Problem po wymianie lasera MLP-7 ...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Problem po wymianie lasera MLP-7 ...

#1

Post autor: yamahafan »

Reanimuję swojego CDX-700, który po kilkudziesięciu godzinach super grania po zakupie umarł ... zwyczajnie przestał czytać płyty i rozróżniać liczbę ścieżek na cd. Próbowałem go wyczyścić - de facto nie był zapaskudzony - ale zaczynając od najprostszych kroków ten wydał mi się właściwym. Czyszczenie nie przyniosło żadnych rezultatów.
Upolowałem na All model CDX-400, który wg informacji ma ten sam laser. Okazało się że tak, dokładnie MLP-7 (o nieco innych numerach nadrukowanych na nalepkach ale wydaje mi się że to bardziej oznaczenia serii produkcyjnej więc nie powinny mieć znaczenia). Laser wygląda dokładnie tak samo jak w CDX-700 więc zamieniłem jeden na drugi. Efekt jest taki że po podłączeniu całości do wzmacniacza i sieci CDX-700 po włożeniu płyty bez problemu definiuje ilość ścieżek (czyli jest progress) ale wydaje dziwne dźwięki, jak gdyby szukał ścieżki, pozostając w trybie Search nie pokazuje czasu trwania poszczególnych ścieżek. Krótko mówiąc nie zaczyna odtwarzać płyty.

Macie jakieś pomysły co można by jeszcze zrobić ? Zauważyłem że na laserze jest mała śrubka (od spodu), która w obu przypadkach ma nieco inne "wychylenie", pytanie czy to istotne ? Czytałem gdzieś o kalibracji lasera ale nie wiem jak ugryźć temat, poza tym nie mam instrukcji serwisowej do tego cdka, a bez tego nie wiem co i jak ruszać. Może ktoś z Was ma podobne doświadczenia po wymianie lasera ?
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Problem po wymianie lasera MLP-7 ...

#2

Post autor: Ukaniu »

Zwykle w starszych CD wymiana lasera pociągała za sobą konieczność ustawienia układu lasera. Tj. śledzenie i moc.
Na zdjęciach w necie zdaje się widać kilka potencjometrów do tychże regulacji - jeśli tak to:
Tego bez serwisówki i oscyloskopu poprawnie zrobić się nie da bez większego praktycznego otrzaskania w temacie.
Szukaj papierów.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
ODPOWIEDZ