Laser Disc czyli LD

ODPOWIEDZ
Darek

Laser Disc czyli LD

#1

Post autor: Darek »

Jako ze w temacie Kultura Japoni i Koreii poruszylismy temat LD chcialbym troche rozwinac ten temat.
Tymbardziej ze plyty sa w dobrych cenach i czesto unikalne wydania. Osobiscie mysle nad kupnem LD
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Laser Disc czyli LD

#2

Post autor: KasparHauser »

O bracie ! Myślałem o czymś takim, ale nie miałem pojęcia, że istnieje. Szkoda, że nie rozwinięto tego w Polsce.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Laser Disc czyli LD

#3

Post autor: Wojtek »

KasparHauserPL pisze:Szkoda, że nie rozwinięto tego w Polsce.
A co miano rozwijać? U nas to była bida po transformacji by wyskakiwać z takim nośnikiem.
Dobrze, że chociaż jakieś CD się ukazywały zaraz na początku, mimo że nie tłoczono ich u nas.

Królowały magnetowidy, a do 1994 roku można było sobie za opłatą dowolną kasetę przekopiować, legalnie.
Mało kto miał porządny telewizor, a co dopiero mieć w tamtych czasach kino domowe z videofilskim ówczas odtwarzaczem LaserDisc...
No i nawet po co go mieć skoro można było zdobyć jedynie zagraniczne płyty za kupę szmalu, wszystko w języku obcym.

Dobrze że w ogóle można było te sprzęty w kraju dostać :)
Jednak chyba nikt łącznie z prasą tematyczną tego nie promował, stąd nie miało to jak rozwinąć u nas (i dalej na wschodzie) skrzydeł.

Ale sam format jest ciekawy i godny zainteresowania. Nie chodzi tu tylko o stare wersje filmów (często niedostępne na innych nośnikach) zachowane w względnie dobrej jakości, ale też o zapisy muzyczne (zbiory teledysków, koncerty), które z różnych powodów nadal nie doczekały się wznowienia albo wznowienie zawiera nieco inną zawartość od oryginału.

Same płyty LaserDisc są nadal względnie tanie do zdobycia. Z dobrym sprzętem jednak sytuacja wygląda gorzej. Czasami jednak u nas można jeszcze złapać jelenia, który nie wie co ma, widzi to jako "jakiś dziwny odtwarzacz CD" i sprzedaje za śmieszną kwotę ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
matik7777
Posty: 90
Rejestracja: 20 mar 2010, 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Laser Disc czyli LD

#4

Post autor: matik7777 »

Nie powiem, ciekawy format. Jaką ma rozdzielczość (w liniach)?

Dziwią mnie też porównania na YT : LD vs. DVD. Dziwne to trochę, ponieważ DVD (oryginał, nie żadne piraty) prawie nigdy nie są bezpośrednimi transferami z 35mm. Film się zazwyczaj dokładnie "odświeża", wywala wszystkie włosy, rysy i inne farfocle.
W czasach LD takich technologii nie było. Bardziej by mi pasowało porównanie z jakimś bardziej współczesnym temu formatowi nośnikiem np. : SVHS (o VHS nie wspominam, bo ten koszmarek z niczym porównać się nie da). Oczywiście mówię tutaj o oficjalnie wydawanych SVHS-ach.
about:blank
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Laser Disc czyli LD

#5

Post autor: Wojtek »

matik7777 pisze:Jaką ma rozdzielczość (w liniach)?
425 dla NTSC i 440 dla PAL. Czyli prawie 2x tyle co VHS (240 dla NTSC).
Chyba tyle samo co S-VHS.
matik7777 pisze:Dziwią mnie też porównania na YT : LD vs. DVD.
W dzisiejszych czasach takie porównania mają akurat więcej sensu niż porównywanie LD do jakiejś zużytej kasety :)
matik7777 pisze:Film się zazwyczaj dokładnie "odświeża", wywala wszystkie włosy, rysy i inne farfocle.
To zależy z czego robią kopię. Rzadko kiedy sięga się po czystą matkę. Czasami po prostu jej nie ma, więc muszą czyścić którąś z kopii.

Fakt faktem. nowe wydania LD wychodziły regularnie razem z wydaniem VHS, więc jak już robiono transfer z filmu to był on bliższy oryginałowi (przynajmniej wiekowo) niż późniejsze ponowne przenosiny na DVD (i BD), więc też nie było za bardzo z czego czyścić.
Zależy o jakim materiale mówimy :)
matik7777 pisze:Bardziej by mi pasowało porównanie z jakimś bardziej współczesnym temu formatowi nośnikiem np. : SVHS (o VHS nie wspominam, bo ten koszmarek z niczym porównać się nie da). Oczywiście mówię tutaj o oficjalnie wydawanych SVHS-ach.
A wiesz ile wydano "oficjalnych kaset" S-VHS? :) Dzisiaj są to niezłe obiekty kolekcjonerskie.

Tak czy siak, można przecież zrobić porównanie poprzez domowe nagranie zapisu LD na taśmie S-VHS.

Jednakże mimo tego, że S-VHS podniosło rozdzielczość do poziomu LD to i tak taśma pozostaje taśmą, tego się nie przeskoczy, w związku z czym mogę śmiało powiedzieć, że taśma S-VHS nie da tak dobrej reprodukcji obrazu jak LD.
Dźwiękowo to w ogóle nie ma o czym rozmawiać, bo to zostało niezmienione od standardu VHS.

Tutaj ktoś postarał się porównać wejściówki anime Escaflowne z VHS, S-VHS (domowy transfer z LD) i z LD:


Dodam jeszcze że sama jakość reprodukcji LD bardzo mocno zależała od sprzętu. Bardziej niż ma to miejsce z formatem DVD.
Różnica między odtwarzaniem tej samej płyty na sprzęcie z 80's i na sprzęcie z 90's była spora nawet na kiepskim telewizorze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rozkminator
Posty: 17
Rejestracja: 14 lut 2012, 12:53

Re: Laser Disc czyli LD

#6

Post autor: rozkminator »

James Rolfe opowiada kilka ciekawostek o LD: http://cinemassacre.com/2010/02/23/laserdisc/
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Re: Laser Disc czyli LD

#7

Post autor: KasparHauser »

Na własne oczy widziane w Muzant :) . Ciężkie i grube. 5 dyszek kosztuje, albo 3. Nie pamiętam.

Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Laser Disc czyli LD

#8

Post autor: Wojtek »

To tanio :) Mimo że widzimy tutaj napisy CD Video to jest to mimo wszystko płyta LD (prawdziwe CDV miały ten sam rozmiar co zwykłe płyty CD).
Takie akcje odchodziły głównie na rynku PAL (czyli Europa), po to by zaznaczyć, że to LD ma już cyfrowy dźwięk (stąd ta zbieżność nazwowa z CD), a nie analogowy jak przy poprzedniej technologii. Zresztą, płyty LD w systemie PAL mogły mieć tylko jedną ścieżkę dźwiękową. Wydania NTSC przez pewien czas miały zarówno analogowy dźwięk jak i cyfrę, a później na ścieżce analogowej trzymano komentarz twórców, itp.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Derayes
Posty: 41
Rejestracja: 01 lis 2013, 12:40

Laser Disc czyli LD

#9

Post autor: Derayes »

Mialem ten w latach 90-tych, zanim dvd weszlo na dobre do powszechnego uzytku.
Trudno bylo o plyty ktorych kilka udalo mi sie zamowic przez sklep w Warszawie. Sa to koncerty np. Queen czy Springsteena ew. videoclipy. Plyty mam nadal- mysle czy ktos gdzies moglby je zrzucic na dvd. Odtwarzacz niestety zepsul sie po nieufortunnym wlozeniu plyty i naprawy nie pomogly totez sie go pozbylem. Moze to blad- w dobie allegro czy e.bay :? ;)

Jak dla mnie- niedoskonaly protoplasta dvd: ciezkie, dwustronne plyty wielkosci winylowych LP ('lepsze' odtwarzacze jak moj samoczynnie 'zmienialy' strone ale trwalo to dosc dlugo, w innych trzeba bylo plyte przekladac), dzwiek dolby pro-logic, zdecydowanie gorszy od dts i nie wiem jak z efektami przestrzennymi bo filmow na tym nie ogladalem. Dosc glosna praca mechanizmu napedzajacego plyte.


Obrazek
Awatar użytkownika
torkia
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2013, 22:15
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Laser Disc czyli LD

#10

Post autor: torkia »

Laser Disc, to sprawa która interesuje mnie od dawna. Mam w sumie trzy odtwarzacze. Dwa mają już status dawców organów, a tym pięknym soniaczem MDP-640P, kręcę na co dzień.
Płyt mam kilkanaście. Kupuję okazjonalnie.
Jakość obrazu moim zdaniem jednak ustępuje formatowi DVD, natomiast ścieżki dźwiękowe bywają smakowite.
Jestem miłośnikiem analogu i wymierających technologii i wiele radości sprawia mi zabawa tymi wielkimi płytami i zdziwione miny znajomych :)
Załączniki
IMG_9341_1.JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Laser Disc czyli LD

#11

Post autor: Wojtek »

Ja mam Sony MDP-850D. OK sprzęt, choć ma jedną wadę konstrukcyjną - mechanizm kieszeni lubi się zacinać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
cezi
Posty: 166
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:02

Laser Disc czyli LD

#12

Post autor: cezi »

@Torkia - LD który widac na zdjęciu, to ten sam z którym walczyłeś jak odbierałem gramofon od Ciebie? Jest naprawdę piękny. Ja co prawda nie mam odtwarzacza Laser Disc, ale kusi mnie aby w celach kolekcjonerskich zakupić sobie koncert, który oryginalnie wyszedł tylko na LD (nie licząc VHS)

http://www.lddb.com/laserdisc/27724/TEL ... our-(1989)

Wstawię na półeczkę z analogami to jak ktoś zobaczy - pomyśli "normalnie złota płyta":))
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Laser Disc czyli LD

#13

Post autor: eenneell »

Pochwalcie się (ze zdjęciami) płytami ;)
Awatar użytkownika
torkia
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2013, 22:15
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Laser Disc czyli LD

#14

Post autor: torkia »

Wojtek pisze:Ja mam Sony MDP-850D. OK sprzęt, choć ma jedną wadę konstrukcyjną - mechanizm kieszeni lubi się zacinać.
Bardzo fajna zabawka :). Do wymiany masz pasek sprzęgający silnik załadunku z przekładnią i do nasmarowania prowadnice szuflady. Częsta przypadłość w LD Sony. Mojego też dopadło ale już naprawiłem.
cezi pisze:@Torkia - LD który widac na zdjęciu, to ten sam z którym walczyłeś jak odbierałem gramofon od Ciebie? Jest naprawdę piękny.
Nie. Tamten to był Pioneer CLD-2950 - uparte bydle nie chce współpracować.
Sony podoba mi się miedzy innymi dla tego, że ma frontpanel z aluminium i jest w doskonałym stanie. Minus to brak autorewersu ale mi nie przeszkadza.
eenneell pisze:Pochwalcie się (ze zdjęciami) płytami ;)
Kilka nowości w kolekcji.
Załączniki
IMG_9363_1.JPG
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Laser Disc czyli LD

#15

Post autor: grummer »

Odcinek Sondy poświęcony LD :) Czemu takich programów już nie ma...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZCrY7ZTsfUI[/youtube]
ODPOWIEDZ