Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#1

Post autor: pan_winyl »

Hej, chyba nie ma wątku, wyszukiwarka nie pomogła mi w tym temacie :/

Jak wiadomo używam amplitunera Kenwood KR 5400. Świetny sprzęt, zwłaszcza pod kątem przedwzmacniacza- leży mi jego praca i brzmienie, ale niestety jest pewne ale.

Ale polega na działaniu tunera, a raczej problemie z nim. Mam nieodparte wrażenie że tuner w moim ampli nie działa tak jak powinien. Sygnał rzadko przekracza 3 na 5 stopniowej skali, po odpięciu anteny sygnału nie ma wcale. Używam anteny wewnętrznej 75 ohm, podpiętej odpowiednio, która nawet stojąc na oknie nie daje oczekiwanego rezultatu. Czy recap w obrębie modułu FM, może cokolwiek zmienić? Czy powinienem szukać jakiegoś wzmacniacza sygnału? Czy ktoś już miał podobny problem z innym amplitunerem?

Dodatkowo zastanawiam się nad pełnym recapem amplitunera. Słyszę lekki szum, który oczywiście wzmaga się waz z wzmocnieniem. Szum na poziomie najwyższym przypomina szum kasety magnetofonowej. Do połowy skali wzmocnienia nie jest bardzo wyraźny, ale im dalej w las...

Jak żyć?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#2

Post autor: chudy_b »

Z recapem w obrębie FM to bym się wstrzymał. Tam i tak nie ma za dużo elektrolitów. Obawiałbym się kompletnego rozstrojenia tunera. Mozna to zrobić, ale z głową.

Na niską czułość powinno pomóc dostrojenie głowicy. No ale tu także trzeba robić to z głową. Kręcenie na oślep pośle tuner do piachu. Trudno będzie to potem ponownie zestroić bez przyrządów.

Masz serwisówkę? Znalazłem na szybko tylko jakiś schemat.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#3

Post autor: pan_winyl »

Serwisówki nie mam- ale poszukam. A te szumy? Wymiana kondensatorów filtrujących? Może pomoże czy nic z tym nie zrobię?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#4

Post autor: chudy_b »

pan_winyl pisze:
20 lut 2018, 13:55
Wymiana kondensatorów filtrujących?
Raczej to nie pomoże. Wg mnie szumią tranzystory. Po prostu w latach 70 były dostępne takie jakie były. Można by szukać współczesnych niskoszumnych zamienników, ale to znowu grubsza jazda. Oczywiście recap wzmacniacza (nie tunera) możesz zrobić. To jest w miarę bezpieczne o ile pracujesz uważnie. Może poprawić się brzmienie.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#5

Post autor: olsza84 »

Coś tam szumieć zawsze będzie. Założę się, że mój NAD szumi bardziej od Twojego Kena. Tylko co z tego jak na godzinie 9 zaczyna się lekki szum a jak włączę muzykę to jest taki power, że żeby się porozumieć to już trzeba krzyczeć raczej ;) Pewnie na Phono bardziej Ci szumi?
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#6

Post autor: pan_winyl »

olsza84 pisze:
20 lut 2018, 14:56
Pewnie na Phono bardziej Ci szumi?
No raczej ;]

Ale tutaj obawiam się że dałem nieco *upy przy wymianie kabla :P bo szumy to mały pikuś przy wyłapywaniu każdego nawet delikatnego puknięcia w obudowę gramofonu :/ a lutować mi się ostatnio nie chce ;/
To jest w miarę bezpieczne o ile pracujesz uważnie. Może poprawić się brzmienie.
Do tej pory zrobiłem - co już opisywałem w wątku osobny recap całej sekcji wokół przekaźnika, dzięki czemu Ken nadal gra. Teraz kusi mnie reszta. Temat z tunerem faktycznie odpuszczę, i skłaniam się ku wypróbowaniu wzmacniacza antenowego i anteny zewnętrznej - co prawda znów przez pół mieszkania będę ciągnął kabel no ale ... (bo już jeden antenowy przez cały salon idzie :/)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7596
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#7

Post autor: amrowek »

W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#8

Post autor: chudy_b »

pan_winyl pisze:
20 lut 2018, 20:06
recap całej sekcji wokół przekaźnika
To pewnie sekcja protecta. Na brzmienie bez wpływu.
pan_winyl pisze:
20 lut 2018, 20:06
Teraz kusi mnie reszta.
Słusznie. Jak już masz wprawę to pójdzie łatwo.
pan_winyl pisze:
20 lut 2018, 20:06
skłaniam się ku wypróbowaniu wzmacniacza antenowego
Bez sensu. Wzmocnisz głównie szumy. Przerabiałem.
pan_winyl pisze:
20 lut 2018, 20:06
anteny zewnętrznej
To już prędzej.

Poszukaj w sieci filmów o strojeniu tunerów. Nie musi być Twój Kenwood. Chodzi o złapanie zasady. Da się to zrobić niemal na ucho. Efekty mogą być spektakularne. Ja robiłem to do tej pory tylko raz. Czułość niby sprawnego tunera poprawiłem 3 krotnie.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7596
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#9

Post autor: amrowek »

To co zyskasz na antenie zewnętrznej stracisz na przewodzie, a jak jeszcze nie daj załapiesz się na pętle masy to dopiero będziesz mial szum :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#10

Post autor: metallsnow »

Ja z serwisówką ustawiłem technicsa sa 5270k. Trochę mi to zajęło ale efekt był całkiem dobry. A na płytce nie masz opisanego co do czego jest?
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
aldek
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2018, 19:08

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#11

Post autor: aldek »

1. W internecie na stronie: http://old.radiopolska.pl/wykaz/pokaz_stacja.php?pid=7
znajdujesz bliski sobie nadajnik. Ważna jest moc, i modulacja. Dużo Ci to wyjaśni.

2. w castoramie czy innym markecie kupujesz dwie metrowe rurki aluminiowe. Po jakieś 2 złote. Takie cienkie.
Obie przycinasz wg wzoru na całkowitą długość dipola: L = ( 300/100 * 0.95 ) / 2. Dla Dwójki pod Warszawą wychodzi 136 cm. Dzielisz to przez dwa, i masz długość jednej rurki (68 cm). Możesz też podstawić do wzoru środek pasma, czyli 98 MHz, wtedy dostaniesz dość uniwersalną antenę.

3. Obie przycięte rurki łączysz wciskając w oba ich końce kawałek jakiegoś patyka-izolatora. Ja użyłem zastruganego drewienka od pałaszowania sushi, ale może to być cokolwiek innego - np. bierka. Byleby siedziało ciasno. Zostaw jakieś 5 cm (nie więcej) między ramionami. Na oba ramiona naciągnij dwa kawałki (po jakieś 3 cm) rurki termokurczliwej. Użyjesz ich do zamocowania przewodu koncentrycznego 75 ohm.

4. Kabel koncentryczny 75 ohm weź dobry. Mi się sprawdza televes. Złącze (sprawdź w tunerze, czy masz męskie czy żeńskie) też muszą być dobre, nie jakieś audiofilskie, ale też nie jakieś zakręcane kompresyjne beleco. Ja mogę polecić televes po jakieś 3 zł sztuka. Jak już masz ten kabel, to oplot podkładasz pod jedną rurkę na jego końcu (tym przy połączeniu obu rurek), a żyłę sygnałową pod drugą opaskę. Opalasz zapalniczką, by rurki się obkurczyły, zapewnią w ten sposób styk z dwoma ramionami anteny.

5. W zależności, czy w tabeli z linku o stacjach Twój nadajnik ma modulację V albo H, ustawiasz w pokoju antenę. Fajniej, by była to modulacja V, bo wtedy antenę stawiasz na sztorc (odchodzi szukanie kierunku). U mnie taka antena jest za szafą, przy ścianie na strychu. Dość istotne jest, by kabel przez jakieś 15 cm odchodził od anteny prostopadle, a nie równolegle.

6. Efekt? Dwójka, która ma generalnie fatalny nadajnik, 35 km od niego daje mi (tuner Saba MT-201) sygnał 8,5 na 10.

Dopiero jak taka antena Ci nie pomoże, pomyśl o przestrajaniu tunera, albo bardziej skomplikowanych instalacjach antenowych.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#12

Post autor: pan_winyl »

metallsnow pisze:
20 lut 2018, 20:38
A na płytce nie masz opisanego co do czego jest?
Niestety nie - poza opisem która płytka od czego, nie ma nic ;/
Bez sensu. Wzmocnisz głównie szumy. Przerabiałem.
Dzięki :) zaoszczędziłeś mi właśnie pewnie trochę nerwów i czasu.
aldek pisze:
20 lut 2018, 21:53
(sprawdź w tunerze, czy masz męskie czy żeńskie) też muszą być dobre, nie jakieś audiofilskie, ale też nie jakieś zakręcane kompresyjne beleco.
No niestety - mamy lata 70 i jako złącze w amplitunerze służą mi dwa zakręcane terminale, choć pewnie śrubki sa tutaj lepszym określeniem.

Pytanie- mam opcję anteny 300 hm i 75 ohm, czy wybór wpłynie jakkolwiek na odbiór?

Czy do takiego dipola o którym piszesz symetyzator jest zbędny?

Miałem do tej pory antenę zrobioną w sposób jaki opisujesz, ale z kabla dwużyłowego (antenowego) i szału nie było. Kusi mnie wywalenie anteny na balkon, bo podejrzewam że tak jak w tv efekt będzie kosmiczny.

Wydaje mi się że głównym problemem jest to że amplituner stoi dokładnie w środku mieszkania a więc i środku bloku- co negatywnie wpływa na jakikolwiek kontakt z falami radiowymi :/ i nie pomoże nawet ostatnie piętro.
Poszukaj w sieci filmów o strojeniu tunerów. Nie musi być Twój Kenwood. Chodzi o złapanie zasady. Da się to zrobić niemal na ucho
tego trochę się boję- bo nuż rozreguluję cały tuner i będzie po zawodach :/
Teraz kusi mnie reszta.
Słusznie. Jak już masz wprawę to pójdzie łatwo.
Czyli spisuje co potrzebuje i rozgrzewam lutownicę :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
aldek
Posty: 12
Rejestracja: 26 sty 2018, 19:08

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#13

Post autor: aldek »

ten dipol, na który przepis Ci podałem, ma 75 ohm. Nie potrzeba symetryzatora.
To, że masz śrubki, to nawet lepiej, jeden element odpada.

Antena z kabla to nie to samo, jednak, ważna jest współosiowość tych dwóch ramion dipola, no i symetryczny wymiar.
Żadna z pokojowych anten z allegro nie da lepszego sygnału od tej na którą przepis Ci podałem, praw fizyki nie przeskoczysz, ale w sumie, w świecie audio nie takie cuda już ludzie usłyszeli, więc kto wie :-)
Pamiętaj też o przeklętej, różnej polaryzacji sygnałów FM w Polsce. Część stacji nadaje V, część H, więc najlepiej to jednak mieć dwa gniazda w tunerze i dwie anteny, ale takie tunery to tanie nie są, niestety, ludzie wiedzą, co dobre.

Niemniej, jak już się nastawiłeś na kupno jakiejś anteny, to wybierz 75 ohm - kabel w ekranującym oplocie to w bloku lepsze rozwiązanie, bo to przecież jest wielki tygiel sygnałów radiowych. Ale uważaj - większość sprzedawanych anten to ma 300 ohm, tylko wstawiony jest symetryzator. Co tłumi sygnał trochę, rzecz jasna, ale kto by się tam w tych Chinach takimi rzeczami przejmował.

A, i wywalenie anteny na balkon sprawi cuda. Chyba, że vis-a-vis jest inny blok :-)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#14

Post autor: pan_winyl »

Jak wspominałem teoretycznie mam dwa gniazda - 75 i 300 ohm. Więc mógłbym wywiesić krzyż na balkonie :)

Może rzeczywiście spróbuję z Twoim przepisem. Antena z allegro, która polecił amrowek już jest i właśnie cudów nie robi :/
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7596
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Kenwood KR 5400 - FM i inne problemy

#15

Post autor: amrowek »

pan_winyl pisze:
21 lut 2018, 14:31
Jak wspominałem teoretycznie mam dwa gniazda - 75 i 300 ohm. Więc mógłbym wywiesić krzyż na balkonie :)

Może rzeczywiście spróbuję z Twoim przepisem. Antena z allegro, która polecił amrowek już jest i właśnie cudów nie robi :/
a która ?

ta z samego przewodu płaską w okno wkleiłem i jest ok. LUXMan i nie tylko on na fullu jedzie :D
ta druga mam na parterze za TV i tez ok
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
ODPOWIEDZ