Streamer - odtwarzacz streamingowy

zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#31

Post autor: zbyszek1982 »

Ja do streamingu podszedłem w sposób użytkowy. Stary Airport Express podpięty do wzmacniacza. Muzyka leci z telefonu lub laptopa. Nie oczekuję audiofilskich uniesień od aac 256kbit. Jak mi się coś podoba, to i tak kupuję płytę.

A i konia z rzędem temu, który na ślepo rozróżni czy gra z tego airporta czy z odtwarzacza CD. :lol:

PS ostatnio do „streamingu” kupiłem sobie słuchawki bluetooth z redukcją hałasu. Mój najlepszy zakup audio od lat.
tomkan
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2018, 23:13

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#32

Post autor: tomkan »

Arkadyo pisze:
23 kwie 2021, 13:10
Myślałem, że ktoś już poszedł tą drogą i coś niecoś napisze ale widzę, ze bede musiał sam to zrobić.
Tutaj
https://community.volumio.org/t/adding- ... /42022/222
masz historie implementacji TidalConnect w Volumio.

Znudziło mi sie w połowie czytania, ale na końcu jest dużo "Tkank you" więc chyba sukces :).
Jest też o tym dlaczego na Kodi nie działa.

tl;dr nie znajdziesz nic open-source.
Awatar użytkownika
valv
Posty: 218
Rejestracja: 24 sie 2012, 08:13
Gramofon: Dual 604
Lokalizacja: Lublin

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#33

Post autor: valv »

wydra pisze:
03 lut 2021, 12:05
Jakich odtwarzaczy sieciowych używacie platformy, co jest fajne a co nie?
Takie było pytanie i do niego się odniosłem.
Nie oceniam co kto ma, za ile i jak wykombinowane. Nie o to chodzi w tej zabawie. Więc bez obrazy tym bardziej, że to kombinowanie też bywa fajne w naszej audio-pasji. Pierwotnie też rozważałem transport+zewnętrzny DAC szczególnie, że daje to możliwości upgreadu toru. Jednak finalnie uznałem, że wolę taką drogę. I nie żałuję.
A propos innych pasji to walczę z regulatorem napięcia w jednym z... motocykli😞 ale to nie to forum, więc wróćmy do audio.
Dual 604 + Audio Technica AT-120 E, Philips 400, Stanton 500
Luxman L-510, Luxman T-404L, Philips CD-820, NAD C658
Wharfedale Diamond 10.7, Dual CL 710, IMF CM2, B&W 705 S2
Awatar użytkownika
daru0105
Posty: 1346
Rejestracja: 17 paź 2018, 19:24

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#34

Post autor: daru0105 »

Ja od dawna próbowałem żeby zestaw streamingowy dorównał winylowi . Ostatnio miałem Auralica mini i wpinałem także niezłego daca CEC DX71 w wersji na 4 x PCM 1704 (wersja kości specjalnie dobierana). Jest to kultowa, jedna z lepszych kości do daców. To wszystko z dysku sieciowego lub Tidal. Ciągle byłem niezadowolony. Dokupiłem DAC ONE, zainstalowałem ROONa na Intel NUC i mam także Qobuza. Idzie to także z dysku sieciowego przez malinkę PI4 z systemem RoPieee i działa to jako RoonBridge czyli end point dla Roona. Teraz wreszcie jakość dźwiękowo zbliżył się do winyla (chociaż wolę i tak czarną płytę) Myśle, że tor cyfrowy mam już docelowy. Jestem bardzo zadowolony. Myslałem, że przestane kupować w zawrotnym tempie winyle, ale ta choroba jednak mnie nie puściła. Szczepionkami są tylko następne płyty :)
Thorens TD160B MkII, Jelco 750D, Ortofon Jubilee, AT-OC9ML/II, Gold Note PH-10 + PSU-10,Burmester 870, Mark Levinson No 27.5 ,Loudspeakers Manufacturer
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#35

Post autor: Arkadyo »

Nie mam teraz za bardzo czasu żeby przy moim boxie zawalczyc techniką palca zagłady :) ale wczoraj na szybko wrzuciłem program mconnect lite pod androida i poszedł pod nim tildal. Niestety miałem tylko chwile na zabawę ale jakość jest bardzo zadowalająca choć android mnie wkurza gdyż bez wzgledu czy leci 16/44 czy 24/44 (mconnect ładnie pokazuje co streamuje) to na dacu mam zawsze 48 khz.
Trochę to drażni, choć w zadnym przypadku nie moge narzekać na jakość, wszystko leci przynajmniej 1 mbit/s i jest to bardzo zadowalające brzmienie. Co ciekawe wyskoczył mi przy jednym utworze komunikat - nie obsługiwany format pliku... heh android...
W kazdym razie progres w stosunku do spotify jest przeogromny z tidala hi fi nawet na tanich chińskich android boxach.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#36

Post autor: Arkadyo »

Przysiadłem grubiej do tematu czy z taniego chińskiego pudła pt android box tv można mieć fajnego streamera audio i po łikendzie walki z x96 doszedłem do wniosków jakie w zasadzie można znaleźć już na sieci - i tak i nie :) ale cytując klasyka - nie uprzedzajmy faktów.
Odpaliłem do testów pudło na oryginalnym sofcie android 6 oraz najnowszym coreelec (CE) z wbudowanym kodi 19 matrix. Po optyku wszystko szło na całkiem przyzwoity DAC (DIY) na podwójnej kostce pcm 1794 i ak 4118. Jako odniesienie robił CD filipa, który umożliwia wykorzystanie go tylko jako napędu - 0 i 1 leciały po coaxialu do wyżej wspomnianego przetwornika. Do porównań fajnie to działało bo odpalałem ten sam utwór na cd i boxie starając się trafić w tą samą chwilę i jednym guzikiem na dac przełączałem się pomiędzy źródłami, gdzie przy odrobinie wyczucia miałem utwór praktycznie w tym samym punkcie. Do porównań starałem się wybrać płyty z tych samych wydań i jak się okazało mam w domu kilka cedeków, które były np na tidalu oznaczone jako master - 24/44 było najgęściej. Do tego było kilka plików tych samych utworów w jakości 24/96, które byłem zmuszony poszukać na karaibach :). Karaibskie pliki szły z pamięci masowej po usb na boxa i do porównań grane były pod CE w którym wbudowany, odpowiednio ustawiony odtwarzacz, bez żadnych dodatkowych programów pozwala zagrać bit perfect a do tego ładnie pokazuje co gra.
Muzyka to miał być na początek mieszany pop i rock, a potem składy bardziej nasycone instrumentami ale poprzestałem na pop/rock bo wyniki już na tym były na tyle ewidentne, że zagęszczanie sceny instrumentami uznałem za bezcelowe. Serwisy spotify i tidal zostały zainstalowane pod androida ze sklepu play - co ciekawe po wpisaniu hasła tidal w wyszukiwarce nie znalazło mi apki tidal w sklepie. W pierwszej chwili myslałem, ze jest akcja jak z netflixem i nie bedzie jej dla androida bez certyfikatu ale szukajac chyba mconnect nagle sie pojawił tidal. Doprawdy zdumiewające są e-przygody pod androidem. Mconnect lite (MCl) wrzuciłem bo pokazuje jakość strumienia choć wyszukiwał mniej płyt niż sama apka tidal pod androidem - też zaskakujące. W jednym przypadku MCl napisał mi, że płyta nie obsługiwana w moim regionie a bez problemu poszła bezpośrednio pod apką tidal - jeszcze bardziej dziwne było to, że okazało się to zwykłym hifi.
Ogólnie nie polecam mconnect w wersji darmowej a płatnych nie znam. Warto wspomnieć, że android sam z siebie nie lubi podawać bit perfect i wszystko sampluje do wspólnego mianownika, którym jest zawsze 16 bit i w zależnosci 48 khz lub wielokrotnosci tej czestotliwości. Jak ktoś chce bit perfect 24/32 bity czy 44.1 khz lub wyżej to trzeba obchodzić te przypadłość androida programami.
Dobra koniec pitolenia. Bez ogródek - wszystko wymiękło przy 16/44.1 po coaxialu z CD, nawet 24/96 z CE po optyku.
Na każdym etapie porównań słyszałem różnicę - wiadomo spotify najgorzej choć sporo zależy od masteringu danej płyty. Następnie potrafiłem usłyszeć jak rośnie jakość na tidal z gęstością pliku od hi fi około 0,5 mbita przez 1 (16/44.1) do 1,5 mbita (24/44.1) w master nawet na samplingu androida.
Każdy z powyższych tidali był gorszy od CD, przy czym tidal w odróżnieniu od spotify, miał tylko mniej powietrza i przestrzeni natomiast spotify miał w całym pasmie mniej detali - suchszy bas itp.
Różnice pomiędzy tidal a CD są bardzo subtelne i o ile bez większego problemu mogłem złapać jak rośnie przestrzeń po przełączeniu na CD nawet z tidala 24/44.1 to gdybym miał wyjść, wrócić i na ślepo powiedzieć co gra, to najpewniej poległbym nawet przy tidal 0,5 mbit.
Ale nie robiłem takiego testu bo nie miał mi kto sterować zabawkami.
Największe zaskoczenie przyszło przy porównaniu CD z 24/96 z CE. Spodziewałem się, że linuksowa alsa i bit perfect zaszaleje a tu nie do końca. Barwa świetna, bardzo delikatna i aksamitna, napewno najlepsza ze wszystkich ale brak przestrzeni podobnie jak w tidal. Niestety nie mam w dac karty usb a w boxie coaxiala, żeby sprawdzić na ile winny jest optyk - na sieci możemy znaleźć sporo informacji, że to on ponosi winę i gra gorzej niż chociażby coaxial. Cóż ja już podjąłem decyzję i poszły emaile w sprawie odpowiedniej karty usb.
Podsumowując - taki android box z optykiem jako strumieniowiec w domu to świetna rzecz nawet na androidzie. Cena/jakość chyba nie do pobicia :) Gra to dobrze nawet pod androidem i nie ma na co narzekać. Nawet spotify jest słuchalne, radia internetowe też.
Spokojnie można na tym poprzestać i cieszyć się fajnym graniem. Do sprawdzenia jest czy są boxy z coaxialem i czy coax vs toslink robi różnicę jak piszą na internetach, bo jeżeli tak to byłby poprostu wypas nawet z tańszymi dac nie wyposażonymi w usb. Jak ktoś ma usb w dac to nie powinien sie nawet chwile zastanawiac - albo usb audio player za pare dolców pod androida albo instalacja linuksowego CE i mamy bit perfect dla gęstych plików. Nie starczyło czasu na tidala pod ce bo można by zaoszczędzić nawet te pare dolców na UAPP :)
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#37

Post autor: Arkadyo »

Ktoś ma może jakiegos boxa z coaxialem? Widzę, że niektóre nowsze modele wyposażone są w spdif 3,5 2 w 1 czyli można się podpiąć 100% coaxem i porównać z toslinkiem. A może ma kto we wrocku? Byłoby cacuśnie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#38

Post autor: Quarter »

Słuchajcie, mam w domu takie coś, ale bez pilota i zasilacza. Jak się komuś przyda to zapraszam - wymienię na jakąś fajną czarną płytę, byle nie nagrobkową :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#39

Post autor: Arkadyo »

Ja w końcu zastosowałem technikę palca zagłady na swoim boxie i stoje teraz na zmodowanym sofcie androida 9 z mi box xiaomi. W sumie fajnie bo mi netflix idzie na wypasie i w końcu przeskoczyłem 720p ale muzycznie jak każdy adndroid wszystko resampluje do 16/48 khz.
Nim przyjdzie carta usb z chin to juz nie wytrzymałem i w międzyczasie wpadlo mi w ręce pudełko, które podbiera sygnał spdif z hdmi i ma wyjscie coaxialne - optyczne zresztą też. Słuchałem już po coaxialu podebranym z hdmi ale narazie tylko tidala z andkowym resamplem bo szkoda mi było marnowac majówki na siedzenie przed telewizorem. Na dniach przysiade grubiej do tematu i zobaczymy co z tego wyniknie. Liczę że w końcu usłysze 24/192, bo tyle mój dac po coaxialu obsługuje a po optyku tylko 24/96. Nie żebym sie spodziewał różnicy pomiędzy hi-resami ale czy coax pokaże pazury mnie ciekawi.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2021, 14:40 przez Arkadyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#40

Post autor: Arkadyo »

Wczoraj temat popchnąłem trochę dalej i w zasadzie jest parę ostatecznych wniosków.
Najważniejszym z nich jest - coaxial nie gra lepiej niż optyk, to kompletna bzdura i aż wstyd się przyznać do rażącego błędu jaki popełniłem dochodząc do wniosku, który wysupłałem w poprzednich postach. Błąd polegał na tym, że porównywałem pliki z karaibow z własnymi CD bo wydania wyglądały na te same - owszem wyglądały i nic więcej. Powinienem ripować własne CD i porównać tak jak zrobiłem to wczoraj... Do tego dołożyłem jeszcze większy debilizm bo nie sprawdziłem czy w CD nie ma przypadkiem, oprócz out coaxiala, również optyka. Wczoraj zajrzałem do tyłu no i @#$@#$&* zonk - optyk siedzi na środku tylnego panelu jak byk. Także mogłem sobie pociągnąć obydwa kabelki i zrobić porównanie obydwu sygnałów bezpośrednio z CD. I oczywiście tak zrobiłem - jeden klik na DACu i raz to, a raz tamto i nie ma najmniejszej różnicy. W żadnym innym teście nie byłem pewny wyniku tak jak tutaj. Następnie poszły ripy z moich CD do plików - do wave i flac. Słuchane to było tak samo - optyk i coaxial, obydwa podebrane z hdmi, porównywane pomiędzy sobą a potem także z obydwoma wejściami w CD oczywiście na krzyż bo dac ma tylko po jednym wejściu.
Do tego doszło porównanie optyka bezpośrednio z pudelka, bo tylko w takowe spdif mój box jest wyposażony.
Nadmienię, że wszystkie pliki szły z coreelec (matrix 19) gdzie linuksowa alsa zapewnia bit perfect - niestety android bez płatnych programów nie zaoferuje bit perfect chyba, że go zrotujemy i sami napiszemy zmiany w jądrze :)   
I teraz tak - granie z pliku w każdej sytuacji brzmiało tak samo - optyk z boxa lub podebrany z hdmi grał tak samo jak coax podebrany z hdmi. Nawet cienia wątpliwości nie miałem w tym teście. Najwięcej czasu spędziłem na porównaniu CD vs plik (wave) bo tutaj coś można by się dosłuchać ale pewności też nie mam. Jak coś jest, to raczej z pogranicza mojej percepcji i wydaje mi się, że cd odrobinę mniej ostrzył – coś jak zmiana zwykłych przewodów głosnikwych miedzianych na takie z dodatkiem srebra. Równie dobrze mogę się mylić i śmiało można powiedzieć, że grały tak samo a to tylko sugestia mojego zmęczonego braina. Nie słyszałem też różnicy pomiędzy wave i flac choć jeszcze przysiądę do tematu testu kompresowanych plików. Ripowałem też cd do mp3 320 i 128kbit/s i w sumie zaskoczony byłem niewielką utratą jakości przy 320 a przy 128 degradacja była bardzo wyraźna.
A teraz podsumowanie – czy android box może robić za streamer sieciowy ? Jak najbardziej ale nie każdy i tutaj trzeba się pilnować. Każdy android będzie robił to po USB z wykorzystaniem płatnej aplikacji USB audio player pro, roon itp. ale trzeba mieć dac z wejściem usb. Nie wiem czy te aplikacje grają po hdmi, bo żadnej z nich nie mam.
Trzeba pamietać, że każdy android spod siebie resapluje do 16 bit i 48khz (lub krotności khz) co odbija się wypłaszczeniem dźwięku. Nie, że nie da się tego słuchać bo jest zdecydowanie lepiej niż mp3 128 (którego słuchać się już nie da) ale można lepiej. Z odsieczą przychodzi tutaj linuks i jego specjalnie zaprojektowana dla boxów tv wersja coreelec na której bez problemu uzyskamy bit perfect na plikach. Tyle, że nie na każdym boxie ona pójdzie i w sumie jesteśmy skazani na boxy wyposażone w procki amlogic, które z spdif mają tylko toslink, co np. mnie ogranicza do plików max 24/96. Żeby zaopatrzyć amlogic w coaxial trzeba dokupić pudełko podbierające coaxial z hdmi – u skośnookich takie coś z dwoma wejściami hdmi i obsługa 4k w 60 klatkach kosztuje koło 85 zł, na amazonie jest 2x drożej ale praktycznie od ręki :P i mamy do 24/196. Jak więcej ktoś chce to już tylko po usb.
Na pudełkach z innymi prockami (nawet wydajniejszymi) dostaniemy coaxial ale nie odpalimy na tym coreelec. Mam już wiekowego x96 z amlogic s905x 2/16 na którego ostatecznie wrzuciłem rootowanego andka 7 a CE mam z karty SD. Miałem 6 andka ale gryzie się ona z najnowszym CE matrix 19 i musiałem poszukać coś nowszego. Poszedł mi na tym modowany soft z mi boxa od xiaomi ale pilot i klawiatura działały tak irytująco, ze poszukałem coś innego. W sumie można wrzucić CE bezpośrednio na pamięć wewnętrzną ale ja potrzebuje andka do netflix a znalazłem modowany rom od usera Aidan na 7 nugat pod którym idzie netflix na wypasie. Rom jest świetny i projektowany na lekko tak, że płynnie śmiga nawet na boxach 1/8 gb. No i potrzebuję andka do tidal, bo niestety w połowie kwietnia tidal zmienił sposób uwierzytelniania przy logowaniu i obecna wtyczka tidal pod ce nie działa tzn. nie można się zalogować. Pracują już nad tym ale jest to zawsze jakaś niedogodność a szkoda, bo jak wyczytałem o wtyczce to dodano obsługę mqa ale nie mogłem tego sprawdzić z ww. przyczyn. Ogólnie rzecz ujmując, taki tani tv box na który wrzucamy dwa systemy i otrzymujemy totalne narzędzie sieciowe w domu, które potrafi chyba wszystko a do tego daje się wygodnie sterować z telefonu po sieci i nawet tv nie trzeba włączać. I z plików gra świetnie a jedynym jego ograniczeniem jest posiadany dac i reszta toru.
No i to chyba tyle :)
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
maciek1
Posty: 125
Rejestracja: 03 mar 2011, 07:03

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#41

Post autor: maciek1 »

No to ja tak na szybko:) Kupiłem w ramach kaprysu (nudy itp.) taniutki streamer AudioPro Link 1. Podpiąłem do dacmagic Cambridge Audio podpiałem do yaqin 100B plus Vienna Acoustic Mozart. I co? Cały weekend w plecy!:) Słuchałem, słuchałem, słuchałem... Fajne. Poczekam aż minie neoficka gorączka:)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15092
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#42

Post autor: darkman »

maciek1 pisze:
21 gru 2021, 21:32
Poczekam aż minie neoficka gorączka:)
:D
Cześć Maciek, jak tam wątek płytowy. Nie chce Ci się tak bardzo jak mnie , czy po prostu Ci się nie chce, bo Ci się nie chce, bo tak :) 8-)
Odezwię się na Pw bo coś chciałem dopytać, miło Ciebie widzieć.
maciek1
Posty: 125
Rejestracja: 03 mar 2011, 07:03

Re: Streamer - odtwarzacz streamingowy

#43

Post autor: maciek1 »

darkman pisze:
21 gru 2021, 21:44
maciek1 pisze:
21 gru 2021, 21:32
Poczekam aż minie neoficka gorączka:)
:D
Cześć Maciek, jak tam wątek płytowy. Nie chce Ci się tak bardzo jak mnie , czy po prostu Ci się nie chce, bo Ci się nie chce, bo tak :) 8-)
Odezwię się na Pw bo coś chciałem dopytać, miło Ciebie widzieć.
Cześć! Chce mi się jak najbardziej, tylko czasu mało:) Sporo płyt czeka na otwarcie i czeka... Fajne boxy Popol Vuh sie ukazały. A ze staroci, cóż... Poluję, poluję, poluję... Ale mało już tej zwierzyny jakoś:) A i potrzeby mniejsze:) Stąd wejście w stream. Jestem zaskoczony mile. Pozdrowionka!
ODPOWIEDZ