg
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#662

Post autor: pan_winyl »

Ten tandberg jest na miękkiej mechanice? Od dawna poluje na huldre (ampli). Może rzeczywiście przygodę z marką zacznę od kaseciaka.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7665
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#663

Post autor: amrowek »

mam Luxmana K210 ale ......... właściwie chce się go pozbyć z racji tego jak dla mnie koszt zakupu kasety jest dużo większy niż płyty CD z epoki. Zestawiając koszt zakupu 2 kaset wychodzi mi cos czasami koło 5 płyt CD i lub 2 vinyle z biedry Więc trochę traci to dla mnie sens. Dochodzi do tego fakt że o ile płyta z tamtych lat nie traci właściwości jak kto nie szlifował jej po chodniku o tyle kaseta nawet oryginalnie nie otwierana już tak. A ponadto trafiają się też nieuczciwi sprzedawcy którzy pakują używane kasety w folie i sprzedają jako nie używane.
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#664

Post autor: pan_winyl »

amrowek pisze:
05 kwie 2021, 09:23
nieuczciwi
Widziałem lepszy patent. Są tacy którzy np sprzedają niby kasetę metalowa ale w środku taśma ewidentnie żelazo. Albo kasety nieby oryginalne, ale od razu czuć że były ponownie nagrane. Dla mnie to kwestia gadżetu. Wiadomo że najpierw LP, potem kaseta. CD nie kupiłem już z 4 lata.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 359
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#665

Post autor: audiotone »

pan_winyl pisze:
05 kwie 2021, 09:02
Ten tandberg jest na miękkiej mechanice?
Wszystkie Tandberg-i są na mechanice sterowanej elektronicznie, za pomocą (solenoidów) elektromagnesów.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#666

Post autor: rolnik »

Witajcie,
wisi chyba nade mną jakieś fatum bo drugi deck z allegro i drugi "sprawny inaczej". Zakupiłem wspominanego wcześniej Telefunkena RC200 i już po pierwszym podłaczeniu do prądu widzę, że coś jest nie tak - pracuje silnik tzn samoistnie kręci się wałek, mimo, że żaden klawisz sterujący tasmą nie jest wciśnięty. Do tego widzę, że po odpaleniu kasety świecą się diody tylko jednego kanału. Jeszcze nie podłaczyłem go do wzmacniacza ale już na wstępie opadły mi ręce. Na zdjęciach aukcji widać wyraźnie, że oba kanały się "świecą". Paczka była naprawdę solidnie zabezpieczona i nie było wydać żadnych uszkodzeń...
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#667

Post autor: pan_winyl »

rolnik pisze:
08 kwie 2021, 09:05
pracuje silnik tzn samoistnie kręci się wałek
To akurat nie jest duży problem - w niektóych deckach silniki pracują cały czas po uruchomieniu urządzenia. Zwłaszcza w front loaderach bez klapki. Miałem tak choćby w kx 500 kenwooda. Pytanie - który wałek? Bo jeśli to capstan to luz. Nie pamiętam co prawda jak to w tym telefunkenie było :/ Jeśli natomiast jest to kwestia ew. uszkodzenia - trzeba by sprawdzić styki w elemencie wykrywającym czy kaseta została wrzucona do urządzenia (w tym modelu napęd rolek załącza się po włożeniu kasety / dociśnięciu plecków (srebrny element znajdujący się za kasetą)

Temat z kanałem grającym jednym to pewnie zimny lut na płytce ew. rozlutowała się głowica - trzeba popatrzeć jak to wygląda. Ew. jeden z przełączników (i na to stawiam) - tam są takie fajne isostaty hebelkowe. Zakłądam że poruszanie nimi może przynieść efekt - zacząłbym od przełącznika input - jeśli jeden kanał ciągnie z taśmy a drugi z mikrofonu to wystarczy wyczyścić / lub rozebrać i naprawić.

Te przełączniki są bardzo dobre - metalowe ws całości części mechanicznej więc można działać z nimi cuda.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#668

Post autor: rolnik »

Po włączeniu zasilania od razu włącza się wałek zaznaczony na zdjęciu. Ruch pleckami nie wpływa na jego pracę.
Załączniki
mag.jpg
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#669

Post autor: pan_winyl »

rolnik pisze:
08 kwie 2021, 11:11
Po włączeniu zasilania od razu włącza się wałek zaznaczony na zdjęciu. Ruch pleckami nie wpływa na jego pracę.
I tak ma być. Top jest właśnie capstan.

Tam po prostu nie ma odcięcia silnika od capstanu- albo inaczej silnik pracuje od razu i ciągle, dopóki masz uruchomiony deck. Nie wpływa to jakoś szalenie negatywnie na cokolwiek, pomijając pasek - deck napędzają dwa silniki i bodaj capstan napędzany jest z paska właśnie a nie bezpośrednio (tak samo zreszta jak w RC 100)

A co z kanałami?

BTW. Widzę że na olx pojawił się do niego amplituner (nieczęsty to widok)
https://www.olx.pl/d/oferta/amplituner- ... 6de907463c
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
audiotone
Posty: 359
Rejestracja: 16 sie 2020, 14:36

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#670

Post autor: audiotone »

rolnik pisze:
08 kwie 2021, 11:11
Po włączeniu zasilania od razu włącza się wałek zaznaczony na zdjęciu. Ruch pleckami nie wpływa na jego pracę.
Dokladnie, silnik startuje odrazu po włączeniu zasilania.
Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#671

Post autor: rolnik »

No niestety jeden kała nie działa... Wkurzony jestem bo kupowałem sprzęt w pełni sprawny (wedle deklaracji sprzedającego) i na zdjęciach ewidentnie widać, że działają oba. W weekend będę musiał zajrzeć do środka bo koszty odesłania bedę niewiele niższe niż ewentualny serwis.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#672

Post autor: pan_winyl »

rolnik pisze:
09 kwie 2021, 09:14
No niestety jeden kała nie działa...
Wydje mi się że problem nie bedzie bardzo skomplikowany- tam nie ma wiele rzeczy które mogą sie zepsuć :)

Kontakt PR + lupa i lutownica pewnie rozwiążą sprawę. Miałem tak w moim onkyo, po wyczyszczeniu wszystkiego i przelutowniu podstawki pod głowicą (tak ja mam podstawkę - i tak też nie widzę większego sensu w jej stosowaniu skoro i tak trzbea przylutować - ale co ja się tam znam) wszystko działa.

Powodzenia@!
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4072
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#673

Post autor: trafalgar »

rolnik pisze:
09 kwie 2021, 09:14
No niestety jeden kała nie działa... Wkurzony jestem bo kupowałem sprzęt w pełni sprawny (wedle deklaracji sprzedającego) i na zdjęciach ewidentnie widać, że działają oba. W weekend będę musiał zajrzeć do środka bo koszty odesłania bedę niewiele niższe niż ewentualny serwis.
Udało się naprawić?
rolnik
Posty: 156
Rejestracja: 23 lut 2020, 22:56
Gramofon: Technics SL-5

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#674

Post autor: rolnik »

Ostatecnie odesłałem sprzęt do przedawcy (pokrył koszty zwrotu) bo trafiłem okazyjnie segment Yamachy Pianocraft. Trochę lekcewarząco do niego podchodziłem po podłączeniu zaliczyłem opad szczęki. Naprawdę daje radę, przynajmniej jak na moje uszy. Dzięki Panowie za zaangażowanie i porady.
Za trzecim w końcu udało się kupić w pełni sprawny magnetofon :dance:
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tape Deck - czyli magnetofon

#675

Post autor: grzehu82 »

rolnik pisze:
27 kwie 2021, 08:54
Ostatecnie odesłałem sprzęt do przedawcy (pokrył koszty zwrotu) bo trafiłem okazyjnie segment Yamachy Pianocraft. Trochę lekcewarząco do niego podchodziłem po podłączeniu zaliczyłem opad szczęki. Naprawdę daje radę, przynajmniej jak na moje uszy. Dzięki Panowie za zaangażowanie i porady.
Za trzecim w końcu udało się kupić w pełni sprawny magnetofon :dance:
No to gratki. Ja mam od niedawna w kuchni też Piano ale odbiornik. Segmenty CD są wiadomo, a nie przypuszczałem że były też w tej serii segmenty na kasety :o (seria E100?)
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
ODPOWIEDZ