Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#1

Post autor: pan_winyl »

Pozwoliłem sobie zmienić temat wątku. Początkowo dotyczył koncepcji - idei i tego czy warto w to iść. Ale skoro poszedłem i zacząłem rewolucję u siebie w salonie - aż żal nie napisać co odkryłem i co zrobić kiedy już zdecydujemy się na zakup Radioli/Radiogramu/Mid century stereo console.

Wątek dotyczyć będzie tego co zrobiłem, jak i dlaczego, ile mnie to kosztowało i jakie są efekty. Nie ograniczam siętutaj tylko do elektroniki, ale też trochę o stolarce, budowlance :D i designie chyba będzie.

Jako porównania używam mojego poprzedniego zestawu - amplitunera knewood 5400, kolumn arcus ts 500, gramofonu telefunken ts 850 i kilku innych peryferii, które są w tym momencie nie istotne.

To tyle słowem wprowadzenia.


Zaczynamy:

Radiola, radiogram, stereo console (zalezy gdzie mieszkasz) - powiew luksusu, szczyt designu ze styku audio i mebli. Ultymatywna forma centrum multimedialnego z połowy XX w. Były różne, duże i podłużne :d Chyba każda nacja miała swoją. Nasze przemilczę.

Od dawna chodziła mi po głowie idea takiegoż urządzania w salonie - i tak- jako medium podstawowego. Niestety wymagania powodują, że ciężko o coś sensownego dla mnie- ale oto pojawił się rodzynek. Grundig, stereo, lampy.

Pomyślałem - bierzemy. Maiałem jedną zagwozdkę, która mnie męczyła.

Konsola miała służyć jako baza dla całego audio w salonie - czyli zestaw główny.
Oryginalnie znajdował się w niej Perpetuum ebner 1010 i lampowe radio stereo produkcji Silva. Wszystko działające, ale wymagające przeglądu choćby z powodów pożarowych :)

Dodatkwo układy głośnikowe w pojemych wydzielonych skrzyniach, oparte o układ głośnik wysokotonowy 7 cm ekranowany zamknięty + średnio niskotonowy głośnik owalny.

Idea zakładała usunięcie gramfonu Eerpetuum ebner 1010 oraz radia lampowego. W ich miejsce - czy to docelowo czy czasowo, chciałem zamontować jeden z gramofonów które mam (Telefunken lub philips) oraz amplituner (wybór pomiędzy Kenwood 5400 lub JVC SR 201J)

Moja obawa dotyczyła drgań powodowanych przez pracę głośników i tego czy i w jaki sposób wpłyną na pracę gramfonu. Ostatecznie zdecydowałem się na eksperyment o czym niżej.

No i zdjęcia - bez zdjęć nic w internecie nie istnieje, więc relacja zostanie o nie wzbogacona - na start kilka, które zrobiłem po przywiezieniu zestawu do domu.
IMG_20200401_182523.png
IMG_20200401_182535.png
IMG_20200401_160850.png
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2020, 10:29 przez pan_winyl, łącznie zmieniany 2 razy.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#2

Post autor: pan_winyl »

Kontynuując wątek.

Konsola dotarła do domu co prezentują zdjęcia wyżej. Piszę konsola - bo radiole kojarzą się babcinie, no i z produkcją diory jednak. A tutaj? Bauhaus w dobrym wydaniu. Amplituner to konstrukcja marki Silva lampowy oparty o ECC85 ECH81 EBF89 ECC83 EM84 ELL80 EZ80. To w sumie komplet wszystkich lamp. Dość standardowy układ, chasis kilka płytek i skala. Bardzo przypomna mi konstrukcje Loewe Opty z serii Planet stereo.

Gramofon to PE 1010 razem ze zmieniarką. A w zasadzie głównie z nią bo szpindla normalnego nie mam :(

Obudowa to płyta wiórowa fornirowana + drewno bukowe- głównie w ramie, wstawkach otaczających radio i nogi.

Układy głośnikowe dwudrożne, z ekranowanymi magnesami na ciężkich koszach. MID/BAS na owalnym (zawieszenie płócienne) wysokotonowy okrągły. Produkcja - na razie nie znana.

Na warsztat-

Mieszkam w bloku na 4 piętrze a piwnica zawalona szpejami, więc zależało mi na jak najszybszym postawieniu mebla w miejscu docelowym - czyli salonie. Konsola będzie / jest systemem podstawowym, zastepując dotychczasowy (po dostosowaniu) - dotychczas była to komoda z 65 roku a na niej - (Kenwood KA 5400 + KX 500 + DVD + Telefunken TS 850 + Philips 202) x Arcus TS 500.

Ze starego systemy pozostaje wszystko oprócz Telefunkena i Arcusa - które to sprzęty niebawem trafią na sprzedaż.

Po wniesieniu, umyciu, wstepnych pracach stolarskich (nogi, lekkie ubytki etc)., przyszła pora na demontaż. Zanim to zrobiłem uruchomiłem całość. Nie zawiodłem się - ciepłe lampowe brzmienie wzmacniacza, lekko archaiczne ale przyjemne.

Układy głośnikowe - tak jak się spodziewałem grały bardzo poprawnie- oferują nieco za dużo basu, ale to już problem nie do przeskoczenia bez ingerencji. Żeby to zmienić- założona zostanie zwrotnica, dodatkowe wytłumienie i prawdopodobnie doszczelnię komory głośników.

Radio zdemontowałem (niezbędne czyszczenie, wymiana elektrolitów, pomiery itd. na chwilę obecną działa ale jest zagrożeniem pożarowym poziom 9000).

Gramofon z żalem wymontowałem - i on musi przejść pełen serwis - za nim - o ile, trafi do zestawu. (edit prawdopodobnie nie- choć żałuję. Jest nieco zbyt archaiczny).

W miejsce lampowgo chasis zamontowałem Kenwooda 5400 - pasuje jak ulał. Obudowa została - na razie sprawdzam temperaturę i nic nie grzeje się nad wyraz. Reszta urządzeń (Kenwood kx500 i DVD) - pomijając gramofon tafiła do szafeczki w części dolnej.

Gramofon zastąpiłem Philipsem 202 electronic, który zmieścił się idealnie. pomimo pozostawienia w oryginalnej plincie (celowo) pozostało nieco miejsca po bokach a po zdemontowaniu pokrywy, wszystko chowa się w oryginalnej wnęce. Plinta pozostała ponieważ w niej i z nią, gramofon ma bardzo dobre resorowanie, dzięki pływającemu zawieszeniu drgania powodowane pracą układów głosnikowych nie są aż tak zauważalne, niemniej całość wymaga poprawy i dalszych prac rozwojowych - o tym kiedy indziej :ugeek:

Największym wyzwaniem - na razie - było połączenie wszystkiego i ukrycie kabli - nad typ nadal pracuję :)

Amplituner podłączyłem pod kolumny wbudowane za pomocą oryginalnych przewodów (nowe kable dotrą dziś/jutro)

Odpaliłem - miód. Stan Kenton brzmi jak powinien - wreszcie. Massive Attack jest ok, ale brakuję nieco sceny.

Oczywiście na obecnym zestawie głośnikowym daleko nie zajadę- dołożony zostanie minimum jeden - Telefunken L55 na sufit i prawdopodobnie drugi - kolumny podłogowe - tutaj jeszcze nie zdecydowałem.

Jak wspomiałem wcześniej - brzmienie - z epoki. Ciepłe, niski bas ale na samym dole niestety lejący, konsola ma raczej z obecnymi zestawami głośnikowymi małą scenę. Stereofonia jest (8/10).

Co mnie czeka:

1. Nowe okablowanie zestawów głośnikowych
2. Nowe zwrotnice zestawów głośnikowych
3. Wytłumienie/ uszczelnienie zestawów głośnikowych
4. Podwieszenie pod sufitem dodatkowych kolumn
5. Nowe kolumny podłogowe - w przyszłości
5. Drobne prace stolarskie (konfekcja)
6. Remont Perpetum Enbeenra i radia lampowego (pierwszy raczej wróci do zestawu- drugi może na półkę obok)

Chętnych zapraszam do pytań.
IMG_20200402_211806 (1).png
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2020, 10:29 przez pan_winyl, łącznie zmieniany 1 raz.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#3

Post autor: pan_winyl »

Minęło kilka dni od mojej ostatniej edycji wątku.

Zmieniło się - wizualnie- nie wiele. I o to chyba głównie chodzi w tych sprzętach - mieszasz, zmieniasz, a na zewnątrz jak było tak jest :D

Na pierwszy ogień poszły ustroje głośnikowe. Trudno mówić o kolumnach a pisanie o głośnikach też jakoś mi nie leży - więc ustroje. Tak jak wspominałem wyżej oparte są o dwa przetworniki nisko- średnio tonowy i wysokotonowy. Głośniki sa ciężkie, zawieszenia papierowe. Nisko/średniotonowy owalny. Wysokotonowy w w obudowie zamkniętej. Rezystencja jednego zestawu 4,5 ohm. Moc nie podana ;/ dalej szukam żeyb lepiej zaprojektować zwrotnicę. Producent Irel Alnico. Niestety podczas prac nie miałem głowy do robienia zdjęć, na szczęście znalazłem je w internecie :D
s-l1600.jpg
Dla ciekawych co to za firma odsyłam do wikipedii niestety włoskiej :( https://it.wikipedia.org/wiki/Industrie ... che_Liguri

Jak widać na obazku brak zwrotnic- i u mnie było tak samo. Głośniki spięte ze sobą przez malutki kondensatr foliowy 5uf, pracujący głównie jako zabezpieczenie dla gwizdka. Co ciekawe - oryginalnie głośniki nisko/średniotonowe wpięte w przeciwfazie.

Decyzja była prosta - wyciągnąć, wymienić podkładki pod głośnikami nisko/średniotonowymi (guma była twarda i kurszyła się), wymienić okablowanie, włożyć zwrotnicę (na ten czas) i poczynić eksperyment z wytłumieniem.

Same obudowy kolumn są oczywiście zintegrowane z meblem. Tylna, odkręcana ścianka, ma dwa duuuże otwory, szczelność jest więc kwestią umowną.
Tą cześć na razie pozostawię, bo jeszcze nie podjąłem decyzji :)

Po wymianie oringów pod głośnikami przylutowałem nowe okablowanie- 1,5 mm Prolink OFC - wystarczy. Założyłem zwrotnicę oryginalnie liczoną na 100 W mocy fp 4,1 kHz z nachyleniem 12 db. Ale liczona była pod nieco inne zestawy więc... na tę chwilę eksperyment :) a że leżały w szufladzie już dawno (owoc jakiegoś konkursu i nudy :D) nic jej się nie stanie.

Dodatkowo wymieniłem kabel zwrotnica - amplituner - bo i on nie był zbyt solidny. To znaczy- przewody w tej konsoli wyglałi jak te które spotykam w podobnych konstrukcjach lapowych z epoki. Cienkie, sztywne, zazwyczaj z jednym drutem w koszulce - srebrne/ czy jakaś tam pochodna. Wymiana na współczesną miedź, oprócz efektu psychologicznego, na pewno poprawia pracę z takim kablem- bo jest elastyczny i lepiej się układa :D, ale zmenia tez brzmienie. Ja to słyszę ;/ ale może powinienem przestać słuchac kabli. Obecnie grają wygrzane już dawno Klotz audio 2x2,5 mm OFC. Ze względu na terminale w moim kenwoodzie zakończone szpilkami :) od prolinka.

Po uruchomieniu efekt udało się usłyszeć od razu- bas już nie dudni, wysokie tony czyste. Stereofonia poprawiła się - podejrzewam że duzo dało też podłączenie głośników normalnie a nie w przeciwfazie.

Kolejnym elementem było wytłumienie. Zdecydowałem się na jeden akrusz gąbki piramidki, która została mi poinnym projekcie. Efekt- dalsza poprawa basu. Teraz doszedłem do punktowego basu i zastanawiam się nad tym czy doszczelniać jeszcze obudowy. Pewnie na razi nie będę tego ruszał.

Po zamknięciu obudowy przyszedł czas na włożenie amplitunera na swoje miejsce. Temat poszedł bez problemu i kilka dni byl spokój. Okazało się jednak że gramofon jednak nie leży idealnie i musiałem dołożyć mu "podparcie" zrobione z 4 wypoziomowanych wkrętów na których lezy stabilnie. Takie uniesienie dało miejsce na kable chowające się w meblu, wyeliminowało też część przydźwięku generownego przez trafo gramofonu. W tym temacie czeka mnie jeszcze dodanie maty wygłuszającej pod gramofon - wybór padł na matę do wygłuszania wnętrz samochodów. Jej zadanie ma polegać na wytłumieniu wszystkiego co idzie spod gramofonu - czyli z przedziału gdzie znajduje się obudowa ustroju głośnikowego.

Podczas daleszego użytkowania zauważyłem że niestety amplituner jest głębszy niż poprzednie radio, więc kable wystają brzydko za obudowę. Aby to wyeliminować postanowiłem zbudować osłonę z drewna w formie otwartej skrzynki, zamontowaną wokół sekcji gdzie znajdują się kable. Ciągle zastanawiam się nad tym jak ukryć ich nadwyżkę, ale to już temat na inny czas. Maskownica zostanie wykończona bejcą orzechową i lakierem matowym, przez co będzie pasować do innych eleementów drewnianych.

Po kilku dniach przyszedł czas na podwiesznie pod sufitem kolumn telefunken l55, które od dłuższego czasu szukały swojego miejsca w mieszkaniu. Ideą stojącą za tym jest poszerzenie sceny oraz ogranicznie mocy zestawu wbudowanego w konsole. Poprzez dodanie drugiego zestawu obcinamy moc idącą na pierwszy a inna charakterystyka kolumn w połączeniu ze specyficznym ułożeniem - podwieszeniem pod sufitem, powinna poszerzyć scenę i poprawić stereofonię.

Oczywiście trzeba pamiętać o 2 rzeczach- pierwsza dotyczny mojeo amplitunera, ale może tez któregoś z waszych - odkryłem to przypadkiem, ale w moim amplitunerze mam opcję podpięcia 3 par kolumn (a, b i c) z czego mogę uruchamiać je po dwie pary kolumn wspólnie (a+b i i a+c) Istotne jest tutaj podłaczenie ich we właściwy sposób- para a jest parą master (z języka dysków twardych :) pary kolejne to slave. Mając to na uwadze łatwo dobrać jak wszystko ma być podłączone i na której parze kolumn bazujemy, a która jedynie supportuje. Druga kwestia dotyczy podpięcia kolumn na przemiennie. Używając trybu a+b lub a+c para a pracuje tak jak została podłączona - czyli kana ł prawy to prawy a kanał lewy to lewy :) kiedy jednak użyjemy trybu a+b lub a+c para b/c działa odwrotnie. Podejrzewam że miało to za zadanie pomóc jeśli chcemy sobie zrobić quasi quadro. W moim przypadku kolumny są w jednej pionowej linii i mają stanowić swoje uzupełnienie- dlatego musiałem je podłączyć tak by kanały grały odpowiednio po prawej i po lewej stronie.

Zdjęcia niebawem - może w watku dotyczącym kolekcji sprzętowych :)

Podsumowanie:

Koszt prac stolarskich - 50 zł
Koszt okablowania, części zwrtonicy i konektorów - 110 zł
Koszt konsoli - w moim przypadku 200 zł - ceny wachają się od 100 do 2000 zł w zależności od stanu.

Podsumowanie efektu.

Od półtora roku szukałem mebla, który miał zastąpić dotychczasowe samoróbki. Znalezienie go w budżecie i wymiarach wydawało się niemożliwe. Zwiększałem budżet, łaziłem po stolarzach i nic. I werszcie się udało trafić - za darmo prawie biorąc pod uwagę jaki budżet zakładałem. Idealny wymiar, idelany design.

Dodatkowo zawsze pociągał mnie ten styl, dlatego podwójnie się cieszę.

Brzmienie- na początku byłem średnio zadowolony. Przesiadka z arcusów była największą moją obawą i była regresem, do czasu aż wymieniłem okablowanie i dokonałem wspomnianych modyfikacji. Prawdziwym lifechangerem były jednak Telefunkeny pod sufitem. Scena jest teraz od podłogi do sufitu- niesłychanie selektywnie i dokładnie to gra. Nie mam problemu z lokalizacją instrumentów, bas jest bardzo przyjemny tam gdzie ma być punktowy jest. Tam gdzie ma zejść nisko - o dziwo schodzi lepiej niż arcusy.

Drugą obawą był regres telefunen>philips. O dziwo znów- jest lepiej, jednak Mk II 400 która gra z philipsem brzmi cieplej i głębiej niż at95 która wisiała w telefunkenie. Tak że ten- rozwód przebiegł bardzo dobrze.

Oprócz tych czynników ważnym jest też dodatkowe miejsce na płyty winylowe, które zyskałem w konsoli.

Jeśli nie przeraża was design- polecam. Zdecydowanie. Wątek pozostawiam otwarty na ew .pytania, a w następnym wpisie napiszę co nieco o remoncie chasis lampowego i starego radia- które choć nie wróci w oryginalne miejsce, znajdzie się niedaleko jako element dekoracyjny :) (na razie)

CDN.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#4

Post autor: olsza84 »

Fajnie :) Gratulacje wariacie :)
pan_winyl pisze:
26 mar 2020, 13:10
Perpetuum ebner 1010 i
To jest PE 2001. Trochę szkoda, że wyleciał ale rozumiem ;) Tak mało ich na forum. Pewnie w ogóle. Choć można było by tam lepszego PE wstawić, nawet o takich samych wymiarach.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#5

Post autor: pan_winyl »

No tak, gdyby miał Ci on opcję montażu jakiejkolwiek cywilizowanej wkładki - to Panie... a tak, frezarka z tego :( Ładny jest niesamowicie ale niestety zwierzak. Nie oznacza że go wyrzucam - o co to to nie. Jest w trakcie remontu. Nie zdecydowałem co z nim zrobię. Kusi mnie żeby tam wrzucić PE szukam. Ew Elac, ale te w dobrych cenach nie występują w przyrodzie naturalnie ;)

Philips akurat wpasował się w lukę, więc niech żyje Philips- ale nie znaczy to że tam zostanie.
To jest PE 2001
Zatem wystepował pod dwiema nazwami - ba na dowód mam wszak do niego kartę gwarancyjną i instrukcję :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#6

Post autor: olsza84 »

pan_winyl pisze:
22 kwie 2020, 13:21
No tak, gdyby miał Ci on opcję montażu jakiejkolwiek cywilizowanej wkładki - to Panie... a tak, frezarka z tego Ładny jest niesamowicie ale niestety zwierzak.
No cóż, do wkładek wysoko naciskowych raczej. Tych samych rozmiarów jest, z tego co widzę PE 2018 i to już jest klasa wyżej albo i nawet 2 klasy.
pan_winyl pisze:
22 kwie 2020, 13:21
Jest w trakcie remontu.
I jak idzie? Jak wrażenia?
pan_winyl pisze:
22 kwie 2020, 13:21
Kusi mnie żeby tam wrzucić PE szukam. Ew Elac, ale te w dobrych cenach nie występują w przyrodzie naturalnie
Ja ciągle jestem zawalony Dualami ale też już z chęcią bym się zabrał za swoje PE. Elaca też mam - takiego z najwyżej półki w tamtych czasach. PE zresztą też. Ale kurcze czasu brak :)
pan_winyl pisze:
22 kwie 2020, 13:21
Zatem wystepował pod dwiema nazwami - ba na dowód mam wszak do niego kartę gwarancyjną i instrukcję
Daj jakieś zdjęcie bom ciekaw :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#7

Post autor: pan_winyl »

olsza84 pisze:
22 kwie 2020, 13:39
Daj jakieś zdjęcie bom ciekaw
Zeskanuję całą i wrzucę tutaj, jak i pewnie schemat chasis- gdyby ktoś kiedyś szukał.
I jak idzie? Jak wrażenia?
Bardzo przyjemny- spodziewałem się wrażeń podobnych do remontu duala 1254 ale jednak tamten to samplasik prz tym PE. Na razie rozłożony w 20% :) boję się efektu bo przed operacją działał wcale nie najgorzej (pomijając okazjonalnie wariująca automatykę). W ogóle jest w zasakująco dobrym stanie. Tak samo amplituner. Jak tylko trochę się odgrzebię i skończę konsolę (tematy stolarskie) wrzucę garść zdjęć, bo to jednak jest wdzięczny temat.

Patrzyłem teraz na allegro ale nie widzę PE żadnego interesującego - będzie trzeba szukać po frazie telefunken zatem :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#8

Post autor: pan_winyl »

Maleńki edit :) od wczoraj zmieniłem jedną rzecz - gramofon postawiłem na kołkach do mocowania półek w szafkach :D okazuje się że sprawdzają się rewelacyjnie jesli chodzi o poziomowanie (dzięki temu że każdy ma tą samą długość ponad półką po włożeniu ich we wcześniej nawiercone otwory. Dodatkowo, podejrzewam że realizują z powodzeniem to co kolce za parę złotych sztuka :geek: wszak działają na tej samej zasadzie. Czy się poprawiło? A i owszem. Przydźwięk z trafo jest zdecydowanie mniejszy, bo wibracje już nie przenoszą się na mebel, który jest pudłem rezonansowym.

Dodatkowo zauważyłem że po wymianie kabli jakość basu znacząco się poprawiła. Wysokie tony <> nie mam na razie zdania- zalezy czego się słucha.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#9

Post autor: pan_winyl »

Pytanie taktyczne z serii - nudzi mu się.

Dziś zacząłem czytać serwisówkę oryginalnego radia z konsoli. Nie dość że nie ma biedy - jest opcja podłączenia 4 kolumn, do tego podobno ma 60 w na kanał. Nie jest to też taka arhcaiczna konsturkcja - co prawda lampy ale ARC jest, korekcja jest i pełne stereo jest.

Na moim miejscu poszlibyście w ten temat? Czy zostali przy tranzystorowym kenwodzie?

PS. Remont lampy trwa - dlatego o niej pisze. W sumie aktualnie pozostała kosmetyka. O dziwo nie było tak dużo roboty. Ot zacięte skale i kondensatory nastwane. Radio nie rozstroiło się i w sumie działa jak należy.

PS. 2 Remont PE stanął w miejscu- tzn. Po uruchomieniu (wyczyszczenie, przesmarowanie itd) działa jak chciał producent, więc po spakowaniu w karton poszedł na półkę. Nie wróci do zestawu z wyżej wymienionych przyczyn. Poszukiwania innego PE na razie ciągle są fiaskiem. W międzyczasie pojawił się Elac, pod któego wyciąłem nieco większy otwór. Jako że Elac jest w sumie bardzo fajnym zwierzakiem, a żadnego PE/ Telefunkena nie widać, raczej na razie zostanie.

PS 3. zdjęcia niebawem. Pomijając ciągły problem z kablami - chyba wszystko gotowe i wreszcie po 9 latach na formu przestaje wstydzić się swojego zestawu :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#10

Post autor: zbyszek1982 »

pan_winyl pisze:
28 mar 2021, 21:58
wreszcie po 9 latach na formu przestaje wstydzić się swojego zestawu
Żaden zestaw nie jest powodem do wstydu. Ma się Tobie podobać i tyle.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#11

Post autor: pan_winyl »

zbyszek1982 pisze:
29 mar 2021, 09:21
Żaden zestaw nie jest powodem do wstydu. Ma się Tobie podobać i tyle.
Chyba że jak ja jesteś estetą / perfekcjonistą. Wtedy razi Cię to do takiego stopnia, że do czasu uzyskania efektu jaki zakładasz aż źle Ci się tego słucha (co jest oczywiście kuriozalne biorąc pod uwagę fakt, że słucha się częściej uszami a nie oczami :D)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#12

Post autor: zbyszek1982 »

pan_winyl pisze:
29 mar 2021, 15:13
Chyba że jak ja jesteś estetą / perfekcjonistą. Wtedy razi Cię to do takiego stopnia, że do czasu uzyskania efektu jaki zakładasz aż źle Ci się tego słucha
Identyfikuję się z tym stwierdzeniem w 100% :D
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#13

Post autor: pan_winyl »

zbyszek1982 pisze:
29 mar 2021, 15:14
Identyfikuję się z tym stwierdzeniem w 100%
ano widzisz. To moż nie tyle wstyd co takie upierdliwe niezadowolenie :D ale idzie ku końcowi. Muszę wywalić korektor (który mi nie podszedł z wielu powodów, dokończyć pułapkę basową obok konsoli i posprzątać kable - wtedy będzie ok. Jeszcze tylko światło dobre i zdjęcie będzie.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Mid century stereo console - Radio Silva czyli salon na warsztacie

#14

Post autor: zbyszek1982 »

pan_winyl pisze:
29 mar 2021, 15:19
Jeszcze tylko światło dobre i zdjęcie będzie.
:dance:
ODPOWIEDZ