Przejściówka z 2xCinch na Din5 - Radmor

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Przejściówka z 2xCinch na Din5 - Radmor

#1

Post autor: harobike »

Witam,
Mam pewną zagwozdkę natury elektronicznej:
Kupiony przeze mnie Dual 621 ma już wymieniony oryginalny kabel Din na grube kable sygnałowe z Cinchami. Nie ma jednak oddzielnego wyprowadzenia masy. W takim razie rozumiem, że na bolcach Cincha mam kanał lewy i prawy, a na kołnierzu masę kanałów, ramienia itd razem? Prawdopodobnie tak, nie zaglądałem do środka gramofonu i trochę też nie chcę, żeby przypadkiem czegoś nie zepsuć, a wygląda jak nowy ;)
Problem pojawia się z podłączeniem do wzmacniacza, ponieważ jest to stary, od zawsze będący w rodzinie, Radmor 5102-TE. No i niestety Radmor ma podłączenie DIN5. Niestety również nie mam pojęcia na czym polega zmasowanie w tymże sprzęcie, ponieważ nie ma trzeciego bolca we wtyczce sieciowej, nie ma też żadnych zacisków do masy z tyłu wzmacniacza.
Kupiłem już kable sygnałowe, dwie wtyczki żeńskie Cinch i wtyczkę Din i chcę zlutować sobie przejściówkę, żeby móc podłączyć się pod Radmora, ale pojawia się pytanie:
Czy masę z obu cinchy powinienem podłączyć pod "2" nóżkę DIN? Bo chyba "2" jest masą kanałów w DIN. Ale DIN ma jeszcze kołnierz.. Czy "2" powinno być połączone z kołnierzem też? Czy kołnierz powinien być połączony z masą ramienia i obudowy gramofonu, która powinna być odseparowana i wyprowadzona oddzielnie?
Proszę o pomoc w zrozumieniu ;)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Przejściówka z 2xCinch na Din5 - Radmor

#2

Post autor: chudy_b »

harobike pisze:Niestety również nie mam pojęcia na czym polega zmasowanie w tymże sprzęcie, ponieważ nie ma trzeciego bolca we wtyczce sieciowej,
Tu nie chodzi o uziemienie, tylko o połączenie mas gramofonu i wzmacniacza. Wtyczka nie musi mieć bolca.
harobike pisze:nie ma też żadnych zacisków do masy z tyłu wzmacniacza
No nie ma. Zawsze można wykorzystać jakąś śrubkę obudowy.
harobike pisze:Czy masę z obu cinchy powinienem podłączyć pod "2" nóżkę DIN?
Zależy jak numerować. Masa jest na środkowym pinie. Podłącz tam obydwie masy z przewodów.
harobike pisze:Ale DIN ma jeszcze kołnierz..
W Radmorze kołnierz i tak jest chyba połączony z masą, więc dodatkowe lutowanie we wtyczce raczej nie jest konieczne.
harobike pisze:Czy kołnierz powinien być połączony z masą ramienia i obudowy gramofonu, która powinna być odseparowana i wyprowadzona oddzielnie?
To już zupełnie inna historia. Musiałbyś zajrzeć jak jest zrobione w gramofonie i ewentualnie rozdzielić masy wkładki od masy gramofonu. Wtedy też masę gramofonu musisz wyprowadzić oddzielnym przewodem i połączyć z masą wzmacniacza.
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Przejściówka z 2xCinch na Din5 - Radmor

#3

Post autor: harobike »

Dzięki wielkie za pomoc. Zapytam jeszcze dodatkowo: Czy nierozdzielanie masy wkładki od masy gramofonu i podłączanie wszystkiego pod jedną masę, kołnierze, środkowy pin, wszystko w jedno - czy takie postępowanie skończy się niepożądanymi dźwiękami w głośnikach, czy często tak się robi i wcale to nie oznacza że będzie coś źle?
Zastanawiam się po prostu czy już teraz powinienem otworzyć gramofon i rozdzielić masy wyprowadzając dodatkowy przewód, czy uruchomić sprzęt na razie z jedną masą i mieć nadzieję, że będzie dobrze?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Przejściówka z 2xCinch na Din5 - Radmor

#4

Post autor: chudy_b »

harobike pisze: Czy nierozdzielanie masy wkładki od masy gramofonu i podłączanie wszystkiego pod jedną masę, kołnierze, środkowy pin, wszystko w jedno - czy takie postępowanie skończy się niepożądanymi dźwiękami w głośnikach, czy często tak się robi i wcale to nie oznacza że będzie coś źle?
Wszystkie polskie gramofony tak miały zrobione i grały całkiem nieźle. Wiele zachodnich też. Rozdzielenie mas wkładki i gramofonu trzeba traktować jako ulepszenie. Nie konieczne, ale pożądane.
harobike pisze:Zastanawiam się po prostu czy już teraz powinienem otworzyć gramofon i rozdzielić masy wyprowadzając dodatkowy przewód, czy uruchomić sprzęt na razie z jedną masą i mieć nadzieję, że będzie dobrze?
Spokojnie możesz ograniczyć się tylko do prawidłowego polutowaniu przejściówki. Powinno być OK. Na pewno niczego nie popsujesz. Jeśli będzie brumić, będziemy myśleć. A kiedyś, jak Ci się zechce, możesz pomyśleć o rozdzielaniu mas.
ODPOWIEDZ