Tani blu ray czy warto?

ODPOWIEDZ
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Tani blu ray czy warto?

#1

Post autor: Arkadyo »

Wspominałem w innym wątku, że się pobawię tanim blurejem od LG i tak też zrobiłem - przyjechał do mnie na gościnne występy niebieski laser i LG okazał się samsungiem bd-j5500. Łapy opadają... Sam go teściom kupowałem i byłem przekonany że kupiłem LG a tu taki zonk.
Ale do rzeczy - szajsung nim został zapięty do systemu został obejrzany i jak ktos jest zapalonym „audioklockolubem” to najprawdopodobniej jego przygoda skończyłaby się w tym miejscu na zwróceniu na to coś zawartości żołądka.
Ale że ja aż tak zapalony nie jestem to jakos przemogłem odrazę i szajsung został zapięty w system. Straszna plasticzana, nic nie ważąca skrzynka - jest to tak odległe od hasła "porządny klocek" jak deklaracje polityków od ich rzeczywistego postępowania.
No ale naprzód - z tyłu oprócz hdmi znalazł sie coax i wejście na sieć. Z przodu 1 usb. Do tego pilot obowiązkowy bo bez niego tylko autoplay z płyty.
Dobrze i szybko wczytuje płytki CD ale start to sporo hałasu a i podczas pracy trr trr trr trr drażni niewąsko. Przełączanie i szukanie utworów terkocze jakby w srodku zawiadowca zwrotnice kolejową przestawiał. Słychać napęd przy cichym słuchaniu i przede wszystkim to dyskwalifikuje tego szajsunga jako transport CD. W dzień jak słuchałem odrobinę głośniej to trzeba się nad nim nachylić żeby usłyszeć trrr ale powiedzmy sobie wprost - nawet tanie cd z poprzedniego wieku niszczą go cichością i kulturą pracy.
Ale czyta to gówno porysowane płyty przyznać trzeba. Za to z dysku/pendriva jest zupełna cisza - w sumie co by tam miało hałasować?
Tera - jak to brzmi pod zewnętrznym dac'em? Ano dobrze, choć jak zawsze pilnować się trzeba bo po hdmi przy gęstych plikach czekają nas niespodzianki.
Do porównania służył philips CD 830 i BOX TV z zainstalowanym systemem CoreElec – matrix 19.3. Wszystko po spdif na zewnętrzny dac na pcm 1794. Mój dac wyswietla mi tylko info o częstotliwości próbkowania i to zaokrąglając sobie cyferki tj. dla 44,1 wyswietla 44, natomiast nic nie wiem co działo się z głębią bitową bo takiego info mi nie podaje. Matrix przynajmniej wyświetla co podaje ale z tego br nie wiem co się działo z głebią. Poszło trochę różnym plików przy czym pod napęd br zapinałem tylko płyty cd – plików nie wypalałem na innych płytach tylko szły po usb. Zawsze podpinałem obydwa porównywane pliki naraz tak zeby jednym klikiem w dacu przełączyć źródła. Wg mojego widzimisię daje to najlepszy efekt bo jak równo wystartowałem pliki to przełączałem je prawie w tym samym momencie i nie jest to obarczone odstępami w słuchaniu.
Pierwsza rzecz to w szajsungu zdecydowanie lepiej korzystać ze spdif w postaci coax - do 24/96khz wszystko idzie jak trzeba ale na hdmi wszystko powyżej 16/44,1khz jest resamplingowane do 48khz - ot taka wredna androidowa maniera. Ok rozumiem, że trzeba wszystko miksować pod papkę przyswajalną dla TV ale nawet nie ma opcji w sofcie zeby w tym pogrzebać - ogólnie ilość opcji dźwiękowych do ogarnięcia tego bluja sprowadza się do 4 ustawień… Nie ma toto żadnego wyświetlacza - niby płytke cd możemy sterować pilotem bez podglądu, bo wsadzenie jej do napędu odpala autoplay ale przy wpięciu dysku w usb bez podglądu na tv sie nie obejdzie.
No to gramy- jakość 16/44,1khz czy z płyty czy z pliku gra równie dobrze jak np z cd philipsa. Ale w odróżnieniu od filipa mieli hiresy do 24/96khz po coaxie oczywiście. I to zupełnie dobrze. W niczym nie ustępowało to hiresom granym spod matrixa. Co ciekawe mieli nawet 24/192 ale z downmixem do 96khz - niestety każdy resapling jest ze spadkiem jakości, może nie traci na barwie ale spadek przestrzeni i sceny jest jak pomiędzy mp3 320k/bit vs wave czy flac.
Dobrze poradził sobie z dźwiękiem DTS 5.1 z pliku – wyświetlało mi 44 khz – podobnie zresztą jak matrix.
Na koniec dostał DSD ale zgrane do pliku z SACD bo takowych płytek w domu nie posiadam.
Musze powiedzieć, że dobrze to grało pomimo downmixu – dac wyświetlił 88 khz. Zapewne downmix odbił się na przestrzeni ale nie miałem żadnego odniesienia ponieważ podpięcie DSD pod matrixa wypluwa na wyjściu – 8bit/352,8khz a to zdecydowanie za dużo dla mojego daca, który max obsługuje 24/192khz i to tylko po coax (toslink 24/96) i w głośnikach miałem ciszę. Oczywiście matrixa szybko można przeklikać i dostałem na wyjściu 24/192khz i to na pewno najlepsze granie jakie gościło u nie pod strzechą po cyfrze. No ale zawsze jest to również resampling i choć wydaje mi się, że matrix grał lepiej (więcej powietrza) to test nie był jednoczesny bo mam tylko jedno wejście coax do dac i nie mogłem „w locie” przeprowadzić testu. W każdym razie nawet resampling blureja grał zacnie. Nie testowałem grania po dlna w które br jest wyposażony bo pewnie będzie to samo co z usb więc test uznałem za zbyteczny.
Podsumowując – taki br to wg mnie rzecz nie warta uwagi. Za nowy chyba ze 3 stówki trzeba było wywalić a nie wygląda, nie waży, napęd pracuje okrutnie. Do grania z pliku też taka sobie inwestycja bo bez wyświetlacza to qpa i trzeba tv włączać. Co prawda daje radę odtworzyć wszystko co mu podałem ale 24/96 to ściana i wszystko powyżej resampling. Zdecydowanie lepiej kupić za grosze boxa tv na którego wrzucimy wszystkomogącego matrixa i sterujemy wygodnie nim ze smartfona. A że tez nie wyglada… Za to mały i łatwo go schować. Używany z pudełkiem do podebrania spdifa z hdmi i tak wyjdzie taniej od takiego szajsunga. A jak dac wyposażony w wejście usb to ograniczeniem jest tylko kość daca…
I to chyba tyle.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tani blu ray czy warto?

#2

Post autor: grzehu82 »

Arkadyo pisze:
08 sty 2022, 19:39
napęd pracuje okrutnie. Do grania z pliku też taka sobie inwestycja bo bez wyświetlacza to qpa i trzeba tv włączać.
Dzięki za długa i rzeczową recenzję. Miałem szajsunga BD-F6500 i to samo co w twoim opisywanym, słaba korekcja, głośny napęd, flaki odtwarzał, ale ogólnie za głośny do płyt na transport. Teraz mam Sony BDP-S370 i jest już sporo lepiej jeśli chodzi o transport, też czyta SACD, a nawet łyka wypalane SACD-R (ale już flac nie czyta :( ) Do plików lepszy chyba każdy box tv z odpowiednim programem.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Tani blu ray czy warto?

#3

Post autor: zelazny »

grzehu82 pisze:
08 sty 2022, 22:40
Arkadyo pisze:
08 sty 2022, 19:39
napęd pracuje okrutnie. Do grania z pliku też taka sobie inwestycja bo bez wyświetlacza to qpa i trzeba tv włączać.
a nawet łyka wypalane SACD-R
Jakim cudem można wypalić SACD? Chyba DVD-R...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41506
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tani blu ray czy warto?

#4

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:
09 sty 2022, 21:17
Jakim cudem można wypalić SACD? Chyba DVD-R...
Wypalasz zgraną płytę SACD na DVD-R. Bity to bity.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tani blu ray czy warto?

#5

Post autor: grzehu82 »

zelazny pisze:
09 sty 2022, 21:17
łyka wypalane SACD-R
Niektóre modele DVD/Bluray czytające SACD mają taką możliwość z firmowym softem, inne z modyfikowanym.
https://github.com/sacd-ripper/sacd-rip ... le-players.
Są też określone modele odtwarzaczy BD/DVD, które pozwalają takie ripy płyt SACD wykonać. Również z odpowiednio zmodyfikowanym softem, wczesne modele PS3 też mają taką możliwość. Kuriozalnie na tych listach znajduje się sporo modeli odtwarzaczy Sony, które jest twórcą tego formatu (w założeniu nie do kopiowania). :shock:
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Tani blu ray czy warto?

#6

Post autor: Arkadyo »

Wczoraj przytargałem nagrywarkę Sony rdr-hx 900. Fajny klocek chyba ze 6 kilo. Gdyby to czytało warstwę hd w sacd to byłbym wniebowzięty. Ale niestety nie czyta... Szkoda. Ale jako transport działa cudnie, coax, toslink na pokładzie - tylko delikatny szum wentylatora od chłodzenia. Aż z ciekawości podłączyłem się na chwilę pod wyjście analogowe coby obadać jego DAC i kurcze... No takiego grania z dvd to ja jeszcze nie słyszałem.
Będę miał chwilkę to zestawie go z filipem 830 ale żeby porównać analogi trzeba albo wypalić płytki których akurat nie mam albo odpalić panel sterowania po analogu i wykorzystać wbudowane hdd. Niestety przewodu euroscart tez nie mam... Ale się zaopatrzę i chętnie pobawię bo wg danych katalogowych ma to dac 24/192.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tani blu ray czy warto?

#7

Post autor: grzehu82 »

Arkadyo pisze:
10 sty 2022, 08:39
Sony rdr-hx 900
:clap:
Też się kiedyś na to cholerstwo czaiłem, bo na pewno nieźle gra tyle że to nagrywarka DVD (i to nie tania jak była nowa) a nie Bluray, czyli temat trochę inny.
Arkadyo pisze:
10 sty 2022, 08:39
wykorzystać wbudowane hdd
Oj chyba nic poza z niej poza mp3 nie puścisz. No może Wav-y, ale to już by było coś.
Ja czaiłem się na GX-3 lub 7 (chyba to samo bez dysku). Klocki nieźle zbudowane. Trochę zniechęcił mnie problem z laserem (mechanizmem), właściwie jest trudny do dostania.
A czyta toto twoje HX-900 DVD DL wypalane? Bo płytki CD-R czy DVD-R to pewnie spoko idą.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Tani blu ray czy warto?

#8

Post autor: Arkadyo »

grzehu82 pisze:
10 sty 2022, 23:09
Arkadyo pisze:
10 sty 2022, 08:39
Sony rdr-hx 900
:clap:
Też się kiedyś na to cholerstwo czaiłem, bo na pewno nieźle gra tyle że to nagrywarka DVD (i to nie tania jak była nowa) a nie Bluray, czyli temat trochę inny.
Arkadyo pisze:
10 sty 2022, 08:39
wykorzystać wbudowane hdd
Oj chyba nic poza z niej poza mp3 nie puścisz. No może Wav-y, ale to już by było coś.
Ja czaiłem się na GX-3 lub 7 (chyba to samo bez dysku). Klocki nieźle zbudowane. Trochę zniechęcił mnie problem z laserem (mechanizmem), właściwie jest trudny do dostania.
A czyta toto twoje HX-900 DVD DL wypalane? Bo płytki CD-R czy DVD-R to pewnie spoko idą.
No inny temat ale postanowiłem wrzucić tutaj - jak ktoś szuka transportu to będzie miał info jak znalazł :P
Klocek jest naprawdę fajny ale tak jak piszesz - laser padnie to po herbacie.
Mimo to jest ich trochę na rynku i czasem naprawdę w śmiesznej kasie dlatego chce się nim trochę pobawić. Wiesz jako transport do CD, nawet jak czyta tylko CD, to za grosze jakie kosztuje dostajesz naprawdę kozacką maszynę. Poza tym to dobrze gra po analogu, co prawda jeszcze nie zestawiałem ze swoimi osobnymi dacami czy stockowym philipem 830 ale tak na pierwszy rzut ucha, to jak na mój gust, można by się obejść bez osobnego dac - dla kogoś kto zaczyna przygodę z dobrą cyfrą rzecz jest naprawdę godna uwagi. Liczyłem, że łyknie jakieś hi-resy z dvd w formacie pcm i byłby to dodatkowy atut ale wyczytałem w instrukcji serwisowej: "Podczas odtwarzania ścieżek dźwiękowych PCM z częstotliwością 96 kHz częstotliwość próbkowania, sygnały wyjściowe z Gniazdo DIGITAL OUT (OPTICAL lub COAXIAL)są konwertowane na częstotliwość próbkowania 48 kHz".
Wygląda, że softem zepsuli co mogli :). Choc tak jak pisałem wyżej - downmix próbkowania obniża jakość, co nie znaczy, że gra źle.
Niestety nie mam nagranej muzyki na jakiejkolwiek płycie dvd a co dopiero dl - mam tylko trochę różnych CD-R, RW, które kiedyś wypalałem do samochodu i one wszystkie poszły gładko - niektóre były naprawdę sczochrane :).
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tani blu ray czy warto?

#9

Post autor: grzehu82 »

Arkadyo pisze:
11 sty 2022, 08:27
Wiesz jako transport do CD, nawet jak czyta tylko CD, to za grosze jakie kosztuje dostajesz naprawdę kozacką maszyn
Tak, to ciekawy wątek, jeśli dźwiękowo jest jak przypuszczam na poziomie to mamy kolejny ciekawy model do odsłuchu/transportu CD. :D
Mankamentem jest ten szum z wentylatora. Może da się go wymienić na cichszy albo zmniejszy obroty. Wentylator szumi zawsze czy w trybie HDD?
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Tani blu ray czy warto?

#10

Post autor: Arkadyo »

grzehu82 pisze:
11 sty 2022, 18:20
Arkadyo pisze:
11 sty 2022, 08:27
Wiesz jako transport do CD, nawet jak czyta tylko CD, to za grosze jakie kosztuje dostajesz naprawdę kozacką maszyn
Tak, to ciekawy wątek, jeśli dźwiękowo jest jak przypuszczam na poziomie to mamy kolejny ciekawy model do odsłuchu/transportu CD. :D
Mankamentem jest ten szum z wentylatora. Może da się go wymienić na cichszy albo zmniejszy obroty. Wentylator szumi zawsze czy w trybie HDD?
Przy bardzo cichym słuchaniu szum wentyla jest słyszalny ale można wsadzić we wnękę w meblach i nie słyszać choc jak piszesz mozna podłubac przy samym wentylatorze. Niestety narazie pracy hdd nie sprawdzałem bo nie mam przewodów analogowych do video a tak jak przełączę z dvd na hdd guzik na pulpicie to jest to bez wpływu na pracę wentyla. Może pod koniec tygodnia bede miał wiecej czasu to zapodam testy. Narazie mnie przygniotła przebudowa kuchni. Nie wiem jak inne kobiety ale moja jak nie realizuje jakiegoś projektu aranżacyjnego moimi rękami to jest chora... Kurwa jak to chetnie sie wszystko przebudowuje jak wysiłek sprowadza sie tylko do wizyty w sklepie i wybraniu "seta".
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7642
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Tani blu ray czy warto?

#11

Post autor: amrowek »

hm jaki sens nagrywaarkę skoro mozna kupic HK dvd21/25 ewentualnie mini dyska?

blu-ray do audio to średnia przyjemność słuchania , ale za to potem przesiadka na średniej półki Cd i.... jaki skok technologiczny nie wspominając o audio
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tani blu ray czy warto?

#12

Post autor: grzehu82 »

Arkadyo pisze:
11 sty 2022, 20:45
Narazie mnie przygniotła przebudowa kuchni. Nie wiem jak inne kobiety ale moja jak nie realizuje jakiegoś projektu aranżacyjnego moimi rękami to jest chora... Kurwa jak to chetnie sie wszystko przebudowuje jak wysiłek sprowadza sie tylko do wizyty w sklepie i wybraniu "seta".
No cóż w pełni rozumiem, przechodziłem to 2 lata temu...Wizje wizjami, a rzeczywistość bywa, a wręcz zawsze jest brutalna. :roll:
amrowek pisze:
11 sty 2022, 20:56
hm jaki sens nagrywarkę skoro mozna kupic HK dvd21/25
Wcale nie tak łatwo znaleźć (łatwiej nagrywarkę Sony;)
Takie tam dywagacje, testy wykazujące plusy i minusy rozwiązań niskobudżetowych. Szum wentylatora nagrywarki odstrasza :x ale te 5kg szpeju trzyma stabilnie audiofilsko napęd ;) A i tak dźwięk najważniejszy, a nie do czego projektowano sprzęt.
amrowek pisze:
11 sty 2022, 20:56
blu-ray do audio to średnia przyjemność słuchania
Takie tanie bluray rzeczywiście raczej tak, jak widać choćby po naszych doświadczeniach. Ale jakby dało Oppo 205 albo nawet starsze potestować....
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
ODPOWIEDZ