Czytnik SACD - jak to jest ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2395
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Czytnik SACD - jak to jest ?

#1

Post autor: dale »

Jak to właściwie jest z tym formatem? Czytałem trochę o zasadach zapisu, historii, formatach itp. Rozumiem że typowe płyty SACD czytają odtwarzacze SACD, część odtwarzaczy DVD i Blu-ray. A jak to jest z czytnikami komputerowymi? DVD-rom i blu-ray? czy sprzętowo będą w stanie czytać takie płyty?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#2

Post autor: Regsoft »

Płyta SACD ma dwie warstwy. Zwykłą CD którą widzi dowolny odtwarzacz CD/DVD/Blu-Ray, który nie obsługuje natywnie SACD oraz spec warstwę (de facto zmodyfikowaną DVD) która zawiera pliki DSD, którą jest w stanie odczytać tylko napęd mający na to odpowiednie "papiery". Nie przeczytasz warstwy SACD w czytniku komputerowym, zobaczy warstwę CD...
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2395
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#3

Post autor: dale »

Czytałem o tym, rozumiem że to jest to, co określają mianem nośnika hybrydowego. Tak myślałem że to nie takie proste, zmyliło mnie to, że SACD czytane są przez odtwarzacze dvd (dosyć szeroko...) i Blu-ray... Więc zakładałem że laser takiego dvd/blu komputerowego powinien dać radę...
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#4

Post autor: Linu666 »

a wymiana samego lasera uprawnia do odczytu SACD czy to jest jakaś inna magia ukryta w urządzeniu?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#5

Post autor: Regsoft »

dale pisze:
26 mar 2024, 09:50
laser takiego dvd/blu komputerowego powinien dać radę
To nie jest problem lasera. Wystarczy dowolny który czyta DVD. Problem tkwi właśnie w hybrydowym nośniku którego jedynie warstwa CD jest zgodna ze standardem dla napędu DVD i ta jest wykrywana. Komputerowy czytnik (i dowolny sprzęt bez wsparcia SACD) zobaczy warstwę CD. To nie tylko zostało tak zaimplementowane aby mieć zgodność płyt SACD ze dowolnym czytnikiem (oczywiście wtedy dostaniemy inną zawartość) ale jest elementem zabezpieczającym pliki SACD przed prostym skopiowaniem...
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2395
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#6

Post autor: dale »

Szkoda. Bo w efekcie mamy nośnik raczej niszowy. Chętnie nabył bym kilka ulubionych płyt w tym standardzie, ale nie chcę kupować kolejnego odtwarzacza. Znowu, z drugiej strony, gdyby temat był prostszy, pobawił bym się w rozbudowę obecnego streamera, ale jak nie ma prostego sposobu na odtwarzanie płyty i przesłania danych, poza np. wyjściem optycznym z odtwarzacza, to temat jest raczej zamknięty dla mnie.
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#7

Post autor: Bartek86 »

Zgadzam się, że jeśli nie ma się w planach rozbudowy kolekcji płyt w SACD to najbardziej sensownie jest odpuścić. Zgłębiałem ostatnio temat, bo szukałem takiego odtwarzacza i zdecydowałem się na zakup używanego, ale nie bardzo starego Denona, ale od początku z założeniem że będę kupował takie płyty. A te cholibka kosztują, widzę że tendencja jest podobna do winyli, używane są często dalece droższe od nówek.
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2395
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#8

Post autor: dale »

Dokładnie, często DSD łatwiej trafić niż SACD. A jakościowo to jest to samo.
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#9

Post autor: mcemsi »

SACD z założenia był formatem antypirackim, cyfrowo nie do zripowania , nie obsługującym zresztą ścieżki cyfrowej za wyjątkiem HDMI. Na komputerze nie ma szans na odczyt warstwy SACD. Jedyny sposób na kopię jak sie później okazało to wcześniejsze wersje konsoli Sony PS3.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1692
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#10

Post autor: winylowy_luke »

Już nie jedyny, są odpowiednie skrypty działające z odpowiednimi odtwarzaczami SACD. Można dziś w miarę łatwo zgrać pliki DSD z płyty SACD na komputer/dysk zewnętrzny.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 732
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#11

Post autor: mcemsi »

No OK , jedyny jaki kiedyś był ;>
Awatar użytkownika
Bartek86
Posty: 112
Rejestracja: 18 lut 2021, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czytnik SACD - jak to jest ?

#12

Post autor: Bartek86 »

Niemniej, gdyby ktoś chciał się zająć płytami SACD na poważnie, to zdecydowanie polecam taką zabawę. Czysto od strony brzmienia, jakości dźwięku - jest naprawdę ciekawie. Duża różnica na plus względem zwykłego CD, w moim odczuciu przynajmniej :)
To oczywiście nie jest coś co może zastąpić winyl, ale powiedzmy jako nośnik uzupełniający :)
Wzmak: Sansui AU-555A, Gramiak: Kenwood KD 990, Wkładki: Ortofon Rondo Bronze, Pre: Buphono, SUT: Ortofon Verto CD: Denon DCD 1600NE, Yamaha CDX 1060, Kolumny: Harbeth Monitor HL mk3, Tannoy DC6T
ODPOWIEDZ