Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#16

Post autor: Regsoft »

Potrzebujesz schemat wyprowadzeń tego przełącznika.
Pomijając rozkład pinów to musi łączyć w ten sposób :
4P3T.jpg
4P3T.jpg (3.09 KiB) Przejrzano 2834 razy
Jak nie masz dostępu do schematu to sam musisz sobie sprawdzić które wyprowadzenia się łączą ...
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7657
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#17

Post autor: amrowek »

Obrazek

jak to połączyć?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#18

Post autor: Regsoft »

W takim układzie wyjść pewnie każdy środkowy pin łączy się albo z lewym albo z prawym pinem w zależności od położenia dźwigni. Weź miernik i sprawdź. Bez sprawdzenia nie ma sensu cokolwiek łączyć. Jeśli jest tak jak sądzę to kolumny dajesz do środkowych pinów, jeden wzmak do lewych a drugi do prawych pinów ...
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#19

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze:Weź miernik i sprawdź
Sprawdź dobrze i porządnie podłącz. Potem znowu sprawdź. Wzmacniacz śmierdzi trupem jak coś pomylisz :D Ten przełącznik ze zdjęcia ma bardzo blisko od siebie wyprowadzenia. Może być ciężko podłączyć grube głośnikowe przewody. Oczywiście na zdjęciu nie ma skali, ale tak coś mi się wydaje
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#20

Post autor: Krzysztof_67 »

Regsoft pisze: A tak zrobiłem oddzielnie przełączanie dla lewego i prawego kanału. Mogę każdą kolumnę popędzić innym wzmacniaczem :dance:
W tej sytuacji to faktycznie nie ma problemu i tylko jakaś mechaniczna awaria może zaszkodzić (oby nigdy się nie pojawiła).
chudy_b pisze: Może być ciężko podłączyć grube głośnikowe przewody. Oczywiście na zdjęciu nie ma skali, ale tak coś mi się wydaje
Regsoft używa chyba wtyków bananowych więc kwestia odległości między gniazdami nie jest krytyczna, ale fakt, przy "uniwersalnych" zastosowaniach może być za ciasno. Mimo to powiem jeszcze raz - fajna skrzyneczka :clap:
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#21

Post autor: Regsoft »

chudy_b pisze:Ten przełącznik ze zdjęcia ma bardzo blisko od siebie wyprowadzenia. Może być ciężko podłączyć grube głośnikowe przewody.
Wcale nie są tak blisko. Właśnie dzięki temu, że to dwa 6 pinowe stosunkowo łatwo sobie z lutownicą poradziłem. Powiedzmy że skręcona plecionka 1.5mm2 pokryta cyną zajmuje połowę odległości pomiędzy pinami ... :?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10454
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#22

Post autor: Myszor »

O takim dokładnie ustrojstwie myślałem do testowania 2 preampów podłączonych do tego samego gramofonu :)
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#23

Post autor: Regsoft »

Krzysztof_67 pisze:Regsoft używa chyba wtyków bananowych więc kwestia odległości między gniazdami nie jest krytyczna
Uch. Dopiero teraz zrozumiałem o co chudy_b pytał. Nie chodziło mu o wyprowadzenia samego przełącznika dźwigniowego tylko o te gniazda na wyjściu ze skrzynki. Odległość między osiami bananów w poziomie to 2cm. Niby taka sama jak we wzmacniaczu ale te gniazda są sporo szersze i stąd to wygląda dosyć wąsko. Tym nie mniej spokojnie można wkręcać kable a ja faktycznie używam tylko bananów :D
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#24

Post autor: chudy_b »

Nie, nie. Nie o to mi chodziło. Ktoś podlinkował przełącznik:

https://sklep.avt.pl/przelacznik-kn3b-4 ... -5218.html

Wydaje mi się, że tam rozstaw konektorów jest tak mały, że podpięcie 2 - 2,5 mm przewodów może być trudne.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#25

Post autor: Regsoft »

chudy_b pisze:Nie o to mi chodziło. Ktoś podlinkował przełącznik:
Jakiś byłem mało przytomny. To pewnie wina nowej wkładki Denona :D

Miałem chyba taki lub bardzo podobny przełącznik w łapach.
Nie ma problemu z kablami. Miejsca dużo na lutowanie po wywaleniu tych śrub. Można też dolutować lizaki do kabli i dokręcić śrubami ale to nie moja metoda ;)

Problem w tym, że on wymagał sporej siły do przełączania więc mi się nie spodobał.
Tylko nie jestem pewny czy to ten sam ... :?
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#26

Post autor: ahaja »

Przy takim przełączniku należy porządnie zaizolować piny. Dobrze dołożyć też podkładki sprężynowe coby się nie odkręcało.

Myszor:
jak zastosujesz takie coś do preampów to musiałbyś oprócz przełączanych sygnałów również przełączać masy.
Inną kwestią jest ile po drodze syfu i śmieci złapiesz ... ;-)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10454
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#27

Post autor: Myszor »

Nie mogą mieć wspólnej masy ? W końcu masa to masa nie ?
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#28

Post autor: Regsoft »

Myszor pisze:O takim dokładnie ustrojstwie myślałem do testowania 2 preampów podłączonych do tego samego gramofonu :)
Przełącznik przydał się do testów : http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12 ... 56#p110756
Acid
Posty: 70
Rejestracja: 06 paź 2015, 22:16
Gramofon: Denon Dp47f
Lokalizacja: Lublin

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#29

Post autor: Acid »

Poszedłem w ślady kolegi Regsoft'a i podjąłem próbę zbudowania przełącznika kolumn między dwoma źródłami (wzmacniacz stereo/amplituner), a wyszło coś takiego.

https://picasaweb.google.com/1084428934 ... 7701466594

https://picasaweb.google.com/1084428934 ... 7734061618

https://picasaweb.google.com/1084428934 ... 9681442898

https://picasaweb.google.com/1084428934 ... 0063245538

Jako że obudowa jest dość małych rozmiarów, to byłem zmuszony zrobić wejścia po obu stronach. Jak by nie patrzeć była to moja pierwsza zabawa z lutownicą, a najważniejsze jest to że prototyp działa :)
Ostatnio zmieniony 14 sty 2016, 22:54 przez Acid, łącznie zmieniany 2 razy.
Denon DP 47F - Denon DL-160 / MC Denon DL-103 / Audio Physic Tempo 25 / Hegel H20 / Hegel P20 / Hegel CDP4mk2
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Jestem z siebie dumny ... (przełącznik kolumn)

#30

Post autor: Regsoft »

Gratulacje ! :D
Mój już spełnił swoje zadanie (sprawdzałem różnicę pomiędzy wzmacniaczami przełączając również źródło w locie) ale nigdy nie wiadomo kiedy się jeszcze przyda ... :mrgreen:
ODPOWIEDZ