Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#16

Post autor: Wojtek »

PePe pisze:Ano, nie ma... czyli, że brak uziemienia.
Wszystko zależy od przejściówki. Jedne robiono mając to na uwadze (nawet takie bez dodatkowego kabelka), a inne w ogóle to olewają (tak jak to pewnie jest w twoim wypadku).
PePe pisze:Kupię taką jak na zdjęciu i powinno śmigać?
Powinno. Na dłuższą metę wypadałoby wymienić okablowanie... albo gramofon ;)
PePe pisze:Dziwne tylko, dlaczego nie buczy również na AUX... na chłopski rozum - dalej przecież nie ma uziemienia
Jesteś pewien że nic nie ma? Buczenia raczej nie będzie, ale to dlatego, że przy wejściu liniowym nie występuje podbicie sygnału tak jak to jest przy wejściu Phono, za to występują wtedy inne dźwięki towarzyszące temu problemowi.

Przed chwilą zrobiłem eksperyment u siebie by sobie przypomnieć objawy. Wyłączony gramofon, kabel cinch + oddzielny przewód uziemienia.
Wpięty do wejścia liniowego, z uziemieniem = cisza (podgłaśniałem żeby się upewnić).
Wpięty do wejścia liniowego, bez uziemienia = stały szum i bzyczenie (im głośniej tym mocniej, oczywiście).


Swoją drogą, szkoda że Onkyo A-45 akurat nie posiada wejścia/wyjścia DIN-5 spiętego jako alternatywne wejście/wyjście magnetofonowe (a taki był swojego czasu popularny zwyczaj), bo przydałoby się tu ono do testów :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#17

Post autor: wojciech06 »

Wojtek pisze:Wszystko zależy od przejściówki. Jedne robiono mając to na uwadze (nawet takie bez dodatkowego kabelka), a inne w ogóle to olewają (tak jak to pewnie jest w twoim wypadku).
Typowe (dedykowane) adapterki do gramofonów z DIN - 2xRCA mają (powinny) mieć dodatkowy kabelek na masę (uziemienie) :) Te (przejściówki/adaperki) bez dodatkowego kabelka nie są tak naprawdę do gramofonów ;)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#18

Post autor: Wojtek »

Kiedyś miałem (a może jeszcze mam u rodziców?) starszą przejściówkę DIN-5 - 2xRCA, bez kabelka od uziemienia, i z powodzeniem stosowałem ją razem z niemieckim gramofonem z kablem zakończonym DIN-5.

Tak więc tak jak pisałem wcześniej, wszystko zależy od tego jak przejściówka jest zrobiona.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#19

Post autor: pawel0777 »

Wszystkie masy wychodzące z gramofonu spięte są razem i znajdują się w środkowym pinie.Przejściówka ma tylko przenieść środkowy pin na zewnętrzne części wtyczki czincz.Czy sama przejściówka jest bez błędu można sobie sprawdzić np.miernikiem.Dodatkowy przewód w przejściówce jest dla mnie "sztuką dla sztuki" bo i tak pochodzi ze środkowego pinu DIN.

Czasem przy połączeniu wkładki z ramieniem nie ma problemu .Nie ma luźnego połączenia itp :?:
Awatar użytkownika
PePe
Posty: 15
Rejestracja: 13 sie 2011, 13:44

Re: Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#20

Post autor: PePe »

Podłączyłem gramofon z wzmacniaczem korzystając z adaptera DIN - 2xRCA posiadającego kabelek uziemienia, podłączyłem go do bolca GND i... sytuacja nie uległa zmianie. Na PHONO buczy i gra bardzo głośno (jakbym ustawił pokrętło głośności na tak 1/3 to by chyba okna w domu mi wywaliło :) ).
Wojtek pisze:Powinno. Na dłuższą metę wypadałoby wymienić okablowanie... albo gramofon ;)
Mam w zamiarach zamianę gramofonu, ale jako że obecnie posiadam jako-taki gramofon, solidny wmacniacz, i beznadziejne głośniki, to wolałbym najpierw wymienić ten najgorszy element zestawu, co by móc już sobie całkiem komfortowo słuchać, a koszty rozłożyć w czasie, żeby były mniej bolesne :)
Wojtek pisze:Jesteś pewien że nic nie ma? Buczenia raczej nie będzie, ale to dlatego, że przy wejściu liniowym nie występuje podbicie sygnału tak jak to jest przy wejściu Phono, za to występują wtedy inne dźwięki towarzyszące temu problemowi.
Muszę przyznać, że mam zdecydowanie nie audiofilskie ucho, ale wczoraj słuchałem kilku płyt z przeróżnych gatunków muzycznych, i wsłuchując się naprawdę dźwięk wydawał mi się być jak najbardziej git, żadnych niepożądanych efektów nie wychwyciłem. Słuchałem tak na głośnikach jak i na słuchawkach. W porównaniu do dotychczasowej miniwieży muszę stwierdzić, że skok jakościowy dźwięku jest zdecydowany.
pawel0777 pisze:Czasem przy połączeniu wkładki z ramieniem nie ma problemu .Nie ma luźnego połączenia itp
Wszystkie 4 kabelki wychodzące z wkładki do ramienia są całkiem "świeże", wymieniłem je pół roku temu, i trzymają się mocno. Tyle jestem w stanie sprawdzić w kwestii połączenia wkładka - ramię...


No cóż, mogę chyba tylko dojść do konkluzji, że skoro gra na AUX, a na PHONO nie, to nie ma co rozpaczać i należy tak zostawić... i dalej kompletować zestaw.
Najlepiej byłoby przeprowadzić test podłączając inny gramofon do Onkyo, ale takiej możliwości nie mam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#21

Post autor: Wojtek »

O, to szybko udało Ci się dostać nową przejściówkę...
PePe pisze:Muszę przyznać, że mam zdecydowanie nie audiofilskie ucho, ale wczoraj słuchałem kilku płyt z przeróżnych gatunków muzycznych, i wsłuchując się naprawdę dźwięk wydawał mi się być jak najbardziej git, żadnych niepożądanych efektów nie wychwyciłem.
Chodziło mi bardziej o posłuchanie ciszy przy podłączonym gramofonie pod AUX, bez muzyki, gdyż muzyka może w ten sposób zakryć dźwięki o których wspominałem.
PePe pisze:No cóż, mogę chyba tylko dojść do konkluzji, że skoro gra na AUX, a na PHONO nie, to nie ma co rozpaczać i należy tak zostawić...
W najgorszym wypadku, w sytuacji kiedy faktycznie coś jest nie tak z sekcją phono w Onkyo, należałoby tak czy siak sprawić sobie zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy. Podpinając gramofon pod wejście liniowe po prostu nie słyszysz tego co powinno być, a jedynie zniekształconą formę sygnału z wkładki.

Jednakże nadal w to wątpię, bo gdyby Phono było faktycznie walnięte to przypuszczam, że buczało by nawet bez żadnego podłączonego urządzenia, a ty tymczasem podłączyłeś pod Phono nawet odtwarzacz mp3 i buczenie nie miało miejsca.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#22

Post autor: pawel0777 »

Wzmacniacz który posiadasz nie wymaga czasami gniazda z "bolcem" tj uziemieniem.Może tu leży problem :)
Nawet jak nie wymaga można spróbować go uziemić ;) ,ale do takich rzeczy nie chcę Cię namawiać bo coś źle zrozumiesz i dasz na obudowę nie to co trzeba ;)

Pisałeś,że wymieniałeś połączenie wkładka-ramię...nie zamieniłeś tych kabelków miejscami od tego też może buczeć :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#23

Post autor: Wojtek »

pawel0777 pisze:Wzmacniacz który posiadasz nie wymaga czasami gniazda z "bolcem" tj uziemieniem.Może tu leży problem :)
Nie rozumiem co chcesz przez to powiedzieć. Onkyo A-45 ma bolec uziemiający.
pawel0777 pisze:Nawet jak nie wymaga można spróbować go uziemić ;) ,ale do takich rzeczy nie chcę Cię namawiać bo coś źle zrozumiesz i dasz na obudowę nie to co trzeba ;)
Tego tym bardziej nie rozumiem.

Nawet jeśli wzmacniacz nie posiadałby bolca uziemienia to równie dobrze można by przewód uziemiający podpiąć pod jakąś śrubkę obudowy wzmacniacza.
pawel0777 pisze:Pisałeś,że wymieniałeś połączenie wkładka-ramię...nie zamieniłeś tych kabelków miejscami od tego też może buczeć :)
Coś w tym może być, ale... gdyby pomylił plusy z minusami, ale wtedy to nie słyszałby też dźwięku.
Gdyby pomylił pary kabli odpowiadające za lewy i prawy kanał to by wszystko grało... tyle że z wiadomego powodu kanał prawy byłby w rzeczywistości lewym i vice versa.
Jedyne "pole do popisu" jakie mogę sobie tutaj wyobrazić to może np. to, że sygnał R- wepniemy do L-. Nie sprawdzałem, ale to może miałoby jakiś związek.

Tak czy siak, dobra rada, upewnij się czy te połączenia są dobrze podpięte i w poprawnej kolejności :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#24

Post autor: pawel0777 »

Chodzi mi Wojtku o zasilanie wzmacniacza z gniazda 230V.Jeśli wzmacniacz ma trój żyłowy przewód zasilający należy zasilić go z odpowiedniego gniazda.
Można to zrobić dodatkowo(jeżeli jest zastosowana "płaska" wtyczka),dając uziemienie z gniazda sieciowego na obudowę wzmacniacza,ale tu trzeba wiedzieć co się robi,żeby przypadkiem nie dać napięcia (fazy) bo można sobie zrobić krzywdę :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#25

Post autor: Wojtek »

pawel0777 pisze:Jeśli wzmacniacz ma trój żyłowy przewód zasilający należy zasilić go z odpowiedniego gniazda.
Lepiej powiedzieć wprost, że chodzi Tobie o kontakt z bolcem.

Większość dobrych wzmacniaczy miało trój-żyłowy przewód zasilania. Nie wiem jednak jak to było w Onkyo A-45, to już PePe nam powie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#26

Post autor: ahaja »

Ten wzmak nie był przewidziany do łączenia go 3 żyłowym kablem z siecią.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#27

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Ten wzmak nie był przewidziany do łączenia go 3 żyłowym kablem z siecią.
A z czego to w sumie wynika?

Ja tak czy siak nie widziałbym źródła problemu PePego w tym jaki wzmacniacz ma kabel zasilania ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#28

Post autor: pawel0777 »

Wojtek pisze:
ahaja pisze:Ten wzmak nie był przewidziany do łączenia go 3 żyłowym kablem z siecią.
A z czego to w sumie wynika?

Ja tak czy siak nie widziałbym źródła problemu PePego w tym jaki wzmacniacz ma kabel zasilania ;)
Zależy to od stopnia ochrony jakie gwarantuje dane urządzenie.Pisząc wprost ma być zrobione tak żebyś nie dostał "kopa" i było bezpieczne ;)

Tak się składa ,że mój SX wymaga dodatkowej żyły i bez niej przy gramofonie pojawia się charakterystyczne "buczenie".

Przetestowanie takiej "opcji" i doprowadzenie dodatkowej żyły trwa kilka sekund,ale o ile napięcie z wkładki można sprawdzić językiem o tyle tu już się robi niebezpiecznie ;) dlatego nic już nie piszę na ten temat :)

ps.nie wiem czemu,ale często mnie wylogowuje z forum podczas pisania wiadomości i później dzieją się dziwne rzeczy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#29

Post autor: Wojtek »

pawel0777 pisze:Tak się składa ,że mój SX wymaga dodatkowej żyły i bez niej przy gramofonie pojawia się charakterystyczne "buczenie".
"Twój SX" czyli co? Jakiś Pioneer? (zgaduję)
Czyli mówisz że u Ciebie oryginalnie był dwużyłowy przewód i musiałeś go przerobić na trójżyłowy, bo inaczej był problem z sygnałem z gramofonu?

Wydaje się to być co najmniej głupie założenie, bo z tego można by wywnioskować że producent/projektant sprzętu był niespełna rozumu, czyż nie?
pawel0777 pisze:ps.nie wiem czemu,ale często mnie wylogowuje z forum podczas pisania wiadomości i później dzieją się dziwne rzeczy
Zapewniam, że nie jest to wina forum.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Bernard GS-431 i Onkyo A-45 - połączenie?

#30

Post autor: ahaja »

Ilość żył w kablu zasilającym nie ma wpływu na jego jakość.
Zamiast przerabiać w ten sposób fabrykę można równie dobrze uziemić ramię do bolca w gniazdku - pod warunkiem, że mamy pewność, że mamy instalację 3 przewodową. A nie zerowanie bolca w gniazdku.

Maksymalnie jeden klocek systemu audio powinien mieć uziemienie i z reguły jest to wzmak. Pakowanie takiego rozwiązania dodatkowo do preampów, gramofonów jest chore.
ODPOWIEDZ