Żywotnosc plyty CD

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Żywotnosc plyty CD

#1

Post autor: Robert007Lenert »

Kiedys cos o tym czytalem, ze niby cos sie utlenia z czasem itp.... ale do dzisiaj nie stwierdzilem jakichs anomalii. Natomiast dnia dzisiejszego siegnalem po album Kenny Garreta z 1995 roku. Dawno go nie sluchalem. Kiedys gral idealnie. W tej chwili plyta gra dziwnie cicho i na dodatek pojawiaja sie trzaski. Ma ktos podobne doswiadczenia?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Żywotnosc plyty CD

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Ja mam kompakty jeszcze z początku lat 80' i nic się z nimi nie dzieje.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: Żywotnosc plyty CD

#3

Post autor: Robert007Lenert »

No ja tez. Mam mase cd i pierwszy raz natrafilem na taki przypadek a mam plyty z samych poczatkow ery CD. A ten Garrett to zaledwie rok 1995 wytwornia Jazz Door. Bo to ze CDR sie utleniaja to wiem od dawna.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Żywotnosc plyty CD

#4

Post autor: eenneell »

zbyszek1982 pisze:Ja mam kompakty jeszcze z początku lat 80' i nic się z nimi nie dzieje.
Może dlatego ;)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Żywotnosc plyty CD

#5

Post autor: Sindsoron »

Za wikipedią:

"Po wprowadzeniu standardu trwałość płyt szacowano na kilkaset lat - szacunki takie opierano na założeniu, że skoro żaden element odtwarzacza nie ma fizycznego kontaktu z powierzchnią płyty (jak to miało miejsce w przypadku płyt gramofonowych czy taśm magnetofonowych), to praktycznie nie będzie ona ulegała zużyciu.
Dla płyt produkowanych w latach 80. i początkach lat 90. te szacunki były prawdziwe - ówczesne płyty były wysokiej jakości. Wraz z popularyzacją standardu i spadkiem cen samych płyt spadała także ich jakość, co negatywnie odbija się na trwałości zapisu - choć dla odpowiednio przechowywanych płyt tłoczonych wciąż liczony on jest w dziesiątkach lat."

co do płyt typu CD-R, to tanioszki typu Tesco Value mają trwałość rzędu kilku lat, a te lepsze (złota/czarna "powłoka") mają szacowaną żywotność rzędu 100 lat
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Żywotnosc plyty CD

#6

Post autor: JacK »

Robert007Lenert pisze:Kiedys gral idealnie. W tej chwili plyta gra dziwnie cicho i na dodatek pojawiaja sie trzaski.
Może Pan Potter zamienił Ci cd-ika w winyla :lol:
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ODPOWIEDZ