Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#16

Post autor: Bacek »

Martynka pisze:
20 mar 2023, 12:26
Jednak wydaje mi się, że jest to poparte przynajmniej doświadczalnie przez firmy które to stosują, skoro w pozostałych ich RCA sygnałowych ekran jest tylko z jednej strony masowany.
Potencjalnie ekran działa skuteczniej gdy jest połączony z obydwu stron i nie neguję takiego połączenia. Neguje to że tam są dwie żyły w ekranie. Jedna żyła w ekranie działała by tak samo i z minimalnie mniejsza pojemnością, standardowe kable instrumentowe osiowe.

Natomiast ja orginalnie pisałem o innym secie, czyli w takim dwie żyły + ekran ekranem idzie GND gramofonu. I tu nie mam wyrobionego zdania czy dwa podłączone końce na ekran mają większy sens niż jeden. Jeden dla mnie jest wygodniejszy.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2023, 12:42 przez Bacek, łącznie zmieniany 2 razy.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#17

Post autor: Martynka »

Bacek pisze:
20 mar 2023, 12:39
Neguje to że tam są dwie żyły w ekranie.
Ja się poddam woli producentów :)
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#18

Post autor: Bacek »

Ale ja nie twierdzę że to coś popsuje, po prostu jest zbędne. Poza tym nie lubię chinch na dwóch końcach, ale to inna historia.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#19

Post autor: Martynka »

Bacek pisze:
20 mar 2023, 12:43
Poza tym nie lubię chinch na dwóch końcach, ale to inna historia.
Dla mnie to też dodatkowa pojemność dlatego zrobiłem jak w ori Mogami

viewtopic.php?p=420614#p420614
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#20

Post autor: Bacek »

Nie bardzo rozumiem, czy jest przylutowane na dwóch końcach czy jednym to pojemność będzie ta sama, w końcu elektrycznie jest to podłączone pod ten sam potencjał.

Natomiast czy będą dwie żyły + ekran czy jedna to już różnice będą (oczywiście też wynikające z innej konstrukcji)
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#21

Post autor: Martynka »

Bacek pisze:
20 mar 2023, 13:34
jest to podłączone pod ten sam potencjał.
Jest ale przez parę centymetrów kwadratowych dodatkowej blachy. Po co robić dodatkowe połączenia skoro z jednej strony można point to point.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#22

Post autor: Bacek »

Zupełnie nie rozumiem co masz na myśli ani jaki to ma wpływ na pojemność.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#23

Post autor: Martynka »

Bacek pisze:
20 mar 2023, 13:59
jaki to ma wpływ na pojemność.
Wiidocznie więc nia ma. Zostanę jednak bez tej dodatkoej blachy na RCA skoro mogę się wlutować w PCB.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#24

Post autor: Martynka »

Bacek pisze:
20 mar 2023, 13:59
Zupełnie nie rozumiem co masz na myśli
Może @Ahaja wytłumaczył to jasno tutaj:

"Inną metodą zmniejszenia jej (pojemności) ... jest zrezygnowanie z dodatkowych tak lubianych i montowanych dodatkowych gniazd RCA ... mniej połączeń/lutów/wtyków itp po drodze tego 'drogiego' sygnału"

A tu cały post z Audiostereo:

https://www.audiostereo.pl/topic/61660- ... nt=1580005

post #15 jakby link przycieło.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#25

Post autor: Bacek »

Nigdzie nie zachęcałem do lutowania gniazd po stronie gramofonu ani o nich nawet nie wspominałem dlatego jestem lekko zagubiony w tej dyskusji.

Pisałem tylko o sposobie prowadzenia masy gramofonu od gramofonu do pre. Też preferuję kabelek wlutowany po stronie gramofonu.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#26

Post autor: Martynka »

Bacek pisze:
20 mar 2023, 15:10
Nigdzie nie zachęcałem do lutowania gniazd po stronie gramofonu ani o nich nawet nie wspominałem
nie mówię, źe zachęcałeś ale myślałem że nie lubisz z tąd:
Bacek pisze:
20 mar 2023, 12:43
Poza tym nie lubię chinch na dwóch końcach, ale to inna historia.
i dlatego napisałem, że też nie lubię i po co ta pojemność dodatkowa... mówiąc o wtyczce RCA.

Teraz się wyjaśniło :)
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
guz
Posty: 9
Rejestracja: 31 mar 2021, 10:14
Gramofon: Saba PSP350
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#27

Post autor: guz »

Znalazłem stary wątek nt. kabli gramofonowych
https://www.audiostereo.pl/topic/62575- ... l-hpc-305/
w którym sygnał i masa sygnałowa były prowadzone 2 żyłami, a masa gramofonu ekranem, o ile dobrze zrozumiałem tamtą dyskusję i pomysł Ahaja.

Ale chyba zalety tego rozwiązania nie są takie oczywiste, skoro tu dyskusja, i tam była dyskusja. No i stosowanie kabli dwużyłowych do gramofonów nie jest jakoś powszechne.
Jeśli masa pre (zacisk masowy) jest zwarty z masą sygnałową w pre (tak mam), to moim zdaniem puszczenie masy i dedykowaną żyłą i ekranem sumuje pojemność pomiędzy żyłami w kablu oraz pojemność do ekranu. Ta pojemność ma wpływ na podbicie wysokich tonów we wkładkach MM. W MC pewnie jest trochę inaczej, ale gram MM.

Rozkręciłem gramofon jeszcze raz i zrobiłem kilka prób różnego połączenia w taki sposób, aby można było szybko zmieniać trasę masy gramofonu (łapałem krokodylkiem połączenie) i wychwycić zmiany w brzmieniu
1. masa gramofonu ekranem do gniazda RCA pre
2. masa gramofonu ekranem do zacisku masowego pre
3. masa gramofonu oddzielnym przewodem (ekran w powietrzu od strony pre, przylutowany do masy gramofonu).
Nie stwierdziłem różnic. Może ciut ciemniej grało w przypadku 3. Być może podbicie wysokich tonów wynikające z pojemności ma miejsce tak wysoko, że nie słyszę bo np. nie było tych tonów w muzyce, albo ta dodatkowa pojemność musi być znacznie większa niż te ca. 100 pF z metra przewodu.
Ponieważ takie połączenie (czyli oddzielny przewód masowy gramofonu) jest stosowane również fabrycznie i teoretycznie zapewnia najmniejszą pojemność, poszedłem w tym kierunku. Przylutowałem do gramofonu na stałe oddzielny przewód z widełkami na końcu.
Skręciłem, ustawiłem i słuchałem muzyki :D
Awatar użytkownika
Martynka
Posty: 1656
Rejestracja: 26 sty 2019, 01:05
Gramofon: Yamaha PX3
Lokalizacja: Gůrny Ślůnsk

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#28

Post autor: Martynka »

guz pisze:
20 mar 2023, 23:06
i słuchałem muzyki
I bravo Ty bo o to w tym przecież chodzi.
Martin Logan CLS, Ayon Triton KT150 z KT88 zamiennie, DAC Stax Talent (2 x PCM63 na 6N26P) + Volumio Pi5 Waveshare 11,9", CD Rotel RCD955 (TDA1541 na 6N9S)... no i oczywiście gramofon Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (shibata na boronie)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#29

Post autor: Bacek »

guz pisze:
20 mar 2023, 23:06
Jeśli masa pre (zacisk masowy) jest zwarty z masą sygnałową w pre (tak mam), to moim zdaniem puszczenie masy i dedykowaną żyłą i ekranem sumuje pojemność pomiędzy żyłami w kablu oraz pojemność do ekranu.
Sumuje to dużo powiedziane. Pojemność będzie trochę większa od większej z nich. Aż z ciekawości wieczorem zmierzę bo kiedyś też się nad tym zastanawiałem.

Natomiast co do sposobów prowadzenia masy greamofonu. U Ciebie różnic nie było, natomiast w zależności jak to jest podłączone w różnych konfiguracjach sprzętwych bedą włączały się mniejsze lub większe zakłócenia/przydźwięk. Na forum jest masa wątków w stylu zmieniłem wzmacniacz i brumi. Przy poprawnym podłączedniu (2,3 i nieobecne 4 czyli dedykowany przewód) szansa na to jest najmniejsza ale też niczego nie gwarantuje bo np więcej jest uziemionych urządzeń w torze.
Jak dla mnie żeby sprawdzać coś dalej trzeba mieć pewność że ta cześć od gramofonu jest w 100% czysta/poprawna, bo potem robią się magiczne kombinacje w których w zależności od plam na słońcu albo przydźwięk jest albo go nie ma.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana brzmienia po wymianie kabla phono

#30

Post autor: Bacek »

Bacek pisze:
21 mar 2023, 09:10
Sumuje to dużo powiedziane. Pojemność będzie trochę większa od większej z nich. Aż z ciekawości wieczorem zmierzę bo kiedyś też się nad tym zastanawiałem.
Zmierzyłem ale na całym gramofonie czyli łacznie z kabelkami ramienia. Scenariusz następujący. Przewód dwie żyły w ekranie. Jedną idzie sygnał, jedną gnd sygnału, ekranem gnd gramofonu do gnd pre. Od strony gramofonu przylutowane na głuchp. Od pre chinche i Gnd na widełkach wychodzące z ekranu.

Sygnał vs gnd sygnału 50pF.
Sygnał vs gnd gramofonu/ekran 98pf
Sygnał vs wszystkie masy/ekrany podłączone ( bo w pre one i tak się połączą) 103pf.

Czyli dla pojemniości wielkiej różnicy nie ma
Ostatnio zmieniony 23 mar 2023, 10:54 przez Bacek, łącznie zmieniany 2 razy.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ