Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

Jak to wszystko połączyć?
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#16

Post autor: ahaja »

Gniazda nie są dobrym pomysłem. Lepiej dla dźwięku jeśli nie dodajesz kolejnego przejścia. Lepsze rozwiązanie jest takie jakie podałem.

Przełącznik - to taki standard w popularnych gramofonach.
Problem jest tutaj taki, że widac na zdjęciu jak przewody sygnałowe lecą obok tych zasilających wchodzących do włącznika. Należy tego unikać. W lepszych modelach ten kawałek rurki podstawy ramienia, z którego wychodzą kable sygnałowe jest ekranowany permalojem. Z reguły jest to puszka zasłaniająca ten element i wewnątrz niej są te złączki, do których są dolutowane kable.
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#17

Post autor: pman16 »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Zrobię zatem tak jak mówisz ahaja. Dam znać jak wyszło.
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#18

Post autor: pman16 »

Przepraszam że pisze post pod postem, ale pewnie nikt by inaczej nie zauważył. Cco do uziemienia samego gramofonu, to jeszcze przed przeróbkami zaproponowanymi przez ahaja zauważyłem, że buczenie lekko znika i pojawiają się trzaski przypominające wyładowania elektryczne gdy dotykam aluminiowej obudowy gramofonu, talerza lub trzpienia na którym talerz jest zamocowany. To znaczy że gdzieś powinienem szukać "luźnego" kabla, który gdzieś sobie lata, czy tak ma być?
Może głupie pytanie, ale nie wiem czy wspominałem, że jestem gramofonowym laikiem ;)
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#19

Post autor: ahaja »

Odepnij wkładkę od przewodów w headshellu i sprawdź na tych przewodach czy jest przejście między nimi a pinami na wyjściowych wtyczkach RCA.
Takie coś moze oznaczać problem z masą w jednym kanale.
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#20

Post autor: pman16 »

Udało mi się to w końcu zrobić dobrze. Wszystko działa. Okazało się że byłem idiotą, bo te dwa czarne kabelki to faktycznie uziemienie tylko ramienia.. Za uziemienie reszty gramofonu odpowiada duża metalowa płyta rozłożona pod silnikiem do której przykręcona była oryginalnie płytka z wyprowadzonymi kablami do DIN (widać na zdjęciu). Ja natomiast początkowo w całej swojej genialności wywaliłem ją i połączyłem kable bezpośrednio.. Nauczyłem się na własnym błędzie dzięki Waszym wskazówkom, założyłem kable schulz jak pisał ahaja, uziemienie wyprowadziłem już poprawnie od tej metalowej płyty, przejścia sprawdziłem miernikiem i nareszcie mogę się cieszyć czystym dźwiękiem!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#21

Post autor: Wojtek »

Czyli jeszcze ciekawszy koncept połączeniowy, dwa przewody od masy ramienia i oddzielnie/inaczej połączona masa gramofonu.
Najważniejsze, że sobie poradziłeś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#22

Post autor: ahaja »

Może nie tyle ciekawy co właściwy.
Nie zawsze łożyska przewodzą, stąd stosowanie podwójnego okablowania dla uziemienia ramienia: rurki i głównej tulei.
Załączniki
Najlepsze rozwiązanie z wykorzystaniem np kabla Schulz DK3
Najlepsze rozwiązanie z wykorzystaniem np kabla Schulz DK3
gnd schulz.GIF (4.48 KiB) Przejrzano 2368 razy
Standardowe podłączenia okablowania w gramofonie
Standardowe podłączenia okablowania w gramofonie
gnd.GIF (3.27 KiB) Przejrzano 2368 razy
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#23

Post autor: kriss »

Pozwolę sobie odświeżyć temat ponieważ chciałbym się upewnić co do podłączenia przewodu z uziemieniem w moim nowym nabytku :D
Również przerabiam DIN5 na RCA.
Z tego co przeczytałem w tym poście wnioskuję, że przewody z kabla sygnałowego RCA mogę wlutować pod odpowiednie kolory bezpośrednio na płytce (kolory zgodnie tak jak na rysunkach podanych przez was wyżej) I to mam jasne, no chyba, że źle myślę :think:

Teraz co do samego uziemienia które chce puścić osobnym przewodem. Z którego miejsca pociągnąć go najlepiej ?
U moim przypadku uziemienie idzie dwoma przewodami od strony obudowy. Jednym białym przewodem do płytki na której są wszystkie przewody sygnałowe DIN5, oraz te wychodzące z ramienia.
Jest jeszcze przewód czarny, który idzie od obudowy do tej blaszki umieszczonej pod płytką z wszystkimi przewodami.
Logika podpowiada mi, ze osobny przewód z uziemieniem powinienem przylutować w ścieżkę dwóch czarnych idących z płytki to wtyku DIN5.
Wolę jednak się upewnić.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#24

Post autor: pawlos »

odlutuj ten grubszy czarny i biały kabel
do tej blaszki tam gdzie były przylutowane dolutuj kabel masowy i wyprowadz na zewnatrz

ten czarny gruby do czego jest zamontowany ?
jezeli do gramofonu to go zostaw jak do płytki to wywal :)

najlepiej jakbys odkrecił tą płytke bo zielony i niebiski jest od spodu i moze dotykac do blachy pod płytką
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#25

Post autor: kriss »

Bialy i czarny to sa dwa przewody masowe idące od obudowy, (tam gdzie jest srubka). Czarny idzie do blachy pod płytką i nigdzie dalej. Wiec ta blacha jest jakby dodatkowo uziemiona pobiewaz nie ma ona styku z płytką. A bialy idzie do płytki gdzie jest juz przylutowany przewod od 5DIN czyli to sa te czarne grube przewody oraz bialy i czerwony.
Zielony i niebieski faktycznie ida pod płytką ale nie dotykaja do blachy bo sa dosc dobrze naciągnięte a blacha jest centymetr pod płytka.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2017, 09:37 przez kriss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#26

Post autor: pawlos »

no to tylko trzeba usunąc biały gruby i kabel uziemiajacy wyprowadzic na zewnatrz przylutowując do blaszki .
kable sygnałowe to już wiadomo czerwony prawy sygnał ,biały lewy sygnał, zielony prawa masa ,niebieski lewa masa
połaczyc tak aby miedzy sobą się nie stykały niebieski z zielonym
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#27

Post autor: kriss »

Zrobiłem szybki rysunek tak bysmy dobrze się zrozumieli:
Obrazek

Edit:
Aha okej, czyli jest tak jak podejrzewałem ze oddzielne uziemienie pociagnac z plytki zamiast białego a sam biały przewod zlikwidować, dziękuję za pomoc. :dance:
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#28

Post autor: pawlos »

biały usunąc ,a w din 5 rozdzielic te 2 czarne czyli niebieski i zielony
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#29

Post autor: kriss »

pawlos pisze:
11 paź 2017, 09:35
biały usunąc ,a w din 5 rozdzielic te 2 czarne czyli niebieski i zielony
No teraz to sie chyba juz pogubilem, Bialy usunąć to wiem i z jego miejsca w plytce puścić oddzielenie uziemienie za zewnątrz. Ale po co rozdzielać 2 czarne itd... Ja przewód din5 usunę całkiem i przewody z kabla RCA polącze odpowiednio na płytce z pzewodami które tam sa, zgodnie z tym co napisałeś : czerwony prawy sygnał ,biały lewy sygnał, zielony prawa masa ,niebieski lewa masa.
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Re: Przerobienie DIN5 na RCA problem z uziemieniem

#30

Post autor: pawlos »

no to ok ,ale na płytce jest zielony z niebieskim połaczony sciezką , muszą byc rozdzielone i połaczone osobno do poszczególnych kanałów
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
ODPOWIEDZ