Węże ogrodowe vs piorunochron czyli kable głośnikowe

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10460
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#211

Post autor: Myszor »

Kanapa pisze:
28 paź 2020, 23:48
Tak się zastanawiam. Kawałek kabla zmienia dźwięk, a jego długość zwiększa cenę to można w tor audio wlutować odcinek tego cuda fizyki dlugości jednego centymetra. Efekt ten sam a cena dużo mniejsza.
Może więcej praktyki i dzielenia się doświadczeniami a mniej teoretyzowania ?
Kanapa
Posty: 23
Rejestracja: 17 maja 2018, 20:15
Gramofon: Dual sc1226

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#212

Post autor: Kanapa »

No właśnie chciałbym uzyskać odpowiedz na pytanie. Jak kawałek przewodu wpływa na płynący prąd? Z jednej strony zaczyna swoją drogę na cieniutkich ścieżkach w płytkach drukowanych, potem w cudownym kablu i kończy swoją drogę też na ścieżkach w zwrotnicy kolumny.
Thorens td318 mkII + Denon DL-301 / ifi zen phono / Yaqin ms-30l / Philips CD604 / Yamaha WXAD-10 / Audio Academy Phoebe III
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#213

Post autor: koscidogitary »

Kanapa pisze:
29 paź 2020, 08:32
No właśnie chciałbym uzyskać odpowiedz na pytanie. Jak kawałek przewodu wpływa na płynący prąd? Z jednej strony zaczyna swoją drogę na cieniutkich ścieżkach w płytkach drukowanych, potem w cudownym kablu i kończy swoją drogę też na ścieżkach w zwrotnicy kolumny.
Twoje pytanie jest bardzo ogólne i dotyczy bardzo szerokiej dziedziny wiedzy. Na początek poczytaj o obwodach RLC.
Jako ciekawostkę dodam, że nie tylko przewód "gra" (materiał, konstrukcja żył) - także rodzaj jego izolacji ma wpływ na brzmienie.
Zakładam, że jesteś totalnym sceptykiem w tej kwestii dlatego fajnie by było, jakbyś się udał do kogoś kto ma dobry system i "posłuchał przewodów".

Ja np. jestem sceptykiem w kwestii kabli zasilających - tych za cholerę nie słyszę w systemie i jeszcze takiego sprzętu nie słyszałem, żeby zmiana przewodów zasilających była zauważalna - co nie znaczy, że tak nie może być.
Kanapa
Posty: 23
Rejestracja: 17 maja 2018, 20:15
Gramofon: Dual sc1226

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#214

Post autor: Kanapa »

Ale w prostych słowach chciałem usłyszeć jak to się dzieje. Nie chcę robić doktoratu z fizyki.
Thorens td318 mkII + Denon DL-301 / ifi zen phono / Yaqin ms-30l / Philips CD604 / Yamaha WXAD-10 / Audio Academy Phoebe III
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#215

Post autor: zbyszek1982 »

Kanapa pisze:
29 paź 2020, 09:50
fizyki.
Żeby obalić te brednie wystarczy wiedza z liceum.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10460
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#216

Post autor: Myszor »

Kanapa pisze:
29 paź 2020, 09:50
Ale w prostych słowach chciałem usłyszeć jak to się dzieje. Nie chcę robić doktoratu z fizyki.
Przestań trolować.
Kanapa
Posty: 23
Rejestracja: 17 maja 2018, 20:15
Gramofon: Dual sc1226

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#217

Post autor: Kanapa »

Nie troluję, nie każdy chodził do liceum :D
Thorens td318 mkII + Denon DL-301 / ifi zen phono / Yaqin ms-30l / Philips CD604 / Yamaha WXAD-10 / Audio Academy Phoebe III
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#218

Post autor: koscidogitary »

Kanapa pisze:
29 paź 2020, 09:50
Ale w prostych słowach chciałem usłyszeć jak to się dzieje.
Kanapa pisze:
29 paź 2020, 10:42
Nie troluję
Dzieje się tak:

masz dobry system (nie znaczy, że w ch... drogi, znaczy, że dobry) następnie podpinasz kabelek np. A, potem B, potem C itd.
i... słyszysz różnicę pomiędzy nimi robiąc testy porównawcze. Dobierasz też sobie na swój gust i ucho wszystkie inne elementy aparatury odsłuchowej.

Należy jeszcze dodać, że aby słyszeć różnice w mikro-detalach, bo takie różnice wnoszą kable, trzeba mieć trochę słuchu, a przede wszystkim umieć słuchać i wsłuchać się w muzykę, w dźwięk.

Wiem, że robisz sobie jaja, ale też dlatego tłumaczę Tobie jak to mniej więcej wygląda - może jednak się przekonasz do zagłębienia w dźwięk.
Na dobrym sprzęcie muzyka dobrze brzmi i jest jak to mawiam "namacalna", cokolwiek to dla Ciebie znaczy.

Ps. Słyszałeś kiedyś dźwięk 3D z głośników stereo? Albo np. potrafisz usłyszeć, że ten sam koncert Chopina grany jest na fortepianie Yamaha albo Steinwaya? Albo np. że solo leci na Stratocasterze albo Telecasterze? Albo np. słyszysz "budę", w której nagrywany jest wokal? Itd. - Chodzi głównie o barwę dźwięku i inne "smaczki", na które (oczywiście poza sprzętem) kable potrafią wpłynąć.

Oczywiście nikt nikomu nie każe wsłuchiwać się w dźwięki, szczerze to niewiele osób to robi i większości osób wystarcza mały głośniczek radia, TV lub tanie słuchawki od smartfona. Są też osoby np. lubiące słuchać bardzo głośno lub takie, które lubią bardzo dużo basu - co kto lubi, jego rzecz.
Jednak jeśli ktoś się wypowiada o różnicach w brzmieniu kabli to znaczy, że o wiele głębiej w ten dźwięk "wszedł".

A Ty jak lubisz słuchać?
Kanapa
Posty: 23
Rejestracja: 17 maja 2018, 20:15
Gramofon: Dual sc1226

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#219

Post autor: Kanapa »

Dzięki, ale chodzi mi o aspekt techniczny. Teoretycznie jeśli w jakimś obwodzie jest słabe ogniwo blokujące pleplyw to za nim juz się dźwięku nie wyczaruje. Nawet w kosmicznie drogich wzmacniaczach przewodziki ją, nie oszukujmy się, nie magiczne trylion razy ekranowane czy tam kierunkowe. Gole połączenia na latach. A wydaje mi się ze więcej zakłóceń jest wewnątrz wzmacniacza.
Thorens td318 mkII + Denon DL-301 / ifi zen phono / Yaqin ms-30l / Philips CD604 / Yamaha WXAD-10 / Audio Academy Phoebe III
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#220

Post autor: koscidogitary »

Piszesz:
Kanapa pisze:
29 paź 2020, 11:43
Dzięki, ale chodzi mi o aspekt techniczny.
Wcześniej napisałeś:
Kanapa pisze:
29 paź 2020, 09:50
Ale w prostych słowach chciałem usłyszeć jak to się dzieje. Nie chcę robić doktoratu z fizyki.
Tego nie chcesz zrobić:
koscidogitary pisze:
29 paź 2020, 09:01
Na początek poczytaj o obwodach RLC.
Tutaj piszesz:
Kanapa pisze:
29 paź 2020, 10:42
Nie troluję, nie każdy chodził do liceum
- jaką szkołę kończyłeś?
Kanapa pisze:
29 paź 2020, 11:43
Teoretycznie jeśli w jakimś obwodzie jest słabe ogniwo blokujące pleplyw to za nim juz się dźwięku nie wyczaruje. Nawet w kosmicznie drogich wzmacniaczach przewodziki ją, nie oszukujmy się, nie magiczne trylion razy ekranowane czy tam kierunkowe. Gole połączenia na latach. A wydaje mi się ze więcej zakłóceń jest wewnątrz wzmacniacza.
Chciałbym pomóc, ale nie ogarniam tego co tu napisałeś :think:

Tu jest temat czy węże ogrodowe grają a nie wzmacniacze.

Nadal proponuję: poczytaj o obwodach RLC - przewody działają jak filtry. Jak masz coś słabego i przejdzie to przez filtr (przewód) to będzie [słabe + odfiltrowane].

Czy może uważasz, że ja uważam, że przewody poprawiają dźwięk?

Dalej zostawiam Cię bez odpowiedzi, stanowczo nalegam: poczytaj o obwodach RLC - najlepiej materiał ze szkoły średniej a po 20 minutach lektury otrzymasz pełną odpowiedź na swoje pytania a nawet więcej.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#221

Post autor: cobra »

Kanapa, zamiast negować prawa fizyki, poczytaj trochę, pooglądaj - przynajmniej liźnij jakieś podstawy.
Proponuję na początek to: https://www.youtube.com/watch?v=FBol5Nw46fE&t=3s
Właśnie o przewodach głośnikowych, ale takie zupełne podstawy.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#222

Post autor: koscidogitary »

cobra pisze:
29 paź 2020, 12:15
Właśnie o przewodach głośnikowych, ale takie zupełne podstawy.
Reduktor wymiata ale też nie porusza "abstrakcyjnych" tematów "wybrzmiewań" i "namacalności" dźwięku.
Za to pięknie tłumaczy podstawy teorii obwodów :-)
Kanapa
Posty: 23
Rejestracja: 17 maja 2018, 20:15
Gramofon: Dual sc1226

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#223

Post autor: Kanapa »

cobra pisze:
29 paź 2020, 12:15
Kanapa, zamiast negować prawa fizyki, poczytaj trochę, pooglądaj - przynajmniej liźnij jakieś podstawy.
Proponuję na początek to: https://www.youtube.com/watch?v=FBol5Nw46fE&t=3s
Właśnie o przewodach głośnikowych, ale takie zupełne podstawy.
Najbardziej lubię serię Audio Voodoo
Thorens td318 mkII + Denon DL-301 / ifi zen phono / Yaqin ms-30l / Philips CD604 / Yamaha WXAD-10 / Audio Academy Phoebe III
Awatar użytkownika
koscidogitary
Posty: 1335
Rejestracja: 23 cze 2017, 13:20
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#224

Post autor: koscidogitary »

Kanapa pisze:
29 paź 2020, 12:45
Audio Voodoo
No właśnie, teraz rozumiem skąd Twoje pytania.
Trzeba było tak od początku.
Skoro o Audio VooDoo wiesz już wszystko, to teraz obejrzyj wszystkie pozostałe filmu z kanału Reduktora Szumu, zwłaszcza serię "warsztat" i RS Elektronika.
Awatar użytkownika
jogurteq
Posty: 678
Rejestracja: 29 maja 2020, 20:12
Gramofon: Pioneer PL-50L II
Lokalizacja: Śląskie

Re: Węże ogrodowe vs piorunochron czyli czy kable grają?

#225

Post autor: jogurteq »

koscidogitary pisze:
29 paź 2020, 12:18
Reduktor wymiata ale też nie porusza "abstrakcyjnych" tematów "wybrzmiewań" i "namacalności" dźwięku.
A kto porusza taką tematykę :) ? Szczerze z czystej ciekawości się pytam ;) .
Pioneer PL-50L II - Kenwood KA-9150 - Kenwood KT-7550 - Sansui A-80 - Onkyo TX-NR686 - Klipsch RP-8000F - RP-500C - RP-400M - Klipsch R-115SW - Bang&Olufsen S60 - Philips CD473 - Chromecast Audio (2015)
ODPOWIEDZ