Platforma antywibracyjna

Awatar użytkownika
krisdebowski
Posty: 320
Rejestracja: 09 wrz 2012, 20:48

Re: Platforma antywibracyjna

#31

Post autor: krisdebowski »

E 900zl za grmo o wadze 8-12 kg. Zamówimy obaczymy co to warte
zestaw naim + kudos
zestaw harman kardon + paradigm
Zestaw denon + wharfedale
Technics sl1500c + ortofon red / blue + audiotechnika 540 + pre iskra1
sporo kabli, słuchawki i szafka
listwa taga harmony pf1000v2
spory ciężar płyt
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Platforma antywibracyjna

#32

Post autor: dale »

krisdebowski pisze:
29 mar 2023, 08:45
Zamówimy obaczymy co to warte
Też zastanawiam się nad zastosowaniem platformy antywibracyjnej, ale nie potrafię ocenić czy jej potrzebuję. czy możesz podpowiedzieć mi jakie zjawiska zaobserwowałeś u siebie, które skłoniły Ciebie do jej zakupu? Może jak ktoś palcem mi wskaże, będzie łatwiej...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Platforma antywibracyjna

#33

Post autor: Bacek »

Stukasz energicznie (ale raczej palcem niż młotkiem) w mebel na którym stoi gramofon z opuszczoną na pytę igłą. Jak dźwięk przechodzi na głośniki to by się przydała.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Ryszard13
Posty: 593
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Platforma antywibracyjna

#34

Post autor: Ryszard13 »

Moim skromnym zdaniem i z doświadczenia z różnymi platformami,tego zastosowania jako podstawy nic nie przebije;
https://pl.aliexpress.com/item/10050030 ... pt=glo2pol
No chyba że te platformy;
https://allegrolokalnie.pl/oferta/finit ... er-mki-u46
TYCH NIE TESTOWAŁEM.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Platforma antywibracyjna

#35

Post autor: Wojtek »

Fajne te sprężynki!
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Platforma antywibracyjna

#36

Post autor: Bacek »

Coś na pewno dają. Jak dla mnie brak im czegoś co będzie tłumiło drgania jak już chodzą. Dawniej wrzucali np. gumową koszulę na około sprężyn, ale tu w takim małym rozmiarze to pewnie było by ciężko.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Ryszard13
Posty: 593
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Platforma antywibracyjna

#37

Post autor: Ryszard13 »

Bacek pisze:
04 kwie 2023, 09:58
Coś na pewno dają. Jak dla mnie brak im czegoś co będzie tłumiło drgania jak już chodzą. Dawniej wrzucali np. gumową koszulę na około sprężyn, ale tu w takim małym rozmiarze to pewnie było by ciężko.
Dają i to dużo,lepiej niż wszelkiej maści kolce,mam komodę długości 3,20 na której stoi gramofon na czterech podstawach sprężynowych zamiast nóżek ,uderzenie ręką w blat nie powoduje przeskoku igły na płyńcie jak i zamykanie i otwieranie szuflady z domykaczem.
sprężyny są z stali nierdzewnej i są bardzo sztywne,dynamika dźwięku jest o wiele lepsza niż na płycie za 720zł wypożyczonej do testów ze sklepu muzycznego,wielu znajomych przekonałem do tego rozwiązania i są zadowoleni .
Teraz zamówiłem trzy komplety i spróbuje je zamontować w kolumnach zamiast kolców.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Platforma antywibracyjna

#38

Post autor: Bacek »

Ryszard13 pisze:
04 kwie 2023, 10:30
Dają i to dużo,lepiej niż wszelkiej maści kolce,mam komodę długości 3,20 na której stoi gramofon na czterech podstawach sprężynowych zamiast nóżek ,uderzenie ręką w blat nie powoduje przeskoku igły na płyńcie jak i zamykanie i otwieranie szuflady z domykaczem.
sprężyny są z stali nierdzewnej i są bardzo sztywne,dynamika dźwięku jest o wiele lepsza niż na płycie za 720zł wypożyczonej do testów ze sklepu
Powiedzmy sobie jasno, kolce na tłumienie nic nie dają. Służyły do postawienia stabilnie głośników na podłodze pokrytej wykładziną dywanową.

Nie mówię sprężyny są do niczego czy nic nie dają. A jedynie że można pójść dalej. Przejmują początkowy impuls, ale potem całość, widocznie lub nie, buja się bo wygaszanie tego w sprężynach jest słabe. Zupełnie jak w samochodzie, są sprężyny i jest amortyzator który szybciej wytraca energię tych drgań.
Thorens dodawał gąbki do środka sprężyn (ale tam było tylko chassis i miękkie sprężyny). W Pioneerze sprężona była powleczona gumą. A to nie jedyne patenty na dalszą poprawę.
Załączniki
p3a.png
p3a.png (102.05 KiB) Przejrzano 725 razy
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Ryszard13
Posty: 593
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Platforma antywibracyjna

#39

Post autor: Ryszard13 »

Są rożne amortyzatory drgań,można to na wiele sposobów zrealizować tylko nie sztuką jest wydać duże pieniądze na przykład na amortyzatory magnetyczne,ja proponuje tańszą wersję,a że jest to Chiński wyrób to nie znaczy że jest zły,jak zrobią nadruk Thorens i zaczną dla tej firmy produkować to może ktoś mi uwierzy.
Ja piszę o realnych właściwościach tych podstawek a nie wysnuwam teorie z opisów czy zdjęć.
Ja nie mam kolumn postawionych na wykładzinie bo w pokoju mam płytki,a jednak kolce poprawiły dźwięk od nóżek gumowych.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Platforma antywibracyjna

#40

Post autor: Bacek »

Ryszard13 pisze:
04 kwie 2023, 11:09
Ja nie mam kolumn postawionych na wykładzinie bo w pokoju mam płytki,a jednak kolce poprawiły dźwięk od nóżek gumowych.
Ale mówimy izolacji gramofonów od drgań zewnętrznych czy stawianiu na czymś głośników? Bo zaraz dojdzemy do konkluzji że gumowe nóżki kompletnie nie nadają się do przebijania uszu natomiast kolcem metalowym całkiem sprawnie to wychodzi.

Głośnik sam jest generatorem drgań, stawianie go na miękkich nóżkach żeby się bujał to sposób na powstanie efektu dopplera. Także na pewno gumowe nóżki zmniejszają ilość drgań przenoszonych bezpośrednio z głośnika na podłogę ale jej tak do końca i bezpośredni w torze audio nie mamy.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Platforma antywibracyjna

#41

Post autor: dale »

Bacek pisze:
04 kwie 2023, 10:52
Przejmują początkowy impuls, ale potem całość, widocznie lub nie, buja się bo wygaszanie tego w sprężynach jest słabe. Zupełnie jak w samochodzie, są sprężyny i jest amortyzator który szybciej wytraca energię tych drgań.
No właśnie tą drogą trzeba by iść, Bo same sprężyny to nie jest rozwiązanie idealne, zwłaszcza, co umknęło najwyraźniej w toku dyskusji, nie można ich oceniać i stosować w oderwaniu od masy gramofonu. Z tego co czytałem na stronie, te sprężyny są w stanie utrzymać dosyć spory ciężar. Dlatego, nie do wszystkich drapaków będą optymalnym rozwiązaniem, na przykład, nie stawiał bym na nich lekkiego gramofonu z pływającym zawieszeniem.
Ryszard13
Posty: 593
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Platforma antywibracyjna

#42

Post autor: Ryszard13 »

Porównania działania zawieszenia samochodowego do amortyzacji gramofonu ma tyle wspólnego co burak z fortepianem,ale kończę dyskusję,bo kopiąc si,ę z koniem na pewno nie wygram.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Platforma antywibracyjna

#43

Post autor: Bacek »

dale pisze:
04 kwie 2023, 13:08
nie można ich oceniać i stosować w oderwaniu od masy gramofonu.
Ale tak na prawdę nic w tłumieniu nie da się stosować w oderwaniu od masy. Można próbować ale efekty mogą być dalekie od optymalnych a nawet jakichkolwiek pozytywnych.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2347
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Platforma antywibracyjna

#44

Post autor: dale »

Ryszard13 pisze:
04 kwie 2023, 13:18
Porównania działania zawieszenia samochodowego do amortyzacji gramofonu ma tyle wspólnego co burak z fortepianem,ale kończę dyskusję,bo kopiąc si,ę z koniem na pewno nie wygram.
Ale negowanie tego porównania dowodzi jedynie braku zrozumienia problemu. I nic nie pomogą osobiste wycieczki, fizyki nie zmienisz.

Zobacz że masz na rynku dwie gałęzie produktów - ciężkie i stabilne platformy które mają za zadanie nie dopuścić do powstania szkodliwych wibracji gramofonu - jako całości, oraz wszelkie absorbery drgań, począwszy od magicznych sprężynek od chińczyka, skończywszy na tworzywach sztucznych i nóżkach z nich wykonanych, choćby takich https://allegro.pl/oferta/svs-soundpath ... 3391034161
To drugie rozwiązanie sprowadza się do tego że taki materiał sprężysty w pierwszej fazie pochłania drganie/uderzenie/wibrację (sprężenie materiału), następnie oddaje ją (rozpręża się) i teraz zależy nam na takim zastosowaniu praw fizyki, aby to oddawanie było niezauważalne dla nas, czyli np. dużo wolniejsze lub dużo mniejszy zakres.
Bacek pisze:
04 kwie 2023, 13:20
Ale tak na prawdę nic w tłumieniu nie da się stosować w oderwaniu od masy. Można próbować ale efekty mogą być dalekie od optymalnych a nawet jakichkolwiek pozytywnych.
No właśnie dlatego dziwiłem się że temat został pominięty.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2572
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Platforma antywibracyjna

#45

Post autor: Bacek »

Ryszard13 pisze:
04 kwie 2023, 13:18
Porównania działania zawieszenia samochodowego do amortyzacji gramofonu ma tyle wspólnego co burak z fortepianem,ale kończę dyskusję,bo kopiąc si,ę z koniem na pewno nie wygram.
Nikt nie porównuje działania samochodu do gramofonu, co najwyżej zawieszenia jednego do drugiego. Drgania są uniwersalne, ot zwykła fizyka czy drga burak czy gramofon. Burakowi co najwyżej drgania mogą być obojętne.
Nie wiem w ogóle dlaczego wszystko odbierasz jako atak na siebie, nikt nie twierdził że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie nie działa, co najwyżej że można pójść dalej (nie koniecznie w takim budżecie czy stopniu skomplikowania) i producenci gramofonów to też robili.

No chyba że to rozwiązanie to jest ten złoty środek i uważamy wątek za zakończony i do zamknięcia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ