Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#1

Post autor: MarcinL »

Tak się złożyło, że dostałem od kumpla trochę skrętki CAT5E, 24AWG. No i mając trochę czasu (grypa) postanowiłem popełnić konektor RCA. Nie jest to niestety linka tylko drut. Robię to w ten sposób, że jeden odcinek skrętki to jeden kanał. Fajnie się lutuje i jest dość elastyczne. Brzmi, wydaje mi się, też fajnie i czysto. Nie mam tylko możliwości pomierzenia pojemności :evil: . Na odcinku 0,8m rezystancja wychodzi mi 0,2 ohm. Czy ktoś z Was może eksperymentował w ten sposób. Ma to sens :D. Rozmawiałem z kumplem krótkofalowcem i stwierdził, że może być całkiem spoko bo do skrętki używana jest dobrej jakości miedź.
Co o tym myślicie ??
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#2

Post autor: chudy_b »

A jak ten kabel ekranujesz?
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#3

Post autor: pan_winyl »

Czekaj czekaj, to jest tak skrętka jak do neta? Słyszałem o majstrowaniu kabli ze skrętki antenowej, ale o takich wynalazkach jak Twój nie. Niemniej jeśli gra... czysto i bez zniekształceń, to chyb ok.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Re: Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#4

Post autor: MarcinL »

chudy_b pisze:A jak ten kabel ekranujesz?
Konektor w ogóle nie jest ekranowany. O dziwo nie daje żadnego przydźwieku. Wszystkie kabelki składowe skręcam ze sobą i potem gotowe + i - również. Jak mi kolega wytłumaczył dzięki temu następuje znoszenie pola eletromagnetycznego a nie jego generownie jak w przypadku przewodu równoległego. Może coś pomyliłem trochę ale tutaj jest wyjaśnione fajnie:

https://www.youtube.com/watch?v=QOagVDZLQnA

Zauważyłem, że jak mam włączone cd (bo ono jest podpięte tym cudem) to delikatny przydźwięk jest dopiero pod koniec max rozkręcenia wzmaka. Jak jest wyłączony to wtedy łapany jest mniej więcej w 3/4 położenia potencjometru. tak jak by podanie sygnału niwelowało zakłócenie.

Niezły kabaret. Tak to jest jak się amator za eksperymenty weźmie. :D więcej pytań niż odpowiedzi.
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#5

Post autor: MarcinL »

pan_winyl pisze:Czekaj czekaj, to jest tak skrętka jak do neta?
Tak.
Są filmiki jak robią kable do kolumn z nich dlatego postanowiłem spróbować. Jak ludzie skręcają sygnałowe do ramion gramofonów to czemu nie konektory.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#6

Post autor: chudy_b »

MarcinL pisze:Są filmiki jak robią kable do kolumn z nich dlatego postanowiłem spróbować. Jak ludzie skręcają sygnałowe do ramion gramofonów to czemu nie konektory
Kable do kolumn i kable do ramion z definicji nie są ekranowane. Interkonektory jednak zawsze są w ekranie.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#7

Post autor: pan_winyl »

Są filmiki jak robią kable do kolumn z nich dlatego postanowiłem spróbować
ja wiem że takie patenty niektórzy stosują, ale nie wydaje mi się żeby taki kabel był lepszy niż normalny kabel 2,5 mm x2.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Konektor RCA ze skrętki CAT5E ???

#8

Post autor: MarcinL »

No nie wiem czy zawsze w ekranie są :

http://www.dhgate.com/product/pair-kimb ... 77946.html

to tak na szybko.

Ja oczywiście nie mówię że od razu słychać jak mysz w studio przebiegła w czasie nagrywania :D ale efekt jest przyjemny dla ucha. Takie mam wrażenie. Myślałem, że może ktoś próbował i ma jakieś swoje odczucia.
ODPOWIEDZ