Pojemność przewodu, gramofon - preamp

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#46

Post autor: yamahafan »

ahaja pisze:Jeśli chcesz zaterminować kable w sposób standardowy to DK3 się zmieści do wtyku Schulza czy prostego Neutrika.
Jeśli w sposób przeze mnie opisany to nie - dlatego lepiej nabyć DK4.
Chyba muszę poczytać Twoje zalecenia bardziej dokładnie bo przyznam że nie specjalnie załapałem o co chodzi i gdzie tkwi różnica. W każdym razie dzięki za obie powyższe sugestie.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#47

Post autor: Bacek »

ahaja pisze:Ano właśnie wystąpiło coś o czym napisał Waluch. I to nie dlatego (bynajmniej) ... że kabel tak gra ... ;-).
Inna pojemność , inne indukcyjności uzwojeń wkładek i wynik taki a nie inny. Szczególnie jest to ważne przy najbardziej popularnych wkładkach typu MM.
Wkładki MC są na to (pojemność) znacznie mniej wrażliwe. Produkują z kolei znacznie mniejsze sygnały i tu sztuka polega na tym by ten sygnał jak najmniej stłumić.

Dobry kabel phono ma około 50-70pF/m. Można zejść niżej ale trzeba kombinować z topologią kabla albo z dobieraniem modelu kabla.

Im krótszy kabel między gramofonem a pre tym lepiej...
... bo należy pamiętać o producentach, którzy czasami w przypływie ułańskiej fantazji zadają na sztywno na wejściu pre 220pF ... i wtedy cała nasza walka z pojemnością mija się z celem. Nie żeby użytkownik był szczęśliwy tylko dla własnej ... spokojności.
ahaja, przekablowałem Technicsa 1200 wg twojego przepisu. Shulzem DK4 sygnały każdy osobną żyłą, od strony pre wszystkie ekrany do gnd. Od strony gramofonu jeden ekran do masy gramofonu. Kabelek 70cm. Na gotowo pojemność samych żył i ramienia 48pF. Podłączyłem to wszystko do VSPS na Twoich płytkach z OPA2604 i jest z tym problem bo pre zaczyna się wzbudzać. Najpierw trochę trzeszczy a potem wzbudza się piękny czysty buz. Po odpieciu ekranów/gnd od pre buz znika ale oczywiście pojawia się zwykły przydźwięk i inne typowe śmieci tyle że już ciszej. Na zaciskach pre po zapięciu wszyskiego (oprócz wkładki i opa w pre) pojemność jest 100pF. Ale na IN-/out/V+ opa jest ok 600pF a po odpięciu ekranu/gnd od pre spada do 200 pF. Tak się zastanawiam co tu mogłem przedobrzyć. Chyba gnd puszczę osobnym przewodem do testu, kolejna rzecz to odizolowanie masy pre od bolca uziemiającego IEC przez mostek diodowy, ale na więcej to mi nie starcza koncepcji. Trochę to wkurzające bo wzbudza się nie od razu a rozkręcanie Technicsa żeby dostać się do ramienia trochę trwa.
Masz może jakąś koncepcję co jeszcze mógł bym sprawdzić?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#48

Post autor: Bacek »

Wstępna diagnoza bardziej banalna. Na stanie miałem liche widełki od uziemienia, jak z jednego kanału zaczynały tracić kontakt działy się cuda.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#49

Post autor: ahaja »

;-) i tak bywa.

Nie jestem do końca przekonany o tym niepodłączonym ekranie w jednym z kabli - ile razy tak robiłem tyle razy dziwne rzeczy się rodziły.
Podpinam zawsze oba - ważne by to zrobić w jednym punkcie.
https://picasaweb.google.com/1154538399 ... 2347837138 tu widzisz ocynowany kawałek spiętych ekranów - do niego łączę GND w gramofonie.
Podobnie z drugiej strony - z wtyków rca wyprowadzam jakieś 15cm przewody, które są dolutowane do ekranów - oczywiście ten we wtykach nie ma kontaktu z masą wtyku. Te 2 kawałki łączę ze sobą i takie coś podpinam do zacisku GND w pre.
Jak tu: https://picasaweb.google.com/1154538399 ... 1496118370
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#50

Post autor: Bacek »

Jednak to nie tylko widełki, nadal coś zaczyna w losowych momentach hałasować. Zazwyczaj po włączeniu gdzieś w domu jakiegoś urządzenia (i wyłączenie go nic nie zmienia). Na razie zrobiłem ground break masy IEC od pre na rezystorze i mostku. Poobserwuję i jak nadal będzie nie halo to połączę ekrany przy ramieniu bo na razie to działa bardziej jak antena niż jak ekran.

Ogólnie to podpięcie ekranu podbija zauważalnie pojemność obciążającą wkładkę więc nie wiem czy taka wersja jest najodpowiedniejsza dla MM gdy się chce zejść bardzo nisko. Ale mnie to już nie do końca dotyczy bo wczoraj doszła Denon DL-110.

Dobry pomysł z tymi jednymi widełkami od strony pre, nie wpadłem na to i męczę się z dwoma sztukami.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#51

Post autor: Bacek »

Po zrobieniu porządku z masą w pre i poprawieniu widełek wygląda że wszystko jest ok.

Na spokojnie pomierzyłem jeszcze samego Schulza. Nie wiem jak podają te specyfikacje. Pojemność żyła/żyła wychodzi mi tam 35-40pF/, a żyła/ekran trochę ponad 120pF.
To co wlutowałem z gramofonu miało zdecydowanie lepsze parametry bo żyła/ekran było 55pF. Także na koniec operacji mam pojemność zbliżoną do tego co było na starym kabelku ale w ekranie. Szkoda że Gotham GAC-1 Twin Dual Unbalanced nie można kupić w Polsce. O ile specyfikacja mówi prawdę to parametry ma podobne do tego który wylutowałem. Korci mnie żeby go sobie sprowadzić ale koszty przesyłki są potężne dla małej ilości.

Może ktoś jest chętny na jakieś bardziej grupowe zamówienie?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#52

Post autor: Bacek »

Rydzyk fizyk, pogadałem z Gothamem i 10m przyślą trochę taniej jako sample. Niestety to nadal nie tanio ale co tam jak szaleć to szaleć. Byle by IC nie przeskoczył ceny wkłdaki a nawet headshela :roll:
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#53

Post autor: MarcinL »

Jak wykonujecie pomiar pojemności kabla??? Jakimś mostkiem mostkiem czy tylko multimetr z opcja pomiaru pojemności???
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#54

Post autor: Bacek »

Mostek. Gdzieś widziałem schemat zrobienia prostego mostka samemu. Normalne mierniki przy takich pojemnościach mają błąd często mocno przekraczający 50pF. Przy tego typu pojemnościach wskazany jest pomiar przy jak największych częstotliwościach czyli 10 albo 100kHz.
Na ebay też jest kilka partyzanckich konstrukcji chińskiego prawie diy.
Zwykły miernik to jedynie taki który ma rozdzielczość chociaż 1pF wtedy możesz liczyć na jakieś +/-10pF dokładności.

Ciekawe czy za te kabelki policzą mi vat. Po wczorajszym tąpnięciu franka wartość rośnie.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#55

Post autor: Bacek »

Gothamy dotarły. Nie wiem jak to fabrycznie mierzą ale nie wychodzi mi tak jak w specyfikacji choć suma w zasadzie się zgadza. Na metrze żyła/żyła 22pF a żyła ekran 71pF, czyli sporo lepiej niż Shultz (powiedział bym że 2x). Już zacząłem mieć wątpliwości czy dobrze mierzę ale po zmierzeniu trzech "wzorcowych" kondensatorów 10pF,47pF i 100pF wyniki wyszły mi poprawnie więc tak musi być.

Tym razem chcę to zrobić na "ładnie" więc jutro czeka mnie wycieczka do sklepu po oplot. Przewód jest trochę twardszy od DK4. Miedź jest pocynowana więc nie wygląda tak rasowo jak DK4. Ekran nie jest tak ładnie zapleciony jak w DK4 ale jest bardzo gęsty więc to 100% pokrycia ze specyfikacji nie wydaje mi się przesadzone.

Zostanie mi 6m wolnego przewodu który mogę odstąpić po kosztach zakupu niestety nie małych w porwaniu do DK4 (16PLN/m). Więc jak by ktoś chciał popróbować egzotyki to zapraszam na PW.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#56

Post autor: Bacek »

MarcinL pisze:Jak wykonujecie pomiar pojemności kabla??? Jakimś mostkiem mostkiem czy tylko multimetr z opcja pomiaru pojemności???

Z Chińskich wynalazków miałem na myśli taki

http://www.ebay.com/itm/New-L-C-Meter-I ... lgo=origal

To samo można też kupić taniej w wersji bez obudowy.

O mam czyli LC200A w obudowie i LC100A bez

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=LC ... A&_sacat=0
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#57

Post autor: klin »

Przeczytałem kolejny raz ten temat i...trochę dalej się w tym gubię.

Rozumiem, że pojemność pomiędzy gramofonem a pre powinna być jak najmniejsza, tak? Ale nie zero (wiem, że to niemożliwe ale chyba jakaś pojemność jest potrzebna ;) )? Czyli przewód między gramofonem a pre jak najkrótszy. Poza tym na pre najlepiej jak by w ogóle nie dodawać pojemności, tak?

Jeśli w całym układzie byłaby jednak za mała pojemność to co wtedy się dzieje? To jakoś słychać?

Znalazłem wpis ahaji z audiostereo o takiej treści:
"Jak zwiększasz pojemność to peak rezonansowy schodzi Tobie na niższą częstotliwość. Z reguły jest to między 10k-14kHz i peak moze mieć kilka dB ... a potem następuje gwałtowny spadek - wycinane są najwyższe częstotliwości.
Czyli dodanie tej pojemności podbija ci 10k-14kHz."

Czyli przy za dużej pojemności obcinane są wysokie częstotliwości czy też podbijane (głośniejsze)?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#58

Post autor: Bacek »

Ogólnie rezonans polega na tym że w pewnym miejscu masz górkę, a potem leci w dół na łeb na szyje dużo poniżej poziomu z którego wyszło.

Im większa pojemność tym ta górka przypada niżej. Tak jak na obrazku. Skalą się nie przejmuj bo to raczej dla wkładek o mniejszej pojemności. Możesz mniej więcej przyjąć że tam gdzie jest 10^5 to jest 10kHz dla wkładek o indukcyjności zbliżonej do 500mH.

Obrazek
http://www.hagtech.com/loading.html
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#59

Post autor: klin »

Czyli dążyć do jak najkrótszego przewodu i jak najmniejszej pojemności w układzie? A może być za mała pojemność? Pisaliście wcześniej coś o "zbieraniu śmieci" przy zbyt małej pojemności. Czyli jeśli na preampie nie ustawię żadnej pojemnośći (tylko pojemność wkładki i przewodu - czyli pewnie mniej niż 100pF) to mam sprawdzić czy nie doszły mi jakieś "szumy" z otoczenia do sygnału?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#60

Post autor: Bacek »

Reguły na to nie ma. W teorii najlepiej wypychać rezonans powyżej 20kHz. Ale jeżeli wkładka mechanicznie nie dociąga nawet do 20kHz to taka górka może się jej nawet przydać ale bez pomiaru to tak trochę ciężko zgadywać. Raczej trudno będzie ci zejść poniżej 100pF dla przewodów ramienia i IC.

A jaką masz wkładkę?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ