Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd RCA

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#16

Post autor: Wojtek »

Jaculek pisze:
20 gru 2022, 17:29
Z drugiej strony MC i Nuda Mini do Daniela.... jednak zabronić nie można :D
Następny krok to powieszenie jakiegoś Danone czy innego Romana na Danielu i będzie gites majonez Kielecki :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2392
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#17

Post autor: dale »

Na Danielu wisi obecnie AT 13eav, grał też z at 440ml i różnymi szczurami - dało się go prawidłowo ustawić.
Lubię majonez kielecki. MC będzie wisiało na modyfikowanym Adamie, z ramieniem klepanym pod strzechą. A co? Kto bogatemu zabroni :) ?
Na razie ominęły mnie dylemanyt na temat zasilania, ale w przyszłości może pociągnę sobie oddzielną linię zasilającą do audio, tylko musze kable znaleźć koszerne...
Wojtek pisze:
20 gru 2022, 18:10
Następny krok to powieszenie jakiegoś Danone czy innego Romana na Danielu i będzie gites majonez Kielecki
Ja przynajmniej mam mniejszy wybór którą powiesić :) Ba, ja pamiętam nawet jakie mam :)
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#18

Post autor: JackNigga »

Mam jeszcze pytanie - czy jeśli kupię 3-metrowy kabel RCA z końcówkami RCA Cinch w obydwu końcach i przetnę go na pół, to zda to egzamin jako dwa 1,5-metrowe kable sygnałowe do dwóch gramofonów?
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#19

Post autor: Jaculek »

Jeżeli kabel jest dobrej jakości (niska pojemność przede wszystkim) to jak najbardziej.
Ale...
Skoro i tak bez lutowania się nie obejdzie, to IMO taniej i lepiej kupić kabel dedykowany do gramofonu i wtyki.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#20

Post autor: JackNigga »

Aha, rozumiem.. a jeśli chciałbym kabel 1,5m w "ludzkiej cenie" powiedzmy do około 50zł, to jak szukać takiego? Bo po wpisaniu "kabel do gramofonu" wyskakuje tyle różnych rzeczy, że ciężko się połapać.
Wtyki jeszcze znajdę bez problemu, ale kwestia grubości wnętrza kabla sygnałowego, oraz dobrego ekranowania jest podobno kluczowa... a preferuję tak do 1,5m. 1m będzie trochę za krótki.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#21

Post autor: Bacek »

patrzysz czy pojemność jest gdzieś do 80pF za metr i każdy będzie dobry. Przy 1.5m ew szukał bym jeszcze mniejszych pojemności.

np.

Van Damme Silver Session LoCap 55 (55pF/m)
SOMMER CABLE - SC-POLARIS MKII (54pF/m)

Pierwszy na 1m trochę 50pln może złamać, drugi nie wiem czy jest gdzieś do dostania.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#22

Post autor: ahaja »

SOMMER VECTOR PLUS - 52pF/m
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#23

Post autor: JackNigga »

Dziękuję za sugestie. Z tego wynika, że najważniejsze rzeczy, którymi się kierować przy wyborze to:
1. Przewód sygnałowy musi być ekranowany,
2. Przewód sygnałowy powinien mieć jak najmniejszą pojemność,
3. Przewód sygnałowy nie powinien być dłuższy niż 1,5m.

Mam jeszcze 2 pytania, bo zauważyłem, że producenci kabli wyszczególniają pojemność kabla, oraz osobno pojemność ekranu.
* Przy długości 1,5 metra, od jakiej pojemności kabla w dół zaczyna się bardzo dobra jakość - jak dla słuchacza z dość wyczulonym słuchem, ale niechcącego ponosić audiofilskich kosztów? ;)
* Jakimi kryteriami się kierować przy wyborze wtyków?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#24

Post autor: blispx »

o ile to dobrze zrozumiałem to pomiar żyła/ekran jest odpowiedniejszy bo uwzględnia stratę na dielektryku/izolatorze
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#25

Post autor: ahaja »

1. Tak. Bez ekranu to proszenie się o kłopoty.
2. Dobrze by było - w szczególności dla wkładek MM.
3. W miarę możliwości powinien być jak najkrótszy. Im dłuższy tym bardziej narażony na zbieranie śmieci i zakłóceń i ma większą pojemność.

Najlepiej szukać kabla/przewodu video - te z racji konstrukcji i przeznaczenia oferują bardzo małą pojemność i świetne ekranowanie.

Nie ma czegoś takiego jak pojemność ekranu. Pojemność określa się zawsze dla dwóch przewodników. Czyli w przypadku kabli audio:
- jeśli to żyła w ekranie - to pomiędzy nimi
- jeśli to 2 żyły w ekranie to:
a) pomiędzy żyłami
b) pomiędzy żyłą a ekranem
Takie dane powinien udostępnić producent. Jeśli tego nie robi, warto poszukać innego, porządnego kabla. ;-)

* Sam kabel 150cm - jak ma 80pF to super. Kabel w ramieniu/gramofonie to kolejne +-30pF ...
* Neutrik Profi i koniec poszukiwań.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#26

Post autor: Bacek »

Prz czym w tym ostatnim wypadku i tak bierzemy ta żyła ekran bo to nie jest sygnał zbalansowany i i tak jedna z żył i ekran mają ten sam potencjał.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#27

Post autor: pawelgrab »

Jaculek pisze:
20 gru 2022, 08:08
Ja używam SOMMER SINUS CONTROL - ma dodatkowy przewód do uziemienia. Pojemność 75pF/m nie jest jakimś wyczynem (można znaleźć kable o mniejszej pojemności) ale jest to całkiem przyzwoity poziom. Na Allegro aktualnie do kupienia za 24zł/m ( https://allegro.pl/oferta/kabel-gramofo ... 8761999050 ) Do kompletu bardzo dobrze pasują wtyki Amphenol (u tego samego sprzedawcy: https://allegro.pl/oferta/amphenol-wtyk ... 6704509690 )

potwierdzam, ode mnie wielkie "PODZIĘKOWAŁ" ;) Kolego @Jaculek - bdb jakość za ok. 50 pieniędzy ( 1m SOMMER SINUS CONTROL + 2 x wtyki RCA AMPHENOL) :


może komuś kiedyś się przyda te info tak jak ... np..dla mnie 8-)
IMG_20230120_121835.jpg
IMG_20230120_132237.jpg
pozdro Jaculek i wielkie dzięki :whistle:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Jaculek
Posty: 1887
Rejestracja: 27 cze 2012, 08:57
Gramofon: Dual 704, 721
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#28

Post autor: Jaculek »

No i fajnie :)
Moje kable dość mocno i niezbyt przyjemnie pachniały ale po kilku dniach zapach zniknął.
Analogowo Dual 704 & 721 + Shure V15III & Shure M75 & Dual M20E & Ortofon MC-20/Denon AU-320 >PreamP Dyskretniok MM DIY> DH-101>DH-220>Monitor Audio BX5/Beyerdynamic DT 880
Cyfrowo Arcam FMJ CD17 - DIY Mod & Yamaha WXAD-10
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#29

Post autor: pawelgrab »

Niby błaha sprawa KOLEGO, ale...

czasami ważna i niezbędna, ja osobiście żadnego zapachu nie poczułem, tutaj jakość = dobra cena 8-) , także spoko...


wyjmując z paczkoboksa, pomyślałem kurczę jakieś twarde, może to Hanpin, ale zaraz ..zaraz... ta temperatura przecież zimę mamy, kable są naprawdę OK i RCA bdb,

wypowiem to wprost - NIE CIERPIĘ "CHININY" :lol:

wczoraj z żoną rozmawiałem i pytam, prócz ołówków, piórników i gumek z Chin coś było :?: exlusiv ona na to raczej nie,
to ja dalej, ale przecież były trampki, cienkie koszulki z bawełny i piłeczki pingpongowe to kolejne lux towary, ona na to "masz rację" :roll:

i mogło tak zostać, teraz naprawdę problemem EUROPY są (mnie osobiście to przeraża) towary z Chin :?

btw.
teraz sobie przypomniałem, na początku lat 90-tych kupiłem rapitografy - pierwsze trzy staedtler, następne rotring ( jakość = cena) - a ktoś w końcu kupił chinę - ale jajca były na PL to nie trzymało żadnych norm, następnie pojawiły się "chińskie tusze kreślarskie" i tak się to zaczęło.... :think:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
JackNigga
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2012, 23:23
Lokalizacja: ŁDZ, Polska

Re: Kabel RCA Cinch + kabelek uziemiający do gramofonu zamiast złącza DIN-5 - jakiego szukać i dlaczego lepszy od gniazd

#30

Post autor: JackNigga »

ahaja pisze:
08 sty 2023, 23:02
1. Tak. Bez ekranu to proszenie się o kłopoty.
2. Dobrze by było - w szczególności dla wkładek MM.
3. W miarę możliwości powinien być jak najkrótszy. Im dłuższy tym bardziej narażony na zbieranie śmieci i zakłóceń i ma większą pojemność.

Najlepiej szukać kabla/przewodu video - te z racji konstrukcji i przeznaczenia oferują bardzo małą pojemność i świetne ekranowanie.

Nie ma czegoś takiego jak pojemność ekranu. Pojemność określa się zawsze dla dwóch przewodników. Czyli w przypadku kabli audio:
- jeśli to żyła w ekranie - to pomiędzy nimi
- jeśli to 2 żyły w ekranie to:
a) pomiędzy żyłami
b) pomiędzy żyłą a ekranem
Takie dane powinien udostępnić producent. Jeśli tego nie robi, warto poszukać innego, porządnego kabla. ;-)

* Sam kabel 150cm - jak ma 80pF to super. Kabel w ramieniu/gramofonie to kolejne +-30pF ...
* Neutrik Profi i koniec poszukiwań.
Dzięki za wskazówki.

Nie spodziewałem się tego, że kabel video będzie mógł pełnić rolę przewodu sygnałowego do gramofonu. Co ewentualnie wpisywać by znaleźć taki, o którym mówisz?

Co do wtyków - dlaczego akurat Neutrik Profi?
Cena co prawda spora, ale czy chcesz przez to powiedzieć, że do tej ceny nie znajdę nic lepszego? ;)
ODPOWIEDZ