DAC - karta muzyczna usb ?

Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#16

Post autor: Regsoft »

klin pisze:
22 gru 2017, 13:27
Na co aż 32 bity?
Też nie rozumiem. Zgrywam na 1bit i zupełnie wystarcza :morda:
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#17

Post autor: dale »

Wiesz... to tak jak z kimś kto kupuje porszaka ze stadem kuców pod maską a potem jedzie zgodnie z przepisami... :)
Sztuka dla sztuki - po trosze - a po trosze też przyzwyczajenie do większej wydajności sprzętu :)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#18

Post autor: klin »

dale pisze:
22 gru 2017, 13:49
Sztuka dla sztuki - po trosze - a po trosze też przyzwyczajenie do większej wydajności sprzętu
No właśnie, nie wiem czy czytałeś o tych wszystkich bitach i obecnej modzie na zwiększanie rodzielczości. Już przy 24 bitach i 192KHz pojawiają się głosy, że to za dużo i może mieć negatywny wpływ. Stąd moje pytanie czy wiecie po co Wam te 32 bity i czy macie świadomość co ma to wnieść do Waszych systemów.

EDIT: O na przykład ten artykuł jest całkiem ciekawy:
https://people.xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#19

Post autor: Regsoft »

klin pisze:
22 gru 2017, 14:08
na przykład ten artykuł
Nic o DSD. Tendencyjny :roll: :D
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#20

Post autor: dale »

Dzięki, ciekawa lektura. Nie twierdzę że różnicę słychać :) Twierdzę że sama świadomość "że mogę" sprawia frajdę :)
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7643
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#21

Post autor: amrowek »

hm na fiata 126p tez można znaczek porsche przyczepić :mrgreen:
no i ta świadomosć :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#22

Post autor: klin »

dale pisze:
22 gru 2017, 15:19
Twierdzę że sama świadomość "że mogę" sprawia frajdę
Aha, to jak tak to kojarzy mi się tylko mój ulubiony downlad z torrenta...
morphine.jpg
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#23

Post autor: dale »

Jak mawia jeden z klasyków: "A kto bogatemu zabroni" :)?
Można się śmiać czy udowadniać że wystarczy mnie, ba, można z rozmówcy zrobić fantastę czy nawet idiotę - Po co 32 bity jak i tak nie odróżnisz tego od 16...
Można.
Tylko po co?
Klinie :), ja zdaję sobie sprawe że te całe winyle, igły, czy lampy, to w moim (a i pewnie sporej grupy tu obecnych) przerost formy nad treścią, bo nawet kino domowe dodawane gratis do co lepszych telewizorów zagra z dvd czy blue-ray'a dobrze...
Ale nie o to chodzi :) - wiesz, to tak jak tłumaczyć filateliście, że może wysłać e-mail za free i te znaczki mu nie potrzebne.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#24

Post autor: klin »

dale pisze:
22 gru 2017, 18:42
Jak mawia jeden z klasyków: "A kto bogatemu zabroni" ?
A jasne, że nie zabroni!
dale pisze:
22 gru 2017, 18:42
Można się śmiać czy udowadniać że wystarczy mnie, ba, można z rozmówcy zrobić fantastę czy nawet idiotę - Po co 32 bity jak i tak nie odróżnisz tego od 16...
Ale ja nie po to wklejałem ten artykuł żeby robić z Ciebie fantastę czy idiotę. Przeczytaj go na spokojnie w wolnym czasie. Tam nie tyle piszą o nie odróżnianiu 24 od 16 bitów tylko o tym że zarówno 24 bity jak i większa częstotliwość próbkowania mogą wpływać negatywnie a nie pozytywnie na jakość odtwarzania muzyki.
Tu jeszcze artykuł przetłumaczony na polski:
http://www.audiostereo.pl/pliki-24bity- ... 20046.html
dale pisze:
22 gru 2017, 18:42
Klinie , ja zdaję sobie sprawe że te całe winyle, igły, czy lampy, to w moim (a i pewnie sporej grupy tu obecnych) przerost formy nad treścią, bo nawet kino domowe dodawane gratis do co lepszych telewizorów zagra z dvd czy blue-ray'a dobrze...
Ja tam słyszę różnice między lampą a trnzystorem i między wkładkami. Potrafi byc ogromna. Za to różnicy między 24 a 32 bitami raczej nie usłyszę. A wracając do artykułu, może się wręcz okazać, że na 24 czy 32 bitach pewien materiał może zagrać gorzej niż na 16. To już chyba lepiej się wpakować w DSD...
A tak swoją drogą to juz szybciej usłyszysz różnicę między dobrym a słabym DACiem ale tego już na bity nie przeliczysz raczej...Mam jakiegos nie najtańszego bluraya Sony ale jak porównam dźwięk wydawany z jego DACa a z mojedo DACa DIY, to jest między nimi spora przepaść ;)
Ale to moje zdanie i podzieliłem się z nim z Tobą tylko i wyłącznie dlatego byś był świadom, że ta pogoń za bitami to może być ślepa uliczka :)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2387
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#25

Post autor: dale »

Różnica to jedno, ale ja mówię o subiektywnych odczuciach - może nam się podobać i zestaw "car audio" i domowy set. Różnicę możemy słyszeć, a mimo to dźwięk z bardziej ubogiego setupu nam możne nie przeszkadzać.

Artykuł niewątpliwie ciekawy, aczkolwiek dla mnie - jedynie jako ciekawostka, nie zaś "fakt naukowy". Zasadniczo, ostrożnie podchodzę to takich opracowań.
W skrócie, porównują częstotliwość próbkowania do "wydajności odbiornika" jakim jest ucho. Porównują do oka i zakresu widzenia...

To ja zapytam inaczej - ile kolorów jesteś w stanie rozróżnić? Ile klatek na sekundę daje Ci płynny obraz? :)
A teraz porównaj sobie telewizor dwie generacje starszy i najnowszej. Na tym samym sygnale i tej samej firmy, żeby wzorce barwne były jednakowe.
Wiesz już co chcę powiedzieć :) ?
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#26

Post autor: klin »

Ja motion flow wyłączam zaraz po zakupie telewizora a niektórzy się tym podniecają...
Wiele jest pułapek w audio. Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że to wszystko nie jest takie proste i tyle :)
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#27

Post autor: kriss »

Nie ma żadnej słyszalnej różnicy między 24 a 32 bity. Tak samo przy rejestracji dźwięku , słyszałem wokale nagrane w obu rozdzielczościach i nie usłyszysz ! To tylko cyfra. Robiliśmy ślepy test i ni chu.... :geek:
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#28

Post autor: blispx »

klin pisze:
22 gru 2017, 20:51
To już chyba lepiej się wpakować w DSD...
Najlepiej to całkowicie jebać cyfrę :D DSD może i lepiej ale samemu byś musiał je robić , Sony już się ponoć wypięło na SACD i faktycznie świeżych ripów na torrentach brak ;) Więc zakup takiego DAC który DSD natywnie wspiera jest bezsensowny nie wspominając już o tym że i tak bufor w 99% takich DACów na USB będzie na poziomie software a nie hardware czyli zwykły driver ASIO
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#29

Post autor: Tarkus »

Odnawiam stary temat, żeby nie mnożyć nowych.
Otóż właśnie kupiłem nowy komputer. Ale niestety stary Sound Blaster, kupiony w 2005, podobno nie pasuje już do złącz nowej płyty głównej, więc do nowej maszyny raczej go nie przełożę. :( Dlatego myślę o jakiejś nowej karcie, może nawet zewnętrznej, na USB. Chodziłoby nie tylko o słuchanie muzyki z komputera, ale i - nawet bardziej - o digitalizację nagrań analogowych.
Wystarczy stereo, nie potrzeba więcej kanałów. Natomiast zależy mi na możliwości nagrywania z próbkowaniem na 88,2 (żeby się dobrze konwertowało do 44,1). Rozpiętość bitowa - cóż, do 16 najlepiej konwertowałoby się z 32, ale podobno z 24 też daje radę.
Ktoś polecał mi Creative Sound Blaster X G5, niestety na razie cena przekracza budżet - trudno toto dostać poniżej 600 zł. Ponadto, jak już pisałem, nie potrzebuję 7.1.
Kolega opowiadał mi z kolei o interfejsie Behringer UMC202HD. Używkę czasem dostanie się w granicach 300 zł, ale nie bardzo wiem, czy to coś nadaje się do moich potrzeb. Wyjścia ma 2x duży jack (L+R), podobno liniowe, czyli do zwykłego wzmacniacza by się je chyba podłączyło odpowiednimi kablami. Natomiast wejścia wyglądają dziwnie. Nie mam pojęcia, jakie końcówki trzeba by do nich wpiąć, ani czy to lewy i prawy kanał, czy wejścia na 2 niezależne źródła mono.
A w ogóle - czy znalazłbym jeszcze coś porównywalnej jakości?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1570
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: DAC - karta muzyczna usb ?

#30

Post autor: domibobi »

Tarkus pisze:
20 paź 2022, 01:11
Creative Sound Blaster X G5
https://allegro.pl/oferta/karta-dzwiek ... 2728306915
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
ODPOWIEDZ